Propast obrazovanja

doc.smash

Domaćin
Poruka
4.206
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/42...-od-65-zemalja-tinejdzeri-iz-Sangaja-najbolji

Mislim da gore navedena vest sve govori. Kako roditelji mogu da se izbore sa ovim? Koliko ovo stanje može da potraje kod nas? :confused:
Ili nas jednostavno svi mrze (jevreji, masoni, amerikanci, albanci, templari...) pa nam namerno fiksiraju ovakve zadatke? :mrgreen:
Najveća mana kod nas je što učimo previše teorije, suvoparnog teksta u školama, ne uči se razumevanju ( što se vidi npr. kad se tekstualno zada sistem linearnih ili kvadratnih jednačina). O praktičnoj nastavi da ne pričamo. Iz hemije sam samo jednom imao neki eksperiment u srednjoj, a učio sam 4 godine. A fizika se svodi na učenje šablona i formula, ne i razumevanja datog gradiva.
 
Nije to samo u Srbiji tako. Imam sina srednjoškolca, u jednom od predmeta mora znati sve napamet, ako slučajno izostavi neki veznik, ocjena je jedan. Žalili se učenici, žalili se roditelji...i ništa. Na takav način uči se u većini škola, djeca izlaze polupismena, a da ne govorim o stručnim znanjima...jadno. Cijeli sustav je u neredu i neradu.
 
Vjeruj mi da je istina...da ne znam tipa, mislila bih da klinci izmišljaju, ali je istina...kod njega ocjene samo 1 ili 5, za pet sve od riječi do riječi napamet. To nema veze s obrazovanjem ili zdravom pameću.
 
To naročito, domaći su ipak potrebni zbog neke radne navike.
Ali tu je celokupno društvo otišlo u p.m. Na blicu je ipak primer da više ljudi komentariše Staniju nego ovo.
Jedina nada nam je da dovedemo nekog japanca ili bar finca za ministra prosvete, ironija je da smo pod strancima često bolje napredovali.
 
Mene ovo ne iznenadjuje. Nego je tuzno sto se mi uvek busamo u grudi da nam je obrazovanje ovde odlicno, a "ne k'o kod glupih Amera", a kod nas se mahom praktikuje neko verglanje cinjenica i ucenje napamet. Mozes odlican ucenik i Vukovac da budes sa tom strategijom. Pa odes na fakultet, a na prvom ispitu te profesor pita: "za sta ljudi mogu da koriste kamen", a ti se izbezumis jer "to nigde ne pise u knjizi". :dash:
 
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/42...-od-65-zemalja-tinejdzeri-iz-Sangaja-najbolji

Mislim da gore navedena vest sve govori. Kako roditelji mogu da se izbore sa ovim? Koliko ovo stanje može da potraje kod nas? :confused:
Ili nas jednostavno svi mrze (jevreji, masoni, amerikanci, albanci, templari...) pa nam namerno fiksiraju ovakve zadatke? :mrgreen:
Najveća mana kod nas je što učimo previše teorije, suvoparnog teksta u školama, ne uči se razumevanju ( što se vidi npr. kad se tekstualno zada sistem linearnih ili kvadratnih jednačina). O praktičnoj nastavi da ne pričamo. Iz hemije sam samo jednom imao neki eksperiment u srednjoj, a učio sam 4 godine. A fizika se svodi na učenje šablona i formula, ne i razumevanja datog gradiva.

i iddioti veruju u ovo ????
pre 3 dana nam je i zdravstvo proglaseno za poslednje u evropi.. jadni mi sve nam je poslednje. kako li samo onda uspeju da ga upropaste jbm li im mamicu lazljivu i njima i ovima sto veruju
 
Mene ovo ne iznenadjuje. Nego je tuzno sto se mi uvek busamo u grudi da nam je obrazovanje ovde odlicno, a "ne k'o kod glupih Amera", a kod nas se mahom praktikuje neko verglanje cinjenica i ucenje napamet. Mozes odlican ucenik i Vukovac da budes sa tom strategijom. Pa odes na fakultet, a na prvom ispitu te profesor pita: "za sta ljudi mogu da koriste kamen", a ti se izbezumis jer "to nigde ne pise u knjizi". :dash:

Mi smo na fakultetu imali upravo taj slucaj, djevojka najbolji student prosjek skoro 10, dakan potegne sve veze da nagradi dobrog studenta ( i sebi digne rejting) i zaposli je u dobroj firmi, posle 2 mjeseca su joj dali otkaz jer se prosto nije snalazila na prakticnim slucajevima, sada radi na fakultetu asistent je na jednom predmetu... znaci savrseno buba ali nista od toga nije shvatila....
 
