Sta biste izmenili na Medicinskim fakultetima..????

Дафмен3:
ИЗМЕНИО БИ ПОЈЕДИНУ СТОКУ КОЈА ЋЕ ВАС УЧИТИ КАКО ЈЕ ОК ПРИМАТИ МИТО! Питам се да ли имате предмет Како вешто тражити и примити мито?

Ne ide to bas tako.
Ne mozes 5 rokova da polozis ispit zbog stvari u istom za koje niko ne moze da ti objasni cemu sluze u medicini ili stomatologiji, pitao si bar 20 doktora da ti stvore neki pojam gde se to koristi ali od svih dobijes odgovore tipa: "cime oni smaraju studente". E onda pocne da ti visi godina. I resis se da pribegnes metodu korupcije.
 
Zna li neko kako da naucim jebenu biohemiju. Ja sam na stomatoloskom fakultetu i imamo neke testove. Ma uzas ziv. Sad su ih jos vise otezali. Pojma nemam kako da umemorisem sve one reakcije glikolizu, krebsov ciklus, heMsozo monofosfatni put i ostalo. To mi stvara takav jebeni problem da to nije normalno!!!!

1) HeKsozomonofosfatni put (pentozni sant, direktna oskidacija glukoze...)
2) Kako umemorisati? Sednes i nabubas. Stalno obnavljaj to gradivo...
3) U ovom trenutku imas razloga da budes srecan. Videces sta je metabolizam kad stignes do aminokiselina :)
4) Mogao bi doci na forum ( http://medicinaribg.forumotion.com/ ) koji je osmisljen da bude mesto na kom bi se vodile ovakve "usko strucne diskusije", cak ima i tema otovorena u vezi biohemije :)
 
Jbg, ima fora... Ako znas engleski, vidi onaj link koji sam ostavila http://www.medicalmnemonics.com/

Ili, smišljaj sam sebi rečenice (ja sam izmislila priču sa Glišom (glicin) i alom (alanin) da zapamtim neesencijalne aminokiseline), crtaj šeme, boji, traži logiku, ako imaš vremena vidi kako izgledaju formule, pa probaj da nađeš šta bi trebalo da se dobije ili kako nešto da se uradi, znam da je gadno za prvih sedamsto reakcija, ali lakše je za drugih sedamsto :-D). Imam neku E-knjižicu na engleskom, gde je objašnjeno ono naj, najosnovnije iz metabolizma, pre svega, i dobro je zato što svuda izvlači poentu - koliko čega se dobija, koliko se gubi, za šta služi, itd. Mogu da aploudujem na repidšer, ako neko hoće. Javite samo.

Ali i dalje ostajem pri svome - da si učio za to vreme što si kukao...

Jbg, sinak, nemamo ništa od kukanja. Misliš da je neko od nas oduševljen što mora ovoliko da se uči? Misliš da ne bih sada radije zevala sa dragim na Adi i pila pivce, nego što sedim u sobi nad knjigom? Ali ima fora - tražili ste-gledajte!

Da li je teže stomatolozima ili medicinarima nema svrhe diskutovati, jer možemo da se ganjamo sa nazovi-informacijama do sutra, pa nećemo da budemo ni miligram pametniji, niti ćemo doći do nekog zaključka. Moja drugarica iz Kragujevca koja studira medicinu i koja ne može da položi fiziologiju već godinu dana je ubeđena da je KG mnogo teži od BGa. Ne znam, i ne želim da raspravljam o tome, jer ne studiram tamo. Svakome je njegova muka najteža, i ne možemo da budemo objektivni.

Pazi, fakultet je fakultet. Težak je po definiciji. Šta drugo da ti kažem. To si izabrao, da promeniš ne možeš, a ko zna zašto je sve to dobro. Možda ti jednog dana bude trebala biohemija za nešto. Ne sekiraj se mnogo.
 
guitarrr_babe:
Ili, smišljaj sam sebi rečenice (ja sam izmislila priču sa Glišom (glicin) i alom (alanin) da zapamtim neesencijalne aminokiseline), crtaj šeme, boji, traži logiku, ako imaš vremena vidi kako izgledaju formule, pa probaj da nađeš šta bi trebalo da se dobije ili kako nešto da se uradi, znam da je gadno za prvih sedamsto reakcija, ali lakše je za drugih sedamsto[/B] :-D). Imam neku E-knjižicu na engleskom, gde je objašnjeno ono naj, najosnovnije iz metabolizma, pre svega, i dobro je zato što svuda izvlači poentu - koliko čega se dobija, koliko se gubi, za šta služi, itd. Mogu da aploudujem na repidšer, ako neko hoće. Javite samo.




