Ko je izmislio vreme?

Znate sta? Dobra Vam je ova tema.
Mene zanima ko je stao i rekao :think:hmm ovo je polovina noci/dana?
Jer, realno, bez nekog odredjenog aparata je veoma tesko to odrediti. Sam na livadi, sam u sumi, sedi tako i pomisli- ceo dan je prosao i evo poceo je novi.
Recimo i da je taj neko imao spravicu kojom je merio, kako je odlucio, klik- sad smo na pola,ili sad pocinje nov dan?
Kad malo porazmislimo nad ovom temom, sat je upravo aparatic koji je covek izmislio protiv sebe.
 
Misliš na satno vreme koje je čovek izmislio zbog lakšeg snalaženja. Ne postoji ništa sem ovog trenutka, čak i da ljudi izmisle vremeplov i da se vratiš u neko drugo vreme opet bi postojao u ovom trenutku kojeg nikad nećeš napustiti.
 
Misliš na satno vreme koje je čovek izmislio zbog lakšeg snalaženja. Ne postoji ništa sem ovog trenutka, čak i da ljudi izmisle vremeplov i da se vratiš u neko drugo vreme opet bi postojao u ovom trenutku kojeg nikad nećeš napustiti.

sat je najmanji problem, uzmeš i vratiš skazaljke
večna sadašnjost( po Abramoviću) je filozofski pojam, ali prolaznost je već nešto sasvim treće

prošla, sadašnja i buduća sadašnjost !?

to je ipak prolaznost
 
Netacno. Vrijeme je fizicka pojava kao i prostor, i mjeri se.
Fotini Markopoulou-Kalamara, a theoretical physicist at the Perimeter Institute, said, "I have the distressing experience of physicists telling me that time is not real. … It confuses me, because time seems to be real. Things happen. When I clap my hands, it happened. I would prefer to say that general relativity is not the final theory than to say that time does not exist."

Time is a prime conflict between relativity and quantum mechanics, measured and malleable in relativity while assumed as background (and not an observable) in quantum mechanics. To many physicists, while we experience time as psychologically real, time is not fundamentally real. At the deepest foundations of nature, time is not a primitive, irreducible element or concept required to construct reality.

The idea that time is not real is counterintuitive. But many ideas about how the world works that humanity had taken for granted have required a complete rethink. As Tegmark puts it, "There've been so many things in physics that we thought were fundamental that turned out to be mere illusions, that we're questioning everything — even time."

What reality is depends on what time is. Is time irreducible, fundamental, an ultimate descriptor of bedrock reality? Or is our subjective sense of flowing time, generated by our brains that evolved for other purposes, an illusion?

Opinion is divided, but many physicists and philosophers now suspect that time is not fundamental; rather, time emerges out of something more fundamental — something nontemporal, something altogether different (perhaps something discreet, quantized, not continuous, smooth).

The alternative, of course, is our common intuition: time does flow, the present is superspecial as the only real moment, and the deep nature of reality is one of becoming.

sa sajta: https://www.space.com/29859-the-illusion-of-time.html#
 
Da li imaš bore na licu?
Nemam, ali vidim na šta ciljaš. Tako ti je zapisano u genetskom kodu, spoljašnjost utiče na tvoju lepotu, nema veze sa vremenom, onaj ko je pisao matrix je tako odredio.

sat je najmanji problem, uzmeš i vratiš skazaljke
večna sadašnjost( po Abramoviću) je filozofski pojam, ali prolaznost je već nešto sasvim treće

prošla, sadašnja i buduća sadašnjost !?

to je ipak prolaznost
Pa jednostavno dokaži sebi da nije tako, ne postoji prošla i buduća sadašnjost. Koncentriši se na ovaj trenutak i vidi hoće li ikad proći. Tačnije ne možeš se koncentrisati jer ti um neprestano skače u nepostojeću prošlost/budućnost, nikad nije u sadašnjosti tj. tamo gde treba da bude.
 
Nemam, ali vidim na šta ciljaš. Tako ti je zapisano u genetskom kodu, spoljašnjost utiče na tvoju lepotu, nema veze sa vremenom, onaj ko je pisao matrix je tako odredio.
Ma glupost prijatelju...
Kazaljka vrti pa svidelo se to nama ili ne. Zemlja se okreće, pa čas je dan čas noć...pa opet dan...Danas si takav i više nikad nećeš biti isti... Otkazuje sve polako i nema tog ko se rodio da nije umro...Pogledam na mesto gde mi komšija bio, nema ga...znam gde mu je sada mesto...i sve je po volji onog ko nas ovde postavio...
Pa i proizvod ima rok trajanja pa se pokvari...sve nestaje pre ili kasnije...
A sad ja mogu stati pored mesta gde komšija leži i mogu smisliti hiljadu varijanti gde bi on mogao biti...i kako da znam koja je prava?!
A pred nosem mi leži...
 
