VOLIMO LI HRVATE, DA LI SU NAM DRAGI KAO NAROD?

limunada:
DeDa:
limunada:
Definisi mi gdje je onda pm. :wink: I koji su to prostori bivse Austrougarske?
A glupih ljudi je bilo uvijek vazda i svugdje. :wink:
Slovenije...a PM to ti je Kosovo,i ti tamo planinski predeli,gde neki jos neznaju da je bio 2sv.rat 8)
E moj deda,tamo se na zalost,drugi svjetski rat jos nije ni zavrsio. :cry:
E pa zavrsio se...a to sto ljudi beze sa Kosova...sto beze...ako su patriote nek' se svi vrate tamo.
Da u vojvodini bude tako nesto slicno...ja ne bi' nigde isao...
 
DeDa:
limunada:
DeDa:
limunada:
Definisi mi gdje je onda pm. :wink: I koji su to prostori bivse Austrougarske?
A glupih ljudi je bilo uvijek vazda i svugdje. :wink:
Slovenije...a PM to ti je Kosovo,i ti tamo planinski predeli,gde neki jos neznaju da je bio 2sv.rat 8)
E moj deda,tamo se na zalost,drugi svjetski rat jos nije ni zavrsio. :cry:
E pa zavrsio se...a to sto ljudi beze sa Kosova...sto beze...ako su patriote nek' se svi vrate tamo.
Da u vojvodini bude tako nesto slicno...ja ne bi' nigde isao...

Deda,deda nemoj reci to dvaput nikad.Duga bi to prica bila,a sad nemam vremena,ali oprosteno ti je sto si mlad pa ne znas sta pricas. :cry: :wink:
 
Zelim da se ukljucim u diskusiju i da pripomognem rasvetljavanju uzroka ove zalosne medjubratske mrznje. Iako nisam istoricar ni neki vojni analiticar ipak mi se namece jedno razmisljanje koje bi ako je tacno moglo da nas osvesti iz ove ostrascene mrznje i nauci da u buduce ne pravimo slicne greske. Ukratko
1. Po zavrsetku drugog svetskog rata zapoceo je specijalni rat sa nazivom "hladni rat" SFRJ je bila ucesnik tog rata i imala je zahvaljujuci Titu specijalno mesto u njemu na mnogo visem i izrazenijem mestu nego sto bi nam u nekim normalnim uslovimo pripadalo. Pritisci su bili nesrazmerni nasoj velicini, politickoj i vojnoj moci, Tito je u svoje vreme umeo da pliva i vodio je zemlju cvrstom rukom pa smo valjda prvi put u istoriji ovih nasih YU i Balkanskih prostora imali tako dug period bez rata. Kao deo hladnog rata je bilo i podrzavanje extremne emigracije, U SAD ustase, cetnici i ostali u SSSR inforbirovci. Svi su oni igrali na kartu nacionalizma i sovinizma iz sve snage podgrevajuci razdor i mrznju. Naravno sa ciljem da oslabe ili uniste drzavu i sistem koji su vladali u SFRJ.
2. "Niko nemoze da nas zavadi ako to mi necemo" ali da bi se odrzali na vlasti ili da bi je stekli vecina politicara sa kraja 80- ih i pocetka 90- ih godina otvara pandorinu kutiju nacionalizma i sovinizma koriste ih za svoje sitnopartiske interese ne vodeci racuna o tome sta ce se desiti, ili racunajuci na ovo sto cu da opisem u sledecoj tacki.
3. Hladnoratovskui pobednici su imali pravo da uspostave novi svetski poredak i sistem kakav oni hoce. Uspostavljen je novi liberalni vid kapitalizma koji je imao za cilj da se po hitnom postupku privatizuje bas sve. ali bilo je mnogo prodavaca i malo kupaca, bogati pobednici su kupili ono sto je naj bolje i naj sigurnijer odakle za kratko vreme mogu da vrate investiciju ali sta sa ostatkom. domaci kupci nisu mogli nista da kupe jer nisu imali para, u rusije su to resili tako sto su na brzinu prakticno poklonili vecinu bogatstva kod nas su se resili da sve uniste pa da se se po smesnim cenama rasproda.
Primer: ko je mogao 88 godine da kupi Centroprom? tesko da su to mogle i velike zapadne kompanije. Sada je prodat za 1 euro. Kupci su na jedan direktan ili indirektan nacin radili na obezvredjivanju preduzeca dok mu cena nije bila tolika.
Primer drugi: ako na primer jedan mlin koji proizvdi, u miru kosta 5 miliona eura koliko moze da kosta u ratu i beznadju kada nista ne proizvodi?.
Da neduzim i da postavim zakljucak uz dve opaske, da podsetim na poznatu granicu izmedju dva sveta koja je na drini jos iz vremena odvajenja Rima i Vizantije i nepravednih razlika u krajini iz perioda kad su Srbi bili granicari i slobodni gradjani a Hrvati u statusu seljaka pod austrougarskim plemstvom.
ja licno mislim da veliku zaslugu za ovu nadasve tuznu bratsku mrznju imaju uticaji sa strane i naravno licni interesi.
vas gane
 
