Peta bgd gimnazija i njeni podanici...

Sorry shto tek sad odgovaram-bila sam na Kopu...

Kapiram, ali sto se tice hemije i fizike-definitivno sam "osakacena"... Nijedna profesorka ne ume da predaje normalno svoj predmet. Htela sam ETF posle nekih prica na Kopu, ali tu se polaze fizika zar ne... I sta onda meni preostaje? Kako da upisujem fax ako ne mogu da prodjem na testu za upis? To je, verujem, jedan od vecih problema vecine danas.
Onda mi nekako izgleda da moram da pribegnem onakvom biranju fakulteta... To da su nasi fakulteti u haosu (ajde ja cu da budem pristojnija :-? ) za to znam... Dovoljan primer mi je moja mama koja radi na arhitekturi. Boze sta napravise od tog divnog i u sustini kreativnog fakulteta...
Jednostavno ne znam sta cu. Dosta mi je vise i mame koja stalno stoji nad glavom i opominje :"Moras se vec jednom opredeliti sta ces da radis u zivotu... Kako mislis da upises fakultet sa takvim ocenama?" itd, itd... Znam da je u pravu, ali ni meni nije lako.
Nekako me uhvati frka kad sam sama jer bezvoljno krenem da razmisljam sta cu posle gimnazije.

Ne znam... Zaista ne znam...

A Konan e u parnoj tako da ga ne vidjam...
 
Kao sto vec rekoh...ti fakticki mozes da upises bilo koji fakultet bez obzira na ocene iz srednje. Naravno, nije pozeljno biti ekstremno los. Recimo da je uspeh is srednje koji je oko 30-ak poena sasvim prosecan, mozda cak i malkice jaci (kada je malo iznad 30). Sa tim brojem poena ja smem da garantujem da upisujes zeljeni fakultet uz odlicno uradjen prijemni (dakle oko 90% procenata prijemnog). Upisujes cak i fakultete koji su poznati po ekstremno teskim uslovima za upis kao sto su Arhitektura, Medicina, Stomatologija...a jos ako se opredelis za neki prirodno-tehnicki (ETF,masinski,saobracajni,gradjevinski...), ili u krajnjoj liniji matematicki fakultet (matematicki,fizika,fizicka-hemija...), prolazak ti je zagarantovan 100%.Naravno, uz dobro uradjen prijemni. Ovo je uvek uslov jelte:).
Poznato je da je tokom poslednje decenije znatno opalo interesovanje za ovakve fakultete, a naglo poraslo za fakultete kao sto su ekonomski, Pravni, FON, razni menadzmenti...itd. Zato ih je dosta tesko i upisati. Dakle, osim dobrog uspeha potreban je i fantasticno uradjen prijemni. Dok za fiziku, PMF, masinski, hemijski...imas mesta i u drugom upisnom roku. Sto je po meni porazavajuce ali ok.
Ako se malo bolje osvrnes, ti ustvari i nemas neki ogroman izbor. uglavnom znas sta neces a spisak zeljenih fakulteta svodis na svega tri-cetiri. Upoznaj se detaljno sa uslovima studiranja na njima, sa prilikama koje nude, sa opremljenoscu, sa tezinom gradiva, sa nastavom i programom studiranja, sa mnogim drugim mogucnostima koje pruza i mislim da ne mozes da pogresis.
Naravno, sve ovo ti govorim iz licnog iskustva jer ja nisam tako radio, nazalost. Ali posto je sada kasno ja ne mogu da ucim na svojim greskama, ali mogu svakome i bilo kome da kazem ili sa njim da diskutujem o temi beogradskog Univerziteta.
Inace, zaista moras vec da se opredelis. Ali ne zato sto je to moranje apsolutni imperativ koji mora da se ispuni, vec jednostavno "moras" da se kasnije ne bi mucila niti kajala. Pokusaj odabir fakulteta da shvatis kao novu priliku, kao najjaci test koji je pred tobom ikada bio, kao izbor koji ces sa zadovoljstvom da uradis. Dakle, izborom fakulteta ostvari svoju zelju i ostvari svoju ljubav prema necemu...a ne neku obavezu koja mora da se zavrsi jer je eto-tako doslo vreme da se to uradi. Olaksaj sebi, ali se ipak odluci bez mucenja.
Mozda ces negde moci da cujes i pametniji i korisniji savet...ja ti samo ovo govorim iz perspektive nekoga ko se PRILICNO (ali ovo shvati potpuno bukvalno) mucio dok nije odlucio sta ce. ETF, filozofija, arhitektura, saobracajni...i na kraju je odluka pala jedva, bukvalno zbog neophodnosti situacije (jer su vec tri nedelje ostale). I osim ovoga sto studiram, i dalje me zanima sve sto je u vezi da drugim fakultetima koje sam zeleo. Ne prolazi me i dalje i ja bih rado studirao jos nesto. Naravno, da mogu, da imam vremena ali i umnih kapaciteta:). Ali posto ne verujem da je to moguce ostvariti ostaje zelja i dalje. E vidis - tako nemoj da radis. Odluci se za ono pravo i posle nema vise kajanja i razmisljanja.
 
