MASTITIS

jelaA

Obećava
Poruka
78
Molim one koji vise znaju, da mi blize objasne mastitis, ja sam laik, znam samo da se mleko nagomilava...nastaje upala...kako se tretira, kako se komplikuje...koliko je ozbiljan?
Moja Debelica koja je majka 5 malih maca, dobila je mastits ovih dana, tacnije, kad smo od nje odvojili tri mace...
Kod moje Maze je to prolazilo samo od sebe...
Hvala...
 
Ne znam kako je kod maca, ali kod žena se mastitis leči antibioticima. Trebalo je izmuzaš macu da joj se ne bi nagomilavalo mleko jer je ona ipak neko vreme nastavila da proizvodi količinu koja je potrebna za 5 mačića, ali je sad mleko uzimalo samo 2 mačeta i ostatak je trebalo da izmuzeš, ali ne do kraja da bi njen organizam shvatio da je sad manja potražnja. Mislim da ćeš morati da joj daješ antibiotike i da je izmuzavaš, ali će je sad boleti. Probaj da joj malo masiraš sikice da joj razbiješ te grudvice ako su se stvorile pre nego što kreneš da je izmuzavaš, masiraj je laganim kružnim pokretima... A pre svega, posavetuj se sa veterinarom jer stvar nije ni malo bezazlena...
 
Odlicno pitanje...bas sam i ja na to mislila...
Malopre sam se cula sa veterinarom, preporucio je antibiotik, AMOKSICILIN (posto danas nikako nismo mogli da je odvedemo na pregled). Ali, zaboravih da ga pitam za macice?!?
Sta biva sa Medenom i Malim Mickom? Prestaju da sisaju? Mislim, oni su vec veliki, za par dana ce napuniti dva meseca i hrane se sami...ali?? Da li treba da ih odvojim od majke, ili ce ih ona sama odbiti ??
Srdjane...
 
Cula sam za jedan stari lek protiv mastitisa,koji je jedna zena primenila na kujici koja je takodje imala upalu mleka i tresla se od temperature.Uzmes listove kupusa i premazes ih dobro svinjskom mascu i time previjes maci preko sika.Pretpostavljam da je za mace i kuce isti tretman,mozda zvuci malo blesavo ali toj kujici je isto vece bilo mnogo bolje.
 
Da, veterinar mi je rekao da mogu da joj stavim obloge, kad sam pitala kakve obloge on rece :"one bapske, sto ih i zene stavljaju". Ja ostadoh u cudu... mislim, nemam nista protiv alternativne medicine :) ali NE ZNAM!
Zato sam pozvala drugaricu pedijatra, ona kaze - fizioloski rastvor...
WHAT EVER! Debelica je burno reagovala na spric sa antibiotikom i pola je pljunula...sutra cu morati da se bolje organizujem...
Sva sreca - nema temperaturu, nista nije crveno...ne izgleda kao da je boli...cak mislim da joj je malo bolje jer sam joj juce i danas mazala flogocid...
Hvala svima na ucescu!
Pozdrav!
 
Srdjane, da li je istina da ljudi koji previse vole zivotinje ne treba da se bave veterinom??
Kako izlazis na kraj sa teskim slucajevima na koje nailazis? A studiranje? Anatomija, patologija...uh...svasta vidis tamo...
 
jelaA:
Srdjane, da li je istina da ljudi koji previse vole zivotinje ne treba da se bave veterinom??
Kako izlazis na kraj sa teskim slucajevima na koje nailazis? A studiranje? Anatomija, patologija...uh...svasta vidis tamo...

Pa u pravu si da onaj ko jako voli zivotinje,nebi trebalo da studira veterinu,jel da bi neke stvari uradio moras imati "zeludac". Naravno volim zivotinje ali nisam od onih osoba koji ih poistovecuju sa ljudima.Sa 13 god sam vec poceo da idem u veterinarsku stanicu da se ucim.
Sto se tice studiranja i anatomije i patologije,ja licno nikada nisam imao problema.Licno meni je jedino neprijatan osecaj pri odbukciji na patologiji kada su ti ruke u hladnom telu,plus jos i miris.Veca muka je 40 ispita i nikada ne vidis kraja.
Mada meni licno je najteze se navici na ljudsku patnju kada izgube voljenog ljubimca.Nazalost bas danas sam imao jedan slucaj,Stene Rotvajlera,koje je imalo urodjenih problema sa bubrezima i gde stvarno ni jedna terapija ne moze da pomogne.Uginolo je dva sata posle odlaska iz moje klinike.Cak sam ja otisao da ga vidim i stigao u trenutku kada je bas uginulo.Vlasnici su plakali kao da je nedaj boze umrla im bliska oosba.Naravno razumem njihovu tugu i na tako nesto kao sto su ljudske suze se nikada ne mogu navici
 

Back
Top