Na jednoj strani su Srbi koji mrze Hrvate i zele osvetu,a na drugoj oni koji zele sa njima u istu drzavu zbog nostalgije(Jugonostalgicari) ili ulagivanja Evropi. Mrznja i osveta su losa osecanja i zelje koje ne koriste nikome. Kako Srbi mogu ocekivati da im Hrvati,Ameri,... ne cine zlo kada sami cine zlo svojim sunarodnicima?
Srbi treba da vole Hrvate,ali voleti ne znaci gliti ih i ljubiti. A posebno ne znaci uvlaciti im se u dupe,izvinjavanjima za to sto su se branili. Ovo za uvlacenje vazi posebno za one druge Srbe. Titova Jugoslavija je vestacka tvorevina velikih sila. U toj Jugoslaviji nije bilo nikad iskrenog bratstva i jedinstva.
A neki od tzv. “Jugonostalgicara” i oni koji zele u Evropu preko Hrvata su zapravo sebicni ljudi. Oni zele da budu sa Hrvatima,ne zato jer ih vole,vec zato da bi isli na more:-) ili da bi imali kao pjedinci vece plate ako se svi uvuku Evropi. Oni to ne zele zbog kolektivnog dobra. Niko od njih ne spominje kako bi bilo dobro da vec jednom svi Srbi zive u jednoj i svojoj drzavi. Tj. da se Srbija,Crna Gora i Rep.Srpska ujedine u jednu drzavu. Da imaju jedan naziv,jedan glavni grad,jednu himnu,zastavu grb,monetu,vojsku i policiju. Naravno,ono sto bi zaradili lokalno ne bi vise davali prestonici/drzavi nego sto je realno potrebno. Naravno,to ce biti samo onda kada se budu medjusobno postovali. Jer,tada ce velike sile dozvoliti da se ujedinimo. Kako? Bog ce pomoci Srbima,tako sto ce umilostiviti velike sile. Ali,samo kada pokazemo da se medjusobno volimo. Pomozi sebi,pa ce ti i Bog pomoci. Ovo sto sam napisao je vrlo kratko,ali ako neko zeli da mu objasnim detaljnije neka se javi privatnom porukom.
Evo primera za jedne i druge Srbe a i one trece kojih najmanje ima: Mene je davno ogrebala macka dok sam je mazio. Ne mrzim je, a i ne bi zeleo da joj se osvetim da je sada ziva preda mnom.Cak,bi je i nahranio. Volim macke,ali ne jedem i ne spavam sa mackama. A i ne ljubim ih. :-) Mislim na macke sa 4 noge,koje vole miseve. :-) Mogao sam dati i bolji primer,sa ljudima,ali mi je ovo bilo zanimljivije. :-)
P.S. Ako neko ima slicno razmisljanje ovom mom,a voli da prica i o drugim stvarima neka mi se javi.
 
