Tehnoloski u BG-u ili NS-u???

samuilov

Zainteresovan član
Poruka
209
Interesuje me jedna stvar a to je da li je bolje upisati tehnologiju u Beogradu lili Novom Sadu?Cula sam price da je fakultet u NS-u mnogo bolje opremljen,ima savremeniju opremu(od pre 4,5godina)kao i da je profesorski kadar bolji nego u BG-u?Znam da od razlicitih ljudi mogu da cujem razlicite price ali bih volela da oni koji su upuceni i znaju nesto o ovoj temi da mi odgovore.Interesuje me koliko je to tacno i itstinito.Hvala puno unapred onima koji izdvoje svoje vreme za pomoc!!!:)Zaista bi mi znacilo da dobijem neke korektne informacije u vezi ove teme.:)
 
Veruj mi nije sve u opremljenosti faxa..... ja sam prva godina na TMF-u u BGD i ne znam koliko toga mogu da ti kazem.... veca je razlika u tezini faxa nego u opremljenosti... Novosadski je duplo laksi, dok ovde u BG moras dobro da se rasturis od ucenja da bi mogla samo da pratis predavanja a gde su jos kolokvijumi i ispiti... Evo ti samo primer da je na prvom kolokvijumu iz fizike polozilo samo 15% , ali to nije toliko problem u tezini koliko je problem u srednjim skolama. Ali kazem ti opremljenost fakulteta staros opreme, ne znaciti mnogo, mnogo ti je vaznije sta naucis a lako ces ti to posle primeniti.... Ako te jos nesto zanima pitaj!
 
Pozdrav kolegama sa Tmf-a...Ja sam student Tehnologije u Beogradu,i sto se tice opremljenosti smatram da je faks sasvim zadovoljavajuce opremljen..e sad, pitanje je koji te smer interesuje jer se dosta razlikuju nastavni programi ovde i u Novom Sadu.U Bg-u je cini mi se dosta teze ( tako su i meni rekli) ali opet to posmatram kao plus...Nastavni kadar je odlican( naravno svuda postoje izuzeci)..Ako odaberes Bg i pripremis sebe za ozbiljan rad i ucenje mislim da ces biti zadovoljna...Vidi malo na sajtovima ovih fakulteta za smerove koji te interesuju,i ako ti zatreba savet u vezi nastave na mom faksu rado cu ti pomoci..Pozzz
 
Ljudi nemojte da me plasite,pa nije valjda toliko tezak?Ma,ja jesam za to da upisem fax u BG-u,a i upisacu ga(cao kolege!:)),ali me je komentar jedne osobe naveo na to da ipak proverim i za tehnoloski u Novom Sadu.Jos uvek ne znam koji cu smer ali interesuje me smer zastita zivotne sredine ili graficka tehnologija ali sam jako malo cula o njima,pa ako znate nesto o ovim smerovima napiskarajte mi:)Da,mozete mi reci i nesto o vasim ocekivanjima na faksu i iskustvima.Cisto da znam:)
 
Pa ja planiram da u drugoj godini upisem smer GRAFICKE TEHNOLOGIJE, a i zavrsio sam srednju graficku pa me to i zanima. Veruj mi i ja dok se nisam upisao sam slusao strasne priceo TMF-u, ali nije bas tako, veruj mi ako konstantno ucis moze lako da ti ide. Uglavnom je problem u srednjim skolama, jer se tamo slabo uci i kad dodjes na fax prvih par meseci samo blejis i slusas. Slobodno upisi TMF ako mislis da mozes da konstantno ucis (ne mislim sad da ucis ko lud 24-00h) ali jedan konstantan rad bice ok. Verovatno ces imati problema sa fizikom, jer je 80% palo prvi kolokvijum, dok ostalo manje vise ti je za jedan stepen teze od srednje skole... i imas smao vece gradivo za ucenje. ako te sta konkretno zanima pitaj. mozes i da odes na sajt TMF-a (koji je inace jadan, bar po meni, to ti je jedno stucno misljenje graficara :-) ) i tamo ti pise dosta toga.
 
