Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Fixa:
ma bre vi ste pukli :lol:

ovo je topik za savete/ideje/probleme svih, bilo profi bilo pocetnika. ako je bi2 resila da naslika onu jabuku u ulju, ja sam tu da joj pomognem koliko mogu i znam. da li ce ona da odustane i predje na tempere, njena stvar, meni je svejedno. ja da savetujem nekog kojim putem ucenja da ide, necu - jer mislim da svako treba da odluci sam o tome. ja npr. mrzim tempere, pogotovu ove fabricke u tubama i nije mi padalo na pamet da ulazim u slikarstvo preko njih. cesto se potenciraju tempre za pocetnike, ali to ne znaci da je za svakog taj put i najbolji. u nekim skolama u italiji (konkretno za njih znam, verovatno ih ima i u drugim zemljama) sa ugljena se odmah prelazi na ulje.
sto se tice samog pristupa, ima ih mali milion...samo ako se pogledaju biografije velikih slikara, tu moze da se vide velike razlike u pristupu slikanju; a kamoli ovih novih modernih slikara. prema tome, ja sam za to da svako izabre onaj pristup i onaj medijum koji njemu najvise odgovara. a da bi mogao nesto da izaberes, moras da probas.

Držim te za reč.. ;) Nego, oboje ste u pravu. Meni je ova vaša "školica"crtanja pomogla da "vidim" predmete drugačije nego do sada. Presrećna sam zbog toga. Znači, saveti Goscice i Djurini su na mestu. Fixina škola, takodje. Al, ne bih to znala da opet nije bilo vas i vaših saveta. Probala sam sa nekim likovnim kursevima medjutim, razočarala sam se. To što sam ja našla, bili su predvidjeni samo kao spremanje klinaca za prijemni u neke srednje škole. Za nas starije, cvrc. Ovako, imam prilike da od vas nešto naučim, i uradim ovoga puta jednu j.benu sličicu pravilno.Onako kako treba. A, samo sam se šetala pored vaše Akademije. Zar to neće biti za mene uspeh? Ne očekujem da će to biti ne znam kako dobro uradjeno, al naučiću i ispoštovati princip rada. Neće valjati prva jabuka, neće ni druga, al možda tamo neka peta?
Dragi ste mi svi sa Likovne, zato što hoćete nesebično da podelite znanje sa nama.
2d90b895dd45ed3cc55332ea0ccf5f2b.gif
 
Mesanjem pigmenta i veziva se dobijaju boje za slikanje. I fabricki i rucno. Ako mislis na koriscenje pigmenata u ateljeu, najcesce se koristi za temperu i akrilik. (a tempera nikako nije ono sto se kupuje u kutiji sa po 12 tuba i zovu ga tako - to je gvas)
Tempera je dosta trajna tehnika, trajnija i od ulja i akrilika (ako se pravilno izvodi). Potrebni su jaje i pigmenti. Moze se koristiti celo jaje, samo belance ili samo zumance. Preporucujem da koristis samo zumance, moze se rastvoriti vodom. Iz jajeta se izdvoji zumance i nekako iscedi njegova tecnost, a korica (kao kajmak) odstrani jer smeta. U tu posudu gde se nalazi ta zuta tecnost mozes dodati malo vode, promesati, i imas vise veziva. Mozes da kanes malo sirceta da ne budja. Ili da lupas smesu sa malom smokvinom grancicom (vazno je da ima onu belu tecnost). Pigmenti se onda mesaju sa zumancetom, pravi se pasta i nanosi na podlogu - slika se.
Sto se tice akrilika, mozes da nabavis spremljene, ali mozda je jeftinija varijanta da kupis pola litre akrilnog veziva za 300-400 din i koristis ga isto kao i jaje u temperi, s razlikom sto je akrilik plastika kad se osusi, a susi se pet do deset minuta posle poteza - sto je i dobro i lose. Ne mozes da postignes neke efekte kao u ulju ili temperi, recimo mokro u mokro, ili mozes ali tesko, ako puno vezbas i eksperimentises, dok je za lazure kao stvorena. Sa akrilicima imas sigurno najtrajniju sliku kojoj gotovo nista ne moze da naudi. Samo neki jaci razredjivaci uspevaju da rastvore akrilik. Na vodu je naravno otporan. Toliko je trajan da mu ne smeta ni sloj ulja preko, ili bilo koje druge tehnike. Akrilici su stvarno super kad se lepo uhodas. Moja omiljena tehnika. Samo pazi - veoma se brzo susi tako da cetke moras stalno da cuvas u vodi ako ih ne peres posle svakog poteza...

Ja stvarno ne znam na kom si nivou znanja iz slikanja, ako nesto nije jasno razjasnicu. Ako se neko ne slaze sa ovim sto sam napisao rado bih prodiskutovao i razmenio iskustva.
 