Mi smo na fakultetu imali upravo taj slucaj, djevojka najbolji student prosjek skoro 10, dakan potegne sve veze da nagradi dobrog studenta ( i sebi digne rejting) i zaposli je u dobroj firmi, posle 2 mjeseca su joj dali otkaz jer se prosto nije snalazila na prakticnim slucajevima, sada radi na fakultetu asistent je na jednom predmetu... znaci savrseno buba ali nista od toga nije shvatila....

Ovo cak nije ni ta situacija... Srecom, kod nas nisi mogao samo na bubanje da imas odlicne ocene (bar mislim), iako je mnogo predmeta bilo, pa... lako. Ovo je tuga, da neko sa 19 godina ne ume da kaze za sta su ljudi koristili kamen, aman, pa ne moras da budes strucnjak da navedes 2-3 stvari. Profesor uopste nije trazio detalje, on je to pitao da bi joj pomogao, posto se zbunila na ispitu, kao, hajde da krenemo od neceg osnovnog. I nije da je ona glupa pa ne zna da se kamen koristio za gradnju kuca, na primer, nego je to nesposobnost da poveze nesto sto zna iz svakodnevnog zivota sa onim sto treba da se kaze na nastavi/ispitu, zato sto ju je nase obrazovanje ucilo da profesori traze samo ono "iz knjige" i da "stvarni zivot" i primeri iz stvarnog zivota nikakve veze sa skolom nemaju. Pa zato nije ni odgovorila.
 
Ко брани родитељима да пропитују дете о свему и свачему и да га понечему, чега у школи нема, науче?

Niko, ali pitanje je koliko ce dece primeniti to znanje u skolskim situacijama ili na testovima. Kao sto rekoh, mislim da je glavni problem ovde sto su deca naucena da ono sto se saznaje iskustveno i na druge nacine van skole, u stvarnom zivotu, itd., da to nikakve veze nema sa onim sto treba da reprodukuje u skoli ili na testu. "U moje vreme" je glavna fora bila da kad ne znas ili nisi naucio, probas da se snadjes na foru, upravo to, pricas stvari koje si cuo sa drugih strana, iz stvarnog zivota, itd., i da znas, profesori su to cenili. Barem u mojoj osnovnoj. Vec kada sam krenula u srednju (sredina/kraj 90-tih), vec je pocelo to da se sankcionise. "Fino je sve to sto si ti nama ispricala, ali da vidimo sta pise u knjizi". Pa se u deci sve vise stvara ideja da se u skoli i na testu pise samo ono sto je "diktirala nastavnica" ili sto "pise u knjizi", a sve ostalo sto si cuo ili naucio sa drugih strana se ignorise. Iskreno, mogu tu roditelji da pomazu, ali dok god nastavnici podsticu bubanje napamet i sankcionisu razmisljanje (i daju lose ocene za tacne odgovore, ali koji nisu "po knjizi"), mislim da ce se nastaviti ovakvo stanje.

Plus, da se ne lazemo, ogroman broj roditelja uopste se ne bavi svojom decom na taj nacin. Danas treba da budes srecan ako je roditelj neutralan prema tvojoj skoli; veliki broj roditelja danas otvoreno nipodastava skolu i profesore: "vidi tu budalu, zavrsila fakultet i smarala se tolike godine, a sada radi za 300 evra, nista ti nju sinko nemoj da slusas, samo mi javi ako se drzne da ti zakljuci slabu ocenu, ima da dodjem u skolu da joj je.bem sve po spisku".
 
Niko, ali pitanje je koliko ce dece primeniti to znanje u skolskim situacijama ili na testovima. Kao sto rekoh, mislim da je glavni problem ovde sto su deca naucena da ono sto se saznaje iskustveno i na druge nacine van skole, u stvarnom zivotu, itd., da to nikakve veze nema sa onim sto treba da reprodukuje u skoli ili na testu. "U moje vreme" je glavna fora bila da kad ne znas ili nisi naucio, probas da se snadjes na foru, upravo to, pricas stvari koje si cuo sa drugih strana, iz stvarnog zivota, itd., i da znas, profesori su to cenili. Barem u mojoj osnovnoj. Vec kada sam krenula u srednju (sredina/kraj 90-tih), vec je pocelo to da se sankcionise. "Fino je sve to sto si ti nama ispricala, ali da vidimo sta pise u knjizi". Pa se u deci sve vise stvara ideja da se u skoli i na testu pise samo ono sto je "diktirala nastavnica" ili sto "pise u knjizi", a sve ostalo sto si cuo ili naucio sa drugih strana se ignorise. Iskreno, mogu tu roditelji da pomazu, ali dok god nastavnici podsticu bubanje napamet i sankcionisu razmisljanje (i daju lose ocene za tacne odgovore, ali koji nisu "po knjizi"), mislim da ce se nastaviti ovakvo stanje.

