15 stvari za koje samo Amerikanci misle da su normalne

Neno

Elita
Poruka
20.451
Neko se na Redditu obratio Amerikancima i pitao ih što misle da je kod njih normalno, a u ostatku svijeta ne - na primjer navike, pravila, običaji... Pogledajte što su odgovorili.

Za neke stvari ćete sigurno već znati, a neke će vas iznenaditi.

1 Plaćanje vožnje vozilom hitne pomoći zvuči apsurdno ljudima izvan SAD-a...

2 Porcije su uvijek ogromne.

jelo.jpeg

3 Arhaične, komplikovane mjerne jedinice

4 U Americi je sasvim normalno "kuvati" vodu za kavu u mikrovalnoj.

5 Pričanje o njihovoj slobodi kao da je SAD jedina država koja je slobodna.

6 S 18 godina te mogu poslati u drugu državu da ubijaš ljude, ali ne smiješ piti alkoholna pića do 21. rođendana.

7 Trgovine s oružjem su sasvim normalna pojava.

8 Previše podignuta vrata kabina u javnom zahodima

9 Navedene cijene nisu i konačne cijene koje ćete platiti. Porez se u većini slučajeva plaća naknadno na blagajni.

10 Brutalno nasilje u svijetu zabave je ok, ali kad netko pokaže sisu, svi polude i dignu paniku.

11 Ljudi mogu bankrotirati zbog odlaska u bolnicu (skupi američki zdravstveni sustav).

12 Dvostranačje. Tu si Demokrati i Republikanci. Ostali su totalno nebitni.

13 Stavljanje tone šećera u većinu proizvoda...

14 Raspored u pisanju datuma - prvo mjeseci pa onda dani pa godine.

15 Nošenje tenisica u kući je normalno.


Mediji
 
Stavljanje tone šećera u većinu proizvoda...
Ovo mi je bilo posebno iritantno na područjima visoko i duboko pogođenim uticajem Amerike. Količina šećera u našim gaziranim pićima je još ništa iako je već prevelika, a kad odeš negde tamo-od količine šećera u tim istim pićima-isto se zovu, isti su brend, može da se rikne!
 
Ovo mi je bilo posebno iritantno na područjima visoko i duboko pogođenim uticajem Amerike. Količina šećera u našim gaziranim pićima je još ništa iako je već prevelika, a kad odeš negde tamo-od količine šećera u tim istim pićima-isto se zovu, isti su brend, može da se rikne!
Meni su Ameri nacija debeljuškastih ljudi baš iz tog razloga...
 
Meni su Ameri nacija debeljuškastih ljudi baš iz tog razloga...
Ljudi prekomernog uživanja u hrani, piću i sl.;
Mi imamo predstavu kakav je narod pohodio današnju Ameriku i zašto su toliko otvoreni za došljake iz ovih malih zemalja u kojima nismo nenavisni ni u hrani, ni u piću, ni u ostalim užicima. Daleko od toga da generalizujem, ali kad mislim o Americi, imam isti utisak kao i ti, plus imam i osnovane (Na televizijama sa nacionalnim frekvencijama ljudi mešaju "osnovano" i "osnovno". Samo neka se parla!) razloge da mislim tako.
Amerika mi je na prvu loptu mesto u kom su ljudi toliko gladni da teže da pojedu ostatak sveta pošto-poto.
 
Što se tiče broja jedanaest, to je predrasuda. Baš sam pričao na ovu temu sa jednim amerikancem i rekao mi je da se deo tog iznosa refinansira od strane osiguranja koje uplaćuju. Naravno, postoji lista šta se refinansira, a šta ne. Ali nije to baš kao što se forsira priča.
Ne lupaj. Ako nemas osiguranje a mnogi ga nemaju, places iz svog dzepa.
 
amerika je drzava za "ovce"..............niko normalan tamo nece ziveti.
Žive tamo normalni ljudi, velika većina ih je takva.
Zdravstveno osiguranje jeste uglavnom mizerno, ali uvek možeš da pređeš u višu kategoriju.
Ostaje ti manje para zbog toga, ali za normalan život je još uvek dovoljno.
Veliki gradovi su katastrofa, po unutrašnjosti su ljudi uglavnom sasvim drugačiji.
Ali nije ni u Beogradu ništa bolje od Njujorka...
 
Žive tamo normalni ljudi, velika većina ih je takva.
Zdravstveno osiguranje jeste uglavnom mizerno, ali uvek možeš da pređeš u višu kategoriju.
Ostaje ti manje para zbog toga, ali za normalan život je još uvek dovoljno.
Veliki gradovi su katastrofa, po unutrašnjosti su ljudi uglavnom sasvim drugačiji.
Ali nije ni u Beogradu ništa bolje od Njujorka...
ako cemo uporedjivati BGD i NY ondak smo daleko dogurali. (na stetu NY)
 
10 godina na tom kontinentu - bio sam u USA vise puta na raznim mestima.
ceo kontinent je bukvalno odlazak na drugu planetu - sve sto se zna valja zaboraviti i sve ispocetka nauciti ako covek misli da koliko toliko zivi normalno.

