MERCEDES

S

Senta

Gost
Procitao sam sve teme na ovom forumu i primetio sam puno slicnih koje se bave ovom tematikom.. Kako ima puno onih koji su bolje upoznati u karakteristike ova dva automobila, zamolio bih ih da napisu nesto o njihovim osobinama, vrlinama i manama, performansama itd.. mislio bih da bi bilo merodavno da se uporede oni od posle 1989 god, kada je 124 bitno izmenjen.. Voleo bih i da cujem i one koji su bili vlasnici ovih vozila i njihova iskustva sa njima.. unapred hvala
 
rajlovac88:
Senta:
rajlovac88:
Eeeespaloool gde si, spasavaj temu. :wink:
:) :) :) hvala rajlovac88..
Senta izgleda da nam su nam molbe ne shvacene.Mora da nismo interesantni za Espanola. :shock:
Evoooo meeeeee, Ne postizavam, stisli me poslovi.Dakle, arbitrirati u ovakvim stvarima uvek je nezahvalno. Ali probaću. Ako to treba da bude neki ozbiljan prevoz na duže staze, laku prednost dao bih Mercedesu u konstruktivnom smislu zbog "utegnutije" karoserije, solidnije izvedenih trapova i upravljačkog mehanizma, efikasnijih kočnica i motora koji je manje "zahtevan" u održavanju od BMW. Na kraju i unutrašnji komfor je u prednosti, Ali, kod ovakvih stvari obično odlučuje srce onoga ko pazari. Pa ako sam bio od neke koristi ima da spavam kao bebiron.Pozdrav.
 
Senta nas drug se probudio.
Espanola hvala na odzivu,ti si uvek od koristi.
Slazem se da je Mercedes sve sto si nabrojao ali ja bih ipak nekako radije ovo drugo.Mercedes ne volim iz cisto malogradjanskih razloga.Uvek mu dajem + sa tehnicke strane ali me nekako uvek podseca na nase gastarbajtere. :wink:
 
rajlovac88:
Senta nas drug se probudio.
Espanola hvala na odzivu,ti si uvek od koristi.
Slazem se da je Mercedes sve sto si nabrojao ali ja bih ipak nekako radije ovo drugo.Mercedes ne volim iz cisto malogradjanskih razloga.Uvek mu dajem + sa tehnicke strane ali me nekako uvek podseca na nase gastarbajtere. :wink:
E to već spada u neku drugu temu.
 
Espanol:
rajlovac88:
Senta nas drug se probudio.
Espanola hvala na odzivu,ti si uvek od koristi.
Slazem se da je Mercedes sve sto si nabrojao ali ja bih ipak nekako radije ovo drugo.Mercedes ne volim iz cisto malogradjanskih razloga.Uvek mu dajem + sa tehnicke strane ali me nekako uvek podseca na nase gastarbajtere. :wink:
E to već spada u neku drugu temu.
Ma ne- to je samo komentar na ono da uvek presude emocije.Ja cu pre kupiti sve samo ne gospodima Mercedesa i pri tome stvarno mu odajem pocast sa onim "gospodin"
 
Hvala na odgovoru Espanol i tebi rajlovac88 na podrsci.. U medjuvremenu dok sam se vrzmao na netu, evo sta sam nasao:
O BMW 5:
Ako zelite da pomirite tri stvari u jednom automobilu kao sto su sport, komfor i sigurnost, sigurno cete zavristi sa modelom BMW serija 5. BMW petica ce vam sve to omoguciti a stisak pedale za gas dodatno ce podici adrenalin. Serija proizvedena od 1988 do 1995 od strane vise specijalista u oblasti automobilizma se ocenjuje veoma visoko. Model je za klasu koju predstavlja najbolja alternativa. Na trzistu polovnih automobila cena im nije mnogo visoka dok se za rezervne delove to vec nemoze reci. Petica nikad nije pretendirala za visoka prizanja THE BEST ali to ne umanjuje njeno dostojanstvo.

Karoserija:
Karoserija u celini je veoma dobro uradjena i sklopljena, svi elementi su kvalitetno spojeni i dobro stite putnike od sudara. Anrikorozivna zastita je na najvisem nivou. Korozija najbrze napada zadnji lonaca auspuha i izaziva cestu zamenu. Prtljazni prostor je prilicno veliki sto se nemoze reci i za unutrasnji salon, bez obzira sto izgleda prostran. Obzirom da su kod petice pomirene tri stvari sport, brzina i komfor, svaki od ovih detalja trpi pomalo. Voznja u petici nije narocito komforna za putnike na zadnjem sedistu, ali sve zavisi od ukusa.

