Dermatologija

Evo i mene registrovao sam se na ovaj forum samo radi ove teme!

Imam 19 godina i mogu vam reci da samo vrlo upucen u ovaj kozni poremecaj zvani vitiligo! Naime vitiligo imam od 7 godine i dobio sam ga u osnovnoj skoli od stresa koji mi je nanela djubretara od nastavnice, tako da su mi roditelji skolu promenili! Postoje dve vrste vitiliga! Ja sam ih imenovao u 'prosireni' i 'neprosireni'. Naime prosireni je onaj gde su veliki delovi tela ostali bez pigmenta, neprosireni je onaj gde su mali delovi kao flekice po kolenu, laktovima oko usana etc..!

Za one koji imaju 'prosireni' (ne bi hteo nikog da razocaram) nazalost mislim da ova vrsta vitiliga tesko da moze da se 'izleci(sanira)' mada sam vidjao slucajeve na internetu ali ne znam da li je to istina ili samo dobra montaza u photoshopu, naravno glavna je volja i zelja da se izlecite.

Za one sto imaju 'neprosireni' (ukljucujuci i mene) ima neke nade da moze da se izleci! Ali je potreban dug i puno zahtevan napor kao i trud! Pokusao sam veliki broj peparata i recicu vam utiske za svaki!
1. Pokusao sam sa kremom i cajem od lika iz Dimitrovgrada! I mogu reci da sam bio zadovoljan. Bukvalno posle 2 nedelje dobio sam plaze oko usana! Ipak nisam pio redovno cajeve (stvarno su bili bljak) a i stvarale su mi se bubuljice od kreme tako da sam prestao sa koriscenjem ovog preparata!
2. Pokusao sam i Placental doduse suvise kratko! Doktor Jovan Lalosevic mi je rekao ovako da tokom cele godine mazete kremu placentala i da nije bito sto nema promena ali da se celije melanina svakako hrane i da na leto se sve vise suncam pa ce placental oziveti celije melanina pomocu sunca! Na zalost to mi je rekao ovo leto tako da nisam jos probao ovu soluciju! Inace Placental kod nas je isto sto i onaj na Kubi samo sto ga nasi preradjuju u kremu dok je na kubi u nekom vodenasto/uljnom stanju! Tesko ga je naci u apotekama barem na Vracaru i Zvezdari!
3. Vitix krema! Po meni najskuplji preparat osim sto sam dao velike pare na nju nikakve promene nisam video na sebi, korisito sam je dobra 3 meseca! Sa Vitixom osim kreme dolaze i neke tablete slicne Vitaminu B i po izgledu a i po boji. Ipak te tablete su mi izazvale veliki broj puta jake bolove u stomaku. Nikako ih ne uzimati na prazan stomak inace cete dobiti najgore moguce bolove u stomaku barem je to kod mene bio slucaj! Krema kao krema malcice smrdi ali za razliku od ostalih se vrlo brzo upija tj susi tako da je i najprilagodnija za koriscenje! ne preporucujem ovu kremu!
4. Cuo sam na jednom forumu slicnom ovom (www.serbiancafe.com) za neko ulje iz Pakistana! Evo i adrese:
http://www.antivitiligooil.com/
Porucio sma ga sa interneta! Ulje je stiglo, mazao sam ga dve nedelje i video sam neke rezultate kao te da mi je koza malo pocrvenela i osusila se. Utrljavao sam ovaj preparat pred spavanje samo je pisalo da treba da se izlaze suncu! Namazao sam se i otisao na jako sunce i bio sam jendo 5 minuta! Sledeci dan ja sam imao strasne opekotine na mom licu trebalo mi je mesec dana da se oporavim! Ovo ulje isto ima vrlo neprijatan miris sigurno najneprijatniji od svih preparata koje sam do sada probao kao i to da ostavlja mrlje po krevetu kada se mazete pred spavanje sto je jos jedna mana!
5. Elocon cream! Ova krema mi je pomogla sto se tice estetike. Znaci kao da sam dobio pigment nazad ali sam ga mazao 6 meseci. Krenuo sam da mazem slabije i video da mi se bele flekice vracaju! Vecina ljudi kazu da je ova krema stetna za kozu jer sadrzi kortiko steroide i moze da ima negativne posledice! Doktor Lalosevic je u pravu jer ta krema ne leci nista ona samo zavarava i krije neki trag ali ipak vitiligo je i dalje tu i ponovo ce tu na mestu postati bela fleka onda kad prekinete upotrebu elocona! Odlucio sam da od danas prestanem sa ovom kremom Elocon posle 6 meseci koriscenja i da probam nesto drugo!

