16 bit system-HITNA POMOC POTREBNA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

jasmina_s

Početnik
Poruka
4
Imam jedan program koji sam pre neko vreme instalirala na racunar i funkcionisao je savrseno.Jedno vreme ga nisam koristila i danas sam ponovo pokusala da ga pokrenem.
Medjutim, dobila sam poruku u cijoj naslovnoj liniji pise "16 bit Windows Subsystem", a u textu "C:\WINDOWS\SYSTEM32\AUTOEXEC.NT. The system file is not suitable for running MS-DOS an Microsoft Windows applications..."
U principu znam sta to znaci.Win XP koristi 64-bitni sistem, a dos je koristio 16-bitni i ako je program napravljen za dos, ne moze da radu u XP-u.Ali mi nije jasno sta se desilo jer pre je radio normalno.
Najinteresantnije je to sto ne mogu ni da ga ponovo instaliram.Kada pokrenem Setup sa CD-a dobijem istu poruku.

MOLIM VAS POMOZITE!!!
 
u autoexec.nt postoje sledece 3 linije:

REM Install CD ROM extensions
lh %SystemRoot%\system32\mscdexnt.exe

REM Install network redirector (load before dosx.exe)
lh %SystemRoot%\system32\redir

REM Install DPMI support
lh %SystemRoot%\system32\dosx

ovaj fajl treba da se izmeni tako da se doda po jedno REM ispred svake komande, i onda ce to da izgleda ovako:

REM Install CD ROM extensions
REM lh %SystemRoot%\system32\mscdexnt.exe

REM Install network redirector (load before dosx.exe)
REM lh %SystemRoot%\system32\redir

REM Install DPMI support
REM lh %SystemRoot%\system32\dosx

...
onda ce ono oz prvog posta proraditi
 
jasmina_s:
Imam jedan program koji sam pre neko vreme instalirala na racunar i funkcionisao je savrseno.Jedno vreme ga nisam koristila i danas sam ponovo pokusala da ga pokrenem.
Medjutim, dobila sam poruku u cijoj naslovnoj liniji pise "16 bit Windows Subsystem", a u textu "C:\WINDOWS\SYSTEM32\AUTOEXEC.NT. The system file is not suitable for running MS-DOS an Microsoft Windows applications..."
U principu znam sta to znaci.Win XP koristi 64-bitni sistem, a dos je koristio 16-bitni i ako je program napravljen za dos, ne moze da radu u XP-u.Ali mi nije jasno sta se desilo jer pre je radio normalno.
Najinteresantnije je to sto ne mogu ni da ga ponovo instaliram.Kada pokrenem Setup sa CD-a dobijem istu poruku.

MOLIM VAS POMOZITE!!!

Samo da se nadovezem na @Codemaker/ov post ... mala digresija, Windows operativni sistem je 32/bitni sistem chime je 32 bitna memorija zaduzena za njegov rad. Windows (Long Horn) Vista koja treba da izadje krajem 2007 godine u punom sjaju radice pod 64 bitnom platformom. Za sada postoje dve beta verzije koje su pruzene korisnicama radi pregleda tog operativnog sistema, njihova mana je u tome sto je to trial operativni sistem, sto znachi da ce se u roku od nedelju dana (vas) operativni sistem zakljuchati. Predvidja se i nova verzija Windows Server vista (code name longhorn).

Da se vratimo na problem koji imas, program koji ti radi pod 16/bitnim sistemom a zelis da ga pokrenes u 32/bitnom sistemu mozes uraditi na dva nachina, ja cu ti navesti oba, pa izaberi onaj koji ti najvise odgovara, ali u principu su isti (skoro...).

Start/All programs/Accessories/program compatibility wizard

Ovaj charobnjak je namenjen za ovakve vrste problema, zatim next, pojavice ti se sledece tri opcije (izaberi to jest chekiraj treci opciju jer znas o kome se programu radi znachi "i want to locate the program manually"), odes na browse i nadjes putanju tog programa koji zelis da pokrenes, izaberes pod kojim operativnim sistemom zelis da ti taj program bude pokrenut, podesis adekvatnu opciju za boje tog programa i to je to.

Druga opcija je slichna ovoj samo sto ovaj put ne ides kroz charobnjak vec automatski pokreces aplikaciju. To ces uraditi tako sto ces na *.exe fajl tog programa kliknuti desni klik, zatim properties/Compatibillity i zatim izaberi isto kao u prethodnom primeru koji sam ti napisao gore. Pozdrav.
 
ArkantoS-Vrbas:
Ali pitanje je bilo vezano za kompatiblilnost sa XP-om....
Ona alatka je sastavni dio operativnog sistema, tako da kod XP-a ona moze samo da podrzava opcije kompatabilnosti sa ranijim verzijama windows-a. Dok za sam rad na XP-u neterba nikakvo stimanje kompatabilnosti.
E sad ono sto ti ciljas pretpostavljam da je stimanje na ranijim windowsima XP kompatabilnost, to ce naravno pokusati rijesiti neki namjenski software, ne ovaj koji dolazi uz win, jer u verziji recimo wina 98, podrzava kompatabilnost ranijih verzija od 98-ice.
 
Ovako...

Windows u nekim slucajevima izbacuje gresku sa Autoexec.nt fajlom....
Svima nam je jasno da taj fajl treba da se vrati u Win32 folder.....

No medjutim....
Dosta puta mi se desavalo da posle restarta kompa, ponovo iskace ista poruka, i tako stalno.....
Reinstall system-a je pomogao....
To mi se vise ne desava....

Sada imam novi problem....
Neki programi, tipa Total Commader, nece da se startuje, ali ne prijavljuje gresku sa Autoexec.nt-om...
Kako to da popravim???

P.S. Kopiranje fajla u Win32 ne pomaze....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top