Tolstojevo shvatanje istorije

Truman

Elita
Poruka
22.709
Da li se slazete sa vidjenjem istorije koje je Tolstoj prikazao u romanu Rat i mir - to da velike istorijske licnosti imaju najmanji znacaj u istorijskim dogadjajima i da je uzrok istorijskim prelomima i bitkama u nekoj opstoj volji niaroda ( makar sam ja tako shvatio )?
 
Truman:
Da li se slazete sa vidjenjem istorije koje je Tolstoj prikazao u romanu Rat i mir - to da velike istorijske licnosti imaju najmanji znacaj u istorijskim dogadjajima i da je uzrok istorijskim prelomima i bitkama u nekoj opstoj volji niaroda ( makar sam ja tako shvatio )?
Mislim da je samo naglasio da na dogadjaje utice znatno veci broj okolnosti od vodja i njihovih odluka, za razliku od tadasnjeg krutog shvatanja istorije.
Danas vec preovladjuje taj kompleksniji pogled na istoriju
 
hijenaa:
Truman:
Da li se slazete sa vidjenjem istorije koje je Tolstoj prikazao u romanu Rat i mir - to da velike istorijske licnosti imaju najmanji znacaj u istorijskim dogadjajima i da je uzrok istorijskim prelomima i bitkama u nekoj opstoj volji niaroda ( makar sam ja tako shvatio )?
Mislim da je samo naglasio da na dogadjaje utice znatno veci broj okolnosti od vodja i njihovih odluka, za razliku od tadasnjeg krutog shvatanja istorije.
Danas vec preovladjuje taj kompleksniji pogled na istoriju

Steta sto oni iz Haga nisy citali Tolstoja. :wink:
 
Truman:
Da li se slazete sa vidjenjem istorije koje je Tolstoj prikazao u romanu Rat i mir - to da velike istorijske licnosti imaju najmanji znacaj u istorijskim dogadjajima i da je uzrok istorijskim prelomima i bitkama u nekoj opstoj volji niaroda ( makar sam ja tako shvatio )?

Kada kazes "opstoj volji naroda" - na koji narod tacno mislis?
Ako govorimo o ruskom narodu sa pocetka 19-tog veka onda po statistikama taj narod cini najvise 15-20% slobodnih gradjana a ostalo su kmetovi vezani za zemlju. Od tih 20-tak% slobodnih gradjana verovatno je tek 1% (plemstvo i to ne svi!)imalo realan politicki uticaj.
Mