DOBROTA - da li se ceni ???

Dobrota je pozitivna osobina, odsustvo zla ili pokvarenosti i izrazava se u delovanju korisnih i dobrih dela prema drugima…
Dobrota ukljucuje milosrdje i istinu…
Dobrota je izraz ljubavi….
Mudrost i pravednost su prozete dobrotom ali dobrota ide iznad pravednosti…
Dobrota ima snagu da pokrene coveka da radi ono sto je dobro i korisno za druge…

Dobar covek je pravedan, nepristrasan, iskren i moralno ispravan ali je takodje i topao, osecajan, ima razumevanja, saosecajan je ….On STVARNO brine za ljude.
On trazi necine i prilike da ispolji ljubaznost i dobrotu i obzirnost i to voljno i zarko pomazuci onima koji su u stvarnoj potrebi. Dobrota je u suprotnosti sa striktnim drzanjem pravila ili stavova koje moze uciniti coveka tvrdim i bezosecajnim….
Dobrota je iznad pravde u tom smislu sto ljudi mogu postovati neciju ispravnosti i diviti se necijoj principijalnosti, ali oni nece biti pokrenuti da se zrtvuju za njega….

Dobar covek je aktivno zainteresovan za druge, radi nesebicno za druge ne ocekujuci nagradu ili specijalan tretman…
Njegovo nesebicno davanje SEBE privlaci SRCA drugih i ono cini da ce te osobe zeleti da ucine nesto za tu osobu….
“Imajte naviku da dajete i ljudi ce vam davati …..”


:cool:
 
Ovo je dobar primer gluposti našeg jezika....

Dobro delo stvarno je relativna stvar....
Ali dobrota stvarno nije relativna stvar....
Jer dobrota predstavlja intenciju , nameru da se svaki momenat iskoristi u unapredjenju života sebe i drugih....
Znači nema ničeg relativnog jer je to opis stanja jedinke i njenih namera....
Čim krene merenje , očekivanje, procena kome učiniti , a kome ne....tu već nije reč o dobroti već o pozerisanju.... tj. hvatanju poena , bez obzira da li je vladika, svešteno lice ili političar u pitanju....
Zato vladika i ne može biti istinski dobar....
Jer uvek mora misliti na potez zlog i zlih.....To ne znači da će postati zao.....niti da neće učiniti dobro delo.....ali nije dobrota u pitanju.
Osoba koja sebe čini svojim delima, odgovornost prihvata samo za svoja dela, ugrožava sebe svojim delima može biti toliko slobodna da bude dobrota dobra...
Postavlja se pitanje:
Zašto takva ličnost ne bi rekla sledeće, ja bio izabran ili nebio ostaću ovakav, znači činiću šta smatram istinskom dobrotom, i truditi se da dobrotom "zarazim" sve oko mene....

Zato što narod uvek maliciozno gleda na stvari , iz svoje slabosti i nemoći , kompleksa i zla....
Čak i oni koji nisu zli potpadaju pod uticaj zlih reči onih koji jesu zli......

Zato se dobrica i treba lokalizovati , umanjiti u očima drugih....bez obzira koja je njegova moć-----
 
Verovatno ce svako reci da ceni dobrotu, naravno onu na koju sa svoje tacke gledista posmatra. Ako postoji dobro i zlo (a kako se meni cini postoje), onda bi svako delo koje podrzava zivot bilo dobrota, a svako koje ga unistava bi bilo zo. Pa onda, posmarajte sebe , jer ceniti nesto a ne iskazivati cast cenjenoj stvari ne opravdava ime 'cenitelj dobrote'.

Pozdrav!
 
Lexa:
Da, sve je iz lične koristi, ličnog ugla i doživljaja, sve je sebičnost. Ljudi su sebični.
Sebičnost se može pozitivno iskoristiti, zašto da ne?

Kada neko dodje do zaklucka da mnogo zna, uglavno se od njega moze cuti ovakve ili slicne stvari. Naravno da je svakom coveku njegov zivot drag i zadovoljstvo ga cini zivot vrednim zivljenja, ali svako ko krene putem vecite potrage za licnim zadovoljstvom poslednje sta ce naci je srecu i zadovoljstvo. Sebicnost je samo jedna frakcija straha od smrti. Ljudi koji su pronasli istinu o vecnom zivotu, i da zele tesko da bi mogli biti sebicni.
 
Dobrota potpuno iskljucuje cenu isplativosti.Znaci onaj ko je dobar ,misli i dela dobro taj nece sebi postavljati pitanje da li se to isplati.Druga je stvar koliko ljudi oko nas u nama prepoznaju tu dobrotu i koliko su spremni da je postuju i priznaju.
 
arttim:
Dobrota kao moralna vrlina.....
Izraz ljubavi...
I pravda i mudrost su prozete dobrotom....

Dobrota je osobina koja se vidi na delu...
To je aktivni izraz ljubavi...Ona preuzima inicijativu u iznalazenju nacina da se ucini dobro drugima....

