PARENJE PSA

Dan kada je krvarenje pocelo uzecete kao pocetak kujinog teranja i po njemu cete orijentaciono racunati datum parenja.

Drugog ili treceg dana od pocetka krvarenja kuji uzmete vaginalni bris i date ga u laboratoriju na bakterioloski test. Posle dva dana dobicete rezultat sa antibiogramom. Najcesce se pronadju neke bakterije, ali srecom, ne opasne za uspesnu oplodnju. Ipak u nekim slucajevima kuja moze imati i bakterije zbog kojih parenje nece biti uspesno i ona ce ostati prazna. Zato se radi antibiogram koji ce pokazati na koje lekove su bakterije senzitivne, pa ce vam vas veterinar reci cime kuju da tretirate. Za lecenje antibiotikom ili penicilinom je obicno potrebno 5-6 dana, zato je neophodno da se vaginalni bakterioloski bris uradi na vreme, kako biste do dana parenja imali dovoljno vremena za terapiju.

Sedmog ili osmog dana od pocetka teranja kuji radimo test na progesteron, pomocu kojeg se odreduju optimalni dani za parenje. Rezultati se obicno dobijaju istog dana. Na osnovu uzorka krvi odreduje se nivo progesterona i sa velikom tacnoscu se odreduje tacan pocetak estrusa (sazrevanja jajnih celija). Cesto je ovaj test potrebno ponoviti kroz dva dana, kako bi se sto preciznije odredili dani optimalni za uspesno parenje. Iz naseg iskustva, kuju je najbolje pariti kada joj je nivo progesterona izmedu 8 i 10, mada se desavalo da dobijemo 12 stenadi i kada je ova vrednost bila oko 20 (vama ipak ne preporucujem da ovim eksperimentisete – obavezno konsultujte svog veterinara). Ako planirate da kuju uparite u inostranstvu, pa vam je za put potrebno vise od 24 sata, uzmite i to u obzir, pa krenite kada joj je progesteron vrednosti oko 7-8.i
 
imam muzijaka tibetanskog spanijela koji je drama lijep.........i zelio bi da ga parim........jos je mlad..........star 10 ipo mjeseci......ali ako neko ima zenku volio bi da me kontaktira na mail........blagovremeni@yahoo.com
 
imam muzijaka tibetanskog spanijela koji je drama lijep.........i zelio bi da ga parim........jos je mlad..........star 10 ipo mjeseci......ali ako neko ima zenku volio bi da me kontaktira na mail........blagovremeni@yahoo.com

Premlad je. Ima li rodovnik, je li ocenjen i kako? Ne bi smeli da se pare pre godinu ipo. I gde ste? Preveliko je maltretiranje da se zapuca na neki dalek put zbog parenja, uz sav rizik da ženka i pored slepljivanja ne ostane skotna zbog truckanja u povratku. Raspitaj se još malo, prelistaj temu, pročitaj i tuđe postove, možda nešto korisno i naučiš.
 
Bravo mimi's mom :):):)
Nemam ja lično ništa protiv parenja mešanaca (i sami smo kući bili vlasnici nekoliko) i razumem da ljudi hoće/vole da imaju štence od svojih ljubimaca, ali mi je mnogo žao kad vidim koliko ih ima napuštenih, izbačenih, zanemarenih, i svestan sam potpuno da će mešanaca uvek biti (i treba da ih bude) ali dajte da bar apelujemo na ljude do kojih će taj apel stići i koji će ga čuti, ako ništa bar da se smanji broj, a uz to će se, nadam se, smanjiti i broj napuštenih mešanaca.
 
Bravo mimi's mom :):):)
Nemam ja lično ništa protiv parenja mešanaca (i sami smo kući bili vlasnici nekoliko) i razumem da ljudi hoće/vole da imaju štence od svojih ljubimaca, ali mi je mnogo žao kad vidim koliko ih ima napuštenih, izbačenih, zanemarenih, i svestan sam potpuno da će mešanaca uvek biti (i treba da ih bude) ali dajte da bar apelujemo na ljude do kojih će taj apel stići i koji će ga čuti, ako ništa bar da se smanji broj, a uz to će se, nadam se, smanjiti i broj napuštenih mešanaca.

Slažemo se, i ima nas i malo više takvih ovde. http://forum.krstarica.com/showthread.php/355745-RAZMISLITE-o-sterilizaciji
 
evo ga jedan lepi staford koji bi hteo da se pari :) ima papire, sve je redovno vakcinisan, deda mu je sampion slovacke, star je cetiri ipo godine. za uzvrat je dovoljno jedno stene po izboru. ko je zainteresovan moze slobodno da se javi :)
roki.jpg
 
Ukoliko kuja, iako je u "plodnim danima" ,kako pokazuje progesteron, odbija mužjaka može da se uradi veštačka oplodnja. Ovo je jednostavan zahvat i većina veterinara ga radi.
 
Ali nekad ni to ne uspeva, čak ni kod vrhunskih stručnjaka. Znam recimo da jedna od lepših škotskih terijerki kod nas (nije toliko izlagana ali kad god je izlagana, dobro je prošla) nije ostavila potomstvo iako je preduzeto sve što su mogli, nudili su joj različite mužjake, Slobodan Novak je radio neophodna testiranja, veštačko osemenjavanje sveže uzorkovanom spermom vrhunskog mužjaka i ništa. Agata je bila zaljubljena u lokalnog džukca. :aha:
 
Мислим да људи олако олако улазе у парење својих љубимаца.Ако нисте сигурни шта ће да буде са штенцима и да можете да их удомите ,а не бавите се тиме у смислу одгајивача,улазите у сасвим непредвидиву ситуацију која може да буде врло непријатна и болна.
Да не причамо да је потребна много већа контрола и код расних паса и да они пси којима није дозвољено парење нипошто не би требали да остављју потомство.То није питање лепоте,него првенствено здравља и болести које су наследне.
 
I ja sam za sterilizaciju "osrednjih" primeraka svoje rase i svakako mesanaca. A zasto sam za sterilizaciju prosecnih, pet quality jedinki? Jer tesko da ce od dva losija primerka rase, nebitno koje, da se dobije vrhunski predstavnik koji niucemu ne odstupa od standarda jer genetika je vrlo kompleksna nauka a DNK majke i oca mogu da se kombinuju na mnooogo nacina. S druge strane, veca je verovatnoca da se od stvarno kvalitetnih roditelja dobije mesovito leglo, u kom ima i izuzetno perspektivnih stenaca i onih, jednostavno, obicnih. A narocito sam protiv stancovanja stenaca i legala kao sto sad radi gro odgajivaca "malih belih" pa imamo "maltezerke" koje stene po 8 malih iako je njihovo tipicno leglo 2-3 steneta, a bolonjezerke stene po 8.
 

Back
Top