Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne pomaže mnogo ni you tube, više zbunjuje. Ima previše klipova koje su snimili diletanti, uputstva tipa: "uzmete malo plave, malo žute, širokom četkom bla, bla...." Ima i kvalitetnih primera ali nađu se samo ako znaš šta tražiš, a opet, ako znaš šta tražiš, nisi ni tako početnički izgubljen. Uopšte, teško je odlepiti se od početničkog nivoa ako ne ubodeš akademiju.
 
Hey, hvala za literaturu :worth:

Drago mi je da sam uspeo pomoci. :)

Što literatura može da te uplaši to ne može niko! Kad sam ja nabavio knjigu Metode slikanja i materijali radovao sam se ko dete. Rekoh, napokon imam sve o tehnologiji, kad ono.... Čim sam počeo da čitam rekoh sebi, ***. što je mnogo, mnogo je, nema šanse da je sve ovo izvodljivo. Prema toj knjizi, sve ovo što mi radimo je u stvari diletantizam najniže vrste! I to ne našom krivicom. Da bi nabavili sav potreban materijal za slikanje po toj knjizi, morali bi obići pola sveta. A svaka slika bi morala da košta barem par desetaka hiljada jevrića.

Da to je istina.Ja prvu knjigu,i sve o slikanju sto sam nabavio bila je knjiga Crtanje,i slikanje koja je nahvaljena do nebesa...(moram priznati sto se tice materijala tu mi je pomogla).
Uputstva u njoj su ovoga tipa kupis boje uzmes i slikas :D .
Malo kao opise tehniku,i pokaze primer od 4 slike korak po korak.
Doduse ima i nauku boja,ali me najvise obeshrabrilo kada je napisao za boje kako se mesaju.
Kaze:
uzmite boje i isprobajte sto vise kombinacija,samo mesajte jer tako se najbolje uce boje.
I deobro ja sam tako mogao da mesam ko majmun da nisam posle nasao knjigu o bojama,pa onda 1 dvd,pa drugi.
I cim sam to pogledao,i procitao znao sam da mesam boje.
Samo mogu da mislim sta bi dobijao nasumicnim mesanjem boja :)))))))).
Ja sam isto pristalica DVD-a,ili videa.
Ali sam ih gomilu skinuo sve dok nisam nasao one prave.
Ja sam nalazio 2 vrste dvd-jeva.
Demonstracije,i tehnicke sa informacijama.
Dobri su i jedni,i drugi.
Demonstracijame pokazuju sam proces slikanja,a informacioni ti daju vazne info.
Bilo je i videa,i knjiga koji su bezvezni,samo da naprave video uzme pare za taj dvd,a nista ti ne daju.
Ili navlace da se kupe svi dvd-jevi pa je iscepkano na par dvd-jeva.
Sta reci jako puno je komercijale,a toga se treba cuvati.

Dok covek uzivo ne vidi kako se radi, ni jedna knjiga ne moze ni pr
blizno da pomogne. Bolje na youtube vidi kako ljudi rade nego da uzmes knjigu i iz nje ucis. Meni licno knjige nisu pomogle.

Moze i knjiga da pokaze,ako zele da pokazu.
Ako je u slikama,i ako ti da instrukcije mozes.
Ja sam recimo iz kuvara dosta puta skuvao super jela,a da ih nikada nisam spremao.
Naravno praksa je praksa,i najbolje je ako nesto vidis. ;)
 
Nije tajna nego nema je na hostingu pa da dam link.

E, ovaj agrolink deluje kao ozbiljna firma a sajt im ovakav bagaljiv! Nigde cenovnik, nigde online narudžbine...

To je samo forma..inače imaju da te bog sačuva, svašta...samo poneseš lovu :) Ako si u Bg...nije problem da navratiš...i pogledaš..i cene su solidne, a mogu i da ti nabave po želji


iako mi poznanica reče da je blok 70(?valjda su tamo kinezi) zakon za materijal, da imaju spec prodavnicu slikarskog materijala- i da zaista vredi otići(pa kad njoj koja je akadem.slikar ne smeta kineska roba, zašto bi se ostali uspijali???)
 
Kinezi su nekad važili za proizvođače najkvalitetnijih boja. Nije u pitanju poreklo već to što je kineska roba svojim "kvalitetom" stekla reputaciju koju ima, i uglavnom je i zaslužuje. Sad, što se tiče boja i uopšte slikarskog materijala...nisam baš merodavan da sudim. Znam samo da su im oni blind ramovi za plakanje.
 
.. svi akademski koje ja znam sa kolonija hvale kineske boje ..

Pa ja akrilne imam kineske M-color.
I koristio sam ladoga koje su ipak skuplje,i spadaju kao u kvalitetnje.
Mogu reci da se nije videla razlika,sad na dugotrajno kako se ponasaju boje tj. sta ce biti posle 100g npr.?
Jer svakom slikaru je cilj da i sl. generacije vide njegova dela.
A bogami njihove boje su i mnogo jeftinje :))) .