Ma glupost prijatelju...
Kazaljka vrti pa svidelo se to nama ili ne. Zemlja se okreće, pa čas je dan čas noć...pa opet dan...Danas si takav i više nikad nećeš biti isti... Otkazuje sve polako i nema tog ko se rodio da nije umro...Pogledam na mesto gde mi komšija bio, nema ga...znam gde mu je sada mesto...i sve je po volji onog ko nas ovde postavio...
Pa i proizvod ima rok trajanja pa se pokvari...sve nestaje pre ili kasnije...
A sad ja mogu stati pored mesta gde komšija leži i mogu smisliti hiljadu varijanti gde bi on mogao biti...i kako da znam koja je prava?!
A pred nosem mi leži...
Postoji satno vreme koje je izmislio čovek. Možeš gledati u njega ceo život i gledati kako se kazaljke vrte u krug, ali za svo to vreme ti ćeš i dalje biti u ovom trenutku postojanja, nećeš postojati ni u prošlosti ni u budućnosti, to je ta iluzija satnog vremena i što svi misle da vreme postoji. Naravno i kad umreš nastavićeš da postojiš u ovom trenutku večnom, ne možeš napustiti ovaj trenutak.
 
Postoji satno vreme koje je izmislio čovek. Možeš gledati u njega ceo život i gledati kako se kazaljke vrte u krug, ali za svo to vreme ti ćeš i dalje biti u ovom trenutku postojanja, nećeš postojati ni u prošlosti ni u budućnosti, to je ta iluzija satnog vremena i što svi misle da vreme postoji. Naravno i kad umreš nastavićeš da postojiš u ovom trenutku večnom, ne možeš napustiti ovaj trenutak.
Ma to su neke vaše iluzije s'kojima se zavaravate...previše fantazirate uz filmove na kojima neko zarađuje...
Tvoj deda o tome nije imao pojma, živeo čovek u skladu sa prirodom...poštovao je i gledao svoja posla bez fantazija...nadam se da je čovek još uvek živ...
Nema ništa nakon ovoga...mi to maštamo jer nam je misao o večnosti usađena...pa se kopeljamo i smišljamo hiljadu načina da ćemo i dalje živeti...Ma jok. Sad si i tu si i posle ovog nema ništa...
A šta posle, jedino tvorac zna, a to nam je i rekao...Logično je, deca smo mu...po prirodi i onom što nam daje vidiš da te voli...više nego bilo ko...ako to znaš i umeš da ceniš...
Zašto bi ćutao i ostavio decu da lutaju...nema logike...
 
Ko, šta.... od kada je u protokolu ?..

KO je izmislio priolaznost ??
Postojanje vremena nije povezano sa prolaznoscu.

Bog je stvorio vreme u materijalnom svetu.
I cilj je bio da covek vecno zivi.
Medjutim covek je odlucio da se odvoji od Boga izvora vecnosti.
I od tada je prolazan.

I tako sve do vaskrsenja.
Jer mu je Bog trasirao ponovo pravnu mogucnost da vecno zivi.

Stvaranje vremena.
1. Mojsijeva 1,14Potom reče Bog: neka budu vidjela na svodu nebeskom, da dijele dan i noć, da budu znaci vremenima i danima i godinama;
 
Misliš na satno vreme koje je čovek izmislio zbog lakšeg snalaženja. Ne postoji ništa sem ovog trenutka, čak i da ljudi izmisle vremeplov i da se vratiš u neko drugo vreme opet bi postojao u ovom trenutku kojeg nikad nećeš napustiti.

trenutak do trenutka....

stavimo svaki trenutak kao tačku na jednu vremensku polupravu(matematički formulisano i vizuelizovano) a poluprava se proteže u beskonačnost

trenutak je beskonačnost ??
---------

p.s.

polupravu sam uzeo kao subjekat koji sadrži početak a proteže se u perspektivu
 
trenutak do trenutka....

stavimo svaki trenutak kao tačku na jednu vremensku polupravu(matematički formulisano i vizuelizovano) a poluprava se proteže u beskonačnost

trenutak je beskonačnost ??
---------

p.s.

polupravu sam uzeo kao subjekat koji sadrži početak a proteže se u perspektivu
Da, trenutak je beskonačnost. Valjda si primetio za svojih koliko godina života da postojiš u ovom trenutku, tj. da sve postoji sada.
Razumem ja tebe kad kažeš trenutak do trenutka, npr. sada pijem kafu, pa ću da gledam tv, sada radim, vozim auto itd. To su samo različite radnje u ovom trenutku. Trenutak je jedan, beskonačan. Uvek je sad, čak i dok voziš ili igraš hello kitty adventures.
bla bla bla bla......

kako vratiti vreme ?
Recimo da postoji vremenska mašina i vratiš se recimo 100 godina u prošlost, misliš da ne bi više postojao u ovom trenutku i bio svestan toga? Ili na primer da ja koji sam ostao u ovom vremenu ne bih postojao i napustio bih ovaj trenutak? Apsurdno je zamišljati bilo šta van ovog trenutka. Jednostavno život postoji u ovom trenutku, ne može ništa postojati van njega.
 

Back
Top