Motori:
Osnovna verzija petice je snabdevena sestocilindricnim motorima koji najbolje odgovaraju karoseriji. Najbolja varijanta su motori koji se ugradjuju od 1990 godine sa 4 ventila po cilindru. Oni su i najcesce susretani i poznati kao 520i i 525i snage od 150 do 192 ks. Ovi motori su sa fabrickim oznakam M50, poznati kao ploce. Mogu se sresti i verzije 518i sa cetiri cilindra, ovaj motor je poznat iz serije 3 ali se pokazao kao slab za veziju 5. Dizel varijanta 525 TD je veoma izdrzljiv i pouzdan sto se za varijantu 525 TDS ne moze reci. Kod verzije 525 TDS cesta je pojava mesanja ulja i vode koju izaziva lose zaptivanje izmedju radijatora i cilindrove glave. Veoma retko se moze naici na verziju sa oznakom X na kraju. Modeli sa ovom oznakom su 4x4, mala serija. Za ljubitelje snage i brzine stoje verzije 535i i 540i osmocilindricne formule. Motori su veoma dobri potrosaci a odrzavanje je ogroman finansijski izdatak. Njmocnije verzije nose oznaku M, ove modele treba daleko obilaziti, sigurno su im vec prethodni vlasnici izvadili dusu.

Ostali pomocni uredjaji:
Petica ima najvise problema zbog preterano mnogo elektronike. Dok Board Computer radi sve je bez problema , pokvari li se zapocinju veliki problemi.
Problemi se manifestuju kao tesko startovanje motora, nepostojan broj obrtaja u praznom hodu itd. Popravka elektronike skoro da nije moguca a zamena novom je fantastican izdatak (bez njega nista). Pored problema sa elektronikom najvise problema ima sa pumpom za vodu. Ova dva nedostatka su uglavnom sve sto se moze pokvariti a njihova neispravnost moze dovesti do generalnog remonta sto se najmanje isplati svakom vlasniku. Ogibljenje petice je veoma kvalitetno reseno i dugotrajno. Najbrze stradaju gumeni podmetaci upravljackog mehanizma i casice prednjih amortizera. Kod modela starijih od 1991 ima problema sa alternatorom. Problem pocinje lakim sumom koji se pojacava, uzrok tome je neispravnost lagera za kais. Drugi ozbiljan nedostatak je pri sudaru. Rezervoar za gorivo je tako konstruktivno postavljen da najcesce strada pri udaru od pozadi, moze doci do prolivanja benzina.

CENA
Iako cena polovnih primeraka izgleda dostupna i nije mnogo visa od konkurencije za klasu, odrzavanje i podrska ovih automobila je veoma skupo, u proseku za 40% vise od konkurencije. Ali BMW je BMW.


I o Mercedes-Benz 124

Mercedes “E”-klasa fabricka oznaka W124 se pojavljuje 1986 godine. Prve tri godine proizvodnje bile su najteze u celokupnoj istoriji proizvodnje Mercedesa. Model “E” klase imao je mnogo nedostataka u odnosu na ranije modele sto je izazvalo negodovanje njihovih novih vlasnika a pre svih taksi vozaca. Krajem 1986 taksisti organizuju proteste ispred fabrike i traze da se zaustavi proizvodnja i vrate stari modeli. Ovakva reakcija kupaca naterala je upravu fabrike da u najkracem roku otkloni mnogobrojne nedostatke. Problemi koji su mucili mladu 124-vorku nisu bili nimalo laki, losi automatski menjaci, krive glave cilindara, prokisnjavanje siberdaha, problemi sa elektro sistemom, skrcajuca komandna tabla i skripuca sedista. Otklanjanje ovih problema kostalo je fabriku par desetina miliona maraka a model E W124 se pretvorio u jedan od najuspesnijih i najprodavanijih modela Mercedesa svih vremena. Nakon tamnog perioda 1989 modeli E klase se odlikuju najvisim kvalitetom izrade do sada.
Paleta motora predlaganih u klasu E su veoma raznovrsni od dizelasa sa 72 konja do mocnih sestaka E-500 sa 326 konja. Najekonomicniji je dizel motor sa 5 cilindara i turbo kompresorom od 94 konja. Trosi mnogo manje od brata benzinca a dovoljno mocan da nosi karoseriju. Dizel motori su veoma izdrzljivi i mogu preci 500.000 km bez znacajnijih problema. Kod benzinaca najprodavaniji je model 230 E sa 2300ccm i 136 konja. Benzinski motori su takodje kvalitetni i mogu preci preko 300.000 km bez vecih problema.