Ma kolega bre pa nemoj da je plasis sa tom fizikom...Sve je to individualno kome sta vise lezi..Ko ti je profesor i asistent iz fizike? Meni je cela ta katedra ostala u divnom secanju,oni su jedni od normalnijih ljudi na fakultetu koji se stvarno trude da prenesu znanje a ne da te otaljaju ko neki...E pa jel ste vi sad krenuli kao po bolonjskoj? kako vam je? Kakva su vam sad predavanja,vezbe,uslovi?Inace i GI i IZZS su super smerovi i super katedre i jako fini ljudi rade na njima...ma videcete uostalom i sami,samo ne posustajte,jer je politika tmf-a kod nas cini mi se bar u pocetnim semestrima, da se napravi sto ostrija selekcija.Koliko uopste godina sad traje fax po novom programu?Poz
 
E kolega,
sto se tice fizike, bar mojoj genereciji se ne cini bas tako kao sto ti kazes, ne znam bas koliko se trude da nam prenesu znanje. Na vezbama mi je asisten Boris, onaj koji talno pljuje dok ime profesora ako verujes sad ne mogu da se setim a malo pre sam znao, Uglavnom je "mladji" nekih tridesetak godina, i misli da je duhovit a u stvari samo brblja bezveze i stvarno kao da zeli da sto pre zavrsi. Dok je Boris koliko toliko OK, ali kazem ti problem je u predznjanju koje je kod svih uzasno. Jesmo krenuli smo po Bolonji, sad ti traje 3-4-5 godina, mada ono kao zvanicno 4. Predavanja su nam obavezna, mozemo da izostanemo samo par puta, izuzev nekih gde su prof. rekli da ne moramo da dolazimo. A vebe su obavezne, npr iz hemije mozes da izostanes 1-2 puta, i to kad izostanes obavezno moras da je odradis sa drugom grupom, zato ne dao ti Bog da se razbolis.

toliko
 
E kolega,
sto se tice fizike, bar mojoj genereciji se ne cini bas tako kao sto ti kazes, ne znam bas koliko se trude da nam prenesu znanje. Na vezbama mi je asisten Boris, onaj koji talno pljuje dok ime profesora ako verujes sad ne mogu da se setim a malo pre sam znao, Uglavnom je "mladji" nekih tridesetak godina, i misli da je duhovit a u stvari samo brblja bezveze i stvarno kao da zeli da sto pre zavrsi. Dok je Boris koliko toliko OK, ali kazem ti problem je u predznjanju koje je kod svih uzasno. Jesmo krenuli smo po Bolonji, sad ti traje 3-4-5 godina, mada ono kao zvanicno 4. Predavanja su nam obavezna, mozemo da izostanemo samo par puta, izuzev nekih gde su prof. rekli da ne moramo da dolazimo. A vebe su obavezne, npr iz hemije mozes da izostanes 1-2 puta, i to kad izostanes obavezno moras da je odradis sa drugom grupom, zato ne dao ti Bog da se razbolis.

toliko
 
To za predznanje si u pravu...to je problem svih generacija i uopste sistema skolovanja u srednjim skolama...Ako ti je slucajno Stanko profesor,on super objasnjava,on je meni bio asistent,a ako nije,gledaj da se ufuras kod njega na konsultacije pre kolokvijuma ili ispita...a za hemiju znam,to je uvek bilo tako i kad sam ja isla u prvu godinu uzasno su rigorozni u vezi vezbi,ali veruj mi koristice ti,kad budes imao organsku i analiticku u drugoj,sve vezbe se rade potpuno samostalno i onda vidis znacaj vezbi iz opste hemije...nadam se da ce ta bolonjska promeniti bar nesto na bolje,da ce vas bar malo rasteretiti,pa ce vam biti lakse nego nama...
 
