Vinogradarstvo (POMOC)

markocheda

Iskusan
Moderator
Poruka
5.266
Imam stari vinograd u kojem se neke loze (chokot) osusile i nestale. Ove jeseni,(jer nisam uspeo da nadjem kupljenu lozu) zasadio sam na nekim mestima moju rezanu lozu bez zila,reznice. Ali nisam strucnjak,samo sam cuo da to moze ali predlazu u prolece,mada neki kazu da u jesen moze isto samo rizikujem,zato sam posadio nekoliko samo reznica. Opet kazem,nisam strucnjak i uradio sam na svoju ruku. Iskopao sam rupu dubine od oko pola metra,pomesao stajsko djubre (zastajalo) sa zemljom i sa njim zatrpao reznicu od visine metar ipo,i natopio vodom.
Moze li neko da me uputi bolje,i da mi kaze kako treba tacno. Planiram da obnovim ceo vinograd.
 
Здраво, Марко. Написао си "неке" дакле нису се све осушиле. Од тих што нису можеш лако да обновиш нове лозе положеницама. Тако сам ја разможавао купине. Врх забодем у земљу и после у том врху који је у земљи се створе коренчићи. Горе одсечем, извадим и имам садницу. Може као на слици да врх вири напоље а може и врх у земљу стрмоглаво.

ZS_R6.jpg


Што се тиче резница. Шта ће ти резница од метар и по :eek:, то треба око 20, 30 цм убодеш.. лоза се лако ожиљава... лети водити рачуна да увек има влаге.
 
Poslednja izmena:
Здраво, Марко. Написао си "неке" дакле нису се све осушиле. Од тих што нису можеш лако да обновиш нове лозе положеницама. Тако сам ја разможавао купине. Врх забодем у земљу и после у том врху који је у земљи се створе коренчићи. Горе одсечем, извадим и имам садницу. Може као на слици да врх вири напоље а може и врх у земљу стрмоглаво.

ZS_R6.jpg


Што се тиче резница. Шта ће ти резница од метар и по :eek:, то треба око 20, 30 цм убодеш.. лоза се лако ожиљава... лети водити рачуна да увек има влаге.

Hvala puno za ovo :) Zanima me jos nesto..koliko duboko treba reznica da bude u zemlji a koliko da viri van zemlje?
 
Из мог искуства резнице које сам само убо у земљу су се примиле боље од оних које су неговане и стављене у растреситу земљу.:D Једном сам купио праве лозне калемове, корен боговски, ђубриво, рупа по пе-есу... ма ништа није успело.. а резнице на које сам скоро и заборавио ево сад прави чокоти..:lol: Стави пријатељу 15 цм горе, 15 доле.. то мање важно. Сад је вегетација стала... све биљке своју храну достављају корену... нема ту сад пуштања коренчића.... али... сад у јесен-зиму ће се боље примити него у пролеће... сад се и воћне саднице саде... зими таман се припреми, има влаге... али да не измрзне.... Мој ти је савет учлани се на Пољоинфо форум мени су тамо много помогли саветима, има тамо врсних стручњака.... Такође и Светбиљака форум, тамо Војвода све зна. Срећно
 

Back
Top