Čovek izbor evolucije , Da ili NE?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Ova tema bi mogla da se podeli na dva dela, ali uskopovezana pa sam rešio da ne delim.

PITANJE 1:
Kakav će odnos imati vanzemaljci prema zemljanima?

PITANJE 2:
Iz ugla gledanja zemlje kao planete, da li je čovek izbor evolucije i konačni stabilni rezultat?

--------------------------------------------------------------------------
Znam da mnogima ovo izgleda kao filodoxia, ili kao zanesenjaštvo fantastikom ili glupiranje, ali po mom mišljenju to je samo izbor ugla posmatranja , tj. decentracije radi boljeg uočavanja.

Temu mi je poslao na pp korisnik Hrast sa foruma, pa mu se zahvaljujem.
---------------------------------------------------------------------------

Da bliže objasnim:
U očekivanju kakav će stav imati vanzemaljci prema zemljanima (ako postoje) mnogi uzimaju zemaljski trenutni način razmišljanja, tj. njima sigurno trebaju resursi, mi smo za njih farma mesa i hormona, test za odbranu od novih bolesti ....ja bih upotrebio reč humanocentrično vidjenje ili ako bih želeo da pružim mogućnost da pojam čovek ne bude vezan za pleme i nasledjeno iz plemenskog -socioklasnocentrično.
Medjutim , da bi dosegli stabilnost u vremenu koje je mnogo duže nego par desetina ili stotina godina , civilizacija mora obezbediti stabilnost svega , pa i resursa.
Tako je za očekivati da će civilizacija koja stupi u kontakt sa zemljom već imati stabilno rešene probleme resursa i samopostojanja.
Drugi pristup je kolonizacija, takodje ostatak naše socioklasne egocentrične istorije. Civilizaciji koja ima rešene potrebe , ne postavlja se motiv osvajanja, već samo zaštite.
Treći pristup je evakucija te civilizacije usled armagedona na matičnoj planeti.
Opet sadrži pretpostavku da je svaki svet haotično neregulisan i ometen kao i ovaj naš.

Zašto sam naveo ovo pitanje? Pa upravo zato što se kroz njega vide prepreke u načinu razmišljanja i pristupu udruživanju i poštovanju prirode i zakona .

--------------------------------------------

Drugo pitanje je kompleksnije i obično izaziva kod egocentričnih ljudi (kao vrste) ignorisanje i podsmeh u smislu "šta me briga šta je iz ugla zemlje konačni rezultat evolucije".
Medjutim samo stabilan sistem , sa stabilnim ekosistemom može trajati duže od dve generacije (pošto sadašnje društvo pazi samo na ekosistem moje i generaciju moje dece).

Kao potpitanje se postavlja ono krupno pitanje energija i sirovine?
Odmah iskače i pitanje ograničenja broja ljudi , kao teorija o mass zaveri.
Odmah se javlja i pitanje obračuna i preraspodele energetskih i kopnenih resursa.
I stigosmo do spoljne i globalne politike, i do toga zašto je ona postaja tobož javna.

Ova tema po meni nije za politiku , već upravo za filozofiju . Kroz temu ljudi treba da shvate koji pristup omogućuje ljudima trajniji opstanak , a koji samo iščekivanje armagedona i kao posledicu toga popularnost transformisanja fantazije (u veku neznanja) u proročku izvesnost (u modernom veku nauke).

Očekujem vaše ideje i gledanja o ovim pitanjima....
 
Preskacem prvo pitanje. Ne potcenjujem ga, jednostavno ne razmisljam o tome.

Po nekoj mojoj slici stvari, evolucija nikada ne prestaje, jer je bolje uvek moguce - savrsenstvo je nedostizno. Ali kraj evolucije coveka nazire se jos od trenutka kada covek nastaje kao bice svesno sebe. Pocinje da misli da ima nadmoc nad prirodom, da moze da je savlada i potcini. Pocinje da zivi u strahu od prirode i u borbi protiv nje. Nemoguce je sada okrenuti tok stvari i "vratiti se prirodi". Previse smo se od nje odvojili. Uzmite za primer genetski modifikovane biljke i zivotinje, pa kloniranje... Sve je vestacko. Jedan od najvecih (ne najvrednijih) izuma covecanstva je otpad. Ako mu nista drugo ne dodje glave, otpad hoce.
Pa je tu i strah od smrti, prema kojoj se ponasamo kao da je to neka bolest kojoj ima leka ali ga jos nismo uspeli pronaci. Pokusavamo da postignemo vecnost, iako ne mozemo da je pojmimo, niti znamo na sta bismo je potrosili.
Odgovore na sva pitanja trazimo u spoljasnjosti, a premalo radimo na sebi. Previse smo okrenuti materijalnom svetu. Sveprisutna je opsesija za posedovanjem kako materijalnih dobara, tako i ljudi...
Mali je procenat obrazovanih i inteligentnih ljudi. Siroke narodne mase i ne razmisljaju o buducim generacijama i stabilnosti ekosistema, jer im ni sopstveni opstanak nije osiguran.

