Како је Сирски бежање трупа накнадно прогласио "стратешким повлачењем"

Читао сам мајора Патрика Хинтона (и још неке аналитичаре) мајор енглеске војске, артиљерац и могу ти рећи ретко добра анализа бојишта у Украјини са освртом на проблеме.
Људи се баве анализом употребе артиљерије и према њихвим истраживањима око 80% украјинских војника страда од руске артиљерије, што значи да артиљерија има доминантну улогу.
Потрошња муниције је велики проблем који Запад још није решио и очигледно неће у скорије време али постоје ту и други проблеми који постају све већи проблем по Украјинце а то је ремонт и трајност артиљеријских цеви које су добили Украјинци као помоћ,
Војске света имају у просеку 1-2 врсте хаубица и артиљерисјких оруђа у наоружању. Велике армије имају до 3-4 и то је максимум али у Украјини се тренутно налази 14 врста хаубица и артиљеријских оруђа. У почетку је то све било ок међутим та оруђа улазе у период великих ремонта и велике истрошености и сада је сам ремонт проблем.
Нема много фабрика које то могу да ураде а капацитети су им мали на територији Украјине. Да се одвуку у западне фабрике велики је проблем транспорт од скоро 1000 километара кроз територију коју стално нападају руски дронови. То је и прескупо а ем нема довољно људи а нема више ни довољно возила да одвуку ту артиљерију. Она остаје по пољима, рђа, труне док чека ремонт. Он тврди да од марта месеца ће бити преко 2/3 артиљеријских оруђа које користе украјинци ван употребе.
Такође осврнуо се на квалитет цеви донираних оруђа. Каже да она иду на ремонт већ након 1500 граната што је мало. Та оруђа нису лоша али њих је правио Запад за рат на неким даљим дестинацијама а ремнот би се вршио у Европи и није се планирао овако велики број топова од једном у употреби. Сада су проблем и капацитети за ремонт. Цела Европа има само неколико фабрика које могу да произведу топовске цеви. Капацитети су им јако ограничени.
Испада на крају да помоћ коју је Украјина добила од својих савезника сада им је омча која их дави.
Занимљиво.

И ја сам чио мишљење да је артиљерија краљ бојног поља. И то око одржавања... Украјинци немају људе за тако нешто. Потребно је доста времена да би неко постао добар мајстор - време које они немају, нити ће имати.
Ово што Руси раде, да погађају возила са лансетима - то је савршена ствар. Дрон неће уништити целу хаубицу, развалити је на три дела, али ће је онеспособити. Као што кажеш, показује се да ни сам запад ни близу нема капацитете за одржавање у потребном обиму.

Само слање свега и свачега показује непрофесионалност. Цео запад мисли да се оружје неће користити предуго и да ће услови бити идеални. А рат је нешто сасвим друго.
Колико видим, Руси се уопште не жале на дотрајалост опреме.

Цео рат ће бити одлучен капацитетом индустрије. Тако је било у Првом светском, још израженије у Другом, а сада гледамо скоро па пренос уживо - Руса који имају све врсте и количине и Украјинце којима фали све, од људства до граната.
 
Занимљиво.

И ја сам чио мишљење да је артиљерија краљ бојног поља. И то око одржавања... Украјинци немају људе за тако нешто. Потребно је доста времена да би неко постао добар мајстор - време које они немају, нити ће имати.
Ово што Руси раде, да погађају возила са лансетима - то је савршена ствар. Дрон неће уништити целу хаубицу, развалити је на три дела, али ће је онеспособити. Као што кажеш, показује се да ни сам запад ни близу нема капацитете за одржавање у потребном обиму.

Само слање свега и свачега показује непрофесионалност. Цео запад мисли да се оружје неће користити предуго и да ће услови бити идеални. А рат је нешто сасвим друго.
Колико видим, Руси се уопште не жале на дотрајалост опреме.