Mozda se vratim na ovu kremu iz Pakistana procitao sam da je mozda koncentrart bio suvise jak i da je to mozda uzrok zasto sam izgoreo na suncu! Kazu da moze da se razblazi sa obicnom vodom! Da li vi imate neka savete ili kreme??

I jos jedna stvar! Igrao sam fudbal sa drugarima i pao sam i ogrebao sam celu cevanicu! Kad je zarasla krasta i kad je otpala to mesto na kozi je bilo belo! Pa eto skoro dve godine ovo leto sam dosta radio i bio sma izlozen suncu po celom telu i mogu reci da mi je ta ogromna fleka ispod kolena cela nestala ali i neka manje flekice na suncu! Dalke ovi sto imaju 'neprosireni' vitiligo obavezno trebaju da se suncaju!

Toliko od mene i ne odustajte ljudi! Gledao sam jedan film zvao se Lorenzo's Oil! Decko je bolovao od neke nervne bolesti i u to vreme nije bilo leka za njega ali su njegovi roditelji eksperimentisali i pronasli da neko ulje moze da ga donekle izvuce iz te krize ali sve kroz pretragu i mucan rad! Ne kazem ja sada da vi trebate da vrsite ispitivanja i slicno ali mozda se nadje neko ko ovaj Georgi iz Dimitrovgrada i nadje neki preparat! Ovo od Bugarina radi sigurno! Samo eto morate piti te cajeve i mazati se i izlagati suncu barem 10 minuta svaki dan! Ja sam probao i video sam pozitivne efekte ali eto i mesto gde ja zivim i sve to je uticalo da nisam u stanju da koristim njegove preparate! A nisam jedini koji je primetio promene, dosta ljudi je zadovoljno tako da nije neka sala! Sve najbolje i zelim vam da se svi izlecite od ovoga! :wink:
 
Pozdrav svima !
Pocela sam da koristim protopic0,1% pre 2 meseca i poceli su da se vide rezultati.
Preko leta sam koristila vitix kremu uz suncanje 2h dnevnoi to je bilo ok pocelo je da se repigmentuje,ali bez suncanja krema nema efekta tako da sam nastavila sa protopicom (uz vitix sam pila bronzato kapsule a uz protopic pijem suv pivski kvasac razmucen u vodi-mmm stvarno je "ukusan "kao sto zvuci)

Cekala sam efekte pa da vam javim i preporucim !
 
Reci mi kakve su to promene sa tim protopicom jel su bas vidne ili samo male? I da li taj preparat izaziva ikakve posledice posle koriscenje! Rj side effects? I ako bi mogla da mi das site ili gde moze da se kupi taj preparat!
 
kao prvo zelim da se zahvalim AC Milan za svoje iskustvo u lecenju vitiliga..dao si ok informacije..i pacijentima i nama lekarima...Ono sto nisi koristio,a pisalo se ovde su Novitil i Elidel ili Protopic...to preporucuje i zvanicna medicina..posto vidim da si predan nadam se da ces nam napisati i tvoja nova iskustva...
Kao drugo apelujem i na druge ljude koji imaju vitiligo da iznose svoje utiske...pogotovo ako je neko radio tretman IPL laserom...
 
evo me posle nekog vremena da iznesem svoje utiske sto se tice pro topica 0.1%.
naime, vec sam pisala da ga koristi moja cerka, idemo redovno na kontrole i uvedena nam je jos jedna krema koja se zove "butavate", kortikortizonski preparat. pro topic dva puta a butavat jednom dnevno (malo mi je muka od mackanja ali sta da radim kad moram). najveci vidni pomak, repigmentacija, se videla posle mora naravno. posto se radi o detetu nije preporucljivo da se koriste nikakve uv lampe ni solarijum ali to je druga prica. kad smo uveli taj butavat krem sa kombinacimom protopika ja primecujem vidni pomak cak i na zonama koje nisu bile suncane (guza jer je bila u kupacem kostimu). na kontrolu treba da idemo u toku ovog meseca pa cemo da vidimo da li ce da menja terapiju ili ce da ostane ovako. iskreno, ovakvom progresijom ja mislim da cemo da skinemo sve flekice do kraja sledeceg leta.
sto se tice lasera, pricala sam sa profesorom kod kog idemo i o tome naravno, ne preporucuje jer u srbiji jos uvek nema pravih lasera koji to mogu da odrade kako treba a ta terapija je sama po sebi stravicno skupa i nikako se ne preporucuje deci.
ja nisam lekar, govorim samo ono sto sam sticajem losih okolnosti saznala o ovoj dosadnoj bolesti.
 
