Abu Dhabi... Dubai

Ne znam kako su placeni frizeri/fizioterapeuti, ali igrom slucaja sam cuo da ima jedan nas lik koji radi kao frizer u Dubaiju vec par godina, a licno sam upoznao momka Urosa koji radi kao fizioterapeut, ali nazalost nemam njegov broj nit smo u kontaktu. Jedino sam shvatio iz price da su obojca dosli u Dubai na "blef" i da su se vremenom snasli i sad fino zaradjuju (dovoljno da su tu ostali).

Sto se tice tvoje devojke, takodje imam poznanicu koja radi kao real-estate agent ali mi ona kaze da je trenutno cela ta real-estate industrija u teskoj krizi i da je strasno opala potraznja za nekretninama, kao i izgradnja novih objekata, zbog cega su mnogi ostali bez posla. Ne zelim da obeshrabrujem, samo prenosim ono sto je meni receno.

Eto nadam se da ti to nesto znaci.
 
znaci mi svaki odgovor hvala najlepse....a sad ne znam da li je bolje doci tamo
i traziti posao ili je bolje preko neta probati nesto..viza mi ne bi trebala biti problem
jer bih uplatio neki aranzman u turistickoj agenciji...
 
Pre svega zelim da Vas pozdravim...
Nedavno sam se vratio iz UAE, pa bih zeleo da podelim moje iskustvo sa Vama...

Uglavnom po zavrsenom fakultetu 2006 radio sam za jednu veliku internacionalnu konsultansku kompaniju stacioniranu u Dubaiju.imao sam placen put, stan, obroke za vreme radnog vremena i jednom godisnje kartu kuci. Posao nije bio naporan, u prevodu
koliko para toliko muzike, uglavnom nisam mogao da se zalim, mali deo sam odvajao na stranu a i super sam se provodio. Medjutim sredinom 2008 osetile su se promene, usled ekonomske krize kompanija je odlucila da postepeno sreze troskove, a to se delom sastojalo i u otpustanju radnika (pogotovo oko nove godine).Licno nisam bio otpusten ali sam bio primoran da "svojevoljno napustim" firmu, zato sto je u mom odesku radilo 12 ljudi,a onda su srezali na 5. Tako da je posao postao nesnosan, tokom poslednjih 2-3 meseca gotovo svakodnevno sam ostajao makar 1-2h prekovremeno (normalno radno vreme je bilo 9h). Tako da sam seo i sumirao sve: odgovoran posao-osrednja plata-uslovi se pogorsavaju-neizvesnost=taksi-aerodrom-let za beograd.

A sada malo detaljnije analizirana situacija u Dubaiju i UAE:
kao sto verovatno ne znate dosta radnika dole ostaje bez posla, i to u 99.9% slucajeva radnika iz inostransva (Azija, Istocna Evropa...). Razlog zasto ovo mozda ne znate je to sto sve emiratske medije a delom i svetske medije "placa" vladar Emirata, koji zeli da ubedi investitore du su Emirates jos uvek stabilno trziste (delimicno ga razumem, verovatno bih i ja to uradio da sam na njegovom mestu). Medjutim dole situacija nije sjajna kao sto ljudi misle. Npr najveci gradjevinski izvodjac Emaar properties (zapoceo projekat najvise zgrade na svetu) otpustio je 47% svoje radne snage usled velikih berzanskih gubitaka tacnije zabelezio je gubitak od 202%! u cetvrtom kvartalu 2008. Vladar Dubaija vesto skriva da se na pojedinim projektima stalo sa radom (njegove megalomanske ideje). A posto Dubai proizvodi nafte i gasa koliko i Srbija a to je opozitno onome sto ljudi misle ali ekonomiju UAE nosi Abu Dhabi u kome se nalaze glavna nalazista nafte i gasa. Uglavnom kasa Dubaija je prilicno olaksana, zato sto je zapoceto mnogo projekata a kriza je zakucala na vrata. Sreca u nesreci je ta sto su tokom
godina nagomilali prilicne sume novca u rezervama pa sada vestacki prezivljavaju krcakjuci rezerve, a kasa se sporo puni tj ne puni posto je cena barela sirove nafte izmedju 34$-37$ a da bi njihova ekonomija poslovala bez gubitaka potrebno je da barel bude minimalno 47$. Jos jedan negativan faktor kod UAE je taj sto su dobar deo svojih sredstava ulagali u Ameriku i Britaniju a ta trzista veoma trpe gubitke usled krize, tako da im investirani novac isparava. Tu informaciju potvrdjuje skorasnja poseta britanskog ministra zemljama Persijskog zaliva koji ih je otvoreno molio da nastave da investiraju u Britaniju. Slicno nesto je uradio Americki predsednik nacionalnih rezervi sa Saudijskim Kraljem. Isto sto koleba investitore je i malo poznata informacija da je americki konzulat dva puta u toku januara bio zatvaran usled pretnji islamista...