DjuraMornar:
Ma da...znam znam......nego sam kontala da nisi provalio neke jeftinije iz cele ponude a dosta dobrog kvaliteta.....mislim koje do sada nismo koristili a ok su....
Ja ne slikam ,ja jedem boju bukvalno....tako da mi tubice ne resavaju problem.....
Pozdrav! Ja većinu materijala nabavljam u Ch,evo ti stranica te firme ,nama najbliže
predstavništvo je u Gracu,pa ti šaljem adresu za austriju,ako je jezik problem stiskom na zastavu u zaglavlju biraš zemlju i jezik,http://www.boesner.com/oesterreich/sortiment/index.html Imaju od najkvalitetnijih do čisto hoby stvari..
 
farah:
kad rijedim uljenu boju koristim lan. ulj. pa se sporo suši ,dali postoji nešto efikasnije[/QUOTEmješavina terpentin -laneno ulje 60:30, još brže se suši ako radiš tanji i rijeđi namaz a boju rijediš firnajzom lanenog ulja,samo to ima i svoje nedostatke,npr svijetliji tonovi nekad malo požute,ako koristiš obično laneno ulje iz prodavaonica boja i lakova njega bi trebalo pročistiti na način da u posudu(bocu) sipaš očišćeni suhi pjesak jedno dve veče kašike i isto toliko gipsa (alabaster) to je za 1 lit.zatim sipaš laneno ulje,sve to dobro promučkaš u nekoliko navrata (4-5 puta)i poslije svakog mučkanja ostaviš da se taloži jedno 2-3 sata,na dnu boce se talože bjelančevine iz ulja,kasnije pažljivo pretočiš u manje posude i imaš "skupo" slikarsko lan.ulje koje je po mom puno kvalitetnije od mnogih razvikanih marki.Pozdrav.
 
kreatori:
Ne.. imaš već gotovu mješavinu koja se zove firnajz lanenog ulja,jer danas ima raznih firnajza,mislim da ga kod vas ima pod nazivom "laneni firnajz" proizvođača Tigar

Ooo, svašta ću saznati od vas ovde. Znala sam za firnajz kojim razredjujem boju,kad farbam stolariju. Za taj laneni, nisam znala. Idem sutra u farbaru da pitam imaju li i to čudo. Hvala ti.. ;)
 
Pozdravljam sve na ovom forumu. Zeleo bih da se ukljucim sa par pitanja vezano za ulje na platnu. Ja sam laik i nadam se da mi necete zameriti ako pitam nesto bezveze. Prethodno sam procitao sve stranice foruma. Radio sam malo akvarel i sada bih hteo da uradim svoje prvo ulje na platnu. Izabrao sam jednu kubisticku sliku sa malim brojem boja, uglavnom cistih, oko 5 boja.

1. Da li se skica na platno prenosi uvek tusem ili moze ugljen ili HB olovka?

2. Kupio sam vec gotovo platno u prodavnici ARS u Narodnog fronta. Nije skupo. To je dva puta preparirano platno. Koja je razlika izmedju 2 i 3 puta prepariranog platna? Pretpostavljam da je 3 puta preparirano bolje.

3. Da li je to vec pripremljno platno na koje mogu da nanosim boje. Malo me buni imprimatura (obojena preparatura) kod onog slikanja jabuke. Da li se ona uvek nanosi pre slikanja?

4. kako se postize transparentnost imprimature?

To je to za sada. Hvala
 
1. Moze cime hoces, ja za pocetak predlazem meku olovku
2. Najbolje provera da li je platno dobro preparirano je da ga okrenes prema izvoru svetla (prozoru, lampi) i to da prema tebi bude okrenuta zadnja strana sa ramom.Dobro preparirano platno ne sme da ima tackice kroz koje prolazi svetlost!
3.Licno, ne bojim preparaturu, vec lazurno podslikavam prvi sloj.To cinim tako sto uljanu boju razredim s terpentinom (moze i malo lanenog ulja, zavisi i od kvaliteta boje - koliko je posna) i premazem celu povrsinu.
4.Reci ce ti Fixa, nadam se ;)
 
Evo, čovek objasnio:

3 - prvi sloj
Sada se platno premaze imprimaturom (obojena preparatura).
Imprimatura se priprema na sledeci nacin:
2% damara (u obliku zrna)
98% terpentina (razredjivacha)
zatim se tom smesom razredi mesavina sledecih boja:
oker crvena+oker zuta+kostana crna
imprimatura bi trebalo da bude transparentna (providna) maslinasto zelene boje

Meni je taj treći sloj bio uspešan. Stavila sam manje boje a više medijuma i dobila traženu obojenu providnost.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top