Kako ublažiti pritisak u sinusima na prirodni način

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.520
Shutterstock_2204535355-910x576.jpg


Pritisak u sinusima rezultat je blokiranih nazalnih prolaza. Kada zbog nekog određenog razloga dođe do blokiranja normalnog protoka sluzi, može da nastane upala i bol u glavi, nosu i licu. Mnogi ljudi doživljavaju pritisak u sinusima zbog sezonskih alergija ili obične prehlade. Dok neki lekovi bez recepta (OTC) mogu pomoći u smanjenju simptoma, postoje i mnogi efikasni prirodni lekovi.

Prirodni načini za ublažavanje pritiska u sinusima

1. Para
Suv vazduh i suvi sinusi mogu povećati pritisak u sinusima, uzrokujući sinusne glavobolje i bol. Para dodaje vlagu vazduhu, vlaži sinusne prolaze i razblažuje sluz koja se vremenom zgusnula. Vlažan vazduh može da se uduše:

-pod toplim tušem
-udisanjem pare toplog čaja (inhalacija)
-korišćenjem ovlaživač

2. Eukaliptus
Ako je pritisak u sinusima povezan sa virusnom infekcijom, možete pokušati da dodate ulje eukaliptusa u toplu kupku ili isparivač kako biste ubrzali oporavak. Eukaliptus sadrži cineol, sastojak koji može ubrzati izlečenje virusnog sinusitisa. Ovo ulje može da pomogne i u smanjenju začepljenosti nosa kao i da očisti disajne puteve.

3. Ispiranje fiziološkim rastvorom
Ispiranje sinusa možemo da uradimo i kod kuće da bismo ublažili pritisak i zagušenje sinusa. Za ispiranje sinusa koristi se sterilna slana voda kojom se ispiraju nosni prolazi. Takođe može da se koristi slani sprej za nos koji sadrži so koja pomaže da se poveća vlažnost u nosu i smanji pritisak u sinusima. Pored ovoga, u apoteci može da se kupi fiziološki rastvor ili, ako hoćete, možete sami da ga napravite od sode bikarbone, destilovane vode i soli bez joda. Ako pravite sami, morate koristiti destilovanu vodu, filtriranu vodu ili vodu koja je prokuvana, jer drugi izvori mogu sadržati štetne bakterije.

4. Odmor
Dobar san može pomoći telu da se izleči. Takođe, kada mirujemo, telo može da proizvede više belih krvnih zrnaca, što pomaže da se oporavimo od virusa i drugih bakterija. Omogućavanje telu da se odmori može pomoći da se smanji pritisak u sinusima, ubrza vreme oporavka i da se osećamo osveženiji.

5. Uzdignuto uzglavlje
Baš kao što je san neophodan za izlečenje, način na koji spavamo može poboljšati ili pogoršati simptome sinusa. Ležanje ravno može povećati nakupljanje sluzi u nosnim prolazima, povećati pritisak u sinusima i poremetiti ciklus spavanja. Uzdignite glavu jastucima da bi bila iznad srca. Ovaj položaj za spavanje može pomoći u sprečavanju nagomilavanja sluzi u sinusima i omogućiti lakše disanje.

6. Hidratacija
Dehidracija može doprineti isušivanju sinusnih prolaza i povećanom pritisku na lice. Ako se osećamo loše, tokom dana treba da povećamo unos vode. Iako voda može biti naš prvi izbor da ostanemo hidrirani, tečnost možemo da zadržimo i zahvaljujući drugoj hrani i piću kao što su:

-čorbe/supe
-kockice leda
-biljni čaj
-povrće i voće na bazi vode, kao što su krastavac i lubenica

7. Opuštanje
Pritisak u sinusima može da bude razlog za napetost u glavi, licu i vratu. Opuštanje može pomoći u ublažavanju nekih glavobolja. Možemo da pokušamo sa vežbama dubokog disanja i meditacijom da bismo postigli opuštanje i smanjili bol. Joga, meditacija i druge tehnike opuštanja mogu pomoći da se smanji bol i pritisak od infekcija sinusa.

8. Vežbanje
Slično jogi, vežbanje može smanjiti pritisak u sinusima. Fizička aktivnost može povećati cirkulaciju krvi i privremeno ublažiti zagušenje da bi se olakšalo disanje. Iako neprijatna za izvođenje dok smo bolesni, fizička aktivnost slabijeg intenziteta može pomoći da se poboljša vreme oporavka i ubrza izlečenje. Ovo mogu da budu šetnja ili blaži oblik joge.

9. Topli oblog
Preko sinusa možemo da stavimo topli oblog da bismo ublažili otok. Ovo može pomoći da otvorimo nosne prolaze.
Lekovi bez recepta za ublažavanje pritiska u sinusima
Ako kućni lekovi ne deluju, možda pritisak u sinusima možemo da ublažimo uobičajenim lekovima bez recepta. U zavisnosti od uzroka pritiska u sinusima oni mogu da budu:

-nazalni dekongestivi, kao što je pseudoefedrin
-antihistaminici, ako su alergije razlog pritiska u sinusima
-vapor rub mast koja pomaže da bolje dišemo
-ekspektoransi, koji mogu da razbiju sluz

Ako i pored svih pokušaja simptomi pritiska u sinusima ne prestaju nakon dve nedelje ili ako počnu da se pogoršavaju, treba da se obratimo lekaru.
Ovakvo stanje može da ukazuje na težu infekciju koja može da zahteva propisivanje antibiotika.
link
 

Back
Top