Naravno nije uvek cena merilo kvaliteta.
A mozda korite neke jeftine,i jako otrovne supstance,kao i na igrackama koje su bile otrovne.(iako su i neke boje same po sebi otrovne,i toxicne).
 
Ako im nije stalo što su se onda snimali! :lol:
.. da bi ljudi mogli da vide kako se radi .. a ne snimaju sve što prave ..

.. pogotovo kod mandale ..
.. ti koji snimaju nisu ovi koji je prave .. ovi koji je stvaraju je stvaraju da bi je posle pustili niz vodu ..

.. u svakom slučaju .. ako snimanje smatraš načinom očuvanja dela .. onda svakako denijeva primedba ne stoji ..
.. jer ma kako kratkotrajan materijal bio .. sve se može fotografisati .. i ostaviti unucima ..
(.. ako ti je cilj slava .. međ budućim pokoljenjima ..)
 
.. da bi ljudi mogli da vide kako se radi .. a ne snimaju sve što prave ..

.. pogotovo kod mandale ..
.. ti koji snimaju nisu ovi koji je prave .. ovi koji je stvaraju je stvaraju da bi je posle pustili niz vodu ..

.. u svakom slučaju .. ako snimanje smatraš načinom očuvanja dela .. onda svakako denijeva primedba ne stoji ..
.. jer ma kako kratkotrajan materijal bio .. sve se može fotografisati .. i ostaviti unucima ..
(.. ako ti je cilj slava .. međ budućim pokoljenjima ..)

Ne mora uvek biti slava cilj ocuvanja dela.I nije moja primedba nego tvoja,a ja sam to rekao. ;)

Recimo da Aboridzini nisu ostavili svoja dela na pecinama nista ne bi smo znali o njima.
Da goja nije slikao zivot u spaniji toga doba nista o revoluciji,i tim ratovima ne bi znali,ali ako se uzme i bilo koja druga umetnost onda mozemo to ovako reci da nije bilo umetnika KOJI SU OCUVALI DELA nikada ne bi znali njihove nacine razmisljanja,desavanja,religiju...
A da sta mislis radis za neku musteriju,i uradis portret,i desi se posle 100g da slika propadne zbog losih boja.Verivatno bi pljuvali tog slikara,a mozda kineske boje.

A da moze se i slika,i video racunati kao ocuvanje.Sta je sa filmovima iz 19 veka?
Recimo Carli Caplin.

Naravno da se nestvara samo zbog drugih,ali je sebicno slikati samo zbog sebe.
Ne zaboravi ideje dolaze kada smo opusteni,spavamo i sl.
Nasa znanja nisu nasa,nase slike nisu nase.Svi pripadamo jednom.
Stvaranje je utkano u svako zivo bice(cak i biljke).
Stvaralsatvo je kada stvaras od deteta coveka,ili kada drvo stvara seme za sl. drva.

Svi,ali skoro svi stvaraoci u proslosti(naucnici,umetnici,psiholozi...) su naglasavali da: postoji jedan um zajednicki za sve(Emerson).
i nije samo on to rekao,rekli su to mnogi.
Znaci ideje koje smo dobili nisu nase,vec zajednicke.Sve tehnike,znanja,dela,ideje...

Nije bitno u cega verujete:
Hriscani-Bog
Naucnici-Kolektivno nesvesno
Indijanci(severnoamericki)-Manidu.

Da a ako ti nije bitno da drugi vide tvoja dela nemoj ih kaciti nigde. :D
 
malce mi je degute ovo kompariranje sa velikanima

slikamo radi pokazivanja, zadovoljenja vlastite sujete i užitka u uspehu da
pobedimo sebe i svoju egocentričnost uradjenim delom
slikamo i radi onog zraka u oku posmatrača koji izaziva dopadljivost ili prezir(i to je kompliment)
slikamo jer kidamo ustajalost iz blata bezličnosti i remetimo učmalost izazovom
slikamo jer to volimo baš TAKO kako vidimo...i? KO nam ŠTA može!!! ;)
hoće li se sačuvati od zaborava....ne može se garantovati...nikada :)
 
\Hocu da naslikam jednu veliku sliku dimenzija 2M x 140cm.
Nikada nisam nista naslikao na platnu ali na ovicnom papiru jesam.
Treba mi neko ko ce mi objasniti sve kako i sta da kupim boje cetkice itd i koliko
Kupio sam samo platno laneno koje je vec spremno za slikanje.
Naravno za sve savete cu platiti.
Mislim da si se precenio za pocetak.Ne zato sto ne bi ti to mogao vec prosto sto je cak i Rembrantu trebalo godine prakse da slika na velikim formatima.(sem ako ne radis apstrakciju)

Ja ti preporucujem da odradis prvo jedno dve manje slike zenjenog modela da bi ga lakse preneo na taj format.
Kada prenosis na taj veliki format radi to sa mrezicom.
Takodje uradi par skica i dobro isplaniraj sliku(kostace te materijal i dzaba ces ga baciti ako pogresis odma na velikom formatu).
 