Plus, da se ne lazemo, ogroman broj roditelja uopste se ne bavi svojom decom na taj nacin. Danas treba da budes srecan ako je roditelj neutralan prema tvojoj skoli; veliki broj roditelja danas otvoreno nipodastava skolu i profesore: "vidi tu budalu, zavrsila fakultet i smarala se tolike godine, a sada radi za 300 evra, nista ti nju sinko nemoj da slusas, samo mi javi ako se drzne da ti zakljuci slabu ocenu, ima da dodjem u skolu da joj je.bem sve po spisku".

Kod nas je druga prica" vidi onog ucitelja radi 3-4 h dnevno + odmori + raspusti a plata mu min 500 evra " mi nasim uciteljima zavidimo, imaju bolju platu ( kada se uzme po radnom satu) nego vecina drugih zaposlenih. Kod nas je to pozeljhno zanimanje samo je problem velikog broja ucitelja a svake godine sve manje djece pa se bukvalno grebu kada se pojavi novo radno mjesto....
 
Kod nas je druga prica" vidi onog ucitelja radi 3-4 h dnevno + odmori + raspusti a plata mu min 500 evra " mi nasim uciteljima zavidimo, imaju bolju platu ( kada se uzme po radnom satu) nego vecina drugih zaposlenih. Kod nas je to pozeljhno zanimanje samo je problem velikog broja ucitelja a svake godine sve manje djece pa se bukvalno grebu kada se pojavi novo radno mjesto....

ista je to prica
probaj se ovdje mimo prosvetne mafije zaposlit u nekoj skoli
pa ces vrlo brzo skontat u cemu je problem
a problem nisu ni djeca, ni roditelji
vec cinjenica da se, na svim nivoima, ti poslovi dobijaju iskljucivo...preko veze


da odma rascistimo - u zivotu nisam trazila posao u prosvjeti/prosveti
niti me to zanima
ali corava nisam i odbijam da se pravim da jesam
cinjenice pokazuju nedvosmisleno o cemu se radi
tj sta se radi, a sta ne
nasi...prosvetari su mahom zreli za otkaze :heart:

edit by Nina
 
Poslednja izmena od moderatora:
ista je to prica
probaj se ovdje mimo prosvetne mafije zaposlit u nekoj skoli
pa ces vrlo brzo skontat u cemu je problem
a problem nisu ni djeca, ni roditelji
vec cinjenica da se, na svim nivoima, ti poslovi dobijaju iskljucivo...preko veze
i da je u pitanju olosh koji vrlo dobro zna gdje se uvalio


da odma rascistimo - u zivotu nisam trazila posao u prosvjeti/prosveti
niti me to zanima
ali corava nisam i odbijam da se pravim da jesam
cinjenice pokazuju nedvosmisleno o cemu se radi
tj sta se radi, a sta ne
nasi...prosvetari su mahom zreli za otkaze :heart:

Sticajem okolnosti vecina ljudi u mom blizem okruzenju su prosvetari tako da sam savrseno upoznata i sa pozitivnim i negativnim aspektima tog posla, nazalost vecina je jako nezainteresovana za posao koji radi, cak ni plata (koju vasi prosvetari navode kao razlog) kod nas nije problem jer stvarno imaju dobre i redovne plate, Djeca su razmazena a oni nezainteresovani i krajnji rezultat je katastrofa, u jednom trenutku sam u rukama imala pismeni rad djeteta od 10 godina koje nije znalo razliku izmedju cirilice i latinice ( dva slova jednog pisma dva tri drugog u istoj reci) kada sam iznjela svoje misljenje da bi to djete trebalo poslati na popravni a kasnije i oboriti na godinu jer je to osnova, dobila sam odgovor da kod nas ne postoji ponavljanje razreda, znaci moze se djete poslati na popravni ( ucitelj umjesto da odmara radi cijelo ljeto) a djete ako nista nije naucilo za 5 godina nece ni za jedno ljeto, i neka se nastavnica muci sa njim od ucitelja je dosta sto ga je gledao 5 godina ???? sta da vam kazem na ovo sam ostala bez teksta
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kod nas je druga prica" vidi onog ucitelja radi 3-4 h dnevno + odmori + raspusti a plata mu min 500 evra " mi nasim uciteljima zavidimo, imaju bolju platu ( kada se uzme po radnom satu) nego vecina drugih zaposlenih. Kod nas je to pozeljhno zanimanje samo je problem velikog broja ucitelja a svake godine sve manje djece pa se bukvalno grebu kada se pojavi novo radno mjesto....