mir:
Na jednoj strani su Srbi koji mrze Hrvate i zele osvetu,a na drugoj oni koji zele sa njima u istu drzavu zbog nostalgije(Jugonostalgicari) ili ulagivanja Evropi. Mrznja i osveta su losa osecanja i zelje koje ne koriste nikome. Kako Srbi mogu ocekivati da im Hrvati,Ameri,... ne cine zlo kada sami cine zlo svojim sunarodnicima?
Srbi treba da vole Hrvate,ali voleti ne znaci gliti ih i ljubiti. A posebno ne znaci uvlaciti im se u dupe,izvinjavanjima za to sto su se branili. Ovo za uvlacenje vazi posebno za one druge Srbe. Titova Jugoslavija je vestacka tvorevina velikih sila. U toj Jugoslaviji nije bilo nikad iskrenog bratstva i jedinstva.
A neki od tzv. “Jugonostalgicara” i oni koji zele u Evropu preko Hrvata su zapravo sebicni ljudi. Oni zele da budu sa Hrvatima,ne zato jer ih vole,vec zato da bi isli na more:-) ili da bi imali kao pjedinci vece plate ako se svi uvuku Evropi. Oni to ne zele zbog kolektivnog dobra. Niko od njih ne spominje kako bi bilo dobro da vec jednom svi Srbi zive u jednoj i svojoj drzavi. Tj. da se Srbija,Crna Gora i Rep.Srpska ujedine u jednu drzavu. Da imaju jedan naziv,jedan glavni grad,jednu himnu,zastavu grb,monetu,vojsku i policiju. Naravno,ono sto bi zaradili lokalno ne bi vise davali prestonici/drzavi nego sto je realno potrebno. Naravno,to ce biti samo onda kada se budu medjusobno postovali. Jer,tada ce velike sile dozvoliti da se ujedinimo. Kako? Bog ce pomoci Srbima,tako sto ce umilostiviti velike sile. Ali,samo kada pokazemo da se medjusobno volimo. Pomozi sebi,pa ce ti i Bog pomoci. Ovo sto sam napisao je vrlo kratko,ali ako neko zeli da mu objasnim detaljnije neka se javi privatnom porukom.
Evo primera za jedne i druge Srbe a i one trece kojih najmanje ima: Mene je davno ogrebala macka dok sam je mazio. Ne mrzim je, a i ne bi zeleo da joj se osvetim da je sada ziva preda mnom.Cak,bi je i nahranio. Volim macke,ali ne jedem i ne spavam sa mackama. A i ne ljubim ih. :-) Mislim na macke sa 4 noge,koje vole miseve. :-) Mogao sam dati i bolji primer,sa ljudima,ali mi je ovo bilo zanimljivije. :-)
P.S. Ako neko ima slicno razmisljanje ovom mom,a voli da prica i o drugim stvarima neka mi se javi.
Slazem se s tobom.
 
dajte bre....ovaj timmy poredi jasenovac i srebrenicu...u jasenovcu je ubijeno 700 000 srba,postojao je poseban deciji logor u okviru istog,to je bio pokusaj istrebljivanje jedne nacije na jednom prostoru.
srebrenica je bila osveta za pocinjena ne dela od strane naser oriceve bande u selima oko srebrenice.brojke kojima licitiraju turci su vise nego smesne (dostizu i do 10 000 ljudi).a naravno jako je zanimljiva stvar da se sve te zrtve srpskih zlocina pojavljuju redovno na izborima i glasaju za SDA.

ovaj deda je mnogo smesan i iskompleksiran lik,pricas o nekoj autonomiji vojvodine,s tom pricom samo omalovazavas one srbe koji su vojvodinu stvorili jos davnih dana pod mrakom i zaostaloscu feudalne austro-ugarske.ovde u vojvodini niko nije za otcepljenje osim sake jada takvih ljudi kao sto si ti.zasto ne prosetas novim sadom sa tom tvojom zeleno-zuto-plavom krpom,pa da vidimo sta ce ti se desiti.
 
branislav_srpska_atina:
dajte bre....ovaj timmy poredi jasenovac i srebrenicu...u jasenovcu je ubijeno 700 000 srba,postojao je poseban deciji logor u okviru istog,to je bio pokusaj istrebljivanje jedne nacije na jednom prostoru.
srebrenica je bila osveta za pocinjena ne dela od strane naser oriceve bande u selima oko srebrenice.brojke kojima licitiraju turci su vise nego smesne (dostizu i do 10 000 ljudi).a naravno jako je zanimljiva stvar da se sve te zrtve srpskih zlocina pojavljuju redovno na izborima i glasaju za SDA.

ovaj deda je mnogo smesan i iskompleksiran lik,pricas o nekoj autonomiji vojvodine,s tom pricom samo omalovazavas one srbe koji su vojvodinu stvorili jos davnih dana pod mrakom i zaostaloscu feudalne austro-ugarske.ovde u vojvodini niko nije za otcepljenje osim sake jada takvih ljudi kao sto si ti.zasto ne prosetas novim sadom sa tom tvojom zeleno-zuto-plavom krpom,pa da vidimo sta ce ti se desiti.
Da...rado bi proseatao Novim Sadom sa zastavom Vojvodine...i sa Vojvodjanskim grbom...ali se ne usudjujem...znas Novi Sad je pun radikala,koji su inace agresivno nastrojeni...
Nije da umalovazam Srbe u Vojvodini...nego nisam patriota...ili mozda jesam ali patriota "Evrope". :wink:
 
