Da li su strane banke u Srbiji iznad zakona?

Upravo suprotno, od strateske je vaznosti ne dozvoliti domacoj bandi da upravlja bankarskim sektorom.

To je mnogo bitno, cak i najbitnije.

Prvo naravno ovaj fakticki fiksni kurs, to je dobro. Mada bi najbolje bilo da uvedu pravi currency board, i da ukinu Centralnu Banku skroz.

Ukidanje centralne banke je najbitnija stvar za podanike/gradjane neke drzave, posebno ovakvih raspada kakva je Srbija.

Da domace firme ne dobiju kredite pod nekim ponosljivim uslovima je fakat i taj problem vlada 20 godina i vise.

A i onda pricati o nekakvom preduzetnistvu.

Gluposti.
 
Uspesne zemlje ne treba da slusaju IMF, jer je poenta IMF-a da spasava drzave od bankrota.

Uspesne zemlje nisu pred bankrotom, iz toga sledi da im ne treba IMF.

To o kolonizaciji i ostalim babskim pricama, vidi sa Kusturicom i Malagurskim da popricate, oni imaju jos informacija o tim SF pricama.


MMF je hvalio Argentinu 2000 par meseci pred bankrotom, a vecina saveta za spas su netacne.
 
Da domace firme ne dobiju kredite pod nekim ponosljivim uslovima je fakat i taj problem vlada 20 godina i vise.

A i onda pricati o nekakvom preduzetnistvu.

Gluposti.
Dopunio sam poruku, sada cu copy-pastovati dopunu:

Kredita za privredu ne da ima u Srbiji, nego ima nesto jos jace, obrati paznju sada sta.

Znaci posto imamo fakticni fiksni kurs, a posto su nam firme nelikvidne, imas abnormalan broj firmi koja posluju tako sto jedna drugoj daju na veresiju, sa kamatom od 0% na dugove u dinarima.

Znaci firme nastavljaju da posluju, iako su nelikvidne, zbog te veresije, i kamate od 0%.

Bez toga, i bez fakticki fiksnog kursa, te firme bi propale u roku od 3 nedelje, i ekonomija u Srbiji bi se raspala.

Svako ko ne vidi to, i ko misli da menja fiksni kurs, poput mnogih analfabeta iz trenutne opozicije, uradice jako opasnu stvar ako im neko ne objasni neke stvari.
 
da nije stampala pare.

Argentinska centralna banka je istorijsko dno dna, i IMF nema bas mnogo veze sa tim.

Brate ako hoces ja cu ti dati izvore i sve koji te demantuju, ali nemoj za pricama, tipa sve probleme sveta dolaze od stampanje para.

Argentinu je slomio spoljni dug i to jer je Pezo bio precenjen to svako zna i cak liberali to ne kriju da je tako bilo.
 
Kredita za privredu ne da ima u Srbiji, nego ima nesto jos jace, obrati paznju sada sta.

Znaci posto imamo fakticni fiksni kurs, a posto su nam firme nelikvidne, imas abnormalan broj firmi koja posluju tako sto jedna drugoj daju na veresiju, sa kamatom od 0% na dugove u dinarima.

Znaci firme nastavljaju da posluju, iako su nelikvidne, zbog te veresije, i kamate od 0%.

Bez toga, i bez fakticki fiksnog kursa, te firme bi propale u roku od 3 nedelje, i ekonomija u Srbiji bi se raspala.

Svako ko ne vidi to, i ko misli da menja fiksni kurs, poput mnogih analfabeta iz trenutne opozicije, uradice jako opasnu stvar ako im neko ne objasni neke stvari.

Precenjen kurs se nikad ne moze odbraniti dugorocno i sto duze se to pokusava sto bolnije ce biti.

To je kao kad cekas da mala infekcija na nozi sama prodje a ona sve veca i na kraju ambutiras nogu ili riknes.

Ali i nemoguce je da svaka domaca firma je nelekvidna.
 
Brate ako hoces ja cu ti dati izvore i sve koji te demantuju, ali nemoj za pricama, tipa sve probleme sveta dolaze od stampanje para.

Argentinu je slomio spoljni dug i to jer je Pezo bio precenjen to svako zna i cak liberali to ne kriju da je tako bilo.

Pa nemoj da mi dajes glupave izvore ekonomskih analfabeta i neo-Kejnz budala.