Hvala ti. Nemas pojma koliko mi mnogo znaci sve ovo sto si mi rekao/napisao. Vidi se da si formirana licnost i to mi se svidja kod tebe... Dobro, tu je i uticaj godina i neko naceto zivotno iskustvo i zato cenim sve sto kazes. Ne brini za mene, ja cu vec nesto odluciti...

U medjuvremenu da se mi vratimo nasoj temi?
 
Pa i to sto kazes...kad pogledas unazad prosto je neverovatno sta sve mozes da naucis, vidis i cujes u periodu od 4. srednje pa do neke sredine fakulteta...samo ako zelis naravno:).
A sta je bese nasa tema:)? Nego, jel se vidjas i dalje sa Minom? ja nju od srednje nisam video uopste. Sta se desava u Petoj? jel bilo skoro nekih posebnih incidenata:)? bas mi nedostaju pojedine situacije iz Pete. pitaj Minu da ti ukratko prokomentarise ponasanje pojedinih, po njoj najupecatljivijih, ljudi iz naseg odeljenja:)). to se retko ponavlja:)).
 
Narode,gde ste?Shta se radi?
JA SAM SE KONACHNO VRATILA!!!
Jesam vam nedostajala??? ;) Shalim se!
Shto se Pete tiche,bash se secam kako je nama bilo SAVRSHENO u prvoj godini...Ponekad me bash uhvati nostalgija...Bili smo klinci, ludovali 24/7, zezali se...IZLAZILI ZAJEDNO (mislim na nashe odeljenje)...U drugom razredu smo se izdelili, ali bez sumnje mislim da ce sve biti ok!S obzirom na to kako smo startovali trecu godinu, sada je sve bolje i bolje (mislim na druzenje)...A kao konachno shvatimo da smo bash gotiva odeljenje - bice malo kasno...
Shmrc! Necu da razmishljam o tome!!!
 
Eto, ja moram da priznam da sam od Pete ocekivao mnogo, mnogo vise, pre svega u intelektualnom smislu. Tu ne mislim, na prvom mestu, na strucni kadar, vec radije na "drustvo". Dakle, ljude koji su upisali ili koji upisuju Petu, svrstavam u metiljave, bezidejne, neobrazovane i lenje.
Ustvari, kada se osvrnem na prve godine, ne mogu pobeci od sustinskog pitanja - da li je Peta izneverila mene, ili sam ja izneverio Petu?
Sudeci na osnovu vasih komentara, moram da zakljucim da bas i ne delimo isto misljenje, ali bih cenio da cujem vasu perspektivu.
Uz to, dodao bih jos samo da je Biljana Ignjic medju najstrucnijim nastavnickim kadrom u Srbiji. To mogu da kazem ciste savesti nakon provedene godine u nekim drugim gimnazijama u Beogradu, a potom i u jednoj od najacih gimnazija u US.
 
Fume:
Eto, ja moram da priznam da sam od Pete ocekivao mnogo, mnogo vise, pre svega u intelektualnom smislu. Tu ne mislim, na prvom mestu, na strucni kadar, vec radije na "drustvo". Dakle, ljude koji su upisali ili koji upisuju Petu, svrstavam u metiljave, bezidejne, neobrazovane i lenje.
Metiljave, bezidejne, neobrazovane, lenje? Shto to?