Cao Milana, izvini sto malo kasnim sa odgovorom...
Pojava tamnih tackica/mada ih nema puno/ na belim povrsinama je za mene svakako velika promena.Za sada kod mene nema nikakvih kontraindikacija a moguci je otok zlezda, peckanje i crvenilo koze ... Uz kremu ces dobiti uputstvo za primenu i informacije o kontraindikacijama. Raspitaj se po apotekama u tvom gradu ko moze da ti nabavi protopic0,1%. Ja sam ga tako nabavila i kosta 4600.00.
Na googlu ukucaj protopic i videces sta ce ti se sve pojaviti:)
 
Meni je pomogao antiekcem krem (od Derma medica). Nije ni skup, oko 300 din. Naravno, koristim ga po preporuci dermatologa. Prvi put mi je dao i neke tablete, ali nisu mi odgovarale, zatim mazala sam se sa nekim gelovima i sl. i sve je dosta pomoglo. Najdelotvornije su bile neke inekcije, jer mi je posle njih lice bilo savršeno, ali to je trajalo samo dok traje dejstvo inekcija, otprilike dve nedelje. Ali, ne mogu non stop primati inekcije! Zasad još uvek koristim taj antiekcem krem, već jedno godinu dana, i nisam dugo bilo kod dermatologa jer nije ni bilo potrebe. Lice je mnogo bolje!
Ipak, tako je bilo u mom slučaju, pa savetujem: pravac dermatolog!

E da, zaboravih još jedan "lek": stavljati hladne obloge od kamilice (skuvam čaj, stavim ga u frižider, pa tako hladan na gazu pa na lice).
 
Meni je pomogao antiekcem krem (od Derma medica). Nije ni skup, oko 300 din. Naravno, koristim ga po preporuci dermatologa. Prvi put mi je dao i neke tablete, ali nisu mi odgovarale, zatim mazala sam se sa nekim gelovima i sl. i sve je dosta pomoglo. Najdelotvornije su bile neke inekcije, jer mi je posle njih lice bilo savršeno, ali to je trajalo samo dok traje dejstvo inekcija, otprilike dve nedelje. Ali, ne mogu non stop primati inekcije! Zasad još uvek koristim taj antiekcem krem, već jedno godinu dana, i nisam dugo bilo kod dermatologa jer nije ni bilo potrebe. Lice je mnogo bolje!
Ipak, tako je bilo u mom slučaju, pa savetujem: pravac dermatolog!

E da, zaboravih još jedan "lek": stavljati hladne obloge od kamilice (skuvam čaj, stavim ga u frižider, pa tako hladan na gazu pa na lice).

mene bas zanima a koje su to inekcije bile...ako ne moze ovde posalji na pp...zivo me zanima...
 
Upravo vajni "dermatolozi" lece rozaceu kortikopreparatima (sto je verovatno ona devojka i dobijala).
E i da....izem ti specijalizaciju,krenete od pocetka sa svim mogucim kremama pa sta pomogne.
Ima tamo nekih brosura od 30 strana iz kojih sasvim korektno moze da se spremi taj specijalisticki ispit ukljucujuci i kolokvijume i opet cu bolje znati da izlecim rozaceu od tebe.
 
Upravo vajni "dermatolozi" lece rozaceu kortikopreparatima (sto je verovatno ona devojka i dobijala).
E i da....izem ti specijalizaciju,krenete od pocetka sa svim mogucim kremama pa sta pomogne.
Ima tamo nekih brosura od 30 strana iz kojih sasvim korektno moze da se spremi taj specijalisticki ispit ukljucujuci i kolokvijume i opet cu bolje znati da izlecim rozaceu od tebe.

