Coram Populo! De Creatione et Sententia Vera Mundi: A Mystery

[SIZE=+3]Coram Populo! De Creatione et Sententia Vera Mundi: A Mystery[/SIZE]

August Strindberg​

LIKOVI

Večni, nevidljivi
Bog, zli Duh, uzurpator, vladar ovog sveta
Lucifer, Lučonoša, svrgnuti
Arhanđeli
Anđeli
Adam i Eva


PRVI ČIN



NEBO



Bog i Lucifer svaki na svom prestolu. Okruženi su anđelima. Bog je starac sa strogim, bezmalo zlim izrazom lica; ima dugu belu bradu, i roščiće, poput Mikelanđelovog Mojsija.
Lucifer je mlad i lep, sa nečime od Prometeja, Apolona ili Hrista; ten mu je beo, svetao, oči vatrene, zubi beli. Oko glave mu je oreol.


BOG

Neka bude pokret pošto nas je počinak iskvario! Hoću da se okušam u još jednoj manifestaciji, pa makar se rasprsnuo i izgubio u prostoj svetini!
Pogledajte! Tamo dole itmeđu Marsa i Venere ostalo je slobodno još nekoliko mirijametara moga poseda. Tamo hoću da napravim nov svet. Rodiće se iz Ništavila i u ništavilo će se vatiti, jednog dana. Stvorenja koja će tamo živeti verovaće da su bogovi poput nas, i uživaćemo gledajuci nihove borbe i njihovu taštinu. Neka mu ime bude svet ludosti! Šta na to kaže moj brat Lucifer, koji samnom deli ove posede južno od Mlečnog puta?

LUCIFER

Gospodine, brate, tvoja želja zahteva patnje i nesreće. Gadi mi se tvoja zamisao.

BOG

Šta Anđeli kažu za moj predlog?

ANĐELI

Neka bude volja Božija!

BOG

Neka tako bude! I jao onima koji prosvetle ludake o njihovom poreklu i svrsi!

LUCIFER

Jao onima koji zlo zovu dobrim i dobro zlim; onima koji od svetlosti prave tamu i od tame svetlost, koji čine da slatko bude gorko, i gorko slatko! Pozivam te pred sud Večnoga

BOG

Čekam dakle! Jer, srećes li ti Večnoga češće nego svakih deset milijardi godina kada obilazi ove krajeve?

LUCIFER

Ići ću da ljudima govorim istinu, kako bi tvoje namere propale.

BOG

Proklet bio Lucifere. Neka tvoje mesto bude ispod sveta ludosti, kako bi gledao njihove muke; i neka te ljudi zovu Nečastivi!

LUCIFER

Pobedićeš zato što si jak kao Zlo! I za ljude ćeš biti Bog, ti klevetnik, Satana!

BOG

Dole pobuna! Napred: Mihailo,Rafailo, Gavrilo, Urijele! Udri Samaele, Azraele, Mehazaele! Duvajte, Orijente, Pajmone, Egine, Amaimone!

Lucifera odnese kovitlac i on padne u ponor.

DRUGI ČIN

NA ZEMLJI


Adam i Eva pod drvetom poznanja, zatim Lucifer u obliku zmije.

EVA
Nisam primetila ovo drvo.

ADAM
To drvo je nama zabranjeno.

EVA
Ko je to rekao?

ADAM
Bog!

LUCIFER, ulazeći
Koji bog? Ima ih više!

ADAM
Ko govori?

LUCIFER
Ja, Lucifer, Lučonoša, koji vam želi sreću, koji pati zbog vaših patnji. Pogledajte novu zvezdu zornjaču koja najavljuje dolazak Sunca! To je moja zvezda, iznad koje stoji ogledalo koje odražava svetlost Istine. Ovi zraci, u punini vremena, vodiće neke pastire iz neke pustinje, sve do jasala u kojima će se roditi moj sin, iskupitelj sveta.
Što se tiče ovog drveta, čim budete jeli, postaćete svesni dobra i zla. Tada ćete saznati da je život zlo; da niste bogovi, da je Nečastivi na vas udario slepilom, i da se vaš život ne odvija ni zbog čeg drugog nego zato da bi služio za podsmeh bogovima.Jedite s njega, i dobićete dar da se oslobodite boli, radost smrti!

EVA
Hoću da znam i da budem oslobođena! Jedi i ti Adme.

Jedu zabranjeno voće.

TREĆI ČIN

NEBO

Bog i Urijel

URIJEL
Jao nama, svršeno je s našom radošću!

