NATO standardi

MiroslavPe

Početnik
Poruka
6
Otkako je pocela prica o nasem "priblizavanju" zapadu neprestano se pominje da ce se nasa vojska morati da prilagodi NATO standardima. Da li neko zna sta to znaci sa aspekta tehnike, koje ce zahteve morati da ispune nasi topovi, tenkovi, radio-uredjaji...
 
Najvjerovatnije necu moci potpuno da odgovorim ali sa laickog stanovista i iskustva ovde u bosni, a ako se misli na vojne standarde to bi izgledalo ovako..

Cjelokupno naoruzanje (mada je ovde vojska smijesna)
je od NATO snaga, znaci pjesadijsko-licno pa i ostalo...

Raznim zetvama naoruzanja se zeli unisiti sve sto je bilo i dobro i kvalitetno od prethodne JNA i ruske vojne opreme koju smo nekada posjedovali..

Naravno pored licnog, pjesadijskog naoruzanja treba kupiti i sve ostalo..

Jasno je da bi imali NATO standarde vojne opreme i naoruzanja moramo je i kupiti od njih, zar ne...

A zasto smo ratovali nego da bi kupovali oruzje od Amera....

Poz.
 
imam iskustva preko kompjuterskih igara... :)
zato i moj odgovor nije bio ozbiljan nego sa smajlijem, i zato rekoh "nekako mislim"...
vi ostali koji ste probali ste tu budete ozbiljni...

ali koliko sam cuo AK47 se manje zaglavljuje, ima veci kalibar, pa predpostavljam vecu zaustavnu moc, ali zato i veci trzaj...
sve u svemu pouzdanija puska od M16...
 
OK, znamo mi otprilike svi sta se zeli provuci kroz pricu o NATO standardima (kupovina zapadne tehnike), ali verujem da postoji negde nekakav spisak o tome sta svaki tenk, top i sl. mora ispuniti. E, gde se moze naci takav dokument?
 
Nexus 6:
<snip>
ali koliko sam cuo AK47 se manje zaglavljuje, ima veci kalibar, pa predpostavljam vecu zaustavnu moc, ali zato i veci trzaj...
sve u svemu pouzdanija puska od M16...

AK-47 se manje zaglavljuje od stare M16 koja vise nije u proizvodnji...sada su aktuelne M16-A1 i M16-A2 koje su veoma pouzdane.

Zahvaljujuci daleko vecoj brzini metka na ustima cevi od AK-47 (nize olucenje cevi + jace punjenje) M16, koliko znam, ima vecu zaustavnu i penetrativnu moc ok AK-47. Preciznost i brzina paljbe je takodje bolja.
 
Nexus 6:
znaci po tvom strucnom misljenju bolji je od Kalasnjikova?

Nisam ja bas toliko strucan, komentarisao sam na osnovu podataka koje sam imao prilike da procitam. Svakako da oba modela imaju prednosti i mane. Kada bih imao prike da biram, odabrao bih svakako M-16A, ali to sam samo ja...
 
Dosta je zabune oko toga i mnogima od vas nije mnogo toga jasno...

Da se razumijemo u jednom..

Sto se tice kvaliteta naoruzanja posebno pjesadijskog ali mozda mi necete vjerovati ali je istina, potvrda je poslednji rat u BiH, gdje se pjesadijsko naoruzanje od bivse JNA pokazalo mnogo bolje od NATO pjesadijskog naoruzanja koje su SAD preko svoh kanala isporucivale armiji BiH..

I u ostlim kriznim mjestima se pokazalo vise nego odlicno..

Sad je potrebno da se to naoruzanje izbaci iz upotrebe u zemljama bivseg Vasrsavskog pakta da bi ameri mogli naravno da prodaju svoje oruzje..

Koliko ce to sve da kosta to sam Bog zna, a pored svog treba da kupimo i zapadno smece da bi bili u NATO-u i partnerstvu za MIR.. (PARTNERSTVO ZA MIR - SA NATO NAORUZANJEM)

Moze na ovu temu da se polemise dosta ali niko vjerujem od nas nece moci da sagleda sve sto slijedi nakon ovih EvorAtlanskih integracija...

Koliko ce nas to samo da kosta ni Bog jos nije izracunao....
 
ma ko zna koja su oni govna slali muslimanima i hrvatima...sigurno im nisu slali nesto vrhunsko...

a JNA je imala nase oruzje...iz "priznatih" fabrika...

ne bih bas okarakterisao zapadno naoruzanje
kao smece, ali imam dosta rezervisanosti sto se tice toga...na strucnjacima je da procene sta treba da se radi...
 
Malo je previše dat naglasak na kupovini naoružanja.
Ne treba sve kupovati!
Madjarska i rumunija ,poljska i drugi bivši "istočni" su u nato paktu pa su zadržali u naoružanju i AK-47,tenkove t-72,ruske oklopne transportere,avione mig-29,su-22 i su-25,radare,ruske topove i višecevne raketne bacače itd.
Naravno da nabavljaju nove "stvarčice" ali to nije ni hitno niti ih neko tera na to!
Jedino što su morali da urade,odmah,je bilo da prilagode sisteme veza i raspoznavanja,naročito u avijaciji(IFF uredjaji na primer).Isto bi važilo i za nas.
Proverite malo na netu kojim naoružanjem raspolažu te zemlje sada!
 
