PoMoC

Označavanje čelika po kom standardu. Ako je po JUS-u možda i može nešto da se uradi.
Doduše imam staro obeležavanje i nevidim šta bi se tu išta moglo menjati, sem malo proširiti, ali bi u tom slušaju i stare ostale važeće.
Ako ti to išta čini, a ti viči :)
 
Označavanje vrsta čelika definisano je domaćim standardom:
JUS C.B0.002
Ovaj standard propisuje označavanje čelika kojom se vrši razlikovanje jedne vrste čelika od druge. Podaci o osobinama i ostalim karakteristikama standardizovanih vrsta čelika propisuju se posebnim SCG standardima. Oznake definisane ovim standardom upotrebljavaju se na crtežima i ostaloj tehničkoj dokumentaciji i utiskuju se na čeličnim proizvodima železara.

Označavanje čelika bojom u skladištima definisano je po:
JUS C.B0.003

Videću da se raspitam koje su zadnje verzije ovih standarda i da ih nabavim u bilo kom elektronskom formatu.
Ako ništa drugo, pokušaću da skeniram svoja stara izdanja ovih standarda pa da ih pustim na e-mail.
Pozdrav!
 
Pozdrav Dr Miko. Nisam upoznat sa nekim novim oznakama celika kose sadrze gomilu simbola.
Jedino sto bi to moglo biti je stari DIN standard. Novi DIN takodje koristi samo cifre, gde se umesto naseg C (npr. C.4770) koristi cifra 1 (npr. 1.4731) ali ostale cetiri cifre nemaju isto znacenje kao kod nas. Po JUS-u kod visokolegiranih celika prve dve cifre oznacavaju dva najuticajnija legirajuca elementa, a ostale dve grupu odnosno namenu celika. Kod nelegiranih celika prve dve cifre oznacavaju procenat ugljenika, a druge dve zateznu cvrstocu. Koliko mi je poznato, ovo su jos uvek vazece oznake.
Imam knjigu "Kljuc za celik" gde su uporedjene oznake celika. Mogu ti iskopirati i poslati postom stranice tog starog DIN-a.
Nadam se da sam od nekakve pomoci, jos jednom pozdrav.
 
Imam JUS standard za klasifikaciju celika, u PDF formatu je, standardi koje sam gore vec naveo, pa ko zeli nek me kontaktira na e-mail.
 
pa evo ja bi te molio da mi posaljes standarde u pdf,
a ova prokleta nova oznacavanja bi trebalo da dobijem uskoro cim mi nrki KikS polozi masinske materijele ovo mu je drugi put, nema gde da skenira pa ce mi poslati knjigu(naravno da je platim)
 
G10 molim te da posaljes i meni JUS standard JUS C.B0.002 za klasifikaciju celika, u PDF formatu.
Molim te i za -Označavanje čelika bojom u skladištima definisano po: JUS C.B0.003 ako imas.
jovans@hemo.net

Gost sa Zmajem. Kako si Sasha, nismo se odavno culi. Ne znam ni da li me se secas :) Sta ima novo u konstrukcionom birou ?
 
Sta mi ovde najvise nije jasno ? Kada gledamo recimo za C 1531 tabeli 5.8. , ono 31 oznacava da spada u grupu ugljenicnih i legiranih celika za poboljsanje jer kaze da je od 30 do 39 ta grupa. Kako da znam sta znaci konkretno oznaka 30, 31, znaci ako je recimo C 1530 ili C 1531, koja je razlika ?

I jos, negde u prodaji kazu da imaju C 562. Kakva je to oznaka ??? Da li terba da se stavi 0 ispred 5 da bude C 0562 ?
 
Postovane kolege,
jedino cime mogu da vam pomognem to je sema generalnog obelezavanja celika po JUS-u, tj. sada SRPS-u, mada vidim da je to jovansvec dao. Ono sto je interesantno to je da sami standardi u institutu za standardizaciju ne kostaju mnogo. Potrebne standarde mozete potraziti u katalogu instituta na sajtu : www.jus.org.yu
Ja sam skoro trazio njihovu ponudu za gomilu standarda i cene standarda koje nas interesuju krecu se u rasponu od 250 do 400 dinara. pozdrav.
 

Back
Top