anus preter

spajalica

Početnik
Poruka
10
Molim Vas za savet mojoj prijateljici. Ona ima 39 godina, pre 10 meseci joj je konstatovano da ima rak na grlicu materice, imala je zracenje, hemo terapiju i doktor je rekao da ne moze da se uradi histerektomija, i da se "cancer" ucaurio i da se dalje ne siri. Medjutim pre dva meseca je stolica pocela da izlazi na vaginu, ja se ne razumem, rekli su da se to zove fistula. Danas je usla u bolnicu i u petak ce da joj urade anus preter (da joj stave onu kesu na stomak). Kako se zivi sa time i da li posle moze da se uradi ponovna operacija da se sve to vrati na svoje mesto. Inace, zasto u njenom slucaju nije mogla da se uradi histerektomija?
Pozdrav!
 
Spajalice,mnogo pitanja za tako opaku bolest,nekada ne valja znati sve,ali po novom zakonu ljudi oboleli od raka IMAJU pravo da znaju od cega boluju i MORA im se reci inace su u mogucnosti da tuze lekara.
Tumorski proces kod tvoje prijateljice se prosirio na debelo crevo a verovatno i na ostatak male karlice tako da je nemoguce odstraniti toliku kolicinu tumorskog tkiva uspesno a da nakon toga ne ostane bar neki deo .Znaci islo se na procenu,da li bi joj ta operacija donela vise stete ili koristi.

Anus praeter je spajanje otvora debelog creva sa spoljasnjom sredinom preko koze na stomaku.U ovom slucaju se radi da bi se omogucilo zarastanje fistule prema vagini.ZIvi se normalno ukoliko osoba uspe da se navikne na kesu.Prakticno..ljudi godinama nose vestacki anus bez problema.Kad fistula bude zarasla,uradice se naknadna operacija i vracanje toka debelog creva na prirodni otvor osim u slucaju da je karcinom zahvatio i citavu strukturu donjeg dela debelog creva koje onda mora da se odstrani u potpunosti.Tada vestacki anus ostaje do kraja zivota.
Tvoja prijateljica spada u teske bolesnike sa neizvesnom prognozom.
 
rak uterusa sa fistulom u debelom crevu..hemoterapija...??
ja sam dala logicno objasnjenje zasto operacija nije uradjena...najbolje da pita svog lekara zasto je to tako
 

Back
Top