Alo, drugari!
AK 47 u nasem naoruzanju nije bila nikada, barem ne vise od par hiljada komada.M 70 je u pitanju.A to nije isto, milioni detalja u izgledu u nacinu funkcionisanja razlikuju sve klonirana AK 47 puske.Sustina je ista, rad na principu pozajmice gasova.M 16 radi na principu kratkog trzaja cevi-dugo trzanje zatvaraca.
Sustina je u standardizaciji municije koja hrani naoruzanje.M16 koristi /mislim/ 5,56mm zrno.Istocna malokalibarska resenja su se bazirala na kalibru 5,45mm.M 70, AK47 i ostali klonovi koriste 7,62x39 metak.Kalibar x duzina caure.
Isto se odnosi na artiljerijsku ili tenkovsku municiju.Zapadni kalibri su bili 100, 105 ili 155mm, pa i 203mm.
Istocni 100, 122, 152.. itd.Zastava je vez odradila i opitovanja prototipova pusaka koje ce raditi i na 5,45 i na 5,56mm.Zasnovane su isto na principu pozajmice gasova, sto je ono revolucionarno sto je proisteklo iz glave Anatolija Kalasnjikova.Serijske proizvodnje su spremne, nulte serije odradjene, samo sad traze onoga ko bi to kupio pa da krenu.Posto VSCG nema para, a i dalje ima gomile streljackog naoruzanja, traze kupce po svetu.
Nije samo kupovina naoruzanja u pitanju.
Radi se i o organizaciji jedinica i stabova, promeni taktike upotrebe jedinica, sistemu veza itd.Madjarska je procenila 1997 ili 1998 da ce je samo ulazak u NATO kostati oko 40 mlrd $.
 
mshone:
<snip>
Zasnovane su isto na principu pozajmice gasova, sto je ono revolucionarno sto je proisteklo iz glave Anatolija Kalasnjikova.
<snip>

Nista revolucionarno nije proisteklo iz glave pomenutog, vec iz glava nemackih inzenjera i to tokom WWII, a Kalasnjikov je samo iskoristio grupu zarobljenih nemaca da mu odrade posao i modifikuju staru nemacku StG-44 (mada ima onih koji tvrde da je bilo i dosta detalja sa jos starijih americkih pusaka kao sto je Remingtom Model 8 )...uostalom, ovde mozes da pogledas slicnosti (i razlike):

http://paulomorales.tripod.com/stg-44.html
 
Tex707:
mshone:
<snip>
Zasnovane su isto na principu pozajmice gasova, sto je ono revolucionarno sto je proisteklo iz glave Anatolija Kalasnjikova.
<snip>

Nista revolucionarno nije proisteklo iz glave pomenutog, vec iz glava nemackih inzenjera i to tokom WWII, a Kalasnjikov je samo iskoristio grupu zarobljenih nemaca da mu odrade posao i modifikuju staru nemacku StG-44 (mada ima onih koji tvrde da je bilo i dosta detalja sa jos starijih americkih pusaka kao sto je Remingtom Model 8 )...uostalom, ovde mozes da pogledas slicnosti (i razlike):

http://paulomorales.tripod.com/stg-44.html

ma ok bre, u pravu si da je princip stariji od anatolija kalasnjihova.Ipak je on autor i vlasnik patenta, pa odekle god da ideja potekla.
 
mshone:
ma ok bre, u pravu si da je princip stariji od anatolija kalasnjihova.Ipak je on autor i vlasnik patenta, pa odekle god da ideja potekla.

Ne znam da li ti je poznato, ali ne moze da se patentira nesto sto je vec poznato i u upotrebi. Uz to, svaki patent vazi samo 20 godina.
 
mshone:
neznam dali ti je poznatyo, ali moze da se patentira sve sto funkcionise i nije do sada patentirano.

Preporucujem ti da ne komentarises stvari koje ne poznajes.

Moze da se POKUSA da se patentira bukvalno SVE (kada platis odgovarajuce takse naravno), a uz prijavu moras da navedes tzv. "stanje tehnike" (prior art), a to su prethodni patenti koji tretiraju istu oblast ili stvari u upotrebi koje mogu da sluze za osnovu patenta. Cak iako ne navedes, ispitivaci ce to pronaci sami i izdace ti ISR (International Search Report) koji izgleda otprilike ovako:

http://www.wipo.int/ipdl/IPDL-CIMAGES/images3.jsp?WEEK=50/2003&DOC=03/101855&TYPE=A1&TIME=1125300845

(stranica 35 pa na dalje)

....ako dobijes ocenu npr. "X" ili "Y" znas da od takvog patenta nema nista. Malo sam uprostio stvari, postoji i Izvestaj o prethodnom medjunarodnom ispitivanju (IPER) koji je takodje bitan, ali da ne davim mnogo...poznate stvari NE mogu da se patentiraju.

Uostalom, mozes da probas i sam...tocak, npr. nije patentiran...idi patentiraj ga i bices najbogatiji covek na svetu.
 

Back
Top