Цео рат ће бити одлучен капацитетом индустрије. Тако је било у Првом светском, још израженије у Другом, а сада гледамо скоро па пренос уживо - Руса који имају све врсте и количине и Украјинце којима фали све, од људства до граната.
Како ти рече: "цео рат ће бити одлучен капацитетом индустрије." То је тако и чуди ме да помагачи Украјини, као и сами Украјинци нису о томе на време размишљали. Можда и јесу али их било брига.
Од када сам почео да се бавим наоружањем и опремом мало озбиљније, приметио сам пар ствари код артиљерије, рецимо Хаубице које је правио СССР, у односу на западне, теже су за око 15-30%. Наилазио сам некада на анализе појединих стручњака који су то нападали али и на неке који су за то говорили да има предности. Сада се види зашто је добро. Јесте хаубица руска масивнија али она може да издржи јако велики број гађања без, или са мало, одржавања и да скоро не губи на прецизности.
Западне хаубице јесу у првих 10-15% испаљених пројектила прецизније али се већ након 50% испуцалих пројектила прецизност толико сроза да су готово неупотребљиве док руске задржавају готово исту пецизност и након 1500 опаљења.
Рецимо хаубице које су украјинцима дали Амери М777 јесу одличне али оне имају једну велику ману после испуцаних 40-50% пројектила. Погледај масу тих хаубица, видећеш да су оне јако лагане јер су то изворно десантне хаубице, а све што је десантно мора имати малу масу како би се лакше транспортовало и лакше маневрисало на терену. Та маса је уштеђена на спојним деловима и склоповима који трпе највећа напрезања што за последицу има да се оруђе јако брзо "расклати" и попусте сви склопови. Јендоставно нису та оружја прављена за огромна напрезања на јако дужи временски период.
 
Како ти рече: "цео рат ће бити одлучен капацитетом индустрије." То је тако и чуди ме да помагачи Украјини, као и сами Украјинци нису о томе на време размишљали. Можда и јесу али их било брига.
Од када сам почео да се бавим наоружањем и опремом мало озбиљније, приметио сам пар ствари код артиљерије, рецимо Хаубице које је правио СССР, у односу на западне, теже су за око 15-30%. Наилазио сам некада на анализе појединих стручњака који су то нападали али и на неке који су за то говорили да има предности. Сада се види зашто је добро. Јесте хаубица руска масивнија али она може да издржи јако велики број гађања без, или са мало, одржавања и да скоро не губи на прецизности.
Западне хаубице јесу у првих 10-15% испаљених пројектила прецизније али се већ након 50% испуцалих пројектила прецизност толико сроза да су готово неупотребљиве док руске задржавају готово исту пецизност и након 1500 опаљења.
Рецимо хаубице које су украјинцима дали Амери М777 јесу одличне али оне имају једну велику ману после испуцаних 40-50% пројектила. Погледај масу тих хаубица, видећеш да су оне јако лагане јер су то изворно десантне хаубице, а све што је десантно мора имати малу масу како би се лакше транспортовало и лакше маневрисало на терену. Та маса је уштеђена на спојним деловима и склоповима који трпе највећа напрезања што за последицу има да се оруђе јако брзо "расклати" и попусте сви склопови. Јендоставно нису та оружја прављена за огромна напрезања на јако дужи временски период.
Американцима ће звучати грозно, али њихова производња је најбољи пример кинеског трећег разреда квалитета - ствари једва да постижу то што треба... и то траје кратко.

Целокупна западна филозофија пада у воду... Стропоштава се.

Нисам имао појма да су 777 десантне хаубице... Сада су неке ствари постале много јасније.
 
Американцима ће звучати грозно, али њихова производња је најбољи пример кинеског трећег разреда квалитета - ствари једва да постижу то што треба... и то траје кратко.

Целокупна западна филозофија пада у воду... Стропоштава се.

Нисам имао појма да су 777 десантне хаубице... Сада су неке ствари постале много јасније.
Ma prosto su svemoguće, gle šta NAFO s Krstarice kaže - lagano se utovare i u helikopter, onako uguraju. :hahaha:

3F276165-0A1C-4C87-8EDD-16C61E70C1C0.jpeg
 
Ma prosto su svemoguće, gle šta NAFO s Krstarice kaže - lagano se utovare i u helikopter, onako uguraju. :hahaha:

