Još sedam godina i bićemo besmrtni?


Za Reja Kurcvajla upotreba veštačke inteligencije u stvarnom životu je korisna. Smatra da nas mašine i kompjuteri čine inteligentnijima i njihovo povezivanje s našom moždanom korom će ljudima omogućiti da razmišljaju pametnije, kao i da budu talentovaniji u raznim poljima.

"Dobićemo više moždanog korteksa, bićemo zabavniji, bolji u muzici. Bićemo i privlačniji. U većoj meri možemo dati primer svega onoga što cenimo kod ljudi", navodi Kurcvajl.

Svi ti pomaci u tehnologiji za Kurcvajla bi trebalo, zaključuje, da stvore sintezu čoveka i mašine.

* Ima li pravila za veštačku inteligenciju i ko ih određuje?

* Šta je veštačka inteligencija?
Vestacku inteligenciju sigurno nismo dobili slucajno druga je stvar sto je taj naziv iskompromitovan zbog transhumanizma koji je slepa ulica u koju hoce da nas uvedu oni ...da ne spominjem vise odakle ali oni tamo gde zalazi Sunce. Kada bi tu tehnologiju upotrebili za desifrovanje komplikovanih struktura poput DNK dakle u polju genetike verovatno bi odskrinuli kapiju o kojoj mnogi sanjaju.
 
Ја бих се кладио, пошто је математички доказано да је АИ на Тјуринговој машини немогућ. Мислим на стронг АИ, да не би било неспоразума...

Vidi, dokaz Gedelove teoreme o nepotpunosti je za dobar deo "klasičnih" matematičara, u najmanju ruku diskutabilan. Drugo, ne postoji dokaz da ta teorema ne važi i za čoveka. Treće, svaka matematička teorija može da generiše tvrdnje koje je nemoguće proveriti u okvirima iste teorije. Primer ti je aritmetika koju svakodnevn koristimo (Peanova aritmetika) a koja ne može da dokaže ili ospori samo neke sopstvene ekstremne tvrdnje ( tj. ono što se nikada i nigde ne koristi) . U svakom drugom slučaju je bezgrešna. Isto ti je i sa Kantorovom teorijom skupova (Raselov paradoks). Dakle, ne bih se ja toliko kladio u Kurta Gedela. Imaćemo , relativno brzo, veštačku inteligenciju koja će biti više nego upotrebljiva ali ne i savršena. Isto kao i čovek. Ima još nešto što sam zaboravio. Kada se pomene AI većina ljudi pomisli da će to biti neki ogromni i funkcionalni formalni sistem( da ne kažem teorija) a ne iskustveni sistem kakav je danas ( ML) . I ChatGpt je to.
 

Još sedam godina i bićemo besmrtni?​

Bivši Guglov inženjer i futurolog Rej Kurvajl smatra da će ljudi do 2030. godine postići besmrtnost.

IZVOR: JUTARNJI.HR SREDA, 29.03.2023. | 10:43 -> 15:25

Kako ističe, on svoju hipotezu temelji na razvoju u tehnologiji za koji veruje da će dovesti do nastanka nanobota koji će moći da popravljaju oštećene ćelije i tkiva nastale starenjem tela.

Tako će nas, prema njegovom intervjuu koji je dao za Jutjub kanal "Adađo", učiniti imunim na starenje i bolesti poput raka.

Svoje predviđanje ljudske besmrtnosti futurolog temelji na teoriji singularnosti koja tvrdi da će se tehnologija toliko razviti i omogućiti ljudima da postanu besmrtni. Ostvarivanje potpune singularnosti najavio je do 2045. godine, a smatra da će do 2029. veštačka inteligencija moći bez problema da prođe Turingov test i pokaže inteligentno ponašanje koje je jednako ljudskom.

Za Reja Kurcvajla upotreba veštačke inteligencije u stvarnom životu je korisna. Smatra da nas mašine i kompjuteri čine inteligentnijima i njihovo povezivanje s našom moždanom korom će ljudima omogućiti da razmišljaju pametnije, kao i da budu talentovaniji u raznim poljima.

"Dobićemo više moždanog korteksa, bićemo zabavniji, bolji u muzici. Bićemo i privlačniji. U većoj meri možemo dati primer svega onoga što cenimo kod ljudi", navodi Kurcvajl.

Svi ti pomaci u tehnologiji za Kurcvajla bi trebalo, zaključuje, da stvore sintezu čoveka i mašine.

* Ima li pravila za veštačku inteligenciju i ko ih određuje?

* Šta je veštačka inteligencija?

Kurcvajl svoje teze učvršćuje i argumentima da je do sada 127 od njegovih 147 predviđanja vezanih za budućnost bilo tačno.

Naime, bivši inžerenj Gugla naveo je da će kompjuter do 1998. godine da pobedi svetskog prvaka u šahu. To se i dogodilo 1997. godine kad je Gari Kasparov izgubio od kompjutera "Dip blu" (Deep Blue).

Kurcvajl je, takođe, predvidio 1999. godine da će laptop vrednosti od 1.000 dolara do 2023. godine imati snagu kompjutera i kapacitet memorije jednak onom koji poseduje mozak čoveka.

https://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy=2023&mm=03&dd=29&nav_id=2310045

Ja sam više užasnut maloumnim komentarima ispod teksta. Toliki prezor prema životu nisam video. Ja sam radim na tome da nikada ne umrem.
Ovde kod nas to? Ma daj ne treba nam. Hvala.
 

Back
Top