Koalicija Srbija protiv nasilja predstavila listu zahteva za poboljšanje izbornih uslova

Straks92

Stara legenda
Moderator
Poruka
77.228

Koalicija Srbija protiv nasilja predstavila listu zahteva za poboljšanje izbornih uslova​


1. Narodna skupština mora da formira posebno telo, komisiju za kontrolu izbora u kojoj će naći mesta opozicija, organizacije civilnog društva i predstavnici vlasti. Ta komisija mora imati nadzorna i izvršna ovlašćenja i ona je samo privremeno rešenje. „Dugoročno, predložićemo izmene zakona, da imamo prelaznu vladu, po uzoru na Severnu Makedoniju, gde će opozicija od raspisivanja do održavanja izbora dati najmanje najmanje dva ministra i to za lokalnu samoupravu i MUP.

2. Mora se regulisati birački spisak i pre raspisivanja narednih izbora rešiti ovo pitanje, odnosno omogućiti timu domaćih i međunarodnih stručnjaka koje bi imenovala opozicija kontrolu biračkog spiska.

3. Mora se započeti kompletna revizija biračkog spiska prema metodologiji koju je razvila Crta.

4. Na lokalnim izborima mogu glasati samo oni koji imaju prijavljeno prebivalište u opštini i gradu najmanje 6 meseci.

5. Što se medija tiče – u Skupštini da se usvoji obavezujuće upustvo za uvođenje novih programa, za zabranu govora mržnje, širenja laži i unapređenje samoregulacije i pojačani spoljni nadzor, koje će sastaviti nezavisna medijska komisija, a usvojiti skupština. „Prema našem prethodnom zahtevu koji smo poslali RTS-u u informativnom programu mora doći do predstavljanja relevantnih političkih grupacija, poštujući proporcionalnu zastupljenost svih parlamentarnih grupa. Mora se smeniti REM, izabrati novi upravni odbor i generlani direktor RTS-a i uraditi sprovođenje konkursa za novog glavnog urednika“, rekao je Lazović. „Do izbora novih članova REM-a nezavisna komisija ima pravo i obavezu da prekontroliše sve povrede koje do sad REM nije radio, pa i one koje bi vodile oduzimanju dozvole medijima koji koriste nacionalne frekvencije“, dodao je.

6. Zahtevamo ukidanje mogućnosti da nosilac liste bude lice koje nije kandidat na listi. „Kako bi se omogućile ove i druge mere navedene u ovom dokumentu neophodno je da narodna skupština donese leks specijalis sa privremenim važenjem koji bi obuhvatio sve ove mere“, rekao je Lazović i dodao da Skupština treba da usvoji izveštaj o nalazima ODIHR-a i da vlada obezbedi sprovođenje svih zahteva navedenih u ovom dokumentu i da ako dođe do misije EP ona može uzeti puno učešče u kontroli njihovog sprovođenja.

https://n1info.rs/vesti/koalicija-s...bpush&utm_campaign=2024-03-11-Koalicija-Srbij

Preveliki zahtevi od kojih će verovatno biti usvojeno samo ponešto. Već se većina ovih stvari tražila još od 2018 i samo su kozmetičke promene bile.
 
Poslednja izmena:
Lepo te pitah kakva je veza, a ti udario u neku prozapadnu demagogiju.
dobro, veza je u tome sto je opozicija dobila uputstva i nalog od anglo-amerike sta da radi u srpskoj politici..........a ja sam kao odgovor (i dokaz) naveo pomenute drzave .............kako se koja od njih ponasala po pitanju "opozicije".

A ti, nisi toliko naivan, da ne znas u kom kontekstu je moj komentar u odnosu na postavljenu temu.

Sedi, 100 dolara.
 
dobro, veza je u tome sto je opozicija dobila uputstva i nalog od anglo-amerike sta da radi u srpskoj politici..........a ja sam kao odgovor (i dokaz) naveo pomenute drzave .............kako se koja od njih ponasala po pitanju "opozicije".

A ti, nisi toliko naivan, da ne znas u kom kontekstu je moj komentar u odnosu na postavljenu temu.

Sedi, 100 dolara.
Zadrži ih slobodno. Može rublja, juan ...
 
3. Mora se započeti kompletna revizija biračkog spiska prema metodologiji koju je razvila Crta.

Ja sam dosadna, ali moram da napišem. Birački spisak može da se revidira i sredi tek kad sns padne sa vlasti.

I po zakonu, birački spisak ažurira lice zaposleno u organu lokalne samouprave i gradske uprave.

Ne mogu da ga revidiraju CRTA i ostali. Ali..nevažno...Na kraju će neko pomisliti da sam sns bot, a nisam.
 
„Dugoročno, predložićemo izmene zakona, da imamo prelaznu vladu, po uzoru na Severnu Makedoniju, gde će opozicija od raspisivanja do održavanja izbora dati najmanje najmanje dva ministra i to za lokalnu samoupravu i MUP.
Ahahahaha :hahaha::rotf::hahaha::rotf::hahaha::rotf:
Prelazna vlada?
Pa još "oporbi" dati Ministarstvo Unutrašnjih Poslova i lokalnu samoupravu?
Bez izbora?
Onako, na lepe oči?
Auuu, to je već ozbiljna dijagnoza, sumnjam da tu lekari uopšte mogu da pomognu... :mazi:
 
vecernje-novosti-460x0.jpg
 

Ђукановић: Пре бих себи одсекао руку него гласао за прелазну владу​


677z381_677z381_Vladimir-Djukanovic-ANVAS157.jpg

Владимир Ђукановић (Фото А. Васиљевић)
Члан Председништва Српске напредне странке (СНС), посланик Владимир Ђукановић изјавио је данас да нигде у српском Уставу или закону нема термина прелазна или техничка влада и поручио опозицији да формира владу ако има већину у Скупштини Србије.
„Чак и кад би, рецимо хипотетички, дошло до тога да се они договоре са Александром Вучићем за тако нешто, ја као народни посланик не бих за то гласао, а верујем ни гомила мојих колега”, рекао је Ђукановић за ТВ Пинк поводом предлога коалиције „Србија против насиља” да се дугорочно гледано по узору на Северну Македонију формира прелазна влада у којој би опозиција имала бар министарство унутрашњих послова и министарство локалне самоуправе.
Ђукановић је додао да „не постоји ни промил шансе да таква свињарија деси - да изгубиш на изборима, а дођеш у министарску фотељу, то нико нормалан не би подржао”.„Жив не бих гласао за то, пре бих себи себи руку одсекао. То је толико непоштено”, рекао је Ђукановић.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић претходно је данас на ТВ Хепи рекао да се „овде провлаче разноразни сценарији, постоје они којима не одговара овај српски сценарио - да народ слободно бира оног кога жели да их предводи”.
Он је рекао да се помиње и неки лекс специјалис и да би то било смешно да није жалосно.„Имали смо у истом дану парламентарне и београдске изборе, да су људи гласали на истим бирачким местима. Иста рука је заокруживала и убацивала те гласачке листиће и сад ођедном - као знате ова београска кутија је нешто сумњива, а ова друга није”, рекао је Селаковић.
 

Back
Top