... ali barem si prvi koji se nije zhalio na profesore. ,,Ne mozhete vishe da trpite torturu..." da ne mislite da malo preterujete? :/ Ako hocjete profesore koji cje vam dati ocene kako god, valjda nije trebalo ni da razmishljate o upisu u Petu. .. a ~ludih profesora ima svuda.

Peta je shkola koja trazhi mnogo, ali mislim da dosta i daje. Samo je pitanje da li cje to neko primiti ili ne.
 
Pozdrav mucenici Pete;). Internet u ovoj zemlji je preskup za moje prohteve pa su stoga celni ljudi moje kuce primenili restrikcije ne neodredjeno vreme:).
@sacrificed: Gde si ti? ponestalo je nesto tvojih postova ovde? Kako ide ovo drugo polugodiste? Hvala Bogu sto postoji "Nislija" jer bi u vecini slucajeva ostao mrtav gladan...a i kako bih drugacije video Petu hehehe.
@sanjalica: Pa bre Sanjalice naravno da si nedostajala, ne moras ni da pitas...zamrla je ova tema skroz.
@fume: "Metiljave, bezidejne, neobrazovane, lenje?" Ti si bas puno hrabar kada se usudjujes tako uopstenu izjavu da das. Zapitaj se, mozda nisi dovoljno ljudi upoznao...ili se nisi snasao na nacin na koji si zeleo. Vecina ljudi koje sam ja poznavao su bili veoma vredni (da ne kazem bas neumorni). Bezidejni? Ni tu se ne bih slozio...u Petoj sam uposnao nekoliko najinventivnijih ljudi u zivotu. Metiljavi? Necu te cak ni udostojiti odgovora. Neobrazovani? Jedino se ovde slazemo. Ali, nije li to problem koji postoji i na globalnom planu o ovoj zemlji? Mada, poznavao sam za svoje godine veoma obrazovane ljude i odlicno smo se slagali. Probaj jos vise da razmislis ko je koga razocarao u tvom slucaju. Najpre bih rekao da je Peta tebe razocarala...ali isto tako nisi ni ti umeo sa njom da se udruzis...sto ne mislim da je mana.
 
@Belgrader: necu sad tvrditi da nisi upravu kada kazes da ima inventvinih, pametnih... Tacno, ali ako si pazljivo citao moj post, mogao si da uocis da je to bila ne primenjena generalizacija, sto znaci da sam ostavio prostor za izuztke (onima o kojim ti govoris, na primer).
Znas, Peta ima nesto duh, ali ne rafiniranog, a u poslednjih petnaest godina degradiranog. Stoga, kao sto dobro znas, primala je ucenike i sa 65 bodova (moj ortak zivi svedok), a to je sramotno, jer ma koliko potencijala ti ljudi da nose, to jos uvek ne znaci inventivnost, obrazovanost, pamet. Dakle, najvazniji cinilac je izostao - afinitet ka znanju. Vidis, to je ono, sto ja smatram odlucujucim faktorom. To je razlog iz kojeg neko ustane u pet ujutru da cita Nicea, a neko spava do podne, bez obzira na IQ, talente...
 
Fume:
Eto, ja moram da priznam da sam od Pete ocekivao mnogo, mnogo vise, pre svega u intelektualnom smislu. Tu ne mislim, na prvom mestu, na strucni kadar, vec radije na "drustvo". Dakle, ljude koji su upisali ili koji upisuju Petu, svrstavam u metiljave, bezidejne, neobrazovane i lenje.
Ustvari, kada se osvrnem na prve godine, ne mogu pobeci od sustinskog pitanja - da li je Peta izneverila mene, ili sam ja izneverio Petu?
Sudeci na osnovu vasih komentara, moram da zakljucim da bas i ne delimo isto misljenje, ali bih cenio da cujem vasu perspektivu.
Uz to, dodao bih jos samo da je Biljana Ignjic medju najstrucnijim nastavnickim kadrom u Srbiji. To mogu da kazem ciste savesti nakon provedene godine u nekim drugim gimnazijama u Beogradu, a potom i u jednoj od najacih gimnazija u US.

tja... vidim da ti je i ego uspesno prosperirao. Bas lepo.
 