Moje neke crtice sta je 'normalno' a sta nije:

Kafu kupujes iz automobila to da ne bi izlazio iz njega (msm mozes da se parkiras - uvek ima mesta - i udjes peske ali to nije bas uobicajeno, samo u odredjenim slucajevima). Kafu u papirnoj casi sa poklopcem (u nekim varijantama i sa slamcicom) platis $1.50 - $2.50 (ima i skuplja naravno).

Zatim odes u Dollar Store i kupis ceo solarni digitron sa velikim brojkama i velikim dugmicima da ti ne trebaju naocare za citanje za $1

Besmisleno, ali istinito!

Jos je naravno besmislenije je sto dok cekas u automobilskom redu potrosis benzina sto si polu-parkiran. Ali i to je normalno. (nije odatle cudno da amerikanci trose 6/7 svetske nafte)

Sesces u pickup-truck da odes da kupis tu istu kafu..

kad si vec u 'nabavci' mozda ogladnis i resis da usput kupis i pizzu. Udjes narucis i kazes da hoces pivo uz picu - oni te bledo pogledaju i kazu - nismo licencirani da prodajemo pivo (ebo pizzu bez piva) - ocete neki sok???

ako si pre nesto 5-6 popodne, svratis u Beer Store da kupis jbno pivo jer nema u pizzi - kupis 12 konzervi piva (najmanje pakovanje koje moze da se kupi (normalno) - posle me svi pitaju zasto u americkim filmovima svi samo vade pivo iz frizidera a niko ga ne stavlja u frizider). Svi te gledaju cudno ako 1. nisi dosao pickup-truckom, nego nekim autom, i 2. nisi kupio barem 2 pakovanja konzervi od 24 piva (normalno). Ako ne kupis tada pivo naebao si, posle nista ne radi sto prodaje pivo i ako ti se pije pivo onda moras u neki bar gde ce to isto pivo da te kosta naravno vise - naravno uz to bar takodje mora da ima licencu da uopste prodaje pivo. Pomenu neko 21 godinu - ne moze pivo (nedajboze nesto drugo) pre 21 godine - jbt meni je mama dok sam bio mali 3-4g umakala virsle u pivo jer sam samo tako hteo da ih jedem. Naravno da ne moze pivo, ali zato dzokavac moze.... (normalno)

Pokupis pizzu koju si narucio - ides kuci - usput si vec popio kafu (normalno). Pijenje kafe u autu dok se vozis je ekvivalent odlazenja u kafic. Normalno.

Svi supermarketi rade od 0-24 - ides u kupovinu u samoposlugu u 2-3 nocu (normalno).

Saveti: Ako vam pozli kod kuce, a zadesilo se da ste sami, i treba vam pomoc, narucite pizza delivery, tvrdi se da garantovano dolaze brze od ambulantnih kola. A i navikli su na sve situacije. Dalje ce sve da bude lakse.

E da... kad smo kod ambulantnih kola...

Sudaris se na ulici s nekim (retko jer ima mesta - velika zemlja, ali se desava), iscuri malo neke tecnosti iz auta (sta god da je). Krece panika! Ne dolazi samo policija - svi dolaze odjedom! i policija, i ambulanta i vatrogasci! Normalno. I svako radi svoj posao (normalno!). Nemas ti tu da pipas nista a i ne smes da pipas nista i NIKOG ako nisi za nesto licenciran (normalno). Napravio si sranje (ako si ti napravio sranje), pa sad budi strpljiv. Ambulanta pregleda sve kako treba da se oprave, ako treba da se oprave, ili ima slucaj da nekog voze, vatrogasci ciste ono sto je iscurelo, razbilo se itd. procene rizike od vatre i ostalog, policija meri i procenjuje pise zapisnik, dolazi sleper da te odslepa, policija ti uljudno isporuci sve papire za osiguranje - sve radi samo, i ides kuci (normalno). Ulica iza sudara bude kao da se nista nije dogodilo - nema ni mrlje na asfaltu (normalno). Kasnije ti stigne ti vece osiguranje (normalno).

(Naravno ako nisi napravio neki totalni belaj, onda te spakuje onaj cija si nadleznost i odvede u odgovarajucu ustanovu.)
 
Poslednja izmena:
amerika je drzava za "ovce"..............niko normalan tamo nece ziveti.
Bogami je Amerika sirotinjska majka. Svugdje drugo kad dodjes si stranac a u Americi te niko ne pita ni ko si ni sta si i niko ti nista nece reci jer ne govoris jezik vecine. I nigdje lakse se neko bez skole ne moze snaci.
 
Poslednja izmena:
A zašto bi te pitali odakle si kad im to ništa ne znači?
Zasto te pitaju u njemackoj i svim drugim drzavama gdje si stranac i umrijeces kao stranac? E razlozi zasto te pitaju ne postoje u Americi a ti to svodis na geografiju.
90% amerikanaca ne zna na atlasu da pokaže 90% zemalja. :whistling:
Reci mi molim te da zaista ne mislis da je prosjecan amerikanac kulturno ispod npr prosjecnog stanovnika npr Leskovca ili Ohrida? !
 
