gliste

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

parka

Buduća legenda
Poruka
26.261
rešila sam da na prozoru napravim bašticu od začinskog bilja
uzela sam žardinjere i u njih presadila peršun i nanu
a posadila vlašac, timijan i matičnjak
uzela sam i humus onaj što se kupuje i zemlju sa krtičnjaka, pa sam pomešala
međutim
danas dok je padala kiša vidim ja glistu kako mili po žardinjeri u kojoj mi je vlašac, izgleda da sam je prenela sa zemljom, a bilo mi žao da ispečem zemlju u rerni, baš da ne bih na surov način pobila bubamare i ostalo
ne smeta meni glista, šta mi smeta, al baba mi rekla da one oće da pojedu semence kad nešto posadim
pa sad ne znam dal je to istina pošto sam zagledala gliste više puta u životu i mogu vam reći da ako i imaju usta - manja su im od semenceta
ali brinem se pošto vlašac ne niče, a ima već 17 dana kako je posađen
(na kesici piše da treba 20 dana, al šta zna kesica)
 
dobro dobro
videćemo kad vas budu napale gliste =I



Kesica zna za koliko dana niče seme al ti nije napisala kako se seje seme.:lol:

Uglavnom se to radi ovako: zalije se dobro zemlja a seme se pospe preko te vlažne zemlje i samo malo još "posoli" zemljom, milimetar-dva, tek da ga pokriješ. I onda tu žardinjeru uguraš u najlon kesu i pokriješ dobro i držiš na toplom i svetlom mestu. Za toliko dana koliko piše na kesici niče seme:)
 
kesica kaže i kako se seje i nigde nije pomenula najlon kesu
druge stvari su mi nikle u drugim žardinjerama i bez frikin kese
lepo bi mi izgledala kesa na terasi

samo ovo još nije niklo
pa me interesovalo dal ga je pojela glista, hvala lepo =I
 
Jadne gliste svi ih napadaju;) a one i dalje jedu samo zemlju i trule delove biljaka kao shto je lishce, ostaci starih korenova itd.. i od toga prave humus tj. glistenjak. A zbog ne stavljanja frikin kese, najlona ... ti se produzuje vreme klijanja.... mislim da ce ti vlashac sigurno nici jer inace nije problematican, sem ako ga nisi previshe duboko posejala:mrgreen:
 
Jadne gliste svi ih napadaju;) a one i dalje jedu samo zemlju i trule delove biljaka kao shto je lishce, ostaci starih korenova itd.. i od toga prave humus tj. glistenjak. A zbog ne stavljanja frikin kese, najlona ... ti se produzuje vreme klijanja.... mislim da ce ti vlashac sigurno nici jer inace nije problematican, sem ako ga nisi previshe duboko posejala:mrgreen:

....a na ovo hladno vreme velike su šanse da seme istruli tako da od nicanja nema ništa.
 
rešila sam da na prozoru napravim bašticu od začinskog bilja
uzela sam žardinjere i u njih presadila peršun i nanu
a posadila vlašac, timijan i matičnjak
uzela sam i humus onaj što se kupuje i zemlju sa krtičnjaka, pa sam pomešala
međutim
danas dok je padala kiša vidim ja glistu kako mili po žardinjeri u kojoj mi je vlašac, izgleda da sam je prenela sa zemljom, a bilo mi žao da ispečem zemlju u rerni, baš da ne bih na surov način pobila bubamare i ostalo
ne smeta meni glista, šta mi smeta, al baba mi rekla da one oće da pojedu semence kad nešto posadim
pa sad ne znam dal je to istina pošto sam zagledala gliste više puta u životu i mogu vam reći da ako i imaju usta - manja su im od semenceta
ali brinem se pošto vlašac ne niče, a ima već 17 dana kako je posađen
(na kesici piše da treba 20 dana, al šta zna kesica)

Ne smeta glista i ne brini..:D..ljudi ih ne vole jer se ipak to začinsko bilje najčešće
gaji u prozoru kuhinje pa zvuči gadno ali bitno je da ne može da šteti biljčicama...
..ipak ima jedna anomalija..može da od jedne nastane malo više glista..:mrgreen:..tako da..
..ma odluka je na tebi...;)..
ps..većina ih odstrani menjanjem zemlje...

zsc_01-12-09-aroma2.jpg
 
Moze se isterati iz saksije ako saksiju zaronish na nekoliko min u vodu da dodje do nivoa zemlje, gliste ce sigurno izaci....

Da, to je dobra fora a još i da dodam da gliste ne mogu da pojedu semenca nego ih
rasporede po svom u saksiji...:lol:..izguraju ih levo-desno ili dok rovare po zemlji seme
upadne dublje nego što treba pa neće da nikne..:)
 
hm, znači ipak da je prenesem na neke zelene manituove pašnjake kad sledeći put izmili?
btw, ništa nije niklo u toj žardinjeri, a u drugoj je niklo
posle sam pročeprkala, nije ni isklijalo
ne znam dal da i dalje krivim glistu, al sam opet posadila.
 
Poslednja izmena:
pa vidiš šta kaže barbara, može da izbuši kanaliće pa da padne semence perduboko i da ne isklija
ne znam šta se dogodilo, al mi ije niklo a u drugoj saksiji već tera drugo perce =I

al samo oću da kažem da se u narodu veuje da gliste jedu seme
isto ko što se veruje (ne šalim se) da se detelina suši od bubamara
ćoravi narod, vidi bubamare, biljne vaši em su sitne em zelene =)
 
Jadne gliste svi ih napadaju;) a one i dalje jedu samo zemlju i trule delove biljaka kao shto je lishce, ostaci starih korenova itd.. i od toga prave humus tj. glistenjak. A zbog ne stavljanja frikin kese, najlona ... ti se produzuje vreme klijanja.... mislim da ce ti vlashac sigurno nici jer inace nije problematican, sem ako ga nisi previshe duboko posejala:mrgreen:

Mislim da nisi u pravu jer gliste znaju da pojedu koren biljke i uniste je.Ja u saksije kada primetim da ima glista samo rastvorim sapun u vodu i zalije.One uginu od sapuna, a biljci nista ne smeta.;)
 
Mislim da nisi u pravu jer gliste znaju da pojedu koren biljke i uniste je.Ja u saksije kada primetim da ima glista samo rastvorim sapun u vodu i zalije.One uginu od sapuna, a biljci nista ne smeta.;)

sa glicerinom ili bez?

cuo sam da glicerin ubija gliste,zato se i zove tako.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top