USB Flash

behula

Zainteresovan član
Poruka
133
E kupio sam USB Flash od 512MB( TakeMS ).Kad sam bezveze proverio koliko ima tacno bilo je 469 a na njemu nije bilo nista od fajlova.Zasto je to tako, posto sam primetio da i kad kupis hard disk nemas bas full kapacitet memorije.Uvek je manje nego sto treba.
 
Kod obicnih fizickih vrednosti npr gram,meter,itd mnozilac za KILOgram,meter,itd je 1000. U informatici taj mnozilac iznosi 1024,tj. 1 kilobajt = 1024 bajt. Ovako, proizvodjaci fles memorija,hard diskova mogu malo da prevare kupce,jer oni mnoze sa 1000. Neki proizvodjaci,npr Western Digtal oznacavaju na diskovima realan kapcitet,ali to je retko,pa zato ti dodje disk od 80Gb realno 75.
POZ!
 
Za racunanje u informatici, tj. računarstvu se ne koristi dekadni sistem vec binarni. Objasnjenje:

1bajt ima 8 bita, pa shodno tome 1kilobajt ima 1024bajta. Zbog binarnog sistema ne koristimo za osnovu stepena broj 10 nego 2 iliti nije 10 na 3 nego 2 na 10,a 2 na 10 je 1024.

Zbog toga dolazi do zabune u oznacavanju HDD. Sto se tice WD-a on kao i drugi oznacavaju svoje urađaje i svi prikazuju prave vrednosti, nego se ljudi zbune. Njihova oznaka je 200GB, a to je ustvati oko 186.3 gigabajta tj. 200339361792 bajta, pa odatle je 200GB oznaka

E sad Kornel, tebe su verovatno zbunili WD-ovi HDD koji nose oznaku 75GB, pa si mislio da su poceli da ih oznacavau "realno". Zar ne?
 

Back
Top