Zasto te pitaju u njemackoj i svim drugim drzavama gdje si stranac i umrijeces kao stranac? E razlozi zasto te pitaju ne postoje u Americi a ti to svodis na geografiju.
Zato što ameri gledaju prilično drugačije na to, nisu ubeđeni da je nacionalnost bitnija od
državljanstva kao što to recimo prosečne švabe ili švajcarci misle.

Reci mi molim te da zaista ne mislis da je prosjecan amerikanac kulturno ispod npr prosjecnog stanovnika npr Leskovca ili Ohrida? !
Naravno da nije, samo što prosečan stanovnik Leskovca verovatno ne zna da pokaže gde se
npr. nalazi Botsvana, a prosečan amerikanac ne zna ni gde se nalazi Španija, to sam mislio.
U americi si u prvoj liniji amerikanac, tek onda dolazi poreklo.
 
Zato što ameri gledaju prilično drugačije na to, nisu ubeđeni da je nacionalnost bitnija od
državljanstva kao što to recimo prosečne švabe ili švajcarci misle.
Veze to nema sto pises. Amerikance briga i iz koje si drzave i ko ti je bio tata
I kojoj velikoj etnickoj grupi pripadas. U Americi se osjecas kao da si domaci nakon prvog izlaska u grad .jos ako imas srece pa zaradjujes dobro bolje no kod Tita. Jednoatavno , u Evropi ima da se zna da si dosao u moju kucu i ima da se ponasas kako prilici i da ucis moj jezik i da shvatis da si stranac dovijeka cak i u susjednom selu. Da li shvatas da Amerika cak nema ni zvanicni jezik a pitanje jezika po Balkanu ogromno!?
Naravno da nije, samo što prosečan stanovnik Leskovca verovatno ne zna da pokaže gde se
npr. nalazi Botsvana, a prosečan amerikanac ne zna ni gde se nalazi Španija, to sam mislio.
U americi si u prvoj liniji amerikanac, tek onda dolazi poreklo.
Hahah ma shvatas li sto je za stanovnika Leskovca Botsvana to je za mnogo Amerikanaca cak i Spanija. Reci ce ti mi smo to istjerali sa Kube i sa Filipina ko nevaljalce. Salu na stranu , americka kultura je samo drugacija i ako pitas nekog Amerikanca sa parama za Barselonu , reci ce ti da obidjes onu Gaudijevu crkvu i dace ti broj telefona nekog restorana tamo, ako treba i broj taksija. Ako odes kod nekog red neck-a koji zivi u kamp kucici, i ne zna ni da je Spanija u Evropi, fasciniraces se da covjek pravi cuda modificiranjem automobila ili nekom slicnom vjestinom. Jednostavno drugaciji narod .
 
Veze to nema sto pises. Amerikance briga i iz koje si drzave i ko ti je bio tata
I kojoj velikoj etnickoj grupi pripadas.
Ajde pročitaj ponovo šta sam ja napisao u vezi toga, pa pokušaj da shvatiš.

Hahah ma shvatas li sto je za stanovnika Leskovca Botsvana to je za mnogo Amerikanaca cak i Spanija.
Ajde pročitaj ponovo šta sam ja napisao u vezi toga, pa pokušaj da shvatiš.
 
Zato što ameri gledaju prilično drugačije na to, nisu ubeđeni da je nacionalnost bitnija od
državljanstva kao što to recimo prosečne švabe ili švajcarci misle.
Napisao si ovo i ja sam ti rwkao da drzava iz koje si nema nikakve veze kao sto nema veze ni tvoja etnija
Naravno da nije, samo što prosečan stanovnik Leskovca verovatno ne zna da pokaže gde se
npr. nalazi Botsvana, a prosečan amerikanac ne zna ni gde se nalazi Španija, to sam mislio.
U americi si u prvoj liniji amerikanac, tek onda dolazi poreklo.
U americi nema prve ili druge linije vec je il si amerikanac ili nijesi a porijeklo je otprilike znacajno kao recept za pripremu pasulja. Tako da poreklo ne dolazi iza drzavljanstva.
 
Ajde pročitaj ponovo šta sam ja napisao u vezi toga, pa pokušaj da shvatiš.


Ajde pročitaj ponovo šta sam ja napisao u vezi toga, pa pokušaj da shvatiš.
To sto si ti napisao veze nema sa drzavom u kojoj ja zivim vec 32 god ali je fascinantno tvoje nepoznavanje da stvarno mislis da uopste i postoji nesto kao prosjecan amerikanac a ovamo mislis da to sto znas da pokazes neku drzavu na karti ima neko znacenje.
Prosjecan moze biti Bosanac ali Bogami prosjecan Indijac moze biti samo recimo po dohotku i tako nesto ali nikako kao reprezent velike i razlicitosti pune Indije.
 

Back
Top