Pri kupovini Mercedesa E klase treba imati uvek na umu da se radi o veoma kvalitetnim automobilima koji i nakon vise godina koriscenja izgledaju veoma dobro. Stoga posebno obratite paznju na sledece detalje, kod dizela, naglo dodajte gas ako se na uaspuhu pojavi crnosivi dim to je znak da je pumpa za naftu zrela za zamenu, druga stvar koju treba proveriti je stanje cevi za dovod nafte i rasprskivace (dizne), ovo se lako otkriva, otvaranjem prednje haube ako osetite jak miris nafte znaci da su problemi tu, treci problem zadaju hidraulicni podizaci ventila, njih cete cuti kad motor dostigne radnu temperaturu na ler gasu. Kod benzinskih motora najcesce strada bregasta osovina koja dovodi do neravnomernog rada motora na ler gasu. Ako u ekspanzionom sudu za rashladni sistem uocite masne fleke to je znak da je dihtung glave poceo da propusta. Kod svih modela proverite zadnji auspuh koji najcesce koridira.
Ogibljenje kod svih modela je veoma kvalitetno, ali ipak nakon 200.000 predjenih kilometara pocinju da se cuju zadnji drzaci karosrije a nakon njih i prednji. Posto se radi o gumenim elementima treba ih odmah zameniti. Ovaj problem se lako uocava u voznji kao skripanje zadnjeg kraja. Takodje treba imati u vidu da su svi modeli sa zadnjom vucom kardanom i diferencijalom sto zahteva posebno umece vozaca u zimskim uslovima. U svakom slucaju najbolje je imati sve cetiri zimske gume.


Imati Mercedes pa makar i polovan je ozbiljna investicija ali zadovoljstvo voziti ga je takodje veliko.


Ipak, licna iskustva mi vise znace.. pozdrav :D :D
 
Neko je na forumu blatio Mercedes kako ume samo pomocu gore pomenute tehnologije da izradi jak motor dok BMW i njemu slicni prave atmosferske sa istom snagom.. Zanima me sta je tolika fama oko kompresorskih motora kod Mercedesa? Voleo bih prvo ako neko ume da mi objasni sta to tacno znaci "kompresorski" i kako on nabaci motoru jos 50-ak konjskih snaga? Hvala unapred
 
Senta:
Neko je na forumu blatio Mercedes kako ume samo pomocu gore pomenute tehnologije da izradi jak motor dok BMW i njemu slicni prave atmosferske sa istom snagom.. Zanima me sta je tolika fama oko kompresorskih motora kod Mercedesa? Voleo bih prvo ako neko ume da mi objasni sta to tacno znaci "kompresorski" i kako on nabaci motoru jos 50-ak konjskih snaga? Hvala unapred
Nema tu Senta nikakve fame. Kompresori su kao i mnoge druge stvari u mašinstvu projektovani još pre stotinak godina i samo se ciklično ponavljaju u lako modifikovanim verzijama. Osnovni problem kod motora je izazvati što snažniju eksploziju u cilindru koja će direktno povećati snagu. Takva eksplozija traži logično što više goriva i vazduha. Gorivo je najlakše "nalivati", ali problem je odgovarajuća količina vazduha koju motor u taktu usisavanja "vakuumom" ne može da uvuče. Kompresori su ti koji "prinudno" ubacuju vazduh. Postoje turbo- kompresori koji za pogon koriste izduvne gasove samog motora i mehanički koji pogon dobijaju preko remenice, zupčanika i sl. kao alternator ili neki drugi uređaj. Ovi drugi postižu veće pritiske (znači i više vazduha) ali istovremeno oduzimaju i deo snage motora koji ih "vrti". Kao što vidiš stvar je "boza". Da li ti je jasnije? Pozdrav :lol:
 
Jes da sam laik u ovome al reko ajde i ja da stavim moj komentar.Kompresor je u stvari motor koji ce da parira kolko ja znam onom CDI motoru.Znaci manja potrosnja i veca snaga.Jer svi valjda znamo da je kompresor na benzincima a CDI je na dizelasima.
 
