Krv;

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Kratko pitanje. Da li je, standardnim pregledom krvi, (traži se antibiotik) moguće automatski videti nivo šećera u krvi? Ne pitam kako se utvrđuje, pitam da li taj pregled broja leukocita (whatever) podrazumeva da se može primetiti nivo šećera?
Hvala.
 
Lexa:
Kratko pitanje. Da li je, standardnim pregledom krvi, (traži se antibiotik) moguće automatski videti nivo šećera u krvi? Ne pitam kako se utvrđuje, pitam da li taj pregled broja leukocita (whatever) podrazumeva da se može primetiti nivo šećera?
Hvala.

Ne, ne moze se glukoza odrediti na osnovu bilo kog drugog parametra ( eritrociti, leukociti i sl. )
Ako u uputu za laboratoriju lekar zatrazi i nivo glukoze - ona ce i biti odredjena, a inace odredjivanje nivoa glukoze spada u standardni pregled krvi.
 
Mh, ma da pojasnim šta sam htela pitati. Imam jaku genetsku osnovu da obolim od dijabetesa. Jednom su me, prilikom pregleda krvi, slučajno stavili među "šećeraše". Pregled se ticao neke prehlade, virusa, štagod. Dobila sam čuveni "Sinacilin".
Tada sam se zapitala da li su me zaista slučajno stavili među šećeraše. Loš trip...
 
Ako su ti radili samo krvnu sliku, slucajno su te stavili medju secerase (sinacilin je antibiotik), a ako su ti radili KS i biohemiju to je druga stvar. Imas najjednostavniji nacin da proveris - neka lekar opste prakse koji te vodi trazi da se uradi glikemija i znaces. Pozdrav!
 
Lexa:
Mh, ma da pojasnim šta sam htela pitati. Imam jaku genetsku osnovu da obolim od dijabetesa. Jednom su me, prilikom pregleda krvi, slučajno stavili među "šećeraše". Pregled se ticao neke prehlade, virusa, štagod. Dobila sam čuveni "Sinacilin".
Tada sam se zapitala da li su me zaista slučajno stavili među šećeraše. Loš trip...

Nije naodmet da proveris, a i povremeno kontrolises vrednost secera, s' obzirom na to da imas, kako kazes genetsku predispoziciju.
Pozdrav
 
Ma nema potrebe za tim, LExa je jako mlada, i sigurna sam da nema dijabet, a do opterecenja glukozom treba prvo proci glukozu u krvi: ako je tu nesto sumnjivo, moze se misliti o daljim koracima. Lexa, sigurna sam da nema razloga brizi, da su ti pronasli povisen secer u tvojim godinama sigurno bi ti to rekli i trazili dodatne informacije i pretrage. Proveri biohemiju a dotele - uzivaj i ne opterecuj se.
 
WithdrawnWater:
Ma nema potrebe za tim, LExa je jako mlada, i sigurna sam da nema dijabet, a do opterecenja glukozom treba prvo proci glukozu u krvi: ako je tu nesto sumnjivo, moze se misliti o daljim koracima. Lexa, sigurna sam da nema razloga brizi, da su ti pronasli povisen secer u tvojim godinama sigurno bi ti to rekli i trazili dodatne informacije i pretrage. Proveri biohemiju a dotele - uzivaj i ne opterecuj se.

Pogledajte, slika i prilika "doktora"!

Lexa je jako mlada, pa je stoga mala verovatnoca da ista moze imati dijabetes :shock: :shock: :shock: :shock:


Gospođica "doktor" očigledno nije obaveštena da i dečica od 5, 6 godina oboljevaju od dijabetesa.
No, nema veze. Doćiće i ta diploma jednom.
 
E da si samo svestan kakvu si sad glupost izvalio :) :D
Evo sedim ispred kompjutera i umirem od smeha, Boze dragi ali nas ima ogranicenih.
Jeli ti pokusavas to nekoga da iziritiras? :D
 
Lexa:
Mh, ma da pojasnim šta sam htela pitati. Imam jaku genetsku osnovu da obolim od dijabetesa. Jednom su me, prilikom pregleda krvi, slučajno stavili među "šećeraše". Pregled se ticao neke prehlade, virusa, štagod. Dobila sam čuveni "Sinacilin".
Tada sam se zapitala da li su me zaista slučajno stavili među šećeraše. Loš trip...

