Zabole me ruka od potpisivanja

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Први пут да ми је објављено једно дело, тако да ме јуче заболе рука од потписивања, што му дође као спортска повреда...
Објављен је мој путопис из 2002 са путовања по Португалу, Француској и Шпанији.
Овде преносим један текстић одатле и пар слика које су у фотогалерији овог путописа.

ТАМО ГДЕ ЈЕ СВЕ ПОЧЕЛО

Ја још чекам азурне зоре
Ја још желим препливати море
Ја још сањам земље далеке
Северина

12.07.2002. A.D. Ovar, Portugalo

Порсупресто, можемо тако рећи да је ''све почело'' у Русији, Египту, Грчкој, Италији или Енглеској. Али шта је то почело овде у Португалу?
Потребно је вратити се у XV век. Тек ослобођени од Арабљана и притиснути на копну од стране много јачих Шпанаца, нова нација, Португалци окренули су се мору, трговини и истраживањима. И све прве проналаске прекоморских земаља одрадили су Португалци и Италијани у служби шпанске краљице. Одавде су се отиснули Васко де Гама и остали. Одавде су пошле експедиције које су опловиле Рт Добре Наде, откриле пут за Индију и утрле европском господарењу над осталим континентима.
Португалска колонијална империја протезала се од Јапана до Бразила у годинама највеће моћи. Ипак, о њој се мало мање зна него о колонијалним империјама Шпанаца, Енглеза или Француза. Зато постоје два разлога:
1) Португалци су први установили колонијалну империју и први изгубили надмоћ, још негде у XVI веку.
2) Португалска империја се заснивала пре на трговини и истуреним базама него на освајањима читавих колонија.
Над португалском империјом сунце никада није залазило!
Подвукао бих овде разлику између колонијалних освајања Шпанаца и Португалаца. На основу горе наведене две тачке може се закључити да би то било као кад би поредили Рим и Картагину.
Али између Рима и Шпаније постоји велика разлика. Римљани нису уништавали цивилизације (осим картагинске), они су цивилизацију ширили. А Шпанци су уништили најнапредније цивилизације Ацтека и Инка. Једини ''грех'' ових цивилизација био је што нису имали средства за убијање као шро су барут, ковано гвожђе или коњица. И што су имали толико злата да га нису ни сматрали највреднијим металом. Шпанци би понекад њима објашњавали своју незајажљиву потребу за златом неком болешћу. И била је у питању болест – похлепа!
Наравно, нису ни Португалци били претерано слатки у својој колонизацији. Они су развили трговину робљем које су углавном куповали за багателу од афричких поглавица. Ова трговина заувек је осакатила Африку.
Остаје питање каква би била судбина јужноамеричких цивилизација да су биле у надлежности Португалаца. Можда би са њима само трговали као што су то радили у Индији. А можда би били још гори од Шпанаца. Најзад у самој Индији после Португалаца дошли су Енглези које није интересовала само трговина. Апетите белог човека ништа није ограничавало.

02P_Ajuleos.jpg


02P_Lagos.jpg


02P_klosare.jpg
 

Back
Top