Zasto su ljudi zli?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Svako od nas ima pravo izbora, dakle sami ljudi biraju da li ce biti dobri ili zli ...Oni koji su odabrali da budu zli, tj. da lose postupaju prema svima oko sebe, oni imaju odgovore na ta pitanja. Ubedjeni su da je to tako najbolje za njih ... Zasto su postali zli, e to vec zahteva ozbiljniju diskusiju i konkretizovanje osoba o kojima se prica. to je tema za psihologiju ...
 
arttim:
Sta je to sto ih cini da budu zli? Koje je objasnjenje za to??? Sta ih tera na zlo....?


Postovani,

To da li je neko zao ili ne je relativna stvar. Relativnost je osnova analitickog razmisljanja. Njeno nerazumevanje dovodi do preterane subjektivnosti odnosno teznji ka stvaranju neobjektivnih stavova.

primer1:

Postoji velika mogucnost da je za jednog americkog gradjanina pripadnik ekstremisticke militantne islamisticke organizacije - zao. S druge strane postoji veoma visoka mogucnost da je za pripadnike jedne ekstremne militantne islamisticke organizacije jedan njihov clan - dobar i da cini dobro.

primer2:

Jedna profesorka zlostavlja ucenika. Ucenik smatra da je profesorka zla. Medjutim profesorka smatra za sebe da je dobra odnosno da cini dobro jer pokusava da zainteresuje ucenika za predmet proucavanja.

"Relativnost je osnova analitickog razmisljanja"...
Ova izjava moze da se relativizuje. Ona je u stvari samo subjektivna misao. To se odnosi i na zlobu nekih humanoida.
 
zli kaludjer:
Postovani,

To da li je neko zao ili ne je relativna stvar. Relativnost je osnova analitickog razmisljanja. Njeno nerazumevanje dovodi do preterane subjektivnosti odnosno teznji ka stvaranju neobjektivnih stavova.

primer1:

Postoji velika mogucnost da je za jednog americkog gradjanina pripadnik ekstremisticke militantne islamisticke organizacije - zao. S druge strane postoji veoma visoka mogucnost da je za pripadnike jedne ekstremne militantne islamisticke organizacije jedan njihov clan - dobar i da cini dobro.

primer2:

Jedna profesorka zlostavlja ucenika. Ucenik smatra da je profesorka zla. Medjutim profesorka smatra za sebe da je dobra odnosno da cini dobro jer pokusava da zainteresuje ucenika za predmet proucavanja.

"Relativnost je osnova analitickog razmisljanja"...
Ova izjava moze da se relativizuje. Ona je u stvari samo subjektivna misao. To se odnosi i na zlobu nekih humanoida.

Aj ne lupaj keve ti :roll: Zlo i dobrota su relativno samo sa stanovišta nebeske pravde i nebeskih aršina, procene i te, kako kažeš, analitike. Ali nešto mi se ne čini da je ovde o tome reč. Ako neki klinac, dete, otkine kokoški glavu samo da bi video krv, jel to zlo, ili je to možda uradio da bi kokoški učinio neko dobro? Ako glupa klinaca pretuku nekog matorog lika bez razloga, jel to zlo ili je i to relativno?
 
GlasNick:
E, pa I_tekako je onda psihik :)

Ih itekako...kad bi ljudi samo znali....ali malo njih to vidi. Nego jel su te provalili koji si. Itekako i ja cutimo kao zaliveni, doduse dobio sam neke ponude na pp da te ocinkarim, necu da kazem da nisu bile privlacne ali rec je rec....******, ali ako uloze i nesto vise od love, ne znam kako cu da odreagujem. :lol:
 
GlasNick:
E, nemo zezaš. Prijavio sam već ko sve zna ko sam. I to je sve. Ali veruj mi, nisam ja nimalo zanimljiv lik da bi se iko bavio mojom prošlošću. Tako da... Eto... Tako :)

Znas kako, provalili da imam 65 godina :grin: pa kazu daj malo da ga palimo mozda ce da kaze, ali je znas kako ...godine su to bajo...ne odbijas takve ponude...mozda je zadnji put...sad ja poceo da pisem kao Tun :lol:
 
Zanimljivo pitanje! Pretpostavljam da je arttim ovde mislila na one sasvim obicne zivotne situacije gde coveku ne treba nikakva filozofija ni psihologija da zakljuci da je neko pokvaren tj zao.

Meni na pamet padaju dva razloga (mada sam jednom na temu "Gde je koren mrznje" dao odgovor da je koren toga tamo gde nema ljubavi i vere, ali kad ovo preinacimo u neke prakticne okvire..):

Prvi razog je BES I OSVETA koju taj zli nosi u sebi jer je nekad od nekog, davno, pretrpeo (ili i dalje trpi) teror bilo koje vrste a nije u mogucnosti ili nije sposoban da se svom "teroristi" suprotstavi, da se od njega odbrani, pa onda svboj bes iskaljuje tamo gde moze. Taj tip licnosti uzmice jedino ako naidje na "tvrdo", sto jednostavnije receno znaci da se radi o kukavici (takav je postao sticajem okolnosti, ne znaci da je takav po prirodi).

