LJUTINA ILI BES

Psihologue

Buduća legenda
Poruka
37.316
Shta moze da u vama izazove bujicu besa?
Kako reagujete i mozete li suzdrzati kolichinu ljutine koja dolazi iz v
as?


SHTA JE BES?
IMA LI RAZLIKE IZMEDJU BESA I LJUTINE?
KAKO SE KONTROLISHETE?
 
Bes je nekontrolisana eksplozivna negativna reakcija koja moze da se dogodi u afektu -zuta minuta- , dok je ljutnja blaza varijanta ispoljavanja nezadovoljstva ili neslaganja sa necim ili nekim, ili na nekog....

Uglavnom se trudim da se kontrolisem , ali kad "puknem" to je bas nezgodno, nekad uradim i kazem stvari zbog kojih mi je posle krivo...E to je reakcija besa
A sto se tice ljutnje u stanju sam da na nekog budem ljuta po nekoliko dana i da me onda prodje, to je mnogo blaze, danas se svi ljutimo zbog necega....
 
...mislim da je bes projekcija sopstvenih osecanja...delim bes na 2 vrste...onaj u afektu...i konstantan...koji traje...
...afektni bes mi mogu izazvati dragi ljudi..oni koje volim...
...ljutninu....mi moze izazvati nepravda...ljudi...razocarenja...
 
...nisam odgovorila na celu temu...sad videh...
da postoji razlika izmedju ljutnine i besa...bes je jaca emocija...koja moze da potraje...
...pitanje kontrole je kod mene diskutabilno...postoji odredjena crta do koje mogu da se kontrolisem...a to samo zavisi od toga ko je u pitanju...i oko cega se vodi rasprava...
...inace spadam u osobe koje lako planu..ali to traje kratko...
...sd mi pade na pamet prica o amigdalama..iz knjige emocionalna inteligencija...cini mi se da su one bas povezane sa ovim fenomenom..ispravite me ako gresim...bas sam davno citala tu knjigu....a nazalost je nemam...
 
Bes je vid ispoljavanja osecanja....mislim da gnev kao termin mnogo vise govori.
Po meni ljutnja je nesto sto traje,bes se vise odnosi na trenutak.
Zavisi od coveka,ja mogu uvek da izkontrolisem bes....ponekad to mozda i niije dobro,mozda je bolje izbaciti negativna osecanja na neki nacin.Mene najvise iznerviraju neke gluposti i sitnice.
 
Da, slazem se...
Ja bih bes opisala kao ljutnju u afektu, ako iko moze da me razume, kao npr. nesto te jako naljuti i ti onda u tom silnom afektu iliti besu u stanju si da kazes svasta nesto :) pa cak i lupis samar..mozda i kazes svasta nesto+lupis samar :)!
Dok bih gnev opisala kao stanje koje nastupa posle besa, ali ne mora uvek, u zavisnosti je od situacije, osobe koja je to uradila, nacina na koji je, razloga...to je ona ljutnja koja dugo traje i tesko ti je da je pogazis :) :)!
 
Psihologue:
Shta moze da u vama izazove bujicu besa?
Kako reagujete i mozete li suzdrzati kolichinu ljutine koja dolazi iz v
as?


SHTA JE BES?
IMA LI RAZLIKE IZMEDJU BESA I LJUTINE?
KAKO SE KONTROLISHETE?
Bes... da, u nekim situacijama kada me neko negira. Moju egzistenciju, moje zivotne izbore. Ali kada to neko radi sa strane, bez ikakvog prava na glas.
Ne mogu da se kontrolisem i uvek je srecna okolnost ako je ta osoba daleko od mene jer mislim da bih ih ubacila u masinu za mlevenje mesa. Jer ako ja ne postojim kao licnost sa svojim pravima onda ne postoje ni oni i stvar se svodi na BORBU ZA EGZISTENCIJU.
 
Perzefona:
Da, slazem se...
Ja bih bes opisala kao ljutnju u afektu, ako iko moze da me razume, kao npr. nesto te jako naljuti i ti onda u tom silnom afektu iliti besu u stanju si da kazes svasta nesto :) pa cak i lupis samar..mozda i kazes svasta nesto+lupis samar :)!
Dok bih gnev opisala kao stanje koje nastupa posle besa, ali ne mora uvek, u zavisnosti je od situacije, osobe koja je to uradila, nacina na koji je, razloga...to je ona ljutnja koja dugo traje i tesko ti je da je pogazis :) :)!


Ovako se moze retji razlika zimedju besa i gneva...
 