Cheaf:
Jes da sam laik u ovome al reko ajde i ja da stavim moj komentar.Kompresor je u stvari motor koji ce da parira kolko ja znam onom CDI motoru.Znaci manja potrosnja i veca snaga.Jer svi valjda znamo da je kompresor na benzincima a CDI je na dizelasima.
Ne Šefe, kompresori su samo dodaci na motoru (i dizel i benzinskim) koji dobacuju višak vazduha. Oznake CDI, GDI, HGT...odnose se na sisteme ubrizgavanja goriva pod visokim pritiskom direktno u cilindre. Idealni odnos gorivo/ vazduh je 1: 14,7 i o tome danas vode računa kompjuteri. Jednostavno, kompjuter izračuna višak vazduha koji uduva kompresor, doda odgovarajući višak goriva i stvori u taktu paljenja snažniju eksploziju koja direktno povećava ukupnu snagu motora. :idea:
 
Mislim da kapiram o cemu govoris.. ali zar to ne vuce i vecu potrosnju za sobom?- mislim, i sam si rekao da "dodatno gorivo" zahteva dodatan vazduh.. I jos jedan aspekt ove teme: Kada sam pomenuo da je neko blatio mercedes, uporedio ga je sa bmw-om rekavsi da ovaj poslednji izgradjuje atmosferske motore, dok mercedes tu kolicinu snage postize sa kompresorskim. Imali tu nekog moralnog takmicenja u smislu jer je manje fer ugradjivati na motore kompresor i da li se oni onda smatraju manje kvalitetnim ili nesigurnim (nepouzdanim)- u smislu odstupanje od tradicije (lupam) ili tome slicno? U tom tekstu koji sam pominjao ko da se fabrika sa trokrakom zvezdom poistovecuje sa nelojalnom konkurecnijom ( u smislu nije fazon napraviti tako jak motor sa kompresorom).. Sta je vase misljenje o tome? pozdrav
 
Senta:
Mislim da kapiram o cemu govoris.. ali zar to ne vuce i vecu potrosnju za sobom?- mislim, i sam si rekao da "dodatno gorivo" zahteva dodatan vazduh.. I jos jedan aspekt ove teme: Kada sam pomenuo da je neko blatio mercedes, uporedio ga je sa bmw-om rekavsi da ovaj poslednji izgradjuje atmosferske motore, dok mercedes tu kolicinu snage postize sa kompresorskim. Imali tu nekog moralnog takmicenja u smislu jer je manje fer ugradjivati na motore kompresor i da li se oni onda smatraju manje kvalitetnim ili nesigurnim (nepouzdanim)- u smislu odstupanje od tradicije (lupam) ili tome slicno? U tom tekstu koji sam pominjao ko da se fabrika sa trokrakom zvezdom poistovecuje sa nelojalnom konkurecnijom ( u smislu nije fazon napraviti tako jak motor sa kompresorom).. Sta je vase misljenje o tome? pozdrav
Svako povećanje snage povećava ukupnu potrošnju goriva. Sve druge priče su bajke za amatere. Postoji drugi način merenja potrošnje goriva koja se potura laicima, a koja se zove "specifična potrošnja". Izražava se u gramima po KS na čas, u obzir se uzima i zapremina motora i ta potrošnja je u odnosu na povećanje snage niža. Priča koju si potegao je takođe laička budalaština. I BMW koristi turbo kompresore na benzinskim i dizel motorima, a nekad je za takmičenja koristio i mehaničke kompresore. Mercedes je nekad imao velike uspehe sa mehaničkim kompresorima i samo ih ponovo aktivira. Sa druge strane, atmosferski motori imaju svoje limite po pitanju snage i porediti ih sa kompresorskim je neozbiljno. I na kraju evo ti odgovora na sasvim logično pitanje: Zašto su Švabe uspešne? Zato što se tačno zna šta radi Mercedes, šta BMW a šta Audi. Konkurentnost vešto podgrevaju službe za marketing preko plaćenih medija, svi imaju vernu publiku i trpaju pare u džep, a naivni učesnici foruma se svađaju, hvaleći ili braneći nešto što ne razumeju do kraja. Marketing je čudo za nepismene.
 
Senta:
Moderator moze da zatvori temu, nema vise sta da se kaze.. Espanol mi objasni sve.. 8)
Ova ti je dobra ! Ali, neka, možda još neko hoće da komentariše.

Evo, na primer ja:

Ja misim da sve ovo šta je napisao Španac nema veze sa životom. Jasno je da je BMW do jaja a Mercedes krš, i da kompresori samo oduzimaju snagu. To i malo dete zna. 8)
 
Milojko Vasic:
Senta:
Moderator moze da zatvori temu, nema vise sta da se kaze.. Espanol mi objasni sve.. 8)
Ova ti je dobra ! Ali, neka, možda još neko hoće da komentariše.