Znam da ovo nije direktan odgovor na postavljeno pitanje, ali ovako ja razmisljam kada me uhvati da razmisljam o tome, i jako me zanima sta drugi misle...
 
kakav ce odnos imati vanzemaljci prema nama....mislim, pitanje za fine vanzemaljce kada/ako dodju da igraju sony sa nama, hocemo li igrati nesto mirotvoracki gej poput 'barbie & ken's magical pony ride' ili nesto krvavo i jednostavno poput unreal tournament-a je pitanje za tada.
Zasto pa moraju vanzemaljci da 'pronadju' nas kada se moze dogoditi da mi odemo 'negde tamo' pa vidimo kako oni oru njivu cetvoroglavim mutiranim jak-oidnim primitivnim oblicima zivota koje su podjarmili zarad svog opstanka i ozenili, jer su usamljeni ponekada kada se ne tucu bez ikakvog razloga.
Stabilnost u vremenu ne postoji , to je sve haos i slucaj, pa tako i stabilnost jeste laz.
Ovi primeri su... nemastoviti, mogao si dati nesto originalnije momce.
osim toga,
ja odavno ostrim svoj cekic za armageddon.

----
Skraceni alexovi odgovori za brzorazum:
1.Igracemo sony (ako dodjemo do sony-ja)
2.Covek nije delfin koji moze ziveti samo u vodi, glupi delfin volece vodu, postovace vodu, covek ce prilagoditi vodu sebi.
 
ludo dete:
Pokusavamo da postignemo vecnost, iako ne mozemo da je pojmimo, niti znamo na sta bismo je potrosili.
Hehe, ovo si sjajno rekla...
Strah je, doduše, jači sa većim, blistavijim i jasnijim razumom :-) Što smo više svesni svoje konačnosti, to nam ona predstavlja veću zagonetku, a onaj naš životinjski deo nas tera da se, ipak, plašimo nepoznatog.
Zanimljiva si pitanja postavio, Patak. I najbolji deo je tvrdnja da ljudi prema sebi mere eventualni susret sa vanzemaljcima, što može biti, a i ne mora. Može, jer uvek postoji ideja da nam je "suština" ista, i u zadnje mi se vreme takva ideja naročito dopada.
Ali, kako i na drugim temama ne težim da postupke analiziram ili predviđam polazeći od suštine, već upravo, od okolnosti, koje su daleko jednostavnije za tumačenje i istinitije, ipak ću podržati mogućnost da vanzemaljac može da bude i u vazduhu koji udišemo, čudnovato stvorenje koje će se uvući u nas, videti šta ima i otići. Recimo.
Takođe, priča o ljudskoj "destruktivnoj prirodi" se bazira na prirodi, kao što rekoh zilion puta, to je veoma klimavo područje, pa bih skrenula pažnju na eventualni uzrok ljudskog osvajačko-destruktivnog karaktera:
On se može kriti u postojanju kontinenata. Oni su jasne barijere između kultura, rasa, običaja, naučenog i obnovljenog, zaboravljenog. Znam da su postojala plemena i da su ljudi skloni životu u čoporu, ali takođe znam da su, na ovom stepenu razvoja, plemena izgublia na značaju, i da je razum ipak preovladao.
Ipak, danas ostade jak otpor prema većim grupama, sa kojima se svakodnevno ne postiže kontakt. Rase i narodi.
Posledica morem razdvojenih ploča jeste i danas najjači uzrok svih sukoba i destruktivnog ponašanja, u većim razmerama. Dozvoljavam da grešim, šta više, vrlo je moguće, govorim o religijama. Različiti kontineti su bili okupirani različitim religijama, čak, toliko nijansiranim da bi više podsećale na sekte, danas, ali su imale poneko obeležje karakteristično za područje?
Postavlja se pitanje kakvi bi bili ljudi na nekoj drugoj planeti, na kojoj bi površina vode bila u manjini?
Mislim da bi neko upućen u sva ova pitanja mogao da nađe hiljadu razloga za razvoj čoveka u ono što je danas. Pa, ovo i podseća na teoriju evolucije, nije prilagođavanje, ali oblikovanje od sredine.
I šta bi bio konačan odgovor na prvo pitanje?
Ne znam.
Da li bi ti vanzemaljci bili podložni evoluciji ili, možda, ne? Ako bi, pitanje je na kakvoj planeti žive, ako ne, pitanje je kakva im je suština.
Što se drugog pitanja tiče, ne mogu ni da pretpostavim šta će čovek biti kroz nekoliko stotina godina, ako je pitanje o njegovoj prevlasti na planeti, da, naravno da je konačan izbor, ali da li će i kakav će to čovek biti, vrlo je diskutabilno.
 
sto si personifikovao evoluciju. zto sto je zenskog roda.

mama se setka ignorisem je rebalo bi mozda da pokazem i sad sam na pola ubijam je sada a i sebe a morala bih da se okupam a i malo zube da ocistim. cao kelis kako su tvoji zubi mora da imas idealne zube. heh. si ti uciteljica tj nastavnica ili lektorka
 
Zanimljivo , primedba o tome da li za vanzemaljce još važi evolucija ili ne!

