Sibirski haski

Ja se izvinjavam ako vec negde postoji ova tema nisam mogao da se snadjem no da predjem na stvar... Razmisljam da kupim sibirskog haskija pa me zanima njegova narav kakav je za dresuru i odrzavanje :) hvala unapred :)
Немој да се љутиш на Марконса што је овако реаговао,али се не види из твог поста зашто размишљаш да купиш баш Сибирца.
Мораш прво да видиш какви су то пси и да ли су уопште они за тебе и ти за њих.
Најбоље да мало прочешљаш макар по интернету о чему се ту ради.
Укратко ,то су потпуно природни пси настали као посебност на основу одабира по перформансама у раду,а рад је вуча у запрези.
Кинилогија их сврстава у примитивне расе.Сви поларни пси сападају у ту категорију,као што спада и аустралиски Динго.
То су чопорски пси,дакле најбоље фунционишу када су у групи - чопору.
Нарав им је сјана,нису агресивни,ништа не чувају и немају своју територију коју бране - све је њихова територија.Велике су мазе,али су врло самостални,што се често тумачи као тврдоглавост.
Што се тиче дресуре то заборави,они се не дресирају,то је бацање пара и мучење и за пса и за тебе.
Ако си човек који је окренут природи и провођењу пуно времена напољу то је пас за тебе.Такође су то пси најбоље функционишу на врло ниским температурама и по снегу.Тада не можеш да их увучеш унутра.Врло лако и брзо примају обуку,али за оно што они јесу,а то је рад у запрези или појединачно презање, бицикл или колица или скије.
Што се тиче неких карактеристичних особина које их разликују од других паса,они немају мириса(односно ми га не осећамо као псећи мирис) ,не лају и генерелано су врло тихи и неприметни,али зато умеју и по некад воле да завијају исто као вуци.То уме да буде проблем са комшијама.Такође су ловци,тако да ако живиш у селу,мораш јако да пазиш јер све што трчи, лети, или плива је ловина.Тако да ће комшинска живина ,козе и овце бити виђени као ловачки плен који врло вешто хватају.
Што се тиче држања у кући.Зимску длаку( а имају длаку и подлаку) мењају у пролеће и у касну јесен добијају зимску длаку.Како ми живимо у врло променљивим временским и температурним условима,ти периоди умеју да се продуже ,па и да се саставе.
Јави се са више детаља о томе шта ти желиш и очекујеш од пса ,па ће мо моћи више да ти помогнемо.
 
Da li je mnogo da stenac od 2 mjeseca ima 10 kila,muzijak je?
Много је и прилично невероватно.Сибирци су иначе прилично лаки пси.Мој пас који је због дужине ногу готово на горњој ивици стандарда има максимално 28кг ,а његова мајка је имала максимално 23.кг
Pogledajte prilog 294866Pogledajte prilog 294867Pogledajte prilog 294868
 
Hvala vam puno na odgovoru a sto se tice Markonsa mislim da odgovor nije na mestu...Bas zato sto i ne znam nista o tim psima postavio sam pitanje ovde da saznam nesto vise i vidim da li je taj pas za mene...do sada sam imao Nemackog ovcara kojeg su mi otrovale komsije i sar planinca za kojeg se moze reci da se naziveo uginuo je pre par meseci a imao je 14 godina :)
 
da li da ga stavim na neku dijetu?
Овако напамет је тешко рећи.Треба да имаш на уму да је ствар слична као код дебеле деце.Проблеми су што се не развијају нормално,него под птриском вишка килограма.То се огледа како у нормалним активностима,али још више на унутрашњим органима.Мој савет је да одеш код ветеринара који познаје расу, и да са њим направиш таблицу за исхрану,како за количине, број пута узимања хране и њен састав.Оно што сигурно треба да урадиш је да не дозволиш да једе кад год му падне на памет.Чим заврши са јелом, без обзира на то да ли је покео све или је остало нешто, храна се склања и до следећег оброка му се не даје ништа.Најгоре је ако научи да једе и између оброка.Мимина мама може да ти у том смислу да много стручније образложен савет.
 
Hvala vam puno na odgovoru a sto se tice Markonsa mislim da odgovor nije na mestu...Bas zato sto i ne znam nista o tim psima postavio sam pitanje ovde da saznam nesto vise i vidim da li je taj pas za mene...do sada sam imao Nemackog ovcara kojeg su mi otrovale komsije i sar planinca za kojeg se moze reci da se naziveo uginuo je pre par meseci a imao je 14 godina :)
Ако имаш такав комшилук ,јако добро размисли.Штене Сибирца( не разликује се ни када одрасте много) је мали вучић и пронаћи ће и најмањи отвор да се провуче, попеће се као мачка и тамо где мислиш да не може,само да би задовољило своју неутаживу радозналост.
Шарпланинац ти је лепо поживео,надам се да није до краја изгубио функције вида, слуха ,зубе итд.На првој фотографији коју сам поставио је моја Лајка која је у време када је фотографија направљена била врло стара, напунила је 16 година пре него што нас је напустила,али су јој отале све функције,само се успоравала и полако гасила,као свећа кад догорева и онда се угасила.
 
