U Srbiji 233.405 studenata...

roxy135

Zainteresovan član
Poruka
335
Na fakultetima u Srbiji studira 233.405 studenata od toga na:

1. Beogradskom univerzitetu 76.755 studenata.
2. Novosadskom univerzitetu 38.169 studenata.
3. Niskom univerzitetu 27.247 studenata.
4. Kragujevackom univerzitetu 18.633 studenta.
5. Megatrend univerzitetu 12.828 studenata.
6. Pristinskom univerzitetu 10.092 studenta.
7. BK univerzitetu 5.364 studenta.
8. Singidunum univerzitetu 5.123 studenta.
9. Evropskom univerzitetu 3.867 studenata.
10. Univerzitetu umetnosti 2.204 studenta.
11. Union univerzitetu 1.923 studenta.
12. Univerzitetu u Novom Pazaru 1.200 studenata.

Diplomiralo 2002. godine 18.079, 2003. 19810, a 2004. 22.047 studenata.

Podaci iz Glasa Javnosti, od 04.04.2006.

Nedostaje broj od tacno 30000 studenata pa ne znam da li je to greska ili se tu racunaju studenti visih skola i fakulteta koji nisu u sklopu nijednog univerziteta.

Moderator moze ovu temu ako hoce da pomeri u temu Srbi jedini narod.....
 
Sta vi mislite, je li to mnogo, ili malo, ili bas koliko treba?

Srbija ima oko 8 miliona stanovnika (bez Kosova), a treba dodati da od tog broja oko 10.000 studenata iz Crne Gore studira u Srbiji. Takođe veliki broj ima i studenata iz Republike Srpske.

Ispada da diplomira oko polovina studenata.

Da li treba menjati sistem i uvesti obavezne skolarine, a da drzava posebno daje stipendije?
 
Mislim da ovde ne ulaze ljudi koji su upisali fakultet, a ne dolaze na njega godinama.

Postoji i odredba u zakonu da student gubi status ako ne upise godinu. Ali desava sa da ljudi ne dolaze na fakultet godinu, dve pa onda nastave studije. Uprava fakulteta onda pronalazi razne nacine da regulise status tih studenata, zamrzavanjem godine retroaktivno i slicno. Ali sigurno ima dupliranih studenata, koji su na dva fakulteta, a prvi su upisali u slucaju da izvise na drugom.
 
@alien

Bas naprotiv, ja sam za to da svi koji hoce i koji misle da mogu da studiraju, studiraju.

Mozda sam se pogresno izrazio, stipendije najboljima, a krediti svima. Nijedna banka ti nece dati kredit za skolarinu ako nemas posao ili stalna primanja, ali zato drzava moze. Ali taj kredit bi bio ekonomska a ne socijalna kategorija, i morao bi da pokriva:
1. Ekonomsku cenu skolarine, knjiga, ispita i ostalih troskova.
2. Ekonomsku cenu stanovanja u studentskom domu.
3. Ekonomsku cenu ishrane u studentskim menzama.

Pa ti onda kada se zaposlis, otplatis sve ovo, a ne kao do sada samo mali deo cene stanovanja i ishrane.
 

Back
Top