Kad su oni u pitanju mislim da se radi o dovoljno normalnim ljudima, koji postaju svesni sebe i svog mizernog polozaja upravo u momentima kada ne uspeju da "isteraju svoje" prema nekoj jakoj i KOREKTNOJ OSOBI. Ako to ne uspeju da urade prema istoj takvoj osobi, onda jos vise "upadaju" u svoje neuroticno trpljenje i tad se akumulira novi bes i revolt koji ce biti iskaljen tamo gde se ukaze i najmanja mogucnost za to.


Drugi razlog (a pretpostavljam da je ovaj drugi u stvari odgovor koji je arttim trazila) je sto taj zli to jednostavno nosi u sebi, TAKAV JE! Ovaj tip licnosti je skoro nemoguce prepoznati! To su u najvecem broju slucajeva "dobri" ljudi, okolina ih postuje, uvazava njihovo misljenje, zauzimaju relativno visoke pozicije u svom okruzenju (bez obzira na status). Poseduju veoma visok nivo inteligencije i upravo je to no sto im omogucuje da ostanu neprimeceni, da sakriju svoju pravu prirodu. Medjutim, ako se postupci takvih ljudi posmatraju duzi niz godina, deceniju recimo, moze da se "prokuzi" o kakvoj osobi se radi. ALi velikom vecinom oni ostaju "neotkriveni" jer je "dubina" njihovog razmisljanja tolika da je u to jednostavno nemoguce verovati. Primer takvih, a da bude jasnije, su clanovi sekti (da ne pominjem kojih, i ne mislim na Jehovine svedoke ili hare krisna i te........). Ali........
Daleko od toga da su svi takvi uvek i sektasi (i naravno da su svi sektasi takvi). Ja bih nacin njihovog ponasanja izjednacio sa onim od Alistera Krolija koji (u "knjiga mudrosti ili ludosti")kaze svom sinu: "SINE, TI SAMO JEDNO PRAVO IMAS, A TO JE DA SLEDIS VOLJU SVOJU". Ovaj tip ljudi je (po mom skromnom misljenju jer im nisam ni do clanaka po sposobnostima) jednostavno receno "iscasen u mozak" i tu je nemoguce bilo sta popravljati. Kao sto mudzahedin sve radi sa ciljem da vodi sveti rat protiv nevernika, tako i ovi sve rade da vode rat ZA SEBE SAME i ni za kog drugog. Osnov za njihovo bitisanje je patnja drugih a nacini kako uspevaju da to izvedu su za ogromnu vecinu nas jednostavno neshvatljivi. Obicnog coveka od takvog moze da sacuva samo "bog" u njemu samom i ako ga obican u sebi "nosi" onda je, bez obzira na patnje koje ce proziveti, ipak zasticen od ovakvih. Recimo da bih taj tip zlh ljudi metaforicki nazvao djavolima!
 
dragonfromdarkness:
Prvi razog je BES I OSVETA koju taj zli nosi u sebi jer je nekad od nekog, davno, pretrpeo (ili i dalje trpi) teror bilo koje vrste a nije u mogucnosti ili nije sposoban da se svom "teroristi" suprotstavi, da se od njega odbrani, pa onda svboj bes iskaljuje tamo gde moze. Taj tip licnosti uzmice jedino ako naidje na "tvrdo", sto jednostavnije receno znaci da se radi o kukavici (takav je postao sticajem okolnosti, ne znaci da je takav po prirodi)..........

Drugi razlog (a pretpostavljam da je ovaj drugi u stvari odgovor koji je arttim trazila) je sto taj zli to jednostavno nosi u sebi, TAKAV JE! Ovaj tip licnosti je skoro nemoguce prepoznati! To su u najvecem broju slucajeva "dobri" ljudi, okolina ih postuje, uvazava njihovo misljenje, zauzimaju relativno visoke pozicije u svom okruzenju (bez obzira na status). Poseduju veoma visok nivo inteligencije i upravo je to no sto im omogucuje da ostanu neprimeceni, da sakriju svoju pravu prirodu. Medjutim, ako se postupci takvih ljudi posmatraju duzi niz godina, deceniju recimo, moze da se "prokuzi" o kakvoj osobi se radi. ALi velikom vecinom oni ostaju "neotkriveni" jer je "dubina" njihovog razmisljanja tolika da je u to jednostavno nemoguce verovati......

Meni je zanimljiv taj tip ljudi koje je tesko razotkriti kao zle….jer njihova zla dela su suptilno zla…tajno zla…I tek analiziranjem njih kroz duzi vremenski period moze se zakljuciti kakvi su zapravo…..Ipak zlo se uvek mora ispoljiti….samo treba pratiti znake.....
Da li mislis da se takvi ljudi mogu ipak promeniti….svoju zlu sustinu…..ili je ne menjaju jer to ne zele….ili ne mogu???
Kad kazes takav je.....da li to znaci da ne moze biti drugaciji...????
 
ja znam puno glupih ljudi koji nisu nimalo zli....chak su i dobri ljud totalno....isto vazhi i za slabe....chak bi se usudio retji za sebe da sam slab....naravno sad mozhesh retji i da sam zao....al nisam
 
AntunTun:
ja znam puno glupih ljudi koji nisu nimalo zli....chak su i dobri ljud totalno....isto vazhi i za slabe....chak bi se usudio retji za sebe da sam slab....naravno sad mozhesh retji i da sam zao....al nisam
Za Tuna: nisu SVI glupi i SVI slabi ljudi obavezno zli, ali su SVi zli ljudi ili slabi ili glupi ili mešano.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top