Obrazac,ali da se ne štampa

m0108994d

Zainteresovan član
Poruka
123
Koja je opcija u Wordu,još bolje u Open Office Writeru,da se napravi dokument sa tabelom,da se ukuca tekst,ali da kod štampe linije ostanu nevidljive.Još bolje,ako bi i odredjeni deo teksta mogao da se vidi,ali da se ne štampa.
Ovo mi je potrebno jer želim da odredjene propisane obrasce koje koristim na poslu ispunjavam korišćenjem šablona,a da originalni obrazac ubacim u štampač i odštampam samo predvidjene rubrike.Napominjam da obrasce nije moguće kopirati jer su zaštćeni i numerisani.
 
U wordu je jednostavno da 'obrišeš' okvire tabela, desni klik u bilo koje polje tabele izabreš Table Properties ... na kartici Borders izabereš None (imaš i ikonicu na Formatting paleti)
Za tekst koji se vidi na ekranu a da se ne štampa teško da je izvodljivo, mislim da je jedini način da koristiš Formu (View->Toolbars->Forms), s tim da u Tools->Options na kartici Print označiš 'kućicu' Print only data for forms.
Mislim da ti je bolje rešenje da koristiš Excel, jer tamo je moguće preciznije napraviti veličinu polja koja treba da se poklapaju sa obrascem i Forms paleta alatki ima više opcija, kao npr. Labelu koju mozeš iskoristiti za tekst koji ne treba da se štampa jer ima opciju da se podesi da li da se stampa ili ne taj objekat.
 
Hmmm.. Ja sam svojevremeno trazio programce za stampanje popunjenih obrazaca.. Dakle, popunjavao bih podatke na racunaru a ubacivao original kupljeni obrazac.. Ako se ne varam to gore pomenutom treba..

dakle, nakon mnogo ispitivanja, probanja, svrljanja po forumima i trazenja informacija, jedini program koji mi je rijesio ovu situaciju a da valja, mada su podesavanja malo zeznuta je program Form Pilot Pro ili Form Pilot Office.
Program je komercijalan i u trial, tacnije DEMO verziji odradi posao, s tim da kod stampe ima problem sto preko cijelog obrasca ima ispisanu Web stranicu, tako dok se ne kupi nema vajde..

Sad, firmi je odgovaralo pa su je kupili..

Link za probu je ovde:
http://www.colorpilot.com/typewriter.html

Poz.
 
Nije krivokletstvo,radim matičarski posao i potrebno mi je za ispunjavanje obrazaca iz knjige rodjenih,venčanih,umrlih namenjenih inostranstvu ...
Obrasce popunjavamo pisaćom mašinom i zbog najmanje greške moramo da ih poništimo jer takve precrtane ili ispravljane u inostranstvu ne prihvataju,a to se često dogadja.Obrasaci su numerisani,dobijaju se na potpis i kad se zeznu,komisijski se uništavaju ,takva je procedura.
Programer u firmi,navodno,nema vremena za izradu programa za popunjavanje ovakve vrste izvoda,dok domaće izdajemo za par sekundi jer ih imamo u bazi podataka.Znači nije nikakvo muvanje.
Hvala na predlozima,voleo bih da čujem još nečije mišljenje.
 
Hmmm.. kazes programer u firmi.. Koliko se ja razumijem u sampite i ostale poslasticarkse stvari, sva dokumenta koje moze da izdaje jedan Maticni ured se i izdaju tamo gdje si rekao s tim da je to uvijek sluzba opstine u kojoj radis kao maticar, bar je tako po Zakonu o lokalnoj Upravi i samoupravi koji se skoro istovjetan sa svim Zakonima u regionu..

Dakle, nema firme vec je u pitanju Opstina iz koje dolazis..
Imas dva rjesenja, prvi je da ti opstina kupi gore pomenuti program ili da ti neki programer napravi namjenski program za te stvari, a to se sve naravno placa.. Sad ne vjerujem da je opstina toliko siromasna da ne moze da izdvoji bijednih stotinjak eura za gore pomenuti program ili da da programeru koji ce traziti od prilike toliko..

Dalje, skoro sam cuo da je neko u Srbiji uradio program za obrasce ali ne znam kako se zove, jer ja ga u BiH ne mogu da koristim naravno..

Ako nista od ovog ne upali, raspitaj se za taj program u kojem vjerovatno ima sadrzano i to iz maticnog ureda, ali imaj na umu da se i ovaj program koji je uradjen placa, tako da sefovima u opstini lijepo kazes, pare na sunce..

Poz.
 
GZ:
Hmmm.. kazes programer u firmi.. Koliko se ja razumijem u sampite i ostale poslasticarkse stvari, sva dokumenta koje moze da izdaje jedan Maticni ured se i izdaju tamo gdje si rekao s tim da je to uvijek sluzba opstine u kojoj radis kao maticar, bar je tako po Zakonu o lokalnoj Upravi i samoupravi koji se skoro istovjetan sa svim Zakonima u regionu..

Dakle, nema firme vec je u pitanju Opstina iz koje dolazis..
Imas dva rjesenja, prvi je da ti opstina kupi gore pomenuti program ili da ti neki programer napravi namjenski program za te stvari, a to se sve naravno placa.. Sad ne vjerujem da je opstina toliko siromasna da ne moze da izdvoji bijednih stotinjak eura za gore pomenuti program ili da da programeru koji ce traziti od prilike toliko..

Dalje, skoro sam cuo da je neko u Srbiji uradio program za obrasce ali ne znam kako se zove, jer ja ga u BiH ne mogu da koristim naravno..

