ISKUSNI CLOCKERI POMAGAJTE!

El Muerte

Primećen član
Poruka
765
Evo ovako: prosle nedelje sam pazario novu masinu i naravno posle 2 dana zeleo sam da klokujem i da vidim koliko mogu da izvucem snage.

Komponente su sledece:

-Maticna: Gigabyte GA-K8NF-9 (verzija BIOSA F7)
-CPU: AMD 64 3000+ (Venice)
-Memorija: 2x512 kingston (ddr400)

Naime, desavaju se cudne stvari kada podizem takt magistrale ne dirajuci nista drugo.
Magistralu ploce sam uspeo da podignem max do 218Mhz sto je realno, veoma malo, ali to nije sve.
Magistrala mi normalno radi na 218Mhz ali ne radi na 215Mhz.
Takodje normalno radi na 210Mhz ali nece da radi na 213Mhz..

Onda sam pokusao spustim memoriju tako da je radila na bednih 100Mhz sa losim tajmingom i jedino tada sam uspeo da podignem magistralu ploce do 223Mhz.

Sve ovo nema nikakve logike, jer memorija na 100Mhz nece da radi ako je npr ploca na 220Mhz.

Pomozite ljudi.....sta moze biti problem? Proc? Memorija? ili maticna?
Da li je moguce da se maticna i memorija ne kapiraju bas najbolje ili je mozda nesto drugo?

P.S: kada je magistrala na 218mhz memorija na 166mhz i LDT mnoziocem x4 nece da radi.(8-3-3-3.0)
 
Znaci default setup je : 200MHZ memorija i 200MHZ FSB.
Znaci to je 1.80 Ghz , a memorija je 200Mhz u dualu (5-2-2-3.0)
Kada ne diram nista osim FSB-a , mogu da ga podignem max do 218Mhz, ali nece da radi na nizem taktu npr. 213Mhz.

Medjutim, kada sam dirao memoriju i spustio je na 100Mhz i pomerio tajminge na (8-3-3-3.0) uspeo sam da jedva podignem FSB na 223mhz.
Zakljucio sam da kada ne diram memoriju i drzim je na default (auto), maticna sama spusta ili podize takt memorije zavisno od FSB-a.
E sad, sve ovo meni ne bi bilo cudno da ta memorija nije Kingston koja mi strava radila na prosloj NF2 ploci.
Da li je memorija ili je ploca ili procesor..........sta ti mislis?
Probacu danas sa burazerovom memorijom da experimentisem da vidim sta ce biti...
 
Probao sam da vidim koliko samo magistrala moze da izdrzi:

HTT= 229MHz
CPu mnozilac = x5
Memorija= 100Mhz
Mem mnozilac= x1

ovo je bas bedno, ali moram od necega da pocnem. Izvestavacu vas dalje posle par bootovanja.

OK evo me ponovo. Sada sam povecavao mnozilac procesora, ne dirajuci ostalo i dosao sam do ovoga:

HTT= 229mhz
CPU mnozil.= x7.5 (ne moze vise)
memorija= 100mhz
mem.mnozilac= x1

Znaci magistrala nece da mrdne dalje od 229. Sada cu pokusati da je lagano smanjujem ali da povecavam mnozilac procesora na x8 i videcemo na koliko....

Evo ga! Opet je poceo da me zeza! Spustio sam HTT na 228 ali sam uspeo da mnozilac povecam na x8.
E sada sam pokusao jos malo da ga povecam na x8.5 ali nije radilo. Naravno kada sam vratio vrednosti nazad (HTT 228 i mnozilac na x8) , nije hteo da se bootuje ( tj. da pokrene windows jer ova ploca ima dual BIOS pa ne moram da se zezam mnogo).
I tako, morao sam da smanjujem HTT sve do 226 a mnozilac je ostao na x8. tako da su sada vrednosti:

HTT= 226mhz
CPU mnoz.= x8
memorija= 100mhz
mem.mozilac= x1

Sve ovo je meni veoma malo......vrednosti su ISPOD DEFAULTA!
ajde sada ljudi ima te li dalje savete? nadam se da vam je ovo pomoglo da lakse dodjemo do problema.
 
mshone:
sta si za to vreme radio sa naponima?
Napone nisam dirao , mada sam u ocajanju dizao memorijski napon i do +0.2V. ali opet nista. Da li su neke od komponenti usko grlo ili je nesto drugo.
Sumnjam da je Venice neispravan a maticna Gigabyte GA-K8NF-9 je dobila dobre kritike na raznim forumima. Uostalom sve je novo. Ok tu je definitivno pitanje memorije, ali nema razloga da ne radi sa 400MHz na 466 MHz......ovakva setovanja sam imao na ABIT-u NF7-S i nikakvih problema nije bilo.
 
Dizanje napona na memoriji nekad ima suprotan efekat (nestabilnost). Neki moduli ne mogu da izdrze napone vece od default-a (tu naravno ne spadaju BH-5-ice), to ustanovi memtest-om! Na DDR400 dizi napon i kad pocne da pravi greske u testovima znaci da memorija ne izdrzava napon! DDR400 VALUE retko moze preko DDR440.
 
E ovo je da poludis.
Pokusavam da dignem tajminge i nece, nece......spustim tajming na 3 i nece.
Podignem na 2.5 i opet nece.....na kraju sam uzeo onaj T2 mod za memoriju i nece......da bootuje uopste....kad, pole 1 restarta....evo ga digao komp na 230.
Ajde sada u cemu je fora? Zasto nekada nece da digne windows a drugi put hoce?
garantujem kada budem restartovao da opet nece raditi.
Sta moze biti problem da se nekada podigne a nekada ne ?
Ajde FROZEN prijatelju pomagaj ako znas resenje.....

P.S ovo je sve bez diranja napona
 

Back
Top