A sada analiza emigracionih pitanja:
Onakve stvari zadnjih meseci mogao sam da ocekujem u Srbiji ali ne i u Dubaiju kojeg sam do tada poznavao. Npr njihov ministar unustrasnjih dela izjavio je da policija nece "podrzavati" (?!) strane i domace kompanije koje otpustaju lokalne radnike tj emiracane. Naravno investitori su se zaprepastili i tim samo produbili svoje sumnje u stabilnost emiratskog trzista. Posledica je pad potraznje zemljista i stanova. Posle toga ministar za zaposljavanje pokusava da "smiri" strasti i potpisuje akt po kojem je zabranjeno otpustati emiracane (osim ako nisu prekrsili zakon), tako stavljajuci u nezgodan polozaj internacionalce. Npr neko je spomenuo da je dole radilo oko 4000 srba, a znam da je dole bilo jos 100.000 britanaca i jedno 500.000 indusa plus bog te pita koliko pakistanaca i filipinosa (u emiratima svih zajedno radnika ima 3.5 miliona). Inace Britanci koje ja poznajem ili su otisli ili vec planiraju da odu (naravno dobar deo ce ipak ostati-ljudi na pozicijama) Na aerodromu dok sam odlazio bilo je jedno 800 indusa i pakistanaca, a kolega mi rece da je tako skoro svake noci. Tamo je opste poznato hijerarhijsko uredjenje: na vrhu Emiracani malo ispod njih ali ipak isti sloj ljudi iz Zapadne Evrope i Amerike, sloj ispod njih Istocna Evropa, Bliski istok i severna Afrika, poslednji sloj i slobodno sada mogu da kazem ugnjetavani Filipinci, Indusi, Pakistanci. Devijacije naravno postoje ali u vecini slucajeva videcete ovu sliku, neke firme npr. bas traze Pakije
zato sto medju njima ima veoma kvalifikovanih radnika, koji ce raditi za upola cene od Evropljana. Firme u vecini slucajeva obezbedjuju rezidencijalne vize, a ako ostanete bez posla imate 1 mesec da napustite zemlju...

Zakljucak:
Mozda moj izvestaj zvuci apokalipticno, ali to je kostur situacije dole. Naravno UAE je daleko od propasti ali sanse za strane radnike vec vise do pola godine konstanto opadaju a ono sto Vas najverovatije zanim je kada ce se situacija popraviti: iskreno tesko je reci-ali nikako ne ocekujte da Dubai do kraja godine bude na nivou npr s'pocetka 2007 posto je to apsolutno nerealno mozda cak neopravdano je ocekivati taj nivo i 2010. Sve oci su uprte u Ameriku i njihov stimulacioni plan (koji za sada ne uliva puno nade), naravno i cena nafte je presudan faktor, ako se odrzi ovako mala potraznja nafte a samim tim niska cena, Emiracani ce morati da sprovedu drasticnije mere, isto morace puno da se potrude da bi ubedili investitore da su emirati stabilno tlo za invesiranje, Emirati takodje za gubitke mogu dosta da se "zahvale" turistima koji su usled krize odlucili da "vezu kesu". Moram da spomenem da dosta kvalifikovane radne snage emigrira iz Emirata u Katar koji uprkos situaciji dobro se drzi. A i nezvanicna informacija je da se uskoro planira ogromna rafinerija za eksploataciju zemnog gasa, koja ce dodati ogromni boost ekonomiji sa inace najbrzim razvojem na svetu (Kataru). Razlika izmedju Katara je ta sto je drustvo konzervativnije od Emiratskog i trziste rada je proporcionalno manje...
Dubai je veoma lepa destinacija. Naravno ako idete kao turista. Ako idete kao nekvalifikovana radna snaga zeljna avanture i sa "Americkom snom" u glavi naicice te sada najverovatnije na razocarenje. Jer imajte jedno na umu, i egipatske piramide su velelepne ali podignute su na ledjima robova. Naspram toga visoko obrazovani ljudi sa dosta iskustva uvek imaju sanse (ipak prilicno umanjene u odnosu na npr. isti period prosle godine)... Moja licna preporuka je Zapadna Evropa, sacekati malo da Srbija dospe
na belu list i onda otici...