Ako nista od ovog ne upali, raspitaj se za taj program u kojem vjerovatno ima sadrzano i to iz maticnog ureda, ali imaj na umu da se i ovaj program koji je uradjen placa, tako da sefovima u opstini lijepo kazes, pare na sunce..

Poz.

Pa Srbija ne bi bila Srbija kada bi nešto bilo normalno.
Izvode ne izdaje jedan matični ured u Opštini nego svaka Mesna zajednica (u okviru Оpštine) za građane sa svog područija.
Većina tih mesnih zajednica još uvek koriste pisaće mašine još iz doba Tita i SFRJ (trake su malo mlađe, iz doba SRJ).
Oni malobrojni srećnici koji su dobili neki kompjuter moraju da zvanično koriste Linux (na kompjuterima koji su iz donacije) ili da se "snalaze", a većina rukovodilica nije ni svesna šta bi moglo da ih snađe u slučaju neke kontrole.
Kad nekom nadležnom pomeneš da treba da se daju pare za nešto to on na to reaguje kao da si krenuo da mu vadiš oko, zato taj programer u firmi (verovatno neka privatna firma koja je napravila program koji se trenutno koristi) kaže "nema vremena" jer nema drugog načina da kaže da neće da radi za džabe (verovatno na osnovu prethodnog iskustva sa tim organom).
 
GZ,zaista mnogo hvala za savete,skinuo sam programčić i sredio ga da radi bez pomenute reklame tako da će verovatno moći da posluži dok ne odrade program koji nam treba.
Što se tiče programa koji se u Srbiji koristi u upravi,ima jedan,ali košta oko 3.000 eura.Inače,u mojoj opštini,ja je zovem firma,se koristi softver koji smo u saradnji sa našim programerom razvili i koji prevazilazi pomenuti softver od 3000 eura.Za sada,bez greške štampa izvode na domaćem obrascu,ali programer nije motivisan da ga dalje odradi za izvode namenjene inostranstvu,pa moramo da se snalazimo.Sada će biti frka kako da piratski Pilot uguram u računar,a da administrator to ne primeti.
Još jednom,hvala svima !
 
Nazalost, pre ce biti da se radi o ovom poslednjem. Niko nece da radi za dzabe, ili za mizerne pare koje nikakve vze nemaju sa realnoscu.
Taj problem, programer ti moze resiti za jedan dan, ali posle nastaje problem kako taj "jedan bedni dan" da posteno naplati. Kod nas se jos uvek tako meri izrada softwera. Koliko sam samo puta bio u situaciji da sam mesecima ili vise radio neki program, pa kad dodje da se prodaje N-tom kupcu, ovaj se buni za cenu, jer zaboga, samo sam ga instalisao kod njega a trazim mu kao da sam radio mesecima... $^$#*#@
( Sta vredi sto ga pitam zasto onda od BMW fabrike ne trazi najnoviji tip automobila za 100 evra, jer zaboga, njima svakih par minuta sa trake izlazi jedan glanc nov auto (pa ne prave ga valjda posebno za mene, imaju gotove)

Problem koji imas se resava za jako kratko vreme, programom inkorporiranim u postojeci (ako ga ima) ili posebni programcic. Takvih programa sam se u zivotu napisao, ali je uvek to bila jedna poslednja stvar jer ima mnogo komplikovanijih.

Nego, neka opstina odresi kesu i resi taj problem za svagda, pri cemu moze imati i bazu podataka sa svim ubelezenim podacima ikada, pretrazivanja itd itd...

Nazalost, za sada je onakvo shvatanje IT u Srbiji :(
 
Razgovaram s nekim drugarima o ovom problemu,a komšijin klinac koji ima deset godina kaže:"Čika Nešo,što ne napraviš obrazac u Wordu,upišeš to što ti treba velikim slovima i izbeliš ono što ne želiš da se štampa,na obrascu koji štampaš ostane samo ono što ti treba !" Ja sam se raspametio šta klincima padne na pamet.Danas sam probao na poslu i funkcioniše !
 
Nema sta da se brise, samo nacentriras situaciju i popunis obrazac na prazno, malo pokusaja i to ce da radi, ali to moze da bude privremeno resenje. Najbolje je da to bude integrisano u program koji radi sa bazom, pa onda Crystal report ili nesto slicno, i to je to.
 
Ma da u pravu si,može da se nacentrira kada ima mesta na obrascu,ali kad je popunjavanje sitnijih kvadratića,tu je već problem,nije se to pokazalo kao dobro rešenje,programčić Form Pilot trenutno vrši posao odlično.
Što se tiče beljenja kako ga ja nazvah,postupak je sledeći:Selektuješ tekst koji ne želiš da se štampa,i pošto po defoltu slova idu crnom bojom,opcijom Font/background prebaciš da slova budu bela,to jest bez boje,štampač ta slova ne vidi i štampa samo ono što je u crnoj ili nekoj drugoj boji.
Praktično,ovo je slično kao što reče,nacentriraš,ali je bolje zato što imaš uradjen šablon za drugi put i samo menjaš ono što je upisano crnim i uvek štampa tamo gde treba,nema više potrebe za centriranjem i gubljenjem vremena.
 
ili postoji ono najprostije rešenje:
excel, mrdžuješ ćelije, malo potrošiš papira da bi sve ukomponovao i to će ti raditi
ja sam majstor za dosadne radnje i to me zabavlja sve dok ne potrefim u mm
mnogo dugo traje
previše
:-? :-? :-?
 

Back
Top