Tetanus

Ma jok bre: pa da ti je to tako, niko ne bi preziveo ranu pre 200 godina kad se nije znalo za hidrogen! Naravno da je hidrogen super (ali ajde kolko ljudi danas ima hidrogen kod kuce, ako se ne racuna onaj za farbanje kose koji NIKAKO ne treba mesati sa 3%-im hidrogenom za ispiranje rana!). Jos bolje - kolko ljudi ima fizioloski rastvor kod kuce? Svaka rana se treba ispirati (pa kad se poseces nozem neces valjda trcati u hitnu pomoc da ti isperu posekotinu zar ne?). Nema niceg loseg u ispiranju rane CISTOM vodom u nedostatku hidrogena ili NaCLa, sto je slucaj sa vecinom situacija u kojima rana nastaje. Kod povrsnih i plitkih rana dobro isprati cistom hladnom vodom, staviti flaster (pre toga zaustaviti krvarenje pritiskom na krvni sud ili tacku IZNAD rane, eventualno kod jacih dubokih rana i krvarenja staviti gazu i zavoj i uputiti se kod lekara. Ako je krvarenje izuzetno jako gledati da se po svaku cenu zaustavi ili smanji krvarenje podvezivanjem ili drugim tehnikama prve pomoci i po mogucstvu u pratnji otici kod lekara (ili uzeti taksi, ako je moguce radi pada pritiska, zapadanja u sok itd). Za ovakve primere razderotina na eksere i srafove u kucnim uslovima, ranu je dovoljno dobro i temeljno isprati jakim mlazom ciste hladne vode i staviti flaster. NEma niceg loseg u vodi. I nije svaka rana za ispiranje kod strucnog lica, ali svaka rana zahteva ispiranje ukoliko je dostupan nacin da se ono obavi. Pozdrav.
 
Ja u kuci uvek imam hidrogen i fizioloski rastvor.
Ali moram da priznam da povrsinske rane uglavnom ispiram vodom. hahaha
Ali neka zatrebace nekad.
 
WithdrawnWater:
Pazi nju, opsesivnu?! Imas fizioloski rastvor i hidrogen za rane?! E svaka ti cast, panicaru jedan! :);)


E sad moram malo da se pravdam.
Fizioloski koristimo za ispiranje nosa u borbi sa trecim krajnikom, pa se trudim da ga uvek imama, a do sad nisam ni znala da se rane ispiraju njim. haha
A hidrogen mi stoji ko zna otkad, znas ono jeftino, a imas u svojoj kucnoj apoteci. hehe

Jesam li se dobro opravdala ww
Ne umem da stavljam smajlije, malo vermena provodim ovde ali probajte da ih zamislite.
 
Moram da se zalim i da pitam, da ne bih izludela.
Posekla sam se juce na konzervu od tunjevine ono bas. Posekla sam kaziprst na zglobu na desnoj ruci. Odmah sam otisla kod lekara jer je dosta krvarilo. Lekar mi je rekao da je posekotina na granici za sivenje ali da on misli da nema potrebe. Rekao je da je u pitanju njegova ruka da on to ne bi sivao, tako da mi je samo prilepio kozu sa nekim trakicama i preko toga flaster. Nije me ni pitao da li sam primila vakcinu, niti mi je nudio. :| Onako sludjena sam zaboravila da pitam i sva srecna sto sam izbegla sivenje otisla kuci.
Ono sto mene buni je to sto me je medicinski brat koji me je prvi primio pitao za vakcinu ali onda je on otisao po lekara i ispario. Sada sam u panici, mozda su trebali da mi daju.
Ja se stvarno ne secam da li sam i kada primila tu vakcinu, verovatno jesam kao mala.
Uspanicila sam se danas jer me boli citava desna ruka, ne nesto strasno ali neki cudan/tup bol, ne znam da objasnim. I povremeno mi malo trne.
Onda sam ponovo otisla na hitnu tako uspanicena i ona medicinska sestra na prijemu me je oduvala, tipa ne treba da se brines, to je retko, lekar bi ti dao da je smatrao da je potrebno, bla, bla... Uglavnom me nije pustila da idem dalje kod lekara, pogledala mi je ranu i rekla da izgleda OK. Inace rana me ne boli nesto posebno, niti krvari, ima samo jedna mala tackica krvi na flasteru.
Ja sam sada ponovo u blagoj panici, buni me taj bol u ruci, razmisljam da sutra nazovem privatnika i da odem kod njih da insistiram da mi daju vakcinu.
Dajte mi neki savet, bas sam uplasena. :cry:
 