Ala ste se vi siti raspricali...nije fer!:(Pa ja u opste nisam u toku o cemu pricate a ja ovde imam najvise pitanja i nedoumica!Smrc,smrc,...:(Salim se:)E,a jel mogu ja opet da pitam nesto?:)(ko pita taj ne skita)Bojane86,a `ajde ti meni reci sta znas o smeru za graficku tehnologiju.Sta se tamo uci,kakvim ti poslom mozes posle da se bavis,da li to ima bar neke male veze i sa crtanjem,....smer za zastitu zivotne sredine mi deluje nekako perspektivnije,znas,ono,prica se da ce to tek zaziveti,da se velika paznja poklanja zastiti okoline,bla,bla,...ali vise me interesuje grafika,a ti posto si zavrsio graficku a i hoces taj smer, mozes da mi kazes nesto,...Kad sam vec toliko dosadna s time!:)
 
hehe, nisi dosadan, slobodno pitaj, pa slusaj ne bi da te razocaram ali to nema puno veze sa crtanjem... ja sam na primer zavrsio graficku i smer tipograf, u sustini ja sam ti radio sa programima kao sti su QUARK, PHOTOSHOP, COREL naravno moras da budes i kreativan i da poznajes neka pravila a konkretno crtanje, to se sve radi preko kompa i tih programa tako da ....i slicno u sustini moj posao je bio prelom casopisa, novina, pravljenje pozivnica za vencanje, vizit karti, bilborda, reklama itd... A sto se tice TMF, tu vise stices opste znanje o grafickoj industriji, izmedju ostalog uci se i formiranje grafickih proizvoda i ono sto sam ja ucio. Ali na zalosti dosta ucis hemije koja stvarno neam veze sa mojim polsom, i moram da je ucim a sto je najgore moram da je ucim u detalje i veoma opsirno. npr hemija ima veze sa graficarstvom sto se tice grafickih boja itd ali konkrento moj posao i nikakve. uostalom da bi radio sa bojama na stamparskim masinama ne treba ti fax vec samo srednja graficka (dodouse ovaj posao je veoma trazen i odlicno placen)... tako da... A kazem ti opet najbolje bi bilo da odes na sajt TMF-a i tamo pogledas predmete tj. ispite za svaku godinu i tek negde u 2 i 3 dobijas neke konkretne u vezi grafike. A kazi mi ti sta tebe konkretno zanima u vezi grafirstva, kako ti zamisljas sve to...
 
Pa, pravo da ti kazem,znala sam da verovatno nema mnogo neke veze sa crtanjem.Ipak nije to neki umetnicki fakultet:)Ja sam mislila da na tom smeru ucim nacin na koji moze nesto da se uradi na nekom materijalu,da ucimo ne crtenje,grafiku bukvalno nego tehnike,...ma nemam pojma ni sama!Znam samo da kad sam otisla na njihov sajt,katedru za graficku tehnologiju,posle toga sto sam procitala,samo sam stala i zapitala se:i dobro sta posle toga ja radim?Setam se po fabrici i nadgledam rad masina?Nije mi bilo u opste jasno sta se to uci a sto je vezano za grafiku?Me razumes?Sta je pisac hteo da kaze ovim?:)
 
heheh...malo smo mi svi komplikovani.... daleko od toga da se setas i gledas masine kako rade, normalno je da se uci i malo o tome, tj moras da znas celu proceduru kako se dolazi do gotovih grafickih proizvoda.... ali sustina "naseg" posla je kreiranje i pocetna faza pravljenja grafickog proizvoda, znaci rad na kompjuteru i to ti je... ugalvnom
 
Hvala na informacijama!Bile su mi od koristi.:)Podstakle su me da se jos malo zainteresujem za taj smer?A reci mi ste poceli da radite po Bolonjskoj,kako to sve izgleda?Jel su jos uvek svi ispiti dvosemestralni?A sta ti mislis kako ce izgledati ta N.G.na tmf-u?:)Ces ici?
 