Evo, na primer ja:

Ja misim da sve ovo šta je napisao Španac nema veze sa životom. Jasno je da je BMW do jaja a Mercedes krš, i da kompresori samo oduzimaju snagu. To i malo dete zna. 8)
He, he, Milojko daj nešto orginalnije ako hoćeš da nastavimo temu. Ovakva isključivost ne liči na tebe (generalno na vozače italijanskih vozila). :wink:
 
Mursielagio:
Zao mi je sto ranije nisam video ovu temu, imao bih mnogo toga da kazem o ovome ali vidim da ste se lepo ispricali i zakljucili pricu...Pozdrav
Samo se ti Lamborgini lepo uključi i "pevaj" šta imaš. Ja sam temu malo pojednostavio, ali svako mišljenje je dobrodošlo. Pozdrav.
 
Mursielagio, Espanol ima pravo - podeli misljenja sa nama.. Ja sam najvise radoznao u vezi sa onim sta imas da kazes.. pa makar rekao sto i svi do sada.. time bi barem potvrdio misljenja svojih prethodnika.. 8) pozdrav
 
Kao sto Espanjol rece kompresori su vec dugi niz godina u upotrebi...Nije to nista novo a ni famozno.Osnovna razlika izmedju kompresora i turbo punjaca je vec objasnjena(Espanjol).Medjutim,ne postoji jednostavniji nacin da se motoru doda vazduha od kompresora,zasto? Zato sto za kompresor ne treba druga izduvna grana(kao kod turba), zato sto kod kompresora ne treba interkuler(kao kod turba),zato sto kompresor daje rezultat vec na 1000 O/min za razliku od turba koji svoj efekat ne daje pre nekih 2000 O/min(kod novih turbina sa promenjljivom geometrijom to je spusteno na nekih 1650 O/min).Znaci sve u svemu kompresorski motor je laksi za proizvodnju a samim tim i jeftiniji...Novi kompresorski motori imaju kopce(ili ti kvacila) tako da nisu u stalnom pogonu vec se aktiviraju na odredjenom broju obrtaja...A setimo se svojevremeno vw korada G60 koji je ponovo aktivirao tu ideju posle dugog niza godina pauze...On je imao takozvani G lader(punjac na nemackom) i davao je pristojne performanse jednom inace veoma pitomom motoru zapremine 1.8 litara...Cini mi se da sam procitao u tvom prvom pitanju kad je ova tema postavljena da kompresori daju 50 konja.Nije to tako, svi motori koji imaju kompresore( CLK 230 kompresor,AMG E 55 kompresor.jaguar xkr 4.0 supercharger itd...) su projektovani za kompresore i njihova snaga je od osnove racunata sa kompresorom tako da njima kompresor mozda daje i 150 konja...kapiras! Postoji dosta firmi na svetu koje naknadno ugradjuju kompresore u kola.Ti univerzalni kompresori daju od 50 pa do 700 konja na vec postojecu snagu motora (imam dokumentaciju kojom mogu da podkrepim tvrdnje).Neke od firmi koje to rade su G-POWER,LENZ MOTORENTEHNIK itd...Licno sam vozio mnogo kola sa kompresorima i moram ti reci da je pravo zadovoljstvo voziti ih...Recimo,E 55 kompresor sam radio na nekih 530 konja, auto tako dobro ide da zaboravis da si u mercedesu majke mi...Radio sam Jaguar xkr coupe na nekih 420 konja i kad mu das gas bude ti muka kako linearno i tecno vuce...Vozio sam BMW M3 ex auto Marka Milosevica koji ima G-POWER doradu i (frljaju se sa nekih 480 konja) ja mislim da ima nekih 400 konja posto sam poredio njegov kompresor sa nekim kitovima na netu ali i on impozantno ide...Mala greska i "dupe te prestigne".Eto, sve ovo ti govorim zato sto treba da shvatis da je to samo jedan komercijalni trik kojim fabrike uz malo ulaganja daju kupcima osecaj i performanse sportskih kola...A da je BMW daleko odmakao sa svojim motorima to stoji,zamisli M5 motor sa kompresorom...Pa on bi pre 5 godina (kad je napravljen)imao 600 konja bez problema...Inace,mercedes povlaci iz proizvodnje svoj kompresor motor za e klasu zato sto su se vlasnici SLR-a bunili da je razlika izmedju njihovih superautomobila koji basnoslovno kostaju i E55 amg kompresora bila neznatna...Uz malo para mogao se taj motor dici na 600 konja koliko ih ima SLR koji kosta 4 puta vise od E|55...Ako te jos nesto konkretno o kompresorima zanima pitaj...Pozdrav
 
imam veliki problem, prilikom udesa polomio sam levator a neki ga zovu i kompresor mada nije ali princip rada mu je isti, i sada nemogu da nađem drugi. Ako poznajete nekoga ko to ima javi te mi, upitanju je Mercedes model 123 motor tip 102 sa K glavom i direktnim ubrizgavanjem. Unapred zahvalan Grčić
 

Back
Top