Sva snaga čovjeka se ispoljava u obuzdavanju jednog trenutka, a taj trenutak može biti kao vječnost dugačak i kao planina težak.
Tako nešto slično je napisao Andrić (ne znam napamet)
 
Bes i praznjenje istog je potreba za zdravijim zivotom...Sve shto vishe ispoljavamo agresivnost ali
samo ka imaginarnom vece su nam shanse za unutrashnjim mirom...
Zato sam kao omladinac odlazio na sportske priredbe i vikao do iznermoglosti..
To vazi za koncerte gde bejah najglasniji..Posle tog praznjenja nivi chovek...
 
pa kad ne misle isto ko ja...popiz.dim

e i kad mi neshto kazu sta da radim...valjda gde ni ja nisam sigurna sto radim tako

mada ja nemam obicaj da urlam...umem da budem nekako racionalno neprijatna cini mi se? nemam pojma.
 
Razbesne me ljudi bez mozga, bez želje za komunikacijom, sebični i otvoreno neprijatni. Naljute me oni o kojima imam ili imadoh lepo mišljenje.
Eto, ispade da je i ova podela zavisna od predmeta našeg uzbuđenja :)

Bes je problem. Daje snagu, kao i strah. Postoji dosta situacija u kojima se bes meša sa strahom. Kada se suočavamo sa besom? U kojoj godini života? Na ovo bi neke mame trebale znati odgovoriti...
Možda bi bilo dobro pitati – potiskujete li bes? A, ako ga ne potiskujete, ko je žrtva vašeg besa? Ko, ili šta...
Da li ste svesni?
Priličan broj ljudi nije svestan da im neko drugi, ili lično veoma bitna delatnost u životu, trpi zbog potiskivanja besa. Mislim, svi su svesni da se to događa, samo zanemaruju kod sebe taj efekat.
Da li, dakle, zaista niko i ništa ne trpi zbog vašeg potiskivanja besa u kritično vreme, na kritičnom mestu? Razmislite...
 
Lexa:
Razbesne me ljudi bez mozga, bez želje za komunikacijom, sebični i otvoreno neprijatni. Naljute me oni o kojima imam ili imadoh lepo mišljenje.
Eto, ispade da je i ova podela zavisna od predmeta našeg uzbuđenja :)

Bes je problem. Daje snagu, kao i strah. Postoji dosta situacija u kojima se bes meša sa strahom. Kada se suočavamo sa besom? U kojoj godini života? Na ovo bi neke mame trebale znati odgovoriti...
Možda bi bilo dobro pitati – potiskujete li bes? A, ako ga ne potiskujete, ko je žrtva vašeg besa? Ko, ili šta...
Da li ste svesni?
Priličan broj ljudi nije svestan da im neko drugi, ili lično veoma bitna delatnost u životu, trpi zbog potiskivanja besa. Mislim, svi su svesni da se to događa, samo zanemaruju kod sebe taj efekat.
Da li, dakle, zaista niko i ništa ne trpi zbog vašeg potiskivanja besa u kritično vreme, na kritičnom mestu? Razmislite...


Eto to potiskivanje besa je dobro primetjeno sa tvoje strane..Chesto dovodi do
stresova ili nekih drugih poremetjaja u organizmu..
 
Lexa Da li:
Mislim da, DA...naravno da trpe...
Ali ja imam problem....kada sam besna, kada me neko toliko iznervira i kada se probudi daj pritajeni afekt zvani BES u meni, Ja jednostavno ne umem drugacije da reagujem, sem da placem...ali kasnije kada se smirim, prosto je u meni bujica reci i citav razradjeni plan, i tada znam kako sam trebala da reagujem...ali kasno je i onda zatvorim oci i u sebi jos jednom prezivim istu situaciju, ikazem sve sto sam trebala :)....i retko gajim Gnev u sebi, kao podstanje Besa :).... :lol:
 
Ako uvazim ove definicije, vrlo retko sam ljuta. Takvo stanje me opterecuje i meni licno je nesnosno.

Bes pokusavam da kontrolisem, ali ne potiskujem ga nikada, jednostavno ne umem i ne mogu i trenutno se praznim. Pokusavam da ga kontrolisem jer cesto razlog mog besa nije prisutan ili je nemoguce reagovati na njega -> pa izlazim u setnju ( sama :) ) i to mi pomaze. Samo da ne stradaju nevini.. :) :) To stanje me vrlo brzo prodje..i svi su srecni..:)

Najvise me razbesni nepravda, nepoštovanje moje ili bilo cije licnosti.
 

Back
Top