Hrana za bolesne

Hranu koja sadrži minimum holesterola, da izbegava zasicene masnoće (masni sirevi, margarini, puter, rafinisana ulja, slanina, masna mesa, punomasno mleko).Sto vise voca, povrca, ribe, kvalitetnih nerafinisanih ulja (hladno ceđenih), posna mesa (odstranjene masnoće)....
 
Cojka, pa sva kuvana jela tu dolaze u obzir, ili sa roštilja. Najbitnije je smanjiti začine, masti, kafu, alkohol, slatkiše, a ponekih dana izbaciti sasvim meso iz jelovnika (a svinjsko, ovčije i jareće zauvek - dok se visina pritiska ne sredi ;) ). U principu, sam organizam nam diktira tempo, treba samo oslušnuti šta nam se jede ili ne jede.
 
U nekoj knjizi sam procitala da osobe sa povisenim pritiskom treba da jedu mlecnu hranu, voce i povrce. A da je dozoljena konzumacija margarina (putera), sme li jesti pilece salame, virsle i slicno?
 
cojka:
U nekoj knjizi sam procitala da osobe sa povisenim pritiskom treba da jedu mlecnu hranu, voce i povrce. A da je dozoljena konzumacija margarina (putera), sme li jesti pilece salame, virsle i slicno?
Nisam lekar, ali ono sto sigurno znam je da su proizvodi sa viskom soli strogo zabranjeni kod visokog pritiska.Često je taj višak soli sakriven u mesnim prerađevinama tipa viršli, salama, šunki i sl.Što prirodnije i manje prerađeno - to bolje! I više ribe i belih mesa od crvenih....Margarin je katastrofa za krvne sudove.Jedva ga spiramo sa šerpi, a kako je tek našim venama , kapilarima,krvnim sudovima uopšte....Razmislite i sami....
 

Back
Top