Ekologija

limunada

Buduća legenda
Poruka
32.515
Nedavno sam imala prilike da putujem po Srbiji.
Necu reci koji je kraj bio,ali predjeli izuzetnih prirodnih ljepota.Znaci,pejzazi kao sa razglednica.
Ali...Ono sto me je negativno fasciniralo je smeće.
Smeće duž čitavog putnog pojasa.I to ne mala količina smeća,nego toliko da ga ni bagerima ne možeš pokupiti.Bukvalno.
Plastične flaše,kese koje vise sa drveća,deponija usred zelene oaze.
Inače,na tom potezu,od oko stotinak kilometara nema nekih naselja ni kuća.
Ko je i kako bacio toliko smeće tu? I zašto se ono ne čisti,očigledno je da se godinama skuplja.
Gdje su bar komunalne službe?
I kako ono nikome ne smeta,a kraj se reklamira kao turistički,prepun prirodnih ljepota,što i jeste.
Kad smo pitali vodiča za to samo je rekao da im je to veliki problem i da to smeće ne bacaju turisti nego mještani.
Koji mozak moraš biti da u onakvu ljepotu i zelenilo baciš plastičnu flašu?
I to ne samo jednu,pa da pomisliš da je to rijetki izuzetak nesavjesnog građanina?
Iskreno,dosta sam putovala,ali nigdje ni u jednoj državi nisam vidjela toliko smeća kraj puta.
U Njemackoj ili Sloveniji npr.ne možete vidjeti ni papirić.
Da li smo toliko neuredni kao narod,bahati da uništavamo ono što nam je dato da uživamo u njemu? Da li su tim ljudima koji bacaju smeće svuda, tako neuredne i kuće i dvorišta?
Da sam ja neka vlast uvela bih ogromne kazne,valjda bi se ljudi onda naučili pameti.
Prvo i osnovno,po meni,za razvoj turizma nekog kraja je čistoća.
Da li se može uživati u prirodnim ljepotama ako nogom nemaš gdje da kročiš od smeća?
Postoji li ikakva institucija,udruženje,koja može nešto da učini po tom pitanju da se ono smeće očisti?
Ili je tačna ona da je svaki narod zaslužio to što mu se dešava?
 
Nisu drugi ništa uredniji od nas samo ih udaraju po džepu pa su vremenom naučili da paze.
Kad pridjes obala nekih rijeka mozak da te zaboli od kurseva okolo ,što auta što šporeta.
Ja bih to u zatvor poslala.
Ne znam...onda treba primijeniti isti recept i kod nas.Samo ko će da ga primijeni?
Nikome to očigledno nije bitno.
Prolazim nedavno i kroz neka sela,opet neću navoditi gdje,ispred kuce u tom putnom pojasu im smece.Pa ocisti makar ispred svoga praga,kako ti ne smeta?
Ja uvijek cistim i ulicu ispred svog dvorista,ne cekam komunalce da ciste.
Na grobljima isto se baca smece.Kod nas u selu ima kontejner,ali okolo njega je vise smeca nego u njemu.
Narod jednostavno nema smisla za uredjenje i cistocu.
 
Naselja u prirodi su obično razuđena, a vlada predrasuda da meštani nisu jednaki konzumenti kao oni u gradu.
Država je najpre dužna da obezbedi komunalne usluge i materijal (kamione i kontejnere za otpad), pa će biti bolje...
Inače će vladati niska svest, kao uostalom i svugde u državi, nažalost...:confused:
 
Ако у том појасу нема кућа, не знам који мештани бацају?
А што се тиче казни, имамо преплаћену комуналну полицију која се не меша у свој посао.
Обуку униформе и ципеле које смо им ми купили, натакаре службене мотороле, седну у службене џипове, отворе прозор, избаце лакат, одврну музикицу и лагано крстаре градом...с времена на време напишу казну за непрописно паркирање, ако им је успут.
 
Naselja u prirodi su obično razuđena, a vlada predrasuda da meštani nisu jednaki konzumenti kao oni u gradu.
Država je najpre dužna da obezbedi komunalne usluge i materijal (kamione i kontejnere za otpad), pa će biti bolje...
Inače će vladati niska svest, kao uostalom i svugde u državi, nažalost...:confused:
Obezbijedi drzava,imaju i kontejneri...ali dzaba.
 
Ако у том појасу нема кућа, не знам који мештани бацају?
А што се тиче казни, имамо преплаћену комуналну полицију која се не меша у свој посао.
Обуку униформе и ципеле које смо им ми купили, натакаре службене мотороле, седну у службене џипове, отворе прозор, избаце лакат, одврну музикицу и лагано крстаре градом...с времена на време напишу казну за непрописно паркирање, ако им је успут.
Ne znam ni ja,isto se pitam.Ali sam vodic koji je iz tog kraja kaze da to ne bacaju turisti.
U okolini mog grada,a nije turisticki,mada jeste prometan put,nema toliko smeca.Zapravo,nema ga skoro nikako.
Ne vjerujem da se tolika kolicina moze nakupiti samo ako neko baci flasu kroz prozor auta.
To je neki drugi problem.Niska svijest i kultura stanovnistva,prije svega.
 
Nedavno sam imala prilike da putujem po Srbiji.
Necu reci koji je kraj bio,ali predjeli izuzetnih prirodnih ljepota.Znaci,pejzazi kao sa razglednica.
Ali...Ono sto me je negativno fasciniralo je smeće.
Smeće duž čitavog putnog pojasa.I to ne mala količina smeća,nego toliko da ga ni bagerima ne možeš pokupiti.Bukvalno.
Plastične flaše,kese koje vise sa drveća,deponija usred zelene oaze.
Inače,na tom potezu,od oko stotinak kilometara nema nekih naselja ni kuća.
Ko je i kako bacio toliko smeće tu? I zašto se ono ne čisti,očigledno je da se godinama skuplja.
Gdje su bar komunalne službe?
I kako ono nikome ne smeta,a kraj se reklamira kao turistički,prepun prirodnih ljepota,što i jeste.
Kad smo pitali vodiča za to samo je rekao da im je to veliki problem i da to smeće ne bacaju turisti nego mještani.
Koji mozak moraš biti da u onakvu ljepotu i zelenilo baciš plastičnu flašu?
I to ne samo jednu,pa da pomisliš da je to rijetki izuzetak nesavjesnog građanina?
Iskreno,dosta sam putovala,ali nigdje ni u jednoj državi nisam vidjela toliko smeća kraj puta.
U Njemackoj ili Sloveniji npr.ne možete vidjeti ni papirić.
Da li smo toliko neuredni kao narod,bahati da uništavamo ono što nam je dato da uživamo u njemu? Da li su tim ljudima koji bacaju smeće svuda, tako neuredne i kuće i dvorišta?
Da sam ja neka vlast uvela bih ogromne kazne,valjda bi se ljudi onda naučili pameti.
Prvo i osnovno,po meni,za razvoj turizma nekog kraja je čistoća.
Da li se može uživati u prirodnim ljepotama ako nogom nemaš gdje da kročiš od smeća?
Postoji li ikakva institucija,udruženje,koja može nešto da učini po tom pitanju da se ono smeće očisti?
Ili je tačna ona da je svaki narod zaslužio to što mu se dešava?
Treba da posetiš Siciliju. Kese od đubreta lete na sve strane, smrdi i još bacaju đubre sa terasa. Hit!
Ni Španci nisu neki čistunci, uveče pišaju na parking mestima. Ovo je bilo u Madridu.:hehe:
 

Back
Top