-Koje grane industrije najvise trpe u Dubaiju:
-Gradjevinska, situacija gore pomenuta...
- Bankarski sektor
-Ugostiteljska, hoteli su primorani da otpustaju radnike kao i da smanje cene usluga u opsegu od 15%-40% ne bi li tim postupkom privukli zapadne turiste, sto nije lose ako idete kao turista.
-Ove dobro posluju:
-Naftna industrija
-Avio transportation
-Hemijska industrija

Izvinjavam se ako ima gramatickih gresaka, malo mi je Srpski zardjao...

http://www.guardian.co.uk/world/2009/feb/13/dubai-boom-halt
http://www.thenational.ae/article/20090218/NATIONAL/724241346/1010
http://www.mg.co.za/article/2009-01-04-dubai-dream-turns-sour-as-job-losses-mount
http://article.wn.com/view/2008/12/14/UAE_economy_poised_for_abrupt_slowdown_amid_job_cuts/
http://www.guardian.co.uk/world/2008/dec/05/dubai-recession-developers-jumeirah-gardens

*zakljucak ovih novinskih isecaka je:Emirati emiracanima, ostali ostanite ali kao turisti...
P.S nisam video gore vozace od onih u UAE :)

i da dodam neko je pitao za real estate... I cisto bih da potvrdim vl4danr-u pricu. Znaci kao sto se iz prethodnog kilometarskog teksta da videti je da je taj sektor u Dubaiju u dubokoj krizi, otpustanja su masovna i dobar deo se odlucuje za povratak kuci dok drugi deo pokusava da se prebaci na prazna mesta u druge kompanije, tako da su sanse nekome u tom sektoru "izvan" veoma ali veoma male. Uzgred te poslove uglavnom obavljaju Britanci i lokalci... Za fizio-terapeuta su malo vece sanse ali kao sto rekoh dosta otpustenih veoma brzo puni prazna mesta. A pre svega kompanije su sada primorane (zbog novog zakona) da se vise okrenu lokalnom stanovnistu, a to postaje trend u celom zalivu. Takodje kompanijama nije vise isplativo cak ni to tj da dovlace radnu snagu iz npr. Istocne Evrope kada dosta ljudi vec imaju dole. Sada jeste prednost biti dole ali moje licno misljenje je da ne ides ako nemas siguran posao ili nekoga ko ti stvarno moze pomoci oko nalazenja posla... Naravno mozes da odes i da se kockas meseca dana, mozda imas srece pa nadjes posao prvog dana a mozda se i vratis kuci podvijenog repa i laksi za prilicnu kolicinu deviza-i neko rece da ces barem biti bogatiji za jedno iskustvo i da ces se malo odmoriti,novo iskustvo jeste sigurno a da ces se odmoriti to malo teze, bices ko na iglama dole, a i sada mozes jedino da odes na Dubai Shoping festival ali mislim da ides dole pod predpostavkom da zaradis a ne potrosis novac...

Po meni najbitniji citat iz lokalnih novina (Gulf News):
"According to the decision, the sacking of Emiratis working for the private sector is to be considered unlawful if the worker has not violated the labour law.

The termination will also be considered unlawful if expatriates are doing the same job that the sacked Emirati used to do."
 