:shock: ..... :lol:

Bice meni interesantno...
 
Uveo bi precizan plan i program, striktnu teoriju.

I zabranio nadaleko poznate burek , kafica, volim da se pravim pametan teorije. A to vam je ono kada u 1000 svetskih uzbenika pise jedno, u gomili domacih pise isto to. I to studenti uce. A onda posto nema nikakvog reda u drzavi doticnom profesoru dune da su svi oni u krivu, pa on onako uz burek smisli neku svoju teoriju, ili dok cuga kaficu pa je ubaci u plan i program. Pa onda studenti popadaju posto naravno nikome ne pada na pamet da je ovaj mogao nesto da smisli u svojoj glavi dok je jeo burek u pekari.

A svetu da oborite staru teoriju i uvedete novu na fakultet, treba da prodjete hiljade odbora, komisija i da ne pricam dalje. A kod nas to ide, profesor u pekarici jedne burek, dune mu da je ceo svetu u krivu i eto ti nova teorija. Bog te veselio.
 
Pa i ja da neshto kazem za dnevnik.]
Ja studiram u KG, privodim kraju prvu godinu ( u stvari niej bash da je privodim, ostala mi je josh anatomija 2 i histologija) sada trenutno spremam dvojku pa ako ostane vremena za hist- ok ako ne, upishem 2 godinu i adm hiljadu evrica... A shta bih menjao, pa smenio bih neke profesore shto misle da su rodjeni naucheni a na nas bedne studnete gledaju kao na gamad i koriste svaku priliku da nas ponize... Ja bih najvishe voleo da se vrati stari sistem po kome mozes brate da izlazis na ispit dok ne polozis a ne ovo 3 puta padnesh i ponovo slushaj (bash me interesuje kako ce biti kad neko 3 puta padne hirurgiju pa slusha sve to ponovo 2 godine) Ili recimo sledeca situacija: Upishesh 2. godinu, prenesesh histologiju i padnesh je tri puta. Onda ne mozes da dash nijedan ispit iz druge, ne mozesh da polazes histologiju dok je ponovo ne odlsushash, znachi morash ponovo da je slushash pa tek sledece godine da je polazes... Simpatichno nema shta :-? :mad:
 
Meni je bezveze sto cak i kad zavrsis Medicinski fax moras dve godine da radis kao lekar opste prakse,a da ne pominjem koliko je tesko naci mesto na toj poziciji,pa svi odlaze na neka volontiranja i rade do iznemoglosti da bi onda jednog dana bili pozvani na specijalizaciju.Bezveze.Negde sam citao da bas u Bg ima 300 lekara bez posla sto specijalista ili opste prakse.Mozda kada bi se smanjio br mesta na budzetu....
 
Izbacio bi Srbima iz glave da su najpametniji zato sto su im knjige najdeblje, planovi i programi naj pretrpaniji a testovi nebulozno teski. Mi imamo jedan nacionalni kompleks da dokazemo da smo naj pametniji na svetu.

Kod nas se glada da se sto vise utuca u glavu a na zapadu se gleda da sto vise ostane u glavi. Nas student bez sumlje u trenutku polaganja zna mnogo vise od kolege iz recimo Amerike. Ali posle 3 meseca 6 meseci, godinu dana, nas student ce vecinu da zaboravi a Amerikanac ce ono sto je naucio da drzi u glavi. Ljudi su seli u svetu strucnjaci , psiholozi, psihijatri, pedagozi i uradili ispitivanje "koliko za koje vreme moze da se ubaci u glavu a da trajno ostane, i da ne potisne drugo znanje". A kod nas mase sitnica onda se polozi ispit, kako krene da se uci nova masa sitnica tako se ona prethodna zaboravlja.

I sta ne kraju imate...."znas li kad je to bilo"

Ako cete da posteno merite svoje znanje. Onda treba da gledate koliko se secate posle godinu dana, posle 2 godine , posle 5 godina a ne u trenutku ispita. Ako mozete posle godinu dana da ponovo polozite isto to bez da otvorite knjigu to je znanje pravo znanje.
 