Fume:
Eto, ja moram da priznam da sam od Pete ocekivao mnogo, mnogo vise, pre svega u intelektualnom smislu. Tu ne mislim, na prvom mestu, na strucni kadar, vec radije na "drustvo". Dakle, ljude koji su upisali ili koji upisuju Petu, svrstavam u metiljave, bezidejne, neobrazovane i lenje.
Ustvari, kada se osvrnem na prve godine, ne mogu pobeci od sustinskog pitanja - da li je Peta izneverila mene, ili sam ja izneverio Petu?
Sudeci na osnovu vasih komentara, moram da zakljucim da bas i ne delimo isto misljenje, ali bih cenio da cujem vasu perspektivu.
Uz to, dodao bih jos samo da je Biljana Ignjic medju najstrucnijim nastavnickim kadrom u Srbiji. To mogu da kazem ciste savesti nakon provedene godine u nekim drugim gimnazijama u Beogradu, a potom i u jednoj od najacih gimnazija u US.
Skoro svi srednjoshkolci danas su bezidejni, lenji i pre svega nezainteresovani. Nije situacija bila mnogo bolja kada sam ja ishla u Petu. Nije shkola kriva za to.

Bilja Ignjic je odlichan profesor i veliki prijatelj, ako se na pravi nachin postavite prema njoj.
 
@Fume: Znam da je Peta upisivala i ljude sa nesto slabijim poenima...ali zasto bi to trebalo da bude pokazatelj njene moci. Ako ti broj poena shvatas kao osnovno i jedino merilo necijih sposobnosti onda ja stvarno ne bih znao sta da mislim o tvojim kriterijumima? Da su vrlo prosti i svakidasnji? Jednostavno, jacina, lepota i duhovnost neke skole se nikada nisu merili njenom donjom granicom za upis. Znas i ti vrlo dobro da je puno ljudi u stanju da zasija u odredjenom periodu zivota i da tada zaista postignu fantasticne rezultate. Bas naprotiv, potencijal je osnovna nuznost. Potencijal je potreban uslov da bi uopste mogli da pricamo o pokazanoj inventivnosti ili obrazovanju. Rad, istrajnost, afinitet, zelju mozemo da shvatimo i kao dovoljan uslov.
A to sto ti ustajes u pet sati prepodne da bi citao Nicea ja iskljucivo shvatam kao izuzetno dobar bioloski ritam koji posedujes, sto je vrlo pohvalno. Ustvari, ti si svoj bio-ritam fantasticno podesio. Stoga, nemoj prosipati pricu o ranom ustajanju. To nije skoro nikakvo merilo necijih potencijala ili jacine raznih vrsta inteligencije. To je samo jaka volja i dobra utreniranost. Apsolutno nista te nece spreciti od spavanja kada dopamin pocne da navire u mozak. Tako da taj tvoj argument nema dovoljnu jacinu. Ocigledno je tvoj afinitet ka znanju ogroman, ali meni je sasvim jasno zbog cega ga smatras odlucujucim faktorom. Jer time naravno mozes da se pohvalis. Ali osim afiniteta, ja sam se usudio da jos mnogo stvari shvatim kao vazne faktore u citavom procesu. Ne bih smeo jednom osobinom da generalizujem.
Degradiran duh? Pa zar citava zamlja nije u skoro svim aspektima degradirana poslednjih godina? Pa Peta gimanzija je samo jedna lokalna celija ciji duh moze da se meri i koji se naravno delom reflektuje na jedno globalnije stanje. Ili bolje receno, stanje kojem smo bili izlozeni neminovno je uticalo i na Petu. Ali Peta je ipak uspela da iskoraci tokom svih godina. Peta nije podlegla opstoj situaciji i opstim pojmovima koji su bili uspostavljenji kao vredni. I nije jedina skola koja se time moze pohvaliti. Ali svakako pripada toj omanjoj grupi.
 