Pa znas kako, u sustini to vazi i za nas ovde, a iskreno, ljudi se biju da dobiju posao u skoli i za to su potrebne deeeeebele veze. Stalan, drzavni posao, ne radis 8 sati dnevno, zimski raspust, letnji raspust, prijavljen si, svi doprinosi placeni, itd. Jeste mnogo gadno sto su nasi ucenici postali agresivni (pa nikad ne znas ko ce da te bije ako das keca, da li ucenik ili roditelj), ali to je jos uvek siguran, drzavni posao koji nije lose placen, pa se ljudi biju da ga dobiju i potezu kojekakve veze.

Ali sa druge strane, postoji gorepomenuto razmisljanje koje sam navela, i mnogi roditelji tako govore deci: "vidi ovu budalu, zavrsio fakultet a sad radi za (ma, i za 500 evra je takvima malo), koja budala, necemo mi tako, sinko, samo neka se drzne da ti da slabu ocenu, odmah cu da je iznapusavam".

PS- To sa nepoznavanjem/nerazlikovanjem cirilice i latinice ima i ovde.
 
Значи проблем је био примане наученог у пракси.
Нашем школству недостаје практична настава

Kod nas ima dosta praktične nastave, jedan dan u tjednu je obavezna praksa za obrtničke škole. I onda ta djeca odu kod nekog majstora na praksu i čiste mu radionu ili mu obavljaju neke druge poslove koji nemaju veze sa onim za šta se školuju. Tako da ni to baš ne funkcionira.
 
Kod nas ima dosta praktične nastave, jedan dan u tjednu je obavezna praksa za obrtničke škole. I onda ta djeca odu kod nekog majstora na praksu i čiste mu radionu ili mu obavljaju neke druge poslove koji nemaju veze sa onim za šta se školuju. Tako da ni to baš ne funkcionira.

Pa i ovde sve srednje strucne imaju obaveznu praksu. Taj predmet se smatra integralnim, organizuje se praksa po preduzecima/radionicama, vec u zavisnosti od struke, dobijaju se ocene, itd. Ali opet to nista ne vredi kada na praksi ili im ovi iz preduzeca potpisu blanko to za praksu ili ih salju da im kupe pogacice, pljuge i jogurt. Najveci broj njih nista ne nauci na praksi. Ne znam sta rade na maturi, posto verujem da je praksa jedan od obaveznih maturskih ispita.
 
Mi smo na fakultetu imali upravo taj slucaj, djevojka najbolji student prosjek skoro 10, dakan potegne sve veze da nagradi dobrog studenta ( i sebi digne rejting) i zaposli je u dobroj firmi, posle 2 mjeseca su joj dali otkaz jer se prosto nije snalazila na prakticnim slucajevima, sada radi na fakultetu asistent je na jednom predmetu... znaci savrseno buba ali nista od toga nije shvatila....
ni jedan fakultet ne osposobljava za rad u privredi. zanat se peče kroz pripravnički staž i dugogodišnju praksu
 
U normalnim drzavama (hahahahaa) ti jos tokom studija pored prakticne nastave imas i razna volontiranja, internships, itd. koji te itekako spremaju. Pa posle studija ponovo taj pripravnicki staz. Ali kod nas to, prirodno, ne funkcionise. Da ne pominjemo da neko moze da ima sve to (nekim cudom) a opet zaposle nekoga preko veze.
 
U normalnim drzavama (hahahahaa) ti jos tokom studija pored prakticne nastave imas i razna volontiranja, internships, itd. koji te itekako spremaju. Pa posle studija ponovo taj pripravnicki staz. Ali kod nas to, prirodno, ne funkcionise. Da ne pominjemo da neko moze da ima sve to (nekim cudom) a opet zaposle nekoga preko veze.
zato te "normalne" države masovno uvoze kadrove iz nenormalnih
 

Back
Top