Kako poceti sa programiranjem?????????

Vozd1:
Mislim da je ovo pitanje vecine ljudi koji nisu upoznati sa programiranjem, a koji bi zeleli da udju u te vode........ ``Kako poceti sa programiranjem???``, Koju literaturu i koji program je dobar za pocetnike? Sta je najbitnije kod programiranja?.........

Programiranje se pocinje od Matematike i Algoritam, to je pocetak, nemoj misliti pri tome da je ta Matematika neka "VISOKA" matematika, ne nije, i nemoj pri tome misliti da je programiranje neka nauka, jer je PROGRAMIRANJE po definiciji:

SKUP TACNO UTVRDJENIH KORAKA KOJIMA SE RESAVA ODREDJENI PROBLEM.

Problem koji se resava trebalo bi da bude matematicki resiv i opisiv, bez obzira da li je to igra ili neka ozbiljna velika baza podataka.

Pod resivim matematickim problemima smatraju se problemi koje covek ili masina koju je napravio covek mogu resiti za vreme prosecnog ljudskog zivota.

Naravno, Odgovor na Vase pitanje se ne zavrsava ovde mogu poceti sa nekom forum skolom ako ima zainteresovanih i naravno ako se VLASTI NA Krstaricionom forum slazu?
 
Ja bi prvo preporucio Paskal pa tek drugi jezici(C++, JAVA itd).
Ali u programiranju navodim da je MATEMATIKA I FIZIKA BITNA.
Paskal se brzo uci, prema tome kad znas kako jedan jezik funcionise lako ces nauciti i ostale.
Npr: API funcije (WINDOWS) imaju istu sintaksu u bilo kom jeziku.Ima nekih istih komandi.
 
zasto fizika? uopste. iskljucivo matematika. racunar je nazvan tako jer mu je to i svrha - da racuna

programiranje je u stvari vid prilagodjavanja matematickog modela za izradu zadatka racunaru.

dakle, kad imas konkretno neki problem, prvo sto uradis je napravis alat kojim ces ga resiti. logicno. taj alat je matematicki model, tj algoritam, svejedno. onda uneses vrednosti za koje hoces da resavas i ides postupno. e sad, da se ne bi ti mucio, taj algoritam prebacis u kod, napravis program i pustis ga da se on muci. to je u sustina svega. e sad, to sto algoritam moze biti mnooooogo slozen i moze da radi svasta je druga stvar...
 
Peruzzi:
I fizika prijatelju, pokusaj da programiras neku igru, naici ces na mnogo, mnogo elemenata vezanih za fiziku, ja licno kada sam pravio igru u openGL-u i c++-u morao sam koristiti neke fizikalne metode da bih se rijesio odredjenih problema, recimo jedna banalna stvar, a to je da ti igra ide jednako brzo na svim racunarima ( dok ne isprobas ovo ti je vjerovatno na kraju pameti u procesu izrade igre, ali eto veoma je bitan faktor):
Evo ovdje je ta igra: http://d.turboupload.com/d/188304/SucursGame.zip.html
 
Peruzzi:
zasto fizika? uopste. iskljucivo matematika. racunar je nazvan tako jer mu je to i svrha - da racuna

programiranje je u stvari vid prilagodjavanja matematickog modela za izradu zadatka racunaru.

dakle, kad imas konkretno neki problem, prvo sto uradis je napravis alat kojim ces ga resiti. logicno. taj alat je matematicki model, tj algoritam, svejedno. onda uneses vrednosti za koje hoces da resavas i ides postupno. e sad, da se ne bi ti mucio, taj algoritam prebacis u kod, napravis program i pustis ga da se on muci. to je u sustina svega. e sad, to sto algoritam moze biti mnooooogo slozen i moze da radi svasta je druga stvar...
Ne mogu se sloziti da je algoritam matematicki model.
Algoritam je vizuelno predstavljanje toka dogadjaja i resavanja problema. To nije matematicki mode.
Takodje, za programiranje nije uvek i neopozivo potrebno odlicno znanje matematike. Ako ne radis neke proracune putanja, ako se ne bavis generisanjem nekih matematickih analiza ili bilo cega sto zahteva poznavanje jako vaznih delova matematicke nauke, nije toliko neophodna.
Ja moram da priznam da sam slab matematicar. Programiram baze podataka vec vise od 20 godina i ni malo mi ne nedostaje jako dobro poznavanje matematike. Veoma je vazno da u mom slucaju logicki razlozim problem i resavam ga. Naravno, za ovo sto radim potrebno je i poznavanje struktura baza podataka, relacije itd,itd.
I svakako, neko poznavanje matematike i matematickih principa je nesto sto se podrazumeva. Hocu da kazem da ne moras da budes maher za maematiku da bi bio programer.
Sa druge strane, ako radis neko sistemsko programiranje ili neku drugu oblast (gradjevine, inzenjerstvo svake vrste, grafiku, igre itd... matematika je nepohodna.