Hvala vam puno na odgovoru a sto se tice Markonsa mislim da odgovor nije na mestu...Bas zato sto i ne znam nista o tim psima postavio sam pitanje ovde da saznam nesto vise i vidim da li je taj pas za mene...do sada sam imao Nemackog ovcara kojeg su mi otrovale komsije i sar planinca za kojeg se moze reci da se naziveo uginuo je pre par meseci a imao je 14 godina :)

Markons je dovoljno dugo na forumu pa je imao vremena da vidi i likove kojima je odredjena zivotinja "taaaako neodoljiwo swatkaaaa" tako da me njegova reakcija ne cudi. Drago mi je da nisi od takvih "buducih vlasnika". :)

I kao sto kaze i Vuciji copor, za psa sa instinktima jos jacim od ostalih rasa ti treba hermeticki zatvorena ograda, strpljenje i autoritet i zestoka obuka da ne jede van cinije i od stranaca, narocito s obzirom na te komsije.
 
Извини што се гурам,али зашто не разговараш са одгајивачима од којих си га набавио?Да ли си му видео мајку и оца и остале штенце из легла?
 
cuo sam se sa njom,zena drzi jednu od najboljih odgajivacnica u rusiji i rekla je da je to potpuno ok,ali opet me kopka... inace vidio sam slike,izgledaju nevjerovatno,ona mi je sama rekla da su inace ogromni i da je to normalno

- - - - - - - - - -

nema potrebe da se izvinjavas,samo mi pomazes,hvala na savjerima
 
cuo sam se sa njom,zena drzi jednu od najboljih odgajivacnica u rusiji i rekla je da je to potpuno ok,ali opet me kopka... inace vidio sam slike,izgledaju nevjerovatno,ona mi je sama rekla da su inace ogromni i da je to normalno

- - - - - - - - - -

nema potrebe da se izvinjavas,samo mi pomazes,hvala na savjerima
Онда немој да се бринеш ни за шта ,али пази да се не гоји превише.
Стандард за Сибирског хаскија ,као и званично признање расе је постаљен у Америци,на основу паса увезених из Сибира.Ако она гаји Сибирце који су из линија које воде порекло од паса који су остали у Сибиру могуће је да тај стандард за њих није применљив.Шта ти пише у родовнику?
Ако имаш изложбене амбиције ,онда то може да ти представља проблем,јер ће ти пас по стандарду бити дисквалификован због величине,а самим тим и тежине.Ако немаш такве амбиције ,а пас ти лепо напредује и није дебео него само велик уживај и немој да се оптерећујеш тим глупостима.Хајде пошаљи слику да видимо како сада изгледа.
 
Удариш му лаку чвргу по носићу и отераш од тога што гризе.после пар пута ће бити довољно само да покажеш прст,све пропраћено једноставним речима (не,фуј,стоп или већ шта користиш) упозорења.Наравно, он ће врло брзо пронаћи други предмет који ће да гризе и тако у бескарј,али пробај да будеш упорнији од њега.
Не смеш при том да га уплашиш.Нема никакве сврхе и лоше је да те се плаши, него да схвати да је то нешто што се не сме.
 
Poslednja izmena:
evo slika
2013-07-09 14.51.43.jpg
2013-07-16 22.07.00.jpg
2013-07-16 22.08.50.jpg
2013-07-22 11.20.02.jpg
2013-07-22 11.24.36.jpg
 
Сјајан је.Тешко је овако са слике рећи ,али и због дебеле штенеће длаке, да ли је јако дебео.По шапама се види да ће бити крупан.Дефинитивно имаш штене које се овде не виђа и буди јако срећан због тога.Мислим да сам у праву када кажем да је то линија која је пореклом директно из Сибира ,а не са оним путем преко Аласке и Канаде коју имају Сибирци овде.Можеш то да видиш у родовнику.:klap::ok:
 
Ovo ce biti jako mocan haski, pravi ruski :). Komsija je imao ogromnog haskija koji je skoro duplo veci od mog ( kako u visini tako i u grudima) a moj je iznad mere i ima oko 30kg. Pricao mi je da je sa lakocom preskako ogradu od 1.5m i jurio druge pse oko placa. Bio je cuvar, sto je jako cudno ali kako kaze i njegova majka se isto ponasala, a plus, jos je stalno bio sam na placu tako da mu je verovatno proradila njegova priroda ( pretvorio se u vuka sto i jeste ). Prosle godine ga je dao nekom coveku posto mu je davio kokoske, ovaj je rekao da je to isto nastavio i kod njega. Sada ima mladu zenku oko godinu dana koja je 3-4 puta manja od prethodnog i skroz drugacijeg karaktera.
 