Poslednja izmena:
добро. није ме било неко време али видим нисте оскудевали у информацијама :)
ја сам био кратак и пре неколико дана рекао да на хиљаде људи остаје без посла али ево прасе из техерана је то детаљно разрадио. хвала за корисне информације!

сећам се да је неко раније питао за медицински преглед за резиденс визу и шта гледају што се тиче крви. ја сам био јуче и гледају само три ствари: сида, сифилис и хепатитис Б.
раде и икс зрачење вероватно због туберкулозе и тсл.

хепи маја и ти си већ сигурно дошла до броја телефона. ако ниси јави се на ПП па ћу да ти пошаљем :)

поз.

--
"Бојте се Бога, и подајте му славу, јер дође час суда његова; и поклоните се ономе који је створио небо и земљу и море и изворе водене." Откривење 14,7
 
Da, najverovatnije sam mogao da nadjem posao ali iskreno nisam zeleo. Naime za tri godine bio sam samo jednom kuci i to na 2 nedelje, poceo sam da uvijam sa Srpskim a kada dodje do toga odlucujes ili ostajes zauvek ili je vreme da ides kuci. Drugo sto me je posebno iritiralo dosta kompetentnih ljudi i vrsnih strucnjaka sa dugim nizom godina iskustva (licno u mojoj organizaciji) je isto raskinulo ugovore, vecina iz tog razloga sto su trazili minimalne povisice zato sto se posao realno duplirao, naravno stizali su im odgovori tipa: "dragi gospodine usled novnostale situacije nismo u mogucnosti....". Njih su zamenili arapi koji blage veze nisu imali, zavrsili nesto kao nasa Visa poslovna (cuvena po zlu) a imaju iskustva kao ja...

A u vezi isplativosti odlaska za zanimanja tipa frizer, fizioterapeut...
Ako idete u svojoj reziji ja mislim da cete u njaboljem slucaju biti na nuli, posto stanovi su i dalje prilicno skupi za rentiranje a plate u tim bransama nisu dobre (uvek ima izuzetaka)+troskovi hrane i trasportationa (vecina ce Vam traziti novac za rentu par meseci unapred ili cak godinu dana). A ako Vam kompanija plati put, stan i hranu (sto po meni sada za takvo zanimanje zvuci trenutno neverovatno) istu platu mozete zaraditi u Srbiji. U Dubaiju je tesko sacuvati novac, sve je lepo i sve vas mami da posetite, probate i kupite, naravno mozete ziveti na sardini, pasteti i pola hleba ali upitajte se od cega ste onda pobegli iz Srbije? Morate se isto zapitati da li tamo idete da zaradite neki novac i taj novac donesete kuci ili idete samo da tamo prezivljavate. Opet licno misljenje je da za takvo zanimanje ne srljate po svaku cenu dole, sada nikako nije povoljan trenutak, UAE ce stati na noge to je neminovno ali to se nece desiti sutra...
 
ja bas i nisam ubedjen da ce da stane na noge ali to je vec moje licno misljenje.


--
"Бојте се Бога, и подајте му славу, јер дође час суда његова; и поклоните се ономе који је створио небо и земљу и море и изворе водене." Откривење 14,7
 
Josefk,
Vec sam dobila broj,ali ipak hvala.
Mada sam se razocarala kad sam bila u immigration office neku noc,nisam znala da mi sa residence visa ovde ne mozemo sponzorisati rodake i prijatelje, nego samo roditelje,rodene bracu i sestre.
Jos uvjek tragam za povoljnijm opcijom,ako nista onda cu koristiti taj broj,mada on je u Dubaiu a ja u AD,a takode viza skupa.
Hmmm jel ono bjese UAE nema poreza, reklo bi se da oni to naplate ali na drugi nacin.
 
to za rodjake i prijatelje je pocelo da vazi od pre par meseci. ranije nije bilo tako nego si mogao sa residence vizom da sponzorises tako reci koga god hoces.
ne znam je li skupo ili nije ali to je cena.
a poreza nema ali veruj mi da ga ima cena bi bila drugacija, tako da uzmi ili ostavi :D

--
Spread phpDesigner - The best PHP IDE and PHP Editor!

phpdesigner_button_rfl_orange.png
 
Poslednja izmena:
Zdravo svima,
zanima me da li neko zna kakve su sanse naci posao zubnog tehnicara u Dubaiju sa iskustvom od 5 godina?
Obzirom da bih isla sa momkom cula sam da u Dubaiju niko nece da nam izda stan ako nismo vencani, da li neko zna nesto o tome???
 
