c++ ili delphi

zavisi sta trazis...
delphi je laksi, sto ne znaci da je slab. sa njim mozes sve da uradis sto moze da ti zatreba i imas milion 3rd party componenti na netu da ti jos vise olaksaju zivot. c++ je tezi za debagiranje i nezgodniji za citanje (po meni).
 
C++ je popularniji od Delphija a razlog za to je vise istorijski nego praktican.I objektni paskal (jezik okruzenja Delphi do verzije 6 tj bas jezik Delphi u verziji 7) i objektni C (C++) su dva zrela i ozbiljna objektna programska jezika.To znaci da prakticno mozes sve da uradis i u jednom i u drugom.Pre su C i C++ slovili za "brze" jezike tj. znalci su mogli lepo da iskoriste snagu racunara ali sa danasnjim hardverom,tesko da ces uspeti da napravis neki znacajniji pomak.Delphi ima kompajler koje je u zrelim godinama,tj. jako je dobar a za Visual Studio i Borland C++ Bilder da ne govorim.
Kada lepo shvatis doktrinu objektnog programiranja,nece ti biti jako vazno u cemu programiras.(Java ti je super za vezbanje objektno orijentisane doktrine programiranja)
 
Mislim da je C++ bolja stvar za nauciti nego Deplhi. Pre svega C++ mozes da koristis na bilocemu drugom sem Windowsa(linux,BSD,Solaris,AIX,QNX itd). Dok je delphi nekako baziran samo za desktop aplikacije. Sa druge strane neke stvari mi nisu jasne kod delphija/C++buildera recimo potreba za published: ??? ne razumem za sto je to potrebno zar public: sekcija ne zadovoljava potrebu?

U svakom slucaju moj predlog je C++ kao osnova a posle toga videti koje te to oblasti zanimaju. Pa se na njih orijentisati.
 
Kad ne znaš šta je dobro - ti pitaj šta je skupo !

Elem, najskuplji su C++ programeri. Zašto ? Zato što je C++, jak, moćan, veliki. Složen i obiman. Veliki gurui C++ su izuzetno plaćeni programeri.
Pojam "guru" za Delphi ne postoji. Kao ni za VB. Logično. To su poluprofesionalni programski jezici (ajde, sad, ko se ljuti neka se ljuti, njegova stvar) Njima se može i mnogo i lepo programirati ali sve iole ozbiljnije stvari su napisane u C++.

Dakle, Delphi i C++ se jednostavno ne mogu porediti.
 
Sa druge strane neke stvari mi nisu jasne kod delphija/C++buildera recimo potreba za published: ??? ne razumem za sto je to potrebno zar public: sekcija ne zadovoljava potrebu?

Nije isto public i published. Ovo drugo treba da bi se svojstva komponente videla u okruzenju (Object Inspector).
Dakle, to je bitno samo kada proizvodis svoje komponente koje ces rado editovati u vreme dizajniranja.
Da komponente koje koristis nemaju published sekcije u svojim definicijama, ne bi bilo ni RAD okruzenja
 
Koji programski jezik je bolji C++ ili delphi?
Jezici kao sto su delfi,paskal...su obicno jezici koji su zastupljeni medju starijim programerima+nemaju neki dobar upgrade dok C/C#/C++/Cx,ti govori koliko je pouzdaniji,mada najbitnije od svega je da to sto naucis znas da upotrebis,i da program u kome radis(ili+programski jezik)ima svrhu,i da moze da izradi ono sto je tebi potrebno.To je generalno svrha,posto je sve pocelo od binarnog,programski jezici su ti samo razlicite varijacije i uslovi jednog te istog+napredniji uslovi,tako da mislim da je tvoje pitanje nepotpuno,i mislim da treba da navedes zasta si mislio jedan od ova 2 jezika da koristis,jer programskih jezika ima na hiljade,a sve cesce se softveri 21-og veka prave kombinacijom razlicitih jezika!??!?
 
Nemoguce je porediti odnosno izabrati boljeg medju pomenutima :P

A ako mislis koji je zastupljeniji,vise primenljiviji itd. moj savet je C++ (izmedju ova dva ponudjena, tu su mnogi jezici koji takodje dominiraju).
 
Svakako da C++ ima mnogo vise prednosti.

A to ovaj je lak ovaj nije, ako mislis da budes programer pucaj na najteze, znaci to malo cu da programiram da ide lakse mozes baciti u vodu, kad dodje problem isti je i za C++, i za Asembler, i za Delfi dakle logika je majka!
 

Back
Top