Crne rupe i super nove...

koliko znam postoji tema o ovome?
a kako to mislis, sudbina sistema zavisi od mikronske crne rupe....u poslednjih godinu-dve je sve rasirenije misljenje da se u centru svake galaksije nalazi 'prilicna' crna rupa koja tu galaksiju drzi na okupu
 
da odgovorim znam nesto o ovome iz diskusije sa ljudima od struke a crne rupe su mnogo cesce nego sto se misli ali srecom svemir je veoma velik i ako dosad za ove milijarde godina nije doslo do sudara sa suncem verovatno nece i u blizoj i daljoj buducnosti...
 
Crne rupe su samo jedan od stadijuma razvoja svemira i kao takve su veoma vazne za teoriju...Crne rupe cemo stvarati i proucavati vestackim putem.Ogroman akcelerator teskih jona se pravi u Cernu,Shvajcarska,u cijoj izgradnji ucestvuju i nase firme.Bice to lepa prilika za preostale fizicare u nasoj zemlji da urade par eksperimenata,u skladu sa ucescem nasih firmi u projektu,i da konacno dobiju tu zelenu kartu i zapale odavde :) :(......
 
da
mozda su to one mikronske crne rupe koje je spomenuo Dule_Dux, ali mislim da one nece dovesti u opsnost suncev sistem, ni zemlju. Kolliko sam citao o tome bice minijaturne, a i trajace delic sekundi, tako da ce njihov uticaj biti minimalan...
 
Jeste kad sam video smajlija u naslovu poruke shvatio sam [dvosmislenost i odgovorio dvaput] na sta je mislio,naravno shturmi vreme postojanja crne rupe su zahvaljujuci tunel-efektu tj. "isparavanju" energije odredjeno njenom masom a posto je masa veoma mala i vreme postojanja je prekratko za detekciju osim ako nakratko ne spojimo atom zlate i atom zive pri sudaru brzinom 99,91919191919% C :) .Za dug zivot crne rupe [koja bi unistila zemlju] potrebna je ogromna energija-prava zvezdana super-nova eksplozija.
 
dobro, nisam upoznat sa tacnim brojevima, a trenutno me i mrzi da trazim nesto slicno po netu, ali to je to...
ne znam dal se secas da je pre 5 god isla prica da ce neznamneki institut 1.1.2000 u 00.00 da aktivira neku crnu rupu koja moze da unisti svet....bla....smao su dodali dodatnu paniku na ionako prevazidjenu Milenijumsku bubu....
 
budalastine.....
Sta utice na vreme zivota crne rupe,pa postoje unutrasnji faktori i spoljasnji
Za dugozivece,tj. dovoljno da budu detektovane crne rupe [trajanje par nanosekundi potrebne su ogromne energije]
a za samoodrzivu crnu rupu koja moze da traje par sekundi u vakumu,potrebna je kao za nuklearnu bombu odredjena kriticna masa velicine Meseca ili Zemlje ne secam se+u isto vreme kriticna kineticka energija sudarajucih cestica da bi presle "zabranjenu zonu" i spojile se u singularitetu.
-da ne duzim post,sve te teorije ce biti proverene u Cernu.
 
procitao sam da ce sunce na kraju potrositi svoje nuklearno gorivo i da ce postati crna rupa koja ce uvuci u sebe sve planete suncevog sistema.to ce se dogoditi za par milijardi godina.ako zelis da saznas nesto vise o crnim rupama procitaj neku od knjiga stivena hokinga.
 
Crna rupa je ''obična'' zvijezda čija gravitacija je suviše jaka da bi bilo moguće da emituje svjetlost i bilo šta zapravo, mada postoje neke teorije o tome (Hokingovo zračenje). Takođe smatra se da se u središtu svake galaksije nalazi supermasivna crna rupa, što dovoljno govori o njima - gravitacija prostora veličine prosječne zvijezde drži na okupu čitave milijarde zvijezda i drugih objekata - galaksije.
Ipak, vrijeme će pokazati da li je sve ovo tačno, inače, mnoge knjige i članke čeka ružna sudbina uključujući i ovaj post :wink: ...
 
Koliko ja znam zvezda se skuplja da bi odrzala toplotu kad krene da gubi vodonichno gorivo i ne moze da produkuje helijum , dalje prisiljava elektrone da se brze krecu, dok jezgro ne dodje do kolapsa i (ovo je redak sluchaj : Jednom u 200000000 godina) do tzv teoretske hipernove i momentalnog stvaranja crne rupe, kao i ogromne kolichine jonizovanog gasa koji se emutuju sa polova pri brzinama bliskim brzini svetlosti. Takodje je moguce da bi bliska hypernova mogla da zbrishe zivot na zemlji . Mada da bi zvezda bila kandidat za hypernovu mora biti bar 40-50 puta teza od Sunca , a nash najblizi takav sused je Eta Carinae, koja je bar 7000 SG daleko od nas, a za koju se ochekuje da postane supernova ili hipernova u roku od 1000000 godina, tako da nema shanse da nas zahvati- predaleko je.
 
Hmmm.Prvo par informacija.Institut u Cernu postoji vec duzi niz godina(oko par decenija)
to se moze lako proveriti jer je jedan od nihovih najistaknutijih strucnjaka bio profesor Gutman koji danas predaje na PMF-u u Kragujevcu.Profesor Gutman je takodje jedan od najpriznatijih svetskih naucnika u cijem se slucaju prekrseno pravilo u vezi nominacija Nobelove nagrade da jedan covek ne moze dva puta biti predlozen.Da on je bio.Detaljnije o njemu nadjite na stranicama Kragujevackog PMF-a.
 
Obersturmfuehrer:
SSJ4, molim te nemoj tolke nule da pises, ubih se brojeci :) reci lepo 20 milijardi godina :)
nego, nije mi poznat pojam hiper-nove, ako mozes koju rec o tome, pa da potrazim po netu...
sry zbog toga ....
Hipernova se deshava kada izuzetno, ali izuzetno velika zvezda dodje do kraja svog zivota i kolapsa jezgra. Ona je teoretski tip supernove .To je uglavnom sve
 
Da,naravno ali ja sam rekao a prave akcelerator teskih jona hadron kolajder u cernu.cern je kompleks gde se nalaze i razni drugi akceleratori,ciklotroni,betatroni...radi kombinovanja i sudaranja svih otkrivenih postojecih cestica.SSJ da li to govoris o kvazarima? Gde tek nastala dzinovska protozvezda ima toliku masu da ni ogromna toplota ne moze da je zaustavi da joj se jezgro sazima i pretvori u crnu rupu, i usisava okolnu materiju oslobadjajuci ogromne energije?to je bilo bas cesto za vreme ranog svemira.srecom dosta materije se oslobodi u eksploziji dovoljno da stvori nova manja sunca.
 
upravo pokusavam da se setim kako su se ranije zvale crne rupe....u stvari...
imam knjigu koja se zove Astronomija....autor, trenutno nepoznat, izdanje 197x...(mrzi me da ustajem posle ovoliko piva :) ).....elem, tada se tek pretpostavljalo postojanje crnih rupa, i to sa vrlo dobrim dokazima, ali ta teorija je bila i dalje samo to - teorija....
 

Back
Top