Istina je da ako niste vencani niko nece da vam izda stan. Ali ako samo jedno od vas se pojavi i iznajmi stan onda je ok. Nije da ce oni provjeravati ko zivi u njemu. Ali ako vam ikad policija dode stan (npr.glasna muzika,zurka,pijancenje...) onda ste u frci.
Takode bilo gdje da se zaposlite ako uz ugovor i stan imate oni vam nece dozvoliti da zivite ne vencani.

Sve u svemu sve je kocka,ako ne probate necete ni znati.

Jozefk, naravno da znam da nema poreza,moj komentar se odnosi na to koliko je sve skupo ovde,kako sve i svasta moras da placas,tako da ti dode isto ko da zivis u UK,US ili bilo gdje i placas porez.
Viza naravno da je skupa,obisla sam puno zemalja a nijedna me viza nije toliko kostala
 
Da li neko zna kako dobiti zdravstveno osiguranje,
ako vam neka firma sredi Long-term vizit vizu na 3 meseca?
Znam da kosta negde oko 96 dirhama,ali nisam pronasla gde ga traziti...
postoji li neka agencija ili sl. jer sam procitala da ne dozvoljavaju ulaz ako ga nemate.
Takodje, potrebno je da ta viza bude na aerodromu 3 sata
pre nego sto avion sleti, sta je sa osiguranjem?

Pozdrav svima!
 
Zdravo Tina Tina,
Nisam upucena gdje i kako ovde dobiti osiguranje,jer to dobijes sa poslom.Znam da ti je lakse imati svoje osiguranje,tj mozes kupiti World Wide na par mjeseci,vjerujem da to ima i od nas.
Za vizu je potrebno ako se ovde vadi da bude samo sat vremena prije na aeredromu.
Pozz
 
Zdravo svima.
Interesuje me kakve su sanse za zaposlenje za Grafickog Dizajnera. Radim Ovaj posao vec nekoliko godina u Beogradu. Interesuje me konkretno Dubai. I da li mi moze neko dati ogovor kakva je sutuacija sto se tog zanimanja tice?
Hvala
 
Hvala Majo:)
Ipak stizam turist vizom, saznala sam da moze da se produzi na jos mesec dana bez izlaska iz Dubaija.U agenciji mi nisu pomenuli zdravstveno osiguranje,da li to znaci da ga oni sredjuju s turist vizom?

Pozdrav!
 
Majo molim te posalji mi neki svoj mail na pp, jer ne mogu da ti posaljem odgovor na pp odavde.Nesto me komp zeki, iskljucuje me kad pokusam da ti odgovorim.Poslacu ti naziv,telefone i cenu.Napisala bih ti i ovde, ali da ne reklamiram:)

Pozdrav!
 
Ljudi!!!! Ima li koga na ovom forumu!!!
Radim u Beogradu kao Graficki dizajner vec nekoliko godina, pa bih voleo da taj posao radim i u Dubaiu.
Ne znam ima li neko na forumu a da je dizajner. Interesuju me njegova iskustva.
 
Blue Flower ,

"Cuo sam da u Marina Mallu u Abu Dhabiju ima isto neko mesto.
Mislim da Blue Flower zna gde tacno."

Rijec je o buregdzinici,pa me interesuje da li znas gdje je? I da li postoji jos uvjek ili u Dubaiu ili AD?

Pozzz
 
da li neko mozda zna sta je sve potrebno za vencanje u dubaiju? mislim od papira naravno...
ja i decko planiramo vencanje na nekom egzoticnom mestu, i mislimo da je dubai odlican izbor, pa se sada raspitujemo oko celokupne procedure.
Ako iko bilo sta zna, molimo vas da nam se javite,jer je svaka informacija dobrodosla. Hvala unapred!
 

Back
Top