Olalalaa....kakav nazovi komentar...ako imas neku licnu netrpeljivost prema meni,ne moras da degradiras jednu granu medicine,kao koleginica...nije lepo sa tvoje strane...svaka cast anesteziolozima,veoma odgovoran posao,mislim da se time bavis...tezak,naporan,stresan..mozda ne kao dermatologija..ali to ne daje za pravo da das ovakav pausalan,qvazi komentar..razumeo bih da nisi iz branse pa ne znas..i rozacea se ne leci kortiko preparatima,nijedan dermatolog to ne radi,jer u nekim slucajevima njihov abuzus i dovodi do rozacee..ali to je ipak jednostavno gradivo za tebe,pa da ne ulazim u detalje,verovatno sve znas..
Elem..necu niti zelim da imam u buducnosti bilo kakve dijaloge sa tobom,jer nismo ovde zbog nas vec da mozda,koliko toliko pomognemo ljudima koji se obrate za pomoc..umesto brosura iz kojih bi ti spremila specijalisticki ispit uzmi neku brosuru gde je Hipokratova zakletva,mozda je opet pravi momenat da je se podsetis..dobronameran savet...prijatno i dovidjenja!
 
okej... a shta ti preporuchujesh onda kod stanja izrazite kuperoze i rozacee?
shta chiniti i kako se ponashati...

terapija je zabranjena da se pise i spominje ovde..mislio sam da si obavestena...u dermatologiji moramo da vidimo pacijenta..rozacea se vise manje slicno leci kod svih,nijedan deo terapije nije kortiko,naravno..cak sta vise..od eucerina ti nece biti losije..a siguran sam ni bolje...sarena laza sa Tv....eto..pozdrav
 
Znam vise od 2 slucaja gde su razliciti dermatolozi propisivali kortikopreparate za rozaceu.
Ne znam zasto to rade,ali rade.

A gde je onaj post u kome si rekao da se drzim svoje specijalizacije a da lecenje rozacee prepustim nekome ko to bolje ume?
(pritom misleci verovatno na sebe :) )
dakle,prvi si poceo ti a ne ja.

Bilo kako bilo ja i dalje mislim da si ti "najruznije pile koje sam video"....sine Nebojsa i to nije nista licno vec globalno :)
 
Nemojte da se svađati. Ima pitanje za vas doktore kako sašuvati organizam od doksicilina kad ga piješ nekoliko meseci svaki dan pa ne piješ dva mesec pa opet piješ po nekoliko meseci. Bojem se da ćemi oboleti jetra posle nekoliko godina(pijem već četiri godine sa pauzom dok sam pila medrol, posle kojeg sam bila mirna godinu i po dana).
Neki dermatolizi leče rozaceu sa kortikostereoridima jer smaptraju da je autoimuna bolest.
Kad sam bila u drugom stanju lekari su mi nudili neki lek ne mogu da se setim kako se zove ali znam da posle njegovi primene nekoliko godina ne smeš da ostaneš u drugom stanju, mislim da je na bazi a vitamina. da li je neko pio taj lek. Ne mogu da se setim da li je kortikostereorid ali znam da se isto tako pije, od najveće doze pa sve do najmanje doze.
Ne lečim se ja preko interneta nego se nadam da ću naći rešenje za rozaceu, ali sam dosad otkrila da nema leka. Jedino postoji neka istaživanja i koja su dosad došla do zaključka da je sve izazivač i da su svi pacijenti sa rozaceom različiti
 
Ima pitanje za dermatologe: Zašto vam je potrebno tri godine da ustanovite dijagnozu rozaceu jer ste do tada tvrdili da su akne i da student medicine koji čeka u hodniku da polaže ispit iz dermatoligije mene pita da li imam rozaceu? Želim da napomenem da sam išla kod nekoliko dermatologa koji su poznati u mom gradu i da bi mi na kraju jedan doktor nauka rekao da su to akne koje sam je dirala. Tako da budući dermatolozi saslušajte svoje pacijente kad vam kažu da im ne liči na akne.
Pošto znaš kako počinje rozacea da se širi po licu reci svojim kolegama,a ne da dočeka da dođe u drugi ili treći ili četvrti stadijum.
 

Back
Top