Ne mora uvek biti slava cilj ocuvanja dela.I nije moja primedba nego tvoja,a ja sam to rekao. ;)

Recimo da Aboridzini nisu ostavili svoja dela na pecinama nista ne bi smo znali o njima.
Da goja nije slikao zivot u spaniji toga doba nista o revoluciji,i tim ratovima ne bi znali,ali ako se uzme i bilo koja druga umetnost onda mozemo to ovako reci da nije bilo umetnika KOJI SU OCUVALI DELA nikada ne bi znali njihove nacine razmisljanja,desavanja,religiju...
A da sta mislis radis za neku musteriju,i uradis portret,i desi se posle 100g da slika propadne zbog losih boja.Verivatno bi pljuvali tog slikara,a mozda kineske boje.

A da moze se i slika,i video racunati kao ocuvanje.Sta je sa filmovima iz 19 veka?
Recimo Carli Caplin.

Naravno da se nestvara samo zbog drugih,ali je sebicno slikati samo zbog sebe.
Ne zaboravi ideje dolaze kada smo opusteni,spavamo i sl.
Nasa znanja nisu nasa,nase slike nisu nase.Svi pripadamo jednom.
Stvaranje je utkano u svako zivo bice(cak i biljke).
Stvaralsatvo je kada stvaras od deteta coveka,ili kada drvo stvara seme za sl. drva.

Svi,ali skoro svi stvaraoci u proslosti(naucnici,umetnici,psiholozi...) su naglasavali da: postoji jedan um zajednicki za sve(Emerson).
i nije samo on to rekao,rekli su to mnogi.
Znaci ideje koje smo dobili nisu nase,vec zajednicke.Sve tehnike,znanja,dela,ideje...

Nije bitno u cega verujete:
Hriscani-Bog
Naucnici-Kolektivno nesvesno
Indijanci(severnoamericki)-Manidu.

Da a ako ti nije bitno da drugi vide tvoja dela nemoj ih kaciti nigde. :D

Како није битно у кога верујемо?
Човек треба да верује у Истину а,ако верује у лаж онда је промашен.
А Истина је Богочовек Исус Христос!
 
Како није битно у кога верујемо?
Човек треба да верује у Истину а,ако верује у лаж онда је промашен.
А Истина је Богочовек Исус Христос!

Otkud znas?
Rodio si se kada je stvoren svet ili kada je Isus ziveo pa da znas istinu?
Mislim da je bilo puno bogocoveka po celom svetu u mnogo religija a samo jedan bog,ali su ga ljudi nazivali drugacije.
Ja ne vidim da je Bog favorizovao i jednu religiju(ne mislim na satanizam!)!
Tesko je tvrditi sa sigurnoscu bez iskustva.
Ako mislis da je istina samo vera pogledaj ljudi veruju u mnoge stvari i to nije garant za istinu!
Ako mislis da je to Biblija pogledaj ima jos knjiga na svetu za koje se tvrdi da su svete a nisu hriscanske!

To je kao da kazes da je samo jedna vrsta umetnosti prava a ono sve ostalo lazno.
Ja licno volim Klasicni Realizam ali to ne znaci da je to jedini i pravi pravac u slikarstvu.

U pravu si da treba da veruje u istinu(ali nije promasen ako veruje u laz jer se istina gradi na iskustvu).
Mozda jeste istina Isus ali je takodje to mozda samo jedan delic istine.
 
Čime fiksirati crtež na platnu? Video sam da neki slikari urade veoma detaljan crtež na platnu ugljenom ili olovkom pa preko toga idu odmah bojama, bez podslikavanja. Naravno, takav crtež se mora fiksirati na platnu inače će doći do prljanja boje razmazivanjem uglja ili grafita. Kažu fiksira se sprejom, ali kojim sprejom, ima li toga da se kupi kod nas? Može li nekako da se napravi ako nema?
 
Čime fiksirati crtež na platnu? Video sam da neki slikari urade veoma detaljan crtež na platnu ugljenom ili olovkom pa preko toga idu odmah bojama, bez podslikavanja. Naravno, takav crtež se mora fiksirati na platnu inače će doći do prljanja boje razmazivanjem uglja ili grafita. Kažu fiksira se sprejom, ali kojim sprejom, ima li toga da se kupi kod nas? Može li nekako da se napravi ako nema?

Ulični slikari ovde gde živim prskaju običnim i jeftinim, brzbojnim sprej lakom za kosu olovkom i ugljenom rađene portrete i karikature na papiru. Verujem da bi moglo s tim da se proba i na platnu i da posle slikanje preko toga ne bi bilo neki problem. Mislim, sloj laka je gotovo nepostojeći a grafit se ipak ne razmazuje.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top