Postanak Ohridske arhiepiskopije

ancika

Iskusan
Poruka
5.442
Sada cu napisati komentar bugarskog istorichara i bogoslova Ivana Snegarova na text Bozidara Prokica o postanku Ohridske arhiepiskopije, a vi odgovorite shta mislite o textu i kakvo je vashe mishljenje o postanku i "zivotu" Ohridske arhiepiskopije.

"U svom tekstu "Postanak Ohridskog patrijarhata" ("Glas, HS, drugi razred, 1912. god.) dr. B. Prokic pokusava da dokaze da veza izmedju Ohridske i Bugarske patrijarsije nije istorijski fakt, vec teoria, koja se pojavila medju ohridskom hijerarhijom u doba Samuilovog carstva. Po njemu, Ohridaka patrijarshija je osnovana samostalno u Ohridskom carstvu i njeno osnivanje je bila normalna pojava posle nastanka Ohridskog carstva.
 
"Kad je nazvao svoje carstvo bugarskim, car Samuilo (koji, po Prokicu, nije bio bugarin, vec sloven,blizi srbima nego bugarima) sasvim normalno je da je reshio da obnovi i bugarsku patrijarshiju, zato shto carstvo bez patrijarshije nije moglo i josh vishe zato shto se bugarski patrijarh posle 971. godine preselio u Makedoniju. Bez bilo kakve nelagodnosti Prokic objashnjava paradoks da je imperator Vasilije II vedc postojecu u Samuilovom carstvu teoriju o vezi izmedju Ohridske i Bugarske patrijarsije i pominjao je u svojim hrisovulima."
 
"Jedno ne mozemo da razumemo: ako sloveni u Samuilovom carstvu nisu imali saznanja o bugarskoj naciji, zashto se onda Samuilo proglasio za bugarskog cara i duhovni otac njegovog carstva za bugarskog patrijarha, a nisu dali imenu svog plemena nacionalni i drzavni znachaj? Tesko moze da se prihvati objashnjenje Prokica da se Samuilo proglasio bugarskim carem samo zato sto je je Bugarsko carstvo bilo priznato od ostalih drzava, pa je Samuilovo carstvo tim imenom dobilo politicku etiketu. Ako je Samuilo bio po poreklu srbin, ili blizak srpskom plemenu, normalno je da, kada je zavladao svim srpskim zemljama (Ras, Diokleja, Bosna, Dalmacija), svom carstvu da srpsko ime."
 
"To shto do onda nije postojala srpska drzava sa opshte priznatim imenom "carstvo" ne bi moglo da bude prepreka Samuilu da se prvi proglasi srpskim carem. To vidimo iz toga shto ista ta okolnost kasnije nije bila prepreka kosovskim srbima, koji su bili najblizi slovenima osnivachima Ohridskog carstva, da proglase svoju drzavu za srpsko kraljevstvo, a kasnije i srpsko carstvo, tj. da daju svom plemenskom imenu najvishi znachaj, ne mareci za to da li ce ono biti priznato od drugih drzava ili ne."
 
Охридско царство? Шта је то?

Василије је био василевс, не император.

Ако се не варам, реч је о прелазу између 10 и 11. века. Какве нације спомињеш?
Појам нације је измишљен у новије време... У периоду о којем говориш припадност одређеном народу (не нацији, нације нису постојале) није била на првом месту.
 
Уз то, Самуило је био византински васпитаник, младост је провео у Цариграду и жеља му је била да постане ромејски цар. Ни мање ни више. У Србији је видео само немирну провинцију са којом је имао проблема приликом остваривања својих планова о заузимању византинског престола.
Српство и Самуила никако не можеш убацити у исти кош, јер ће Српство настати тек много векова касније, а и Самуилу би било небитно чак и да је постојало у његово време.
 
"Sam fakt da je Samuilo pokushao da obnovi drzavu Simeona i Petra (Prvo bugarsko carstvo) nesumnjivo govori o tome da su se on i njegovo pleme, koje je ratovalo zajedno s njim, osecali zivim delom bugarskog naroda i da su bili nosioci i hrabri borci za njegove ideale. Za makedonske slovene ime 'bugarski' nije moglo imati samo politicki znacaj, zato shto je za mizijske slovene to vec bilo nacionalno ime, a prvo bugarsko carstvo je bilo i njihovo carstvo. Ako makedonski sloveni nisu imali bugarsko samosaznanje, t.j. ako nisu imali saznanje o rodstvu sa mizijskim slovenima, onda nije bilo moguce da prime ime "bugarski"."
 
vazon:
Охридско царство? Шта је то?

Василије је био василевс, не император.

Ако се не варам, реч је о прелазу између 10 и 11. века. Какве нације спомињеш?
Појам нације је измишљен у новије време... У периоду о којем говориш припадност одређеном народу (не нацији, нације нису постојале) није била на првом месту.
Upravo prevodim komentar, tako da prvo sachekaj da ga ceo prevedem, pa onda postuj. Javicu ti se na pp kada budem zavrshila. Ovo shto postujem nisu moje rechi, vec prevodim iz knjige "Istorija Ohridske arhiepiskopije, tom 1." Ivana Snegarova.
 
Nastavljam sa prevodom:
"...Bugarsko carstvo je bilo strogo nacionalno i ime "bugari" za svako slovensko pleme koje ga je nosilo bilo je nacionalno ime. Bash zato su drugi narodi (grci, latinjani) makedonske slovene nazivali bugarima, a Samuilovo carstvo i njegove vojnike bugarskim.
 