ako mogu da dodam par reci, a doktorice ce me ispraviti ako gresim - mozda ce vam sta pomoci ako imate strah od te bolesti:
ako nekad, ne daj boze, dobijete neki "strasan" nalaz u tom smislu, prvo ga proverite na jos par mesta (meni se pre desetak godina desilo da dobijem jedan nalaz kao tri dana pred smrt, pa me to naucilo :( ).
drugo, koliko se secam - jedino OGTT (oral glucose tolerance test) sluzi za verifikovanje dijabetesa bilo koje vrste, a dokazace i pretklinicki, tzv. biohemijski dijabetes; ako vas to plasi, i ako imate porodicnu predispoziciju - to vam je resenje.
kod vrlo ranog dijagnostikovanja dijabetesa, pogotovo tipa II, vrlo je velika mogucnost da se narednih 10 godina zadrzite samo na dijeti. samo hrabro :).

sve najbolje.
 
Vehrmacht:
Pogledajte, slika i prilika "doktora"!

Lexa je jako mlada, pa je stoga mala verovatnoca da ista moze imati dijabetes :shock: :shock: :shock: :shock:


Gospođica "doktor" očigledno nije obaveštena da i dečica od 5, 6 godina oboljevaju od dijabetesa.
No, nema veze. Doćiće i ta diploma jednom.

Pod jedan, ja znam koliko Lexa ima godina. Dakle - ne pretpostavljam, vec znam. Pod dva, samo 0,22% ljudi ispod 20 godina oboli od dijabetesa, a od tip 1 dijabetesa (ranije zvanog i juvenilni) oboli 1 u hiljadu dece, i razvije bolest do 14 godine zivota u punoj formi dakle vec je uveliko na insulinu da bi moglo normalno ziveti. Kako Lexa nije na insulinu, a pripada grupi ispod 20 godina, kako se ne zali ni na jedan tipican simptom niti znak dijabeta (sem da su je slucajno 'svrstali' u grupu secerasa pri rutinskom uzimanju krvi, sto cemo se sloziti da nije validan 'simptom' koji ukazuje na ovu bolest), takodje obzirom na to da prilikom te analize krvi Lexi nisu obratili paznju na eventualni nenormalni rezultat (a pedijatar koji Lexu vodi svakako to ne bi propustio jer se radi o ozbiljnoj stvari), iz svega navedenog deduktivnim razmisljanjem svako pametan i medicinski obrazovan mogao bi doneti konstataciju jednaku mojoj konstataciju da je malo verovatno da Lexa ima dijabet (ne i nemoguce, ali zaista malo verovatno).

Ono o cemu sam ja obavestena ti mozes samo da sanjas da budes do kraja svog zivota sa svojim rudimentiranim mozgom koji nema sta pametnije da radi nego da se prepucava sa nekim, i to jos bez dovoljne obavestenosti, argumenata ili bar elegancije koja je po neki put dovoljna da zameni bar prividno prva dva pomenuta a kod tebe odsutna elementa. Ti si ziv primer kako malo znanja a mnogo gluposti moze da bude opasna stvar, posebno kada se krijes u virtuelnom prostoru i za metu imas vulnerabilnu populaciju dece ili ljudi koji iz svoje muke nekad nisu u stanju da procene (ne)ozbiljnost tvog lupetanja koji se zasniva jedino i iskljucivo na bolesnoj narcistickoj potrebi da ispadnes vispren i pametan, a sto svakako - da ne budes u bilo kakvoj zabludi - nisi.
 
Kolika je dozvoljena sedimentacija u krvi?ja imam 10 do 15 mm/l. hgb mi je 115 od 18o normale i pise Anemija RRC / fl.sta znaci ta oznaka pored anemije?
 
U pravu si indigo ali realno gledano, radi se o mladjoj osobi koja zivi u strahu od diabeta, obicna kontrola laboratorije je sasvim dovoljna.Veliki stres moze biti okidac za diabet ako vec ima predispoziciju, naravno da treba voditi racuna o zdravlju ali biti u stalnom strahu nije dobro.
Slazem se sa WW da treba da uradi osnovne pretrage i da se opusti.
 
Lexa:
Kratko pitanje. Da li je, standardnim pregledom krvi, (traži se antibiotik) moguće automatski videti nivo šećera u krvi? Ne pitam kako se utvrđuje, pitam da li taj pregled broja leukocita (whatever) podrazumeva da se može primetiti nivo šećera?
Hvala.
Ako buides imala jos neka pitanja slobodno kontaktiraj nekog od nas na pp.
Ova tema ide pod kljuc.
Pozdrav!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top