Prvo bih zeleo da pozdravim sve bivse i sadasnje ucenike Pete! Ovo je sjajna skola. Sa drustvom nikada nije dosadno, profesori su vecinom strogi ali pravedni. Vidim da je ucenicko telo kamen spoticanja nekih proslih postova. Mi smo veoma slicni prethodnim generacijama, ima i onih zeljnih znanja kao i lenjivaca. To je normalna pojava. Meni(mada ce nekima ovo izgledati naivno) uopste ne smeta manji broj potrebnih bodova kada se moja generacija upisivala(62). Ja licno sam imao 98.5 bodova, ali mislim da to nije poenta. Drustvo iz moje generacije mi se cini mnogo normalnije od starijih generacija(klasicni americki streberi). Nemam nista protiv ljudi koji su zedni znanja, sebe svrstavam u tu grupu ljudi. Ali ambicija nosi posledice. Ti, tzv buduci akademski mozgovi ove zemlje su preokupirani svojom personom, gledaju samo na sebe i ne osvrcu se na stetu koju proizvode odeljenju i pojedincima koji se na manje agresivan i vise fer nacin trude da se istaknu. Vazno je i da naucimo da funkcionisemo kao tim, a ne samo kao pojedinci(najlakse je istaci se kao jedinka).
O profesorima imam reci hvale, mada sam ja u dosadasnjem obrazovanju(tj. u OS) imao profesorku matematike koja je bolji predavac od svih profesora matematike iz Pete.
Sada sam treca godina, a posto se na naznake psihickog zlostavljanja iskljucim, a na kraju puknem predmeti poput fizike i matematike zapusteni sa moje strane. To je moj licni problem.
Ali posebno moram da pohvali profesorku Spiric, takav profesor se jako retko srece! Pozdrav svima, ocekujem vase komentare!
 
Ma koje uplacivanje sata?:) Jos kada bih i na to morao da obracam paznju...tu je 042 hehehe. Dosta je jeftinije od prethodnog 041...a kabl nikako da stigne:).
Po mojim shvatanjima nabolji utisak od profesora na mene je ostavila Mira Markovic koja predaje Fiziku. E sad...ne zato sto kod nje nikada nisam imao problema da dobijem 5, vec zato sto je to jedna od retkih osoba koja je jake emocije unela u svoj profesionalni rad. Zato su je mnogi i prilicno kritikovali, i nije bila omiljena dole u zbornici. Ali kako bi i mogla biti kada djaci udju unutra sa buketom cveca, pridju samo njoj, pozdrave je i odu neprimecujuci druge profesore. A oni se guse u svojoj sujeti. Inace, dva puta tokom skolovanja je bila na ivici da zaplace kada sa predavanja tema skrene na neke opste stvari. Inace njena deca su u Australiji, dugo ih nije vidjala i izgledala je strasno tuzno zbog toga. A relativno je mlada. Jedina je dozvoljavala da otvorimo dnevnik kod nje na casu i da upisujemo "zak" u rubrici za izostanke i nikada se nije bunila. Takodje, jedina je uvek bila spremna da u bilo kom trenutku prekine predavanja i slusa neki ozbiljniji problem koji je imalo celo odeljenje ili pojedinci. Licno mojim problemom sa ekskurzije u trecoj godini se pozabavila skoro ceo sledeci sedmi cas. A ostalo je skoro celo odeljenje...zamisli ej, niko nije ni zeleo da krene kuci. Stalno smo je zvali da se slika sa nama ali se ona nasa glupaca stalno bunila i nije dozvoljavala. samo njoj skidam kapu, zbog pokazane ljudskosti i nedostatka sujete i nadmenosti, i nikome vise. O profesionalnosti ne bih. Ona je to zrtvovala jer drugacije nije mogla da pokaze koliko veliko srce ima.
@sacrificed: ne mogu da zapamtim ovaj novi nik...Cast?:) Pa ne znam...ja sam u poslednje vreme dosta cesto bio u blizini Pete. Pre neki dan sam bio u Kornjaci. Ne znam kad cu opet, mozda kad ogladnim...;).
 
andja_stay_cool:
cujem da danas slavite jubilej..pa - cestitam
ahm, da, slavimo mi 100 godina shkole vishe puta. priredbe i priredbe, veselo.
beast_smesko.gif


hm, koliko vidim, nema nikog iz neparne da komentarishe profesore? ((:
ovaaaj, koga znam iz parne? proshle godine mi je predavao Nebojsha logiku. znam da nisam uchila OopS ali mi je taj nachin rada potpuno odgovarao... zna se shta treba da se zna, i to je to. kul lik.
dalje... hm, Borka, engleskinja, radi u obe smene. jbg, sve se kachim za profesore koje ljudi ne vole. :/ mislim da se od nje zaista mozhe nauchiti engleski.
jaoo, pa, Potochanka, srpkinja/bibliotekarka. predavala mi je nekad srpski... mila zhena.
ne mogu se nikog setiti vishe. ?;
 

Back
Top