Moze li se tako oboleti...

muzipuzi

Početnik
Poruka
41
Imam pitanje za neuropsihijatre...Recite mi da li je i koliko opasno vec duze vreme maltretirati se sa nekim problemom koji se ne tice same osobe vec ga je prouzrokovao neko drugi...Naime moja prijateljica je u uzasno napregnutom i psihicki teskom stanju zbog svakodnevnog ganjanja i neuspelog pokusaja da od jedne osobe kojoj je posudila novac, isti dobije...Cifra nije mala da bi se oprostilo a on izgleda po svemu nema odakle da joj to vrati...Izbegava je cuti jednom recju muci i nju ubi savest sto je to tako lako dala a u stvari htela samo da pomogne...Sve cesce place, nocu ne spava, i izgubila je svaku radost...Zabrinuta sam i najozbiljnije vas pitam sta joj reci da olaksa svoju dusu jer ovo vodi po meni u tesku depresiju...
 
Iz ovo malo podataka koje ste napisali, nisam sigurna sta uopste mogu da Vam kazem. Da je mogla da odustane od tog novca, verovatno bi to do sad uradila, kao sto kazete suma nije mala niti beznacajna. Da li ce uleteti u ozbiljni psihicki poremecaj ili ce joj se samo 'kidati zivci' i frustrirati se (sto se desava milionima ljudi) zavisi od mnogih faktora: neko prsne zbog nekaih stvari koje su za nekog drugog prave sitnice; sve zavisi od konstitucije same licnosti i to se na ovaj nacin ne moze proceniti. Sto ne uzme advokata da uteruje taj dug? (Ako ne advokata onda uterivacha duga? :) ). Ali sustina je u tome da ako ta osoba zaista nema da joj vrati novac - onda je sve zalud; ima opciju da ga/je tuzi preko suda i da se parnici pa da u postupku eventualno dobije spor pred sudom i izvrsi se prisilna naplata (rasprodajom imovine). A ako nije potpisivala nikakav ugovor vec je bila dovoljno luda da je pozajmila veliku sumu novca nekom nepouzdanom - onda sad nema posebnih razloga da toliko pada u depresiju: svaka glupost se u zivotu placa, sta da se radi.
 

Back
Top