Ovo ce biti jako mocan haski, pravi ruski :). Komsija je imao ogromnog haskija koji je skoro duplo veci od mog ( kako u visini tako i u grudima) a moj je iznad mere i ima oko 30kg. Pricao mi je da je sa lakocom preskako ogradu od 1.5m i jurio druge pse oko placa. Bio je cuvar, sto je jako cudno ali kako kaze i njegova majka se isto ponasala, a plus, jos je stalno bio sam na placu tako da mu je verovatno proradila njegova priroda ( pretvorio se u vuka sto i jeste ). Prosle godine ga je dao nekom coveku posto mu je davio kokoske, ovaj je rekao da je to isto nastavio i kod njega. Sada ima mladu zenku oko godinu dana koja je 3-4 puta manja od prethodnog i skroz drugacijeg karaktera.
Постоји стандард Сибираца и постоје пси који не задовољавају тај стандард.Бојим се да је у случају тог пса о коме причаш било негде упрошлости неког укрштања,можда са Маламутом или неком другом другом расом ,а да је код њега то избило као доминанта.Сибирци су пси средње висине и лакше конституције.То што је изгледао као Сибирац не знаћи и да је то стварно и био.И такав карактерни склоп не одговара Сибирцима,сем онога о дављењу кокошака.Не може се никакав пас претворити у вука,то су приче,а нарочито неће због тога постати чувар.
Него да ли си био на специјалки коју је организовала твоја земљакиња Прпићка ?
 
Moze biti da je sve po sredi sto ti kazes, odnosno verovatno je tacno posto si puno iskusniji od mene.
Nisam bio na specijalnki nego CAC-u, ali istog dana je bila i specijalka, a ringovi su bili jedan do drugog samo ih je pesacka staza razdvajala.
Luks je dobio kao zamerke da je iznad mere i da ne dovoljno dresiran za ring za sta sam kriv jer ga nisam nesto posebno ucio mada je on sve radio sto sam ja od njega trazio, smo je bio malo nemiran. Sudila je neka sutkinja iz Litvanije tako da je sve namestala strancima. Kao primer, jedna zena je vodila malamute. Ona mu je nasla dosta zamerki i dobio 4, a na specijalki je usao u finale. Tako da... toliko o tome. Mada, mozda i ova druga izlozba nije objektivna ali oni imaju odgajivcnicu i vode na dosta izlozbi svoje pse. Ja sam ga odveo na izlozbu eto cisto tako a ne zbog slave. Tako da me njene zamerke ne nerviraju toliko. On je nama najlapsi i svakim danom ga volimo jos vise, sto je i bitno! Samo me boli nepravda ali na to se sve vise privikavamo u ovoj drzavi.
Bilo je dosta polarnih pasa i bas lepih haskija ali je organizacija bila katastrofa i to na dosta visokoj temperaturi.
 
Сомборац, изложбе су део кинолошког бизниса (на жалост).Ја их не волим и зато годинама не идем на њих.Добре су зато што видиш друге псе и размениш нека искуства са другим људима.Специјалке су много боље и ту се срећу људи и пси који истог или сличног интересовања.Добре су и због евентуалних парења пошто се види понуда.Добро је што си био да ти буде пас оцењен и то је све.Некада је била једина специјалка у Сремским Карловцима и имала је и добру организацију јер је и њихово друштво било добро и добро организовано.Али то је била специјалка само за за Сибирце.Наше кинолошко друштво из Земуна је организовало прву специјалку поларних паса,али та прва је била и последња из разлога који немају немају никакве везе са псима него управо са судијама и великим одгајивачима који од тога птаве бизнис.Мира има велико искуство јер је као један од првих одгајивача Сибираца своју одгајивачницу подигла да врло озбиљан ниво.Њене линије паса из најпрестижнијих светских одгајивачница.Али се то све своди на екстеријер паса и њихову дресуру за ринг.Од онога што је суштина те расе је јако мало остало.Велико је питање који би од тих екстеријерних шампиона и како функционисао у запрези ,да ли заслужио место лидера на челу запреге и како би функционисано на неким вожњама од двадесет - тридесет километара ,а камоли на неким дужим стазама.
Пуно вас поздрављам.
 
Sve sto si gore nave je prava stvar i nazalost puka realnost. Ovo sto se radi na izlozbama je, blago receno, unistavanje rase. Kao sto kazes, lickaju pse, sisaju ih, prskaju raznim sprejevima kako bi samo privukli paznju spoljnim izgledom a ono sustinsko sto cini rasu se potiskuje i gubi. Psi blago receno izgledaju jadno. Preplaseno, nezainteresovano za okolinu ( sto svakako ne spada u karakter haskija, mozda neke druge rase da), kao da drhte od straha. Gubi se prava narav haskija, ono sto cini rasu, samo da bi bio lakse prikazan sudijama. Lepo ih je videti kako elegantno trcakaju po ringu, kao da ne dodiruju podlogu. Ali, smatram da ih je puno lepse videti kako vukuku sanke u nepregledne daljine na -30. A sigurno bi to i oni sami puno vise voleli.
 
Најважнији смисао оцењивања је да се примерци који излазе изван стандарда или показују неку другу особину која је нетипичан и непожељна код одређене расе искључе из приплода.То се ,на жалост, баца у савим неки далеки план због форсирања манекенства и бизниса.
 

Back
Top