Za web programiranje sa skriptovanjemi dizajn, matematika nije krucijalna.
Ima tu nijansi... Nemoj plasiti coveka :)
 
i dalje stojim iza svega sto sam rekao iako priznajem da nisam rekao na pravi nacin

ne treba da bude maher za matematiku. ni pod razno. ali mora da razmislja matematicki, da mu matematika bude u krvi

zasto ne fizika?

zavisi od situacije. negde cu morati da primenim fiziku za izdradu modela, negde logaritme, negde hemiju....ebiga sad. zavisi od zadatka. u sustini ono sto je neophodno to je mat. nacin razmisljanja

a to sto sam izjednacio met. model i algoritam....moze biti da sam pogresio. malo. tacnije je reci da je algoritam graficko predstavljanje mat. modela
ili ja nemam pojma sta je matematicki model a sta algoritam i mesam ih?
(
hm....pa da. ok je. matematicki model definisan je odredjenim pravilima (odnosno predstavlja jednu ogromnu slozenu funkciju) i za odredjene ulazne velicine daje odredjene izlazne. pri tom se prolazi kroz algoritam, kojim je u stvari taj model predstavljen. tako nekako?
 
codemaker:
Ne mogu se sloziti da je algoritam matematicki model.
Algoritam je vizuelno predstavljanje toka dogadjaja i resavanja problema. To nije matematicki mode.
Takodje, za programiranje nije uvek i neopozivo potrebno odlicno znanje matematike. Ako ne radis neke proracune putanja, ako se ne bavis generisanjem nekih matematickih analiza ili bilo cega sto zahteva poznavanje jako vaznih delova matematicke nauke, nije toliko neophodna.
Ja moram da priznam da sam slab matematicar. Programiram baze podataka vec vise od 20 godina i ni malo mi ne nedostaje jako dobro poznavanje matematike. Veoma je vazno da u mom slucaju logicki razlozim problem i resavam ga. Naravno, za ovo sto radim potrebno je i poznavanje struktura baza podataka, relacije itd,itd.
I svakako, neko poznavanje matematike i matematickih principa je nesto sto se podrazumeva. Hocu da kazem da ne moras da budes maher za maematiku da bi bio programer.
Sa druge strane, ako radis neko sistemsko programiranje ili neku drugu oblast (gradjevine, inzenjerstvo svake vrste, grafiku, igre itd... matematika je nepohodna.

Za web programiranje sa skriptovanjemi dizajn, matematika nije krucijalna.
Ima tu nijansi... Nemoj plasiti coveka :)
Slazem se, ja licno takodje nisam neki matematicar i zbog toga se cesto susrecem sa raznim problemima prilikom programiranja (recimo ada je potrebno isprogramirati kretanje kamere ili objekta u 3d igri). Uglavnom nije neophodno odlicno poznavanje matematike, a ni fizike, jedino je problem sto ce se zbog ovog nedostatka mnogo vise vremena trositi na neke stvari, na kojima ce onaj kojem je matematika mnogo bliza da predje.
 
Da me ne bi neko pogresno shvatio. Ni u snu nisam nikad pomislio da matematika ili fizika nije bitna za programiranje. Naprotiv, iskreno divim se ljudima koji su odlicni matematicari, ne samo zbog toga sto to jesu, vec i zbog toga sto sam primetio da su i kao osobe,koncizne, jasne i odredjene u svemu sto rade. A to kako magicno barataju nekim stvarima o kojima sam tek nacucuo, odusevljava me.
Ono sto hocu da kazem je da je za programiranje vazna ona oblast koja pomaze da se oderedjen problem resi. Ako programiras neku igru ili kretanje, naravno da ti je potrebna debela matematika i fizika. Ja takav program nikada ne bih mogao napraviti.

Sa druge strane ako pravis neki tekst editor, jako malo matematike ti je tu potrebno, da ne govorimo o izradi neke aplikacije za "komsiju pekara" u prizemlju i vodjenje njegove evidencije kifli i brasna.

Sve u svemu vazno je sve do cega mozes doci, da bi zadatak uradio..
Dakle, u pravu smo i jedni i drugi, a bogami i treci :)
 
codemaker:
Da me ne bi neko pogresno shvatio. Ni u snu nisam nikad pomislio da matematika ili fizika nije bitna za programiranje. Naprotiv, iskreno divim se ljudima koji su odlicni matematicari, ne samo zbog toga sto to jesu, vec i zbog toga sto sam primetio da su i kao osobe,koncizne, jasne i odredjene u svemu sto rade. A to kako magicno barataju nekim stvarima o kojima sam tek nacucuo, odusevljava me.
Ono sto hocu da kazem je da je za programiranje vazna ona oblast koja pomaze da se oderedjen problem resi. Ako programiras neku igru ili kretanje, naravno da ti je potrebna debela matematika i fizika. Ja takav program nikada ne bih mogao napraviti.

Sa druge strane ako pravis neki tekst editor, jako malo matematike ti je tu potrebno, da ne govorimo o izradi neke aplikacije za "komsiju pekara" u prizemlju i vodjenje njegove evidencije kifli i brasna.

Sve u svemu vazno je sve do cega mozes doci, da bi zadatak uradio..
Dakle, u pravu smo i jedni i drugi, a bogami i treci :)
to je to naravno
 

Back
Top