Evolucija u smislu stalnog napredovanja znanja je verovatno stalna.
Inače bi značilo da su sva znanja (ne samo suštinska) otkrivena. Za one koji teže kreativnom ispoljenju i komparativnosti , to bi bila katastrofa...

Evolucija u smislu obezbedjenog samoopstanka , je već sasvim druga stvar. Tu evolucija stalno postoji samo je sociološka svest drugačija....Tu je svako otkriće gain, dobitak za celo društvo.

Koji problem je donelo podizanje odredjenih pitanja bez gotovih odgovora.
Katastrofično , haotično , fobično posmatranje sveta....kratkoročno....

----------------------------------------------------
A o parazitskom duhu i pristupu ljudi , od postanka do danas , od nesvesnog opstajanja, do svesnog i sebičnog iskorišćavanja.....

Nije to toliki problem koliko zajednička osobina svih pojedinaca , a to je moć.
Medjutim ovde bih ipak naglasio važnu stvar.
Generalizacijom ćemo stvarno doći do tog zaključka, ali uvek ima izuzetaka....
Izuzeci nekad vode trendove, a nekada mogu biti i rešenje.....

Naravno ovo nije neka nova ideologija, već grupisanje sličnih....
 
E, bajdvej, sada kad malo pogledah temu, mislim da imam daleko jednostavniji odgovor - ne, nikako ne verujem da smo ovakvi kakvi smo "konačan izbor", nije ni reč o izboru, zar ne?
Ljudi će sami uzrokovati dobrim delom promene na sebi, to će biti posledica promene prirode, a ako se dogodi još kakva "katastrofa" nezavisno od ljudi, i tada će život opstati, u nekom drugom obliku, pa hajd' Jovo na novo...
Ne mislim da će čovek kroz 1000 godina izgledati, ponašati se, mirisati i osećati kao ovaj sadašnji.
 
ludo dete:
Hej, zasto se ova tema ugasila? Bas je bila zanimljiva i puna potencijala!

Tema je i dalje "zanimljiva i puna potencijala"

Zaista tema je dobra i steta bi bilo da se ugasi.

Odgovor na pro pitanje: odnos vanzemaljaca prema zemljanima, tesko da mogu da zamislim, mislim da ce biti razocarani na sta su naisli.Mozda ce se oduseviti idealistima, ali ce se razocarati sa materijalistima

Drugo pitanje, naravno da se sve usavrsava.Ceo svet raste i razvija se, i jednoga dana kada ne bude vise moga da prati svoju ekspanziju unistice samog sebe.Sve u prirodi ima svoj pocetak i kraj.Uzmimo jabuku, imate sadnicu koja se vremenom razvija u krosnju.Ta krosnja ce kasnije dati plodove, koji su u pocetku zeleni, a kasnije ce postati zreli.Proces razvica se ne zavrsava tu, jabuka ide dalje, pada na zemlju gde ostaje i truli i na kraju nestaje.

Isti je slucaj i sa ideologijama, u pocetku je to samo bunt, revolt, protest, eksperiment, da bi se kroz vreme ideja usavrsavala i dostigla svoj vrhunac.Na kraju sledi pad i umiranje.To je zivot, to je svet.
 
Posmatrajte vanzemaljce kao civilizaciju i kulturu koja je morala da reši probleme svojih (narastajućih) potreba i problema recimo 10.000 godina u kosmosu , izmedju dva zvezdana sistema.

Na taj način ćete se odvojiti od zemaljskog animalizma i neprimetnih predrasuda i zabluda u logičkom zaključivanju.
 
Tuzni_patak:
Posmatrajte vanzemaljce kao civilizaciju i kulturu koja je morala da reši probleme svojih (narastajućih) potreba i problema recimo 10.000 godina u kosmosu , izmedju dva zvezdana sistema.

Na taj način ćete se odvojiti od zemaljskog animalizma i neprimetnih predrasuda i zabluda u logičkom zaključivanju.
Zar stvarno mislis da realno moze da postoji takva civilizacija koja bi resila ne sve, ne vecinu, nego samo polovinu svojih problema?
 

Back
Top