Poshto je istorijska istina da je Samuilovo carstvo bilo bugarsko u nacionalnom smislu, ne moze biti sumnje da podatak u drugom hrisovulu Vasilija II, koji govori o premeshtanju bugaskog patrijrshijskog prestola od Dorostola (danas Dr'st'r) chak do ohrida, nije samo teorija,vec istorijski fakt. Chak i sam Prokic prihvata mishljenje da je bugarski patrijarh Damjan iz Dorostola pobegao u Sredec (danas Sofija), gde je postao prvi bugarski patrijarh u Samuilovom carstvu i, naposletku, Ohridska arhiepiskopija se pojavila kao produzetak (naslednik) Dorostolske bugarske patrijarshije."
 
vazon:
Охридско царство? Шта је то?

Василије је био василевс, не император.

Ако се не варам, реч је о прелазу између 10 и 11. века. Какве нације спомињеш?
Појам нације је измишљен у новије време... У периоду о којем говориш припадност одређеном народу (не нацији, нације нису постојале) није била на првом месту.
Ovo sto sam napisala je text Ivana Snegarova, choveka koji je ziveo od 1883. do 1971. godine- mislim da se i to treba uzeti u obzir, jer je onda istorija pisana mnogo romantichnije nego danas. Ne spominjem JA nacije, vec on. Ja dobro znam da onda nacije nisu postojale.
Vratimo se na temu- OHRIDSKA ARHIEPISKOPIJA I SAMUILOVO CARSTVO
 
Кад бих ја кренуо да набрајам шта све Бугари својатају од нас Срба да је њихово, не би било добро. И што је најзанимљивије, то само они тврде и нико више на овом свету!
 
ancika:
Nastavljam sa prevodom:
"...Bugarsko carstvo je bilo strogo nacionalno i ime "bugari" za svako slovensko pleme koje ga je nosilo bilo je nacionalno ime. Bash zato su drugi narodi (grci, latinjani) makedonske slovene nazivali bugarima, a Samuilovo carstvo i njegove vojnike bugarskim.
http://www.*******************/sonce194/tekst5d.htm
 
DukeofSerbia:
Кад бих ја кренуо да набрајам шта све Бугари својатају од нас Срба да је њихово, не би било добро. И што је најзанимљивије, то само они тврде и нико више на овом свету!
U pravu si, oni kazu da je sve do Srema bilo njihovo- ne svi, naravno- ima i onih koji su realniji.
 
"MAKEDONSKOTO VOSTANIE PROTIV BUGARITE

Zna~i Simeon e nasleden od svojot roden sin, bugaro-azijatskiot car Petar i vo negovo vreme Bugarija zna~itelno oslabnuva. Vo 963 godina vo Makedonija se kreva vostanie od komitopulot Nikola i negovite sinovi David, Aron, Mojsej i Samoil, koi se otcepuvaat od Bugarija. Vo 968 godina izbuvnuva vojna pome|u Rusija i Bugarija. Ruskiot knez Svjatoslav vo istata godina ja pusto{i Bugarija, no brgu se povlekuva poradi napadot na Pe~enegite na Rusija. Oslabenoto Bugarsko Carstvo e prinudeno da se pomiruva so Vizantija, a kako zalog za mirot, carot Petar gi dava svoite dvajca sinovi Boris i Roman vo Carigrad. No, vo 969 godina umira car Petar, {to doveduva do bezvlastie vo Bugarija. Vizantija go vra}a sinot na Petar Boris II za da ja prevzeme carskata kruna, no toj nabrgu se svrtuva protiv Vizantija. Sega Bugarija e sojuznik na Rusija protiv Vizantija, no do`ivuva poraz od vizantiskata vojska, koja brgu ja osvojuva bugarskata prestolnina Preslav. Nesomneno deka Bugarija do`ivuva poraz i poradi nejzinata oslabenost od prethodnoto vostanie vo Makedonija. Carot Boris II e zaroben i odveden vo Carigrad, kade javno mu e simnata krunata i istata e dadena na ~uvawe kaj Crkvata. Po ova Bugarskoto carstvo e zavzemeno od Vizantija.

Na novata makedonska dr`ava prv vladetel e komitopulot Nikola, koj vladee so ovaa dr`ava do 968 godina. Od 968 do 977 na ~elo na dr`avata e negoviot sin David, no po negovata smrt, kako i po smrtta na Aron i Mojsej, na ~elo na dr`avata zastanuva Samoil."

To je deo texta sa sajta shto mi je dao "crow"- Vidish, bugari jedva da i spominju komitopula Nikolu, tako da ja, chitajuci njihove knjige, uopshte nisam skapirala da je on bio nekakav vladar, vec da su se njegovi sinovi borili za vlast. Odakle im dokazi za to? Svi oni dokumenti shto sam ja chitala- razne darovnice i dr. govore da je na tlu danashnje Makedonije bilo Bugara, ali na i da su makedonci Bugari.
Shta vi mislite, kako je nastala Ohridska arhiepiskopija i iz kojih razloga je Vizantija dozvolila njen postanak?
 
У једно време на том простору је била бугарска држава, а у једном другом периоду је била бугарска држава и граничила је са мађарском уз Дунав све до Срема и Босне. Охридска архиепископија је најстарија на подручју бивше Југославије и постављена је од Константинополске Патријаршије, а што се тиче својатања то раде сви народи па и Бугари и ми.

Вујадин
 

Back
Top