Za koga uopste mozemo reci da je dobar i zasto se dobrota ne ceni dovoljno???
Da li se iko trudi da bude dobar ???


posto zivimo u materijalnom drustvu, dobrota je malo cenjena jer je osobina od koje nemas materijalnu korist ni eksplicitno ni implicitno. Po meni, dobrota je vrhunska ljudska vrlina. Medjutim, vrlo je tesko prepoznati dobrotu jer ljudi vrlo cesto cine dobra dela tj. dobri su da bi im se to materijalno vratilo.Npr. pomazem ti da zavrsis neki posao , a za uzvrat ocekujem da mi zaposlis nekog mog ... Dobar covek ne trazi nista za uzvrat. On je srecan kad ucini dobro delo, a sreca nije merljiva novcem.
 
Mocart:
posto zivimo u materijalnom drustvu, dobrota je malo cenjena jer je osobina od koje nemas materijalnu korist ni eksplicitno ni implicitno. Po meni, dobrota je vrhunska ljudska vrlina. Medjutim, vrlo je tesko prepoznati dobrotu jer ljudi vrlo cesto cine dobra dela tj. dobri su da bi im se to materijalno vratilo.Npr. pomazem ti da zavrsis neki posao , a za uzvrat ocekujem da mi zaposlis nekog mog ... Dobar covek ne trazi nista za uzvrat. On je srecan kad ucini dobro delo, a sreca nije merljiva novcem.

Dobar covek je budala, novac je sasvim dobro merilo svega i svacega, bice samo jos vise tako.
Bas sam pre neki dan bio u prilici da budem kaznjen za jedno dobro delo.
Kada sam video kuda sve to ide, da ce me moje sasvim cisto, altruisticko dobro ostaviti ranjivim i podloznim, odgurnuo sam ideju od sebe i ucinio ocekivano zlo.
A kako su samo iznenadjeno zverali u moje dobro delo...prema sebi.
Ne mozes biti covek sa zverovima, moras biti zver koje ce se bojati.
Onda ce svaku mrvicu sracnunatog dobra koje im bacis gledati kao na pogacu,
zjapice svojim gladnim glupim ustima.....
 
alex_cool:
Dobar covek je budala, novac je sasvim dobro merilo svega i svacega, bice samo jos vise tako.
Bas sam pre neki dan bio u prilici da budem kaznjen za jedno dobro delo.
Kada sam video kuda sve to ide, da ce me moje sasvim cisto, altruisticko dobro ostaviti ranjivim i podloznim, odgurnuo sam ideju od sebe i ucinio ocekivano zlo.
A kako su samo iznenadjeno zverali u moje dobro delo...prema sebi.
Ne mozes biti covek sa zverovima, moras biti zver koje ce se bojati.
Onda ce svaku mrvicu sracnunatog dobra koje im bacis gledati kao na pogacu,
zjapice svojim gladnim glupim ustima.....

Vrlo cesto da bi bio dobar moras biti hrabar
 
Dobre ljude preoznaju i cene samo oni koji su takodje istinski dobri. Biti dobar danas jednstavno nije isplativo, jer ce uvek postojati neko ko ce to znati iskoristiti, ali se slazem sa tezom nevracaj zlo za zlo, podpadanje pod uticaj klevete i zlih namera je nista vise do slabost nas samih, a onaj ko kaze da je nemoguce odbraniti se jer zivimo u takvom svetu daje sebi samo jeftino opravdanje da nastavi da zivi po pravilima ljudi droida. Svi mi imamo u sebi dobro, treba ga znati cuvati i pravilno rasporediti, samim upraznjavanjem neiskvarenih misli mi delamo po nekim opste prihvacenim dobrim delima. Sve se u zivotu placa, koliko das toliko i dobijes.
 
Mokosi:
Dobre ljude preoznaju i cene samo oni koji su takodje istinski dobri. Biti dobar danas jednstavno nije isplativo, jer ce uvek postojati neko ko ce to znati iskoristiti, ali se slazem sa tezom nevracaj zlo za zlo, podpadanje pod uticaj klevete i zlih namera je nista vise do slabost nas samih, a onaj ko kaze da je nemoguce odbraniti se jer zivimo u takvom svetu daje sebi samo jeftino opravdanje da nastavi da zivi po pravilima ljudi droida. Svi mi imamo u sebi dobro, treba ga znati cuvati i pravilno rasporediti, samim upraznjavanjem neiskvarenih misli mi delamo po nekim opste prihvacenim dobrim delima. Sve se u zivotu placa, koliko das toliko i dobijes.
Ima istine ali ima i takvi9h ljudio koliko god s mi pravdali da je to nasa slabost, da jednostavno nemaju meru do kojih granica drskosti mogu da idu.Treba biti dobar sa dobrima a dobro i nailazi na dobro .Ostalo je ispit hocemo li pasti u vatru ili ne.
 

Back
Top