Nisam u Srbiji, tako da nisam primila tu vakcinu sa 18. Cini mi se da sam na sistematskom u 7. ili 8. razredu primila neku vakcinu ali ne znam da li je ta.
Na leto punim 23. Ne znam, ja sam inace panicar pa me je ovo bas uzdrmalo. Danas sam zvala privatnu kliniku, rekli su mi isto kao i ovi juce, da bi mi lekar dao da je smatrao da je potrebno. Ne znam sta da mislim, ispadam luda. Dolazi mi danas u posetu prijateljica koja je medicinska sestra pa ce mi pogledati ranu. Najvise bih volela da me bocnu pa da budem mirna, ali ispada da niko nece. :( Najvise me muci to sto me boli ruka, ne znam zasto.
 
Grrrrrrr....molim vas za mali savet. Pre pola sata sam se posekla na skalpel skidajuci silikon sa ivice kade. Rana nije mnogo siroka, oko 1cm, ali se onako ruzno otvorila pa vidim svasta nesto unutra, ali ne kost:) Jedva sam zaustavila krvarenje, ocistila sam hidrogenom i stavila flaster. Zanima me da li da idem kod lekara sutra, necu sad da idem u urgentni jer smatram da nije urgentno:) Nisam sigurna da li sam primila vakcinu, mislim da jesam u 4. godini srednje skole, a sad imam 22. Skalpel nije bio zardjao, ali me brine sto je na njemu verovatno ostalo malo budji ( jer sam skinula silikon)....Hvala
 
Zardjao predmet ne mora biti zarazen bacilom tetanusa,ali se on moze naci i na,na oko, "cistom" predmetu.
Ne treba sad da panicis,jer to nije tzv.tetanigena rana(rana u kojoj su povoljni uslovi za razvoj tetanusa).
Medjutim,ako su ivice bas tako razmaknute,kako kazes,mozda je neophodno usiti ranu,iako je mala.Ovako ce teze i duze zarastati.A naravno,neophodno je i pravilno je obraditi i previti.
Pretpostavljam da je rana na ruci(nekom od prstiju).
 
Pazi sad sta mi se desilo sionoc... Bio na nekom koncertu i biloj e guranje oko neke majice sa bine.. Svejedno, neka riba da bi dovatila majicu izujedala me skroz, znaci skroz... sad sam se probudio natek`o sam kao zmaj... UZAS!!! Da li mogui da dobijem tetanus ili neku bolest... Primio sam onaj tetalpan ili nesto protiv tetanusa rpe nekoliko godina posto sam se cesto sekao...
 
Evo ja da javim, bila u studentskoj, dobila dve inekcije, previjanje,antibiotike i jos 3 puta moram da obnavljam vakcinu, za mesec, 3 meseca i godinu dana...pozz i hvala!
 
Opet ja...ovde je neko lud a ja potpuno zbunjena.
Pre mesec dana sam primila tetalpam i jos jednu vakcinu(ili serum) i rekli su mi da dodjem za TACNO mesec dana, 3 meseca i godinu dana. Sad sam zvala studentsku ( jer nisam sigurna da u nedelju mogu primiti vakcinu) i rekli su mi da "po novom sistemu" treba da prodje mesec dana i jos par dana, pa onda 6 meseci i jos nekoliko dana i godinu i par dana.
Znaci prvi put su rekli tacno na dan i za 3 meseca a sada posle mesec i ne na 3 vec na 6 meseci.
Ako postoji ovde neki lekar opste prakse, molila bih da mi pojasni, hvala!
 
Pozdrav, narode. Imam jedno pitanje. Posekao sam se juce u stanu (malim makazama), mali ubod, isprao sam vodom i hidrogenom, ali me je uhvatila frka da ne dobijem tetanus posto i nisu bas nove makaze, malo su zardjale. Imam 20 god i poslednju vakcinu (Tetalpan) sam primio u srednjoj skoli 2005.god (bar tako pise u knjizici, ja se ne secam : ) ). Interesuje me koliko dugo sam ja zasticen i da li imam razloga da dizem sebi tenziju.
Hvala unapred : )
 

Back
Top