Pogledajte prilog 1502295
As an example of such substitution, this commentary explores the case for providing older M198 howitzers now that excess inventories of the currently fielded M-777 howitzer are exhausted.
Ова реченица преузета је из чланка Центра за стратегијске и међународне студије од 23.01.2023. Исцрпљене су могућности слања М777 хаубица као помоћ Украјини. До сада су послали 145 комада. шта су бре исцрпели са толицним бројем хаубица?. Па та количина хаубица се једва и осећа на фронту дужине 1000 км. Врло безобразно. Читао сам неке стручне анализе са запада и неколико њих тврди да Украјини треба минимум 2000 хаубица и топова како би могла да одржава какво такво стање.
Ево једног примера у вези квалитета хаубица. Амери шаљу М777 новију и далеко модернију хаубицу Украјинцима а М198 старију, тежу и већу скоро да и не шаљу. Почели су нешто скромно од јесенас. Зашто се не шаље стара и масивна хаубица која је још у резерви америчке војске. Па не шаље се јер је то врхунска хаубица произвођена од 1968 - 1977. Она је масивна, јака, чврста, веома издржљива, једноставна за употребу али то иако је старо се чува. Ето колико вреди М777. Не могу да кажем није она лоша, шта више она је добра али век употребе није много велики и захтева честа и сложена одржавања.
 
Poslednja izmena:
Isto su tako i Rusi objašnjavali svoja povlačenja. Valjda je video od njih.
Rusko povlačenja zaista jesu bili gest dobre volje, sa ciljem da se po osnovu postignutog Istanbulskog sporazuma spreči dalja eskalacija sukoba. Tako su dogovoreno rusko povlačenje iz neposredne blizine Kijeva, ukrajinska i zapadna sredstva informisanja predstavila kao veliku ukrajinsku pobedu u ratu. Takođe, iako su bili prevareni u Istanbulu, Rusi i dalje nisu imali nameru voditi ozbiljan rat u Ukrajini, tako da su dostignute položaje sa početka specijalne vojne operacije iz februara 2022. godine, držali su zaposednutim sa malim brojem jedinica, nadajući se da će se dijalogom doći do rešenja. Nakon ukrajinske ofanzive i zauzimanja prostora oko Izjuma i Limana, nažalost i Rusima je postalo jasno da će morati voditi jedan krvav rat. Od tada ga i vode.
Lupaju te nesrećne Ukrajince kao da ih nije ista majka rodila. Pokušali su to da izbegnu koliko su mogli.
Ali ne možeš ti civilizovano razgovarati sa ljudima čiju su dušu zaposele demonske sile NATO pakta. Oni nemaju svoju volju.
 
Американцима ће звучати грозно, али њихова производња је најбољи пример кинеског трећег разреда квалитета - ствари једва да постижу то што треба... и то траје кратко.

Целокупна западна филозофија пада у воду... Стропоштава се.

Нисам имао појма да су 777 десантне хаубице... Сада су неке ствари постале много јасније.
М777 (САД) има масу од 4200 кг. Она је првествено намењена била за лаки транспорт и десантне јединице али се употреба раширила.
2А36 (СССР, Русија) Гиантсит-Б има масу од 9760 кг.
2А65 Мста-Б (СССР, Русија) има масу од 6800 кг.
Д-30 3600 кг. Имају и Руси (Совјети) овако лагану хаубицу и у производњи је од 1960 па до дан данас. Није лоша али и она има проблеме сличне М777. СССР и Русија имају бесконачно руда, енергије и огромних железара па им се може да је користе и лако замењују јер је јефтина њихова произвдоња.
У борби је најбитнија поузданост оружја.
Зато су настале ове фотографије:
фотографије су настале у Ираку за време Пустињске олује. Виде се припадници Маринаца како чисте куће са ППШ41, страим совјетским (руским) оружјем које су, веровао или не узели из музеја и део из старих складишта ирачке војске. Како сами Маринци тврде боље и поузданије оружје за блиску борбу нису видели.
 

Prilozi

  • Marinac sa PPŠ.png
    Marinac sa PPŠ.png
    671,5 KB · Pregleda: 0
  • RPG.jpg
    RPG.jpg
    7,7 KB · Pregleda: 0
  • PPŠ.jpg
    PPŠ.jpg
    66,8 KB · Pregleda: 1

Back
Top