Astronomija-edukacija?

Nemanja 90

Zainteresovan član
Poruka
232
Kako bih mogao da naucim nesto o tome koja se sazvezdja mogu videti sa nasih prostora, i kada, koje magline i gde na nebu mogu da vidim, kada se vide jupiter, saturn... i sve ostalo vezano za astronomiju, kao i to kako nastaju komete, meteori, uopste o nebeskim telima, i svemu ostalom sto nije vezano za nasu planetu. Mozda neka knjiga, sajt ili sta god vam padne napamet. Unapred hvala, mnogo me zanima sve to a hocu i da kupim teleskop. 8)
 
Svake jeseni Astronomsko drustvo Rudjer Boskovic organizuje skolu astronomije, pa mislim da ni sad to nece biti izuzetak. Ne znam samo kako stvari sada stoje, ali bilo je besplatno i mogao je da dodje ko god hoce. Sve se odigravalo na Kalemegdanu, vikendom. Pokusaj da ih nadjes :)
 
znas hrvati mnogo rade na prosirivanju raznih sajtova pa mora da postoji jeda koji ce tebi pomoci. :idea: ako nista onda probaj sa nekim njihovim pretrazivacima. stvarno je astronomija cool i ja imam enciklopediju samo o astronomiji. :D :D :D
 
Ta škola na kališu je super, bio sam pre par godina... Ako si iz ns-a i baš ne možeš da dodješ, probaj da nabaviš neke od astronomskih programa. U poslednjih par godina pojavilo se nekoliko baš dobrih. Sad mi na pamet pada samo 'Planetarium', mada mislim da postoje i bolji. Ima jedan zanimljiv, zove se nešto kao 'Red ...', tamo imaš i opcije rt pogleda na bilo koju tačku u svemiru sa bilo koje tačke u svemiru. To nije loše...
 
Hvala svima, a da neko nema mozda neki program pomocu kojeg se moze saznati lokacija nama vidljivih galaksija, maglina i ostalog u odnosu na neka sazvezdja i ostalo. Gde mogu saznati kada se odigravaju neka vaznija desavanja na nebu(ako sam dobro cuo onda ce se 1.9.2005. moci videti Jupiter i Venera na skoro istom mestu na nebu(mislim da se to zove konjukcija))? Gde da nadjem tu enciklopediju?
 
Postovani Nemanja90. Odmah nakon zalaska Sunca nisko na zapadu videcete sjajnu ,,zvezdu" u narodu poznatu kao zvezda Danica (trenutno Vecernjaca) a u aktuelnoj nauci - planeta Venera. Pored nje, znatno manjeg sjaja nalzai se Jupiter. Sutra 02.09.2005. njihovo uglovno rastojanje bice nesto vise od 1 stepena i pojava se naziva konjunkcija planeta.
Narandzasta planeta koja se na istoku pojavljuje posle 23 sata je Mars.
Program koji kolege sa foruma pominju je Red Shift. Trenutno imam verziju 5 i odlicna je, ali je ne bih preporucio pocetnicima. Potrazi verziju 1.2., veoma je good i radi cak na 486 konfiguracijama.
Ne idi na Kalemegdan vec kao skoro svaki Novosadjanin prosetaj do tvrdjave i potrazi opservatoriju. Imali su tamo jedan 4 m dug refraktor i poneka dozvoljavaju znatizeljnim da ,,provire".
Od casopisa moze se lako pronaci ,,Astronomija" cije je sediste u Novom Sadu. To je bogato ilustrovan casopis edukativnog karaktera i odlican za amatere i pocetnike.

Ovu poruku pisem po treci put, jer nesto sa internetom nije ....pa se moze desiti da se pojave tri vrlo slicna odgovora. Usput, hoce li mi neko reci sta se desava sa forumom. Nisam bio nedelju dana pa vidim da su nesto nakindjurili stranice. A gde su slicice?????
 
Nemanja 90:
PS. Zar mars nije crveniji i veci, mislio sam da je merkur jer izgleda kao da je dalje.
Da li su mene zeznuli ili ja sa teleskopom http://prodaja.50webs.com treba da vidim mars velicine ovog smajlija?

Merkur je najblizi Suncu i od njega se u toku elongacije maksimalno udalji do 17 stepeni, sto znaci da se moze posmatrati neposredno pre izlaska Sunca (zapadna elongacija) ili neposredno posle zalaska Sunca (Istocna elogacija) tj. vidljiv je nisko nad horizontom. Povoljni periodi za posmatranja kratko traju. Uz pomoc dobre opreme moze se posmatrati tokom dana, al' to zahteva pokrivanje Suncevog sjaja. Ovo bas nije za igru jer kod nas je tesko naci tako dobre (izdrzljive) filtere za Sunce.
OPREZ!!! Samo delic sekunde izlaganja ocne mreznjace Suncevoj emisiji posmatranjem kroz teleskop izaziva trajno slepilo. Teleskop za koji ste dali link zahteva filter i u slucajevima posmatranja Meseca, ali u ovom slucaju ne postoji opasnost od slepila, vec samo brzog zamaranja oka.
Mars i uopste spoljne planete Suncevog sistema posmatraju se u vreme njihovih opozicija. Tada su najblize Zemlji i njihov prividni precnik je najveci. Mars se pre dve godine u avgustu veoma dobro video jer je bio u tzv. Velikoj Marsovoj opoziciji. To se retko dogadja i tada Mars u okularu pomenutog teleskopa ima pomenutu velicinu. Duzim posmatranjem i dobrom optikom mogu se razaznati i veci reljefni objekti.
 
Nemanja 90:
Jel ja to umisljam ili je tako?

Ako predpostavite da je atmosfera ravnomerno rasporedjena oko Zemlje, tada je najtanji sloj kroz koji posmatramo onaj u pravcu Zenita. Posmatranjem kroz horizont taj sloj je deblji pa se slabije sjajne zvezde ne vide. Zemljina atmosfera se ponasa kao socivo i pri horizontu ima osobinu da ,,rasiri" sliku. Zato su Sunce i Mesec pri izlasku, odnosno Zalasku prividno veci nego kada su Zenitu.
Posmatranje iz urbanih sredina - gradova, zbog svetlosnog zagadjenja (ulicna rasveta ....) je veoma ,,siromasno" i narocito otezano sto se vise priblizavamo horizontu.
 
Nemanja 90:
Ja sam kupio taj teleskop i veoma se razocarao. Mislio sam da ce mars i ostala kompanija imati precnik bar 1.5cm.

Vecina fotografija koje nam ,,serviraju" u enciklopedijama i casopisima su radjene na veoma ,,ozbiljnim" teleskopima, sa dugim ekspozicijama. Pored toga one se jos i kompjuterski dorade kako bi sira narodna masa uzivala u prizoru. :mrgreen:
Ali ne treba gubiti nadu. Za pocetak to je sasvim solidan amaterski teleskop (ako je verovati onom sto pise) i treba ga iskoristiti. ;-)
 
Znači sad svi sve znaju,
edukacija završena,
jedino ja ostao neuk ?

:dash:

Ako neko ima neki linkić
model vasione me interesuje,
planete koje se okreću oko Sunca ..
Te stvari.

Možda ima neki program da se kupi ?
Da potražim kod pirata ?

Tako je ostao si neuk i ne znaš da čitaš rečenice do kraja, lepo sam ti napisao koji je program veoma koristan. Hteo sam da dodam još koji ali pošto si tako prost uzmi pa guglaj sam.
 

Back
Top