BOG
Šta se desilo?

URIJEL
Lucifer je otkrio vaše postipke stanovnicima zemlje sve znaju i srećni su.

BOG
Srećni! Jao njima!...

URIJEL
Šta više predao im je dar slobode tako da mogu da se vrate u ništavilo.


BOG
Da umru! Dobro. Neka se množe pre nego što umru! Neka bude ljubav!

ČETVRTI ČIN

LUCIFER, okovan
Otkako je ljubav došla na svet, moja vlast je mrtva. Avelj, koga je oslobodio Kain, rađao je sa svojom sestrom.
A ja želim da ih sve spasem! Vode, mora, izvori, vi koji znate da ugasite plamen života: penjite se! Uništavajte!

PETI ČIN

NEBO

Bog i Urijel

URIJEL
Jao nama, svršeno je s našom radošću!

BOG
Šta se desilo?

URIJEL
Lucifer je dunuo u vodu; ona se penje i oslobađa smrtnike!

BOG
Znam! Ali upravo sam spasao dvoje od manje bistrih koji nikada neće otkriti zagonetku. Njihova barka je pristala na planinu Ararat i oni su prineli žrtve.

URIJEL
Ali lucifer im je dao biljku zvanu grožđe, čiji sok leči od gluposti. Samo gutalj vina, i videće šta je u stvari.

BOG
Bezumnici! Ne znaju oni da sam njihovu biljku obdario neobičnim vrlinama: ludilom, snom i zaboravom. Uz nju neće znati šta su njihove oči videle.

URIJEL
Jao nama! Šta to tamo rade glupi stanovnici zemlje?

BOG
Grade neku kulu i hoće na prepad da zauzm‚u nebo. Ha! Lucifer ih je naučio da ispituju. Neka bude. Pomešaću im jezike, tako da njihova pitanja ostanu uzaludna, i da ‚moj brat zanemi!

ŠESTI ČIN

NEBO

Bog i Urijel

URIJEL
Jao nama! Lucifer im je poslao svog sina jedinca, koji ljude uči istini...

BOG
Šta govori?

URIJEL
Od device rođen, taj sin je navodno došao da oslobodi ljude, i sopstvenom smrću hoće da poništi strah od smrti.

BOG
Šta govore ljudi?

URIJEL
Jedni govore da je to Sin Božiji, drugi da je đavo.

BOG
Šta misle pod tim đavo?

URIJEL
Lucifer!

BOG
Kajem se što sam napravio čoveka na zemlji; postao je jači od mene, i više ne umem da upravljam tom gomilom ludaka i budala. Amaimone, Egine, Pajmone, Orijente, skinite sa mene taj teret: stropoštajte zemaljsku kuglu u ponor, prepustite mu je na milost i nemilost. Prokletstvo na glavu buntovnika! Na čelo te proklete planete posadite vešala, zank zločina, kazne i ispaštanja.

Egin i Amaimon ulaze.

EGIN
Gospodaru! Vaša surova volja i izgovorena reč proizvele su posledice! Kugla zemaljska se trese, planine se ruše, vode plave zemlju; kuga iglad haraju narodima; ljubav se pretvorila u smrtnu mržnju, sinovlja odanost u oceubistvo. Ljudi ne veruju u pakao, a vi, Gospodine, vi ste svrgnuti.

BOG
Upomoć! Kajem se što sam se pokajao!

AMAIMON
Prekasno! Sve ide svojim tokom od trenutka kada ste oslobodili sile...

BOG
Kajem se! Stavio sam varnice svoje duše u ta nečista bića, čije bludničenje me unžava kao što supruga kalja svoga muža kaljajući svoje telo.

EGIN, Amaimonu
Starac bunca!

BOG
Moja snaga se iscrpljuje kada se oni udalje od mene; njihovi gresi me savlađuju; obuzelo me je ludilo moga potomstva. Šta sam učinio, Gospode! Smiluj mi se! ... Pošto je voleo prokletstvo,neka na njega padne prokletstvo; a pošto se nije zadovoljio blagoslovom, neka mu bude oduzet blagoslov!

EGIN
Kakvo ludilo!

BOG, ničice
Gospode, Večni, nema ni jednog među bogovima koji bi tebi bio nalik; i tvoja dela su neuporediva. Jer ti si velik i činiš čudesne stvari; i samo ti si Bog, samo ti!

AMAIMON
Ludilo!

EGIN
Tako je to na svetu: Kad se bogovi zabavljaju smrtnici to zloupotrebljavaju!...

KRAJ

 

Back
Top