Argentinu je slomila Centralna Banka, to znaju svi ozbiljni ekonomisti.

Znaju i za njihov lazni currency board koji pominjes u prthodnoj poruci.

Argentina treba da se dolarizuje, samo da li imaju dovoljno deviznih rezervi za to.
 
Precenjen kurs se nikad ne moze odbraniti dugorocno i sto duze se to pokusava sto bolnije ce biti.

To je kao kad cekas da mala infekcija na nozi sama prodje a ona sve veca i na kraju ambutiras nogu ili riknes.

Ali i nemoguce je da svaka domaca firma je nelekvidna.
Ne postoji 'precenjen' i 'potcenjen' kurs, to nisu ekonomski termini, vec ideoloski.

Naravno da nije svaka domaca firma nelikvidna, ja govorim generalno, ogroman broj jeste nelikvidno, a ne tako mali broj i gube pare.

U tvojoj metafori, infekcija je Centralna Banka. To ne treba da postoji u Srbiji.
 
Hoces diskuziju na skype jer necu da pisam Roman da ti dokazem.

Nisi u pravu.
Vidi Konstantine, mene zaista ne zanima niko od tvojih neo-Kejnz izvora.

Ako neko od njih cita Cato ili Mises Institute, mogu da procitam.

Mada, sumnjam da ti citas i pricas sa nekim takvima.

Ono sto moras da znas je da, svi ti koje citas, postujes i uvazavas, nemaju blage veze sa ekonomijom.
 
Vidi Konstantine, mene zaista ne zanima niko od tvojih neo-Kejnz izvora.

Ako neko od njih cita Cato ili Mises Institute, mogu da procitam.

Mada, sumnjam da ti citas i pricas sa nekim takvima.

Ono sto moras da znas je da, svi ti koje citas, postujes i uvazavas, nemaju blage veze sa ekonomijom.


Zivela ideologija ako te ne interesuje diskuzija niti cu se ja tebi javiti na postove niti ti nemoj na mene.

Ja za ideologima i radikalnim vernicima ne diskutujem.
 
Ako hoces skype cito sam liberale onda sam kao istoricar bavio se ekonomskom istorijom i sta vidis. Uspesne nacije koje su uspele da budu prva liga tipa Juzna Koreja jesu koristili slobodn trziste ali ne samo to.
Nemam skype.

Pa ne postoji u svetu i istoriji samo 100% potpuni komunizam, ili 100% anarho-kapitalizam, naravno da uvek postoji neki miks.

Evo pokusavam da ti nadjem sada neko pljuvanje po IMF-u, iz moje ideoloske ostrascenosti. https://www.cato.org/node/8907/embed
 
Nemam skype.

Pa ne postoji u svetu i istoriji samo 100% potpuni komunizam, ili 100% anarho-kapitalizam, naravno da uvek postoji neki miks.

Evo pokusavam da ti nadjem sada neko pljuvanje po IMF-u, iz moje ideoloske ostrascenosti. https://www.cato.org/node/8907/embed

Neka mesavina slobodne trgovine i jake planirane drzave i izvuce zemlje iz govna. Sada mi kazi da Juzna Koreja, Japan ili Kina su radili sta MMF i slicni predlazu.

Inace sta hoces da mi kazes da se stvarno radi anarhokapitalizam funkcionirao bi, pa dobro i komunisti kazu da bi komunizam funkcionirao kad bi se stvarno primenio.
 
Neka mesavina slobodne trgovine i jake planirane drzave i izvuce zemlje iz govna. Sada mi kazi da Juzna Koreja, Japan ili Kina su radili sta MMF i slicni predlazu.

Inace sta hoces da mi kazes da se stvarno radi anarhokapitalizam funkcionirao bi, pa dobro i komunisti kazu da bi komunizam funkcionirao kad bi se stvarno primenio.
Kao sto rekoh, moderna poenta IMF-a je da spasava drzave od bankrota.

Da ne postoji IMF, te drzave bi, u tvom kontekstu, morale jos vise da zatezu kais. Ili, nesto jos gore, da ne ulazimo sada u to. Znaci IMF daje blanko cek Drzavama i njihovim vladama da se ponasaju kako god hoce, jer ce IMF sve da ih spasava. To je na duze staze uzas, naravno, jer gradi potpuno parazitski i patoloski sistem.

Anarhokapitalizam je nemoguc da postoji 100%, a i prica o tome je duga tema.
 

Back
Top