da ima dosta radikala,ali to moras prihvatiti kao cinjenicu,te price o multi-kulti glupostima ne vrede ni 5 para.ti sad mozes te radikale da nazivas "dodjosima" iliti ne znam ni ja kako ,ali to je jednostavno glupo.svako ko zivi u severnoj srbiji je dosao od negde (samo neko pre a neko kasnije),a posebno:madjari,hrvati,slovaci,svabe....samo sto se oni (madjari posebno) jako vredjaju na to(videli smo reakcije posle emisije "otkopcano" na tvns),ali sta ces istina najvise boli.
sto se clanka tice on je sve samo ne dobar covek,naj omrazeniji je politicar u svom gradu,ljudi su ga jednostavno provalili,to postenje kojim se stalno kiti i to oko iskorenjivanja kriminala je bas pokazao svojim vezama sa opacicem,i sad recimo imamo predsednika pokrajinske skupstine(koja po meni nebi ni trebala da postoji),koji je korumpiran.takodje nesto prica o vesanju po banderama ekstra-profitere bivseg rezima,ali mu je zato zeljko mitrovic ko brat rodjeni....
a o onom smrdljivom hungaru jozefu kasi da i ne govorim,to je jedno podmuklo lopovsko djubre koje ce ako ovako nastavi pokrasti 95% subotickih nekretnina,i sve to pod patronatom nekih"prava za madjare"....to vam je ljudi hungarski slobodan milosevic...isti su,iste price pricaju.a ovdasnji madjari su toliko tupavi da to ne mogu da primete,valda ih zato ovi pravi madjari iz madjarske ne vole.
sto se kize djindjica tice ne volim preuvelicavanja njegovih dela,koja se uzdizu iznad svih.oko njegovog imena se (doduse post-humno) poceo stvarati kult licnosti sto ja jako ne volim,isto kao oko :slobe,tudjmana,alije...
 
Ne znam odakle toliko fašizma u našem narodu. Preko milion ljudi je glasalo za čoveka koji je rekao da ne bi bio srećan da je rođen kao Hrvat. Kojim argumentom je on diskvalifikovao 5 miliona ljudi? Da li mrzite i muslimane braćo Srbi? Amerikance? Po čemu se Srbi toliko razlikuju od svih ostalih? Možda zato što ne možemo nigde sa našim pasošem. Pa zašto ako smo toliko superiorni u odnosu na ceo svet? Verovatno nam zavide. Gnjide ustaške. Mi se ponosimo našim ubicama. Odakle im pravo da im sude? Našim herojima. Ubiti Hrvata nije zločin. A tek muslimana,to je merak. Ko njemu daje za pravo da se moli tom svom bogu. Nije to isti bog, taj njihov je zao.
A nipošto nećemo da mislimo svojom glavom. To je greh. Valjda ima ko će da misli za nas. :twisted:
 
flich:
Ne znam odakle toliko fašizma u našem narodu. Preko milion ljudi je glasalo za čoveka koji je rekao da ne bi bio srećan da je rođen kao Hrvat. Kojim argumentom je on diskvalifikovao 5 miliona ljudi? Da li mrzite i muslimane braćo Srbi? Amerikance? Po čemu se Srbi toliko razlikuju od svih ostalih? Možda zato što ne možemo nigde sa našim pasošem. Pa zašto ako smo toliko superiorni u odnosu na ceo svet? Verovatno nam zavide. Gnjide ustaške. Mi se ponosimo našim ubicama. Odakle im pravo da im sude? Našim herojima. Ubiti Hrvata nije zločin. A tek muslimana,to je merak. Ko njemu daje za pravo da se moli tom svom bogu. Nije to isti bog, taj njihov je zao.
A nipošto nećemo da mislimo svojom glavom. To je greh. Valjda ima ko će da misli za nas. :twisted:

Ne znam samo ko koga mrzi? :evil:
 
Gledala sam juče emisiju na HRT Tortura. Emisija je bila posvećena Beogradu. Intervujisali su (par devojaka do 25 god, Splićanke) Lepu Brenu pitajući je šta misli o Karli De Ponte, Slobodanu Miloševiću, i jel čula za Tomsona.Da i još to da li mogu oni nju da zovu LJEPA BRJENA.Prikazali su od Beograda javni prevoz, naselje na Starom Sajmištu(znate koje), pijanu gospodju na Kalemegdanu, kućerinu(tako su rekle)Cece Ražnatović i vilu Jelenu. Emisije su priveli kraju -Eto u Beogradu nam nije bilo loše , ali mi se vraćamo u naš lijepi Split, gde možemo naručiti LIPU BILU KAVU(namerno naglašeno) gde nas niko neće popreko gledati i gde primaju amerikan ekspres-.
 
Politika manipulise narodom.Ona upravlj njihovom psihom.Svaki obrazovan i pametan covek ce shvatiti da je to igra vodja i pojedinaca a ne celog naroda.Treba mlade tome uciti a ne tupiti ih laznim rodoljubljem.Tada ce biti bolje buducnosti za svet.To vazi za sve narode na svetu.Postojanje naroda je istoriska neminovnost a mi od istorije i proslosti pravimo buducnost.Pogresno su ljudi shvatili istorija je uciteljica zivota.
 

Back
Top