Poceli smo raditi po toj bolonjskoj deklaraciji, mada to nije primenjeno 100%, koliko imas pogodnosti toliko te i ubija, bukvalno. pogodnosti su to sto ocenu stices bukvalno svaki dan ako si redovan na pradavanjima, dobijas poene na malim testovima vezbama, seminarskim radovima domacima.... normalno najvise procenata ti ide na kolokvijume i ispite koji su DVEOSEMETRASLNI, tj u prvom semestru imas hemiju 1 matematiku 1 fiziku 1 a u drugom mat 2 hem 2..... a to sto nas UBIJA iz bolonjske deklaracije je to sto moras da das sve ispite da bi upisao drugu godinu a da si na budzetu inace ako ti ostane jedan predmet moras ti da places i to oko 40 000 din, i ako npr polozis samo engleski, sociologiju i crtanje ne mozes da upises drugu godinu jet to nije dovoljno kredita, moras jos bar hem ili mat... znaci skoro sve moras da dajes iz godine u godinu, ali to ce se sad uvoditi na vecini fakulteta (e sad nemoj da me drzis 100% za rec za ovo posto sam ja to tako shvatio kao i vecina mojih kolega, posto je gospodjica prodekan za nastavu nam lose obajsnila a i postoji mogucnost da nas dragi TMF smanji kriterijume i broj potrebnih kredita...) i o tome imas na sajtu TMF i puno srece u shvatanju toga, trebace ti.
A sto se tice zurkice, ja licno necu ici, ne zato sto mislim da ce biti lose nego sto imam neke druge planove...tj imam par nekih opcija mada cujem da ce neki sa faxa koji su inace iz BG ce ici tamo. Inace samo da ti kazem da su zurke na TMF extra, ove godine su bile 2 (mislim od oktobra) na ZALOST ja nisam isao, ovu poslednju sam propustio jer sam nesto bio sjeb... :-( ali sad mi je krivo kad cujem price kako je bilo, jedina zamerka je to sto je bila velika zurka, ako je to uopste mana....

ti slobodno pitaj sta te jos zanima, znam koliko vredi kad ti neko uputi neku korisnu informaciju...
 
Heeej,caos,opet ja!:)Sta ima novo?E,da znate kako mi se uposte ne svidja ovo sto maram da se odlucim za fax.Mislim,ja sam se vec odlucila,ali u ovoj zemlji je sve neizvesno i tako nesigurno,i ljudi me samo plase.Volela bih da mogu svima da im kazem ma ko vas jeb....ali moj je problem sto razmisljam mnogo u napred i ne bih volela da se ne zajebem(a ko bi to i voleo)Najvise me nervira to sto svi uvek bolje znaju od vas;upisi medicinu,stomatologiju,sto ne upises farmaciju kad vec hoces nesto vezano za hemiju,....to je ono sto se trazi! Sole mi pamet, kako situacija na tmf-u je katastrofalna,da je opste rasulo, ...stvarno vise ne znam sta da mislim;da li da ne obracam paznju na takve price ili...Bojane86 a i svi vi sa tehnoloskog faxa,hocete molim vas da mi pretocite sliku kako to sve stvarno tamo izgleda i razuverite me jer mi je zaista dosta da slusam sve te price a da ne obracam paznju!mozda je i glupo sto to trazim,jer sta u ovoj zemlji vise nije lose,sem toga verovatno svi fakulteti imaju zamerke pocev prvenstveno od bioloskog koji nema ni svoju zgradu! ma,mozete da pricate i o bilo cemu drugom,sto nije zamarujuce kao ovo npr.!:)FALA!:)
 
E pa sad su ga i oni preterali sa tim komentarima. Situacija na TMF-u... pa ovako, organizacija na faxu je OK, opremljenost (mislim kad smo na vezbama) je odlicna, predavanja su dobra.... stvarno ne znam na sta su mislili da je na tmf-u sitaucija "u rasulu". Jedino sto SVI "sa strane" lose pricaju o TMF-u to je da je on mnogo tezak, pa dobro to je ok, ali kad pogledas i masinac i medicinski i elektrotehnicki su extra teski pa ljudi upisuju i studiraju i zavrsavaju. A TMF za razliku od bioloskog ima i svoju zgradu i to DVE koje su spojene mostice :-) ako te nesto bas konkretno zanima slobodno pitaj posto ovako uopsteno mozemo da pricamo do sutra....