Citao sam negde kako u Srbiji trenutno ima dosta nezaposlenih lekara,valjda 300 njih u samom Bg,sto specijalista sto opste prakticara.Ne znam ali meni je to bezveze,mislim ucim 6 godina,na kraju moram da volontiram nizasta do besvesti(min 2 god) da bi me neko pozvao na specijalizaciju.:pTo je najveca mana zdravstva kod nas.A drugo uce se neke nebuloze,detaljisanje,a na kraju izlaze doktori koji ne znaju ni da plasiraju braunilu. A plate minorne!:cry::evil::!:
 
Aco, ako bi prestao da govoris svoj maternji jezik na godinu dana, a onda te neko posle pitao da nabrojis bar tri sinonima za guzi*u, dal mislis da bi se setio?! Znanje koje se obnavlja postaje trajno znanje, ono sto ne upotrebljavas, zaboravis. Tako radi mozak... E sad, da ima nepotrebnih sitnica- ima... Sta da se radi- takav je zivot... Zavrsi fax, zaposli se i lepo zaboravi na sve te sto su te terali da ucis gluposti...
 
Aco, ako bi prestao da govoris svoj maternji jezik na godinu dana, a onda te neko posle pitao da nabrojis bar tri sinonima za guzi*u, dal mislis da bi se setio?! Znanje koje se obnavlja postaje trajno znanje, ono sto ne upotrebljavas, zaboravis. Tako radi mozak... E sad, da ima nepotrebnih sitnica- ima... Sta da se radi- takav je zivot... Zavrsi fax, zaposli se i lepo zaboravi na sve te sto su te terali da ucis gluposti...

Ili ti se od silnih gluposti nesto pomesa u glavi, ili kao mnogi pomislis u trenutku napaljenja neku cifru pa ti pacijent umre od sepse ili upale slepog creva, jel jel te ti si dr mr pa si jako pametan pa nema potrebe nista da proveravas.

I jos nesto UVEO bi ko u Americi USML 1 i USML 2. Pa bato da vidimo. Ima da se secas gradiva sa fakulteta a ne na jedno uvo uslo na drugo izaslo. Pa ko to moze bice doktor ko ne moze nema. Nije to informatika, nisu to racunari, "ako se nesto desi napravicemo backup" u medicini u 90% slucajeva nema "backuup-a" radi se sa zivim ljudima i ne tako retko o necijoj glavi. To moze u drugim naukama tako.

Pa svi ovi smrtni slucajevi, greske lekara sto se sad vuku po novinama? Ko je tu kriv? Lekar? Ili je kriv sistem koji obrazujete te lekare? Pa taj sistem im od pocetka sipa u glavu kako su "naj pametniji i kako sve znanju". Kad na to dodad 6 godina biflanja , od cega su 60% nebuloze onda taj neko stvarno pomisli da sve zna i da je bogom dan. I onda dobijes likove koji misle da su uvatili boga za muda i imas za rezultat recimo devojku mrtvu od sepse a zasto. Pa zato sto je neki tamo tokom svojih studija vaspitavan da je bog otac, da zna sve, da je jako pametan, a ne zna koliko je supalj, e isti taj se onda pretvori u sujetnog napaljenka koji misli da je veci od boga, pa onda u toj svojoj sujeti ne napravi nalaze ili ih ne proveri zato sto on vec zna sta se desava. I na kraju imas jednu mrtvu devojku.
 
Te novinarske price treba prihvatiti s rezervom... Sigurno je u nekim slucajevima i bilo propusta, ali mi, posto cemo biti neki dr mr jednog dana, ne mozemo tako da zakljucujemo. Znaci, radjena je obdukcija i donet je valjda neki zakljucak... I tu onda pise od cega je neko umro... A ne one fore (uz duzno postovanje prema njima), kad roditelji (koji nisu lekari) izadju pred novinare i masu nekim papirima i navode neke podatke i pricaju da su doktori ubili njihovu decu... Ko radi taj i gresi i to se desava svuda u svetu, samo sto u svetu postoje osiguravajuci zavodi koji isplacuju odstetu porodicama zrtava svojih klijenata lekara pa se o tome tamo ne trubi mnogo.
Znaci, ima i toga o cemu ti pricas, Aco, ali stvarno se ne mogu sloziti da je to profil srpskog lekara....
 

Back
Top