E samo da pozdravim moju veoma dragu koleginicu MARIJU iz PANCEVA koja nikako da uspe da posalje neku porukicu na ovaj forum..... Marija vidimo se sutra na kolokvijumu iz crtanja, SRECNO!
 
Znaci dize mi se kosa na glavi od takvih prica-te tehnologija ono,te tehnologija ovo...Svi bi da nesto pametuju,a ne znaju ni o cemu pricaju..Tehnoloski je MNOGO PERSPEKTIVAN fakultet,zanimanja su sve vise i vise trazena,a diploma sa TMF-a je priznata svuda u svetu bez ikakvih dodatnih polaganja i sertifikata i cuda...ako to stvarno zelis onda se ne obaziri na takve price..Na faxu nema ni R od rasula,radi se redovno,po prilicno vojnickoj disciplini :) jedino rasulo je sada oko primene te bolonjske ali ce se i to polako srediti za koju godinu..Koje si ti godiste? Kad planiras da upisujes fax? Pozz
 
87 sam godiste.Ma kao smatra se da je tehnoloskom opao kriterijum i publicitet....ma znate sta necu vise da zamaram tim pricama jer sam ja zaista odlucila 100% da upisem ovaj fax!:)Malo me plasite sa tom fizikom i matisom,...:(nisam neki biser da zablistam,ali smatram da toliko znanja imam da cu moci da pratim.A ti Anaksimanda,koja si ti sad godina?kakvi su tvoji utisci?:)E,da jos nesto!Sta ste polagali na prijemnom?Ja cu hemiju,a interesuje me da li ima na fakultetu da se kupi zbirka sa zadacima za prijemni?
 
E sto se tice prijemnog ( ja polagala davne 2002) imas zbirku u skriptarnici na faxu sa zadacima iz prethodnih godina...Ja sam se mlatila sa raznim zbirkama,a verovala ti ili ne iz hemije mi je dosao identican rok kao i 2001..:) Tako da obavezno,bar sto se tice hemije,prodji tu zbirku sa zadacima (mogu ako hoces da se raspitam koliko kosta i da li je uopste ima ili kad izlazi u prodaju)..nije tezak prijemni,za to se ne brini...a sto se tice fizike i mate,one generalno jesu problem pogotovu matematika 1,ali s obzirom da tebe kaci bolonjska,mislim da ce ti mata biti dosta laksa nego recimo nama..Fizika je iz mog iskustva,da se ne ponavljam,sasvim ok,ako si iz gimnazije,nece ti sigurno predstavljati problem...Istina je da je tehnoloski malo 'zaboravljen od strane javnosti' ali to za kriterijum apsolutno je netacno...prijemni je lagan,studiranje ne...sve u svemu,nista ne brini kad ga zavrsis imaces veoma visoko obrazovanje za svoju struku i mislim da se bez problema nalazi posao..pozzz Jos neka nedoumica? :)
 
Pa draga koleginicOOO, naravno da necu zloupotrebljavati tvoj nick, ovo gore sam samo probavao. Naravno da cu doneti sutra domaci iz nase drage hemije.
Ajde zelim ti puno srece sutra kad budemo saznavali rezultate sa kolokvijuma iz Crtanja i Engleskog!


I sad nemoj da ne pises nista na forumu kad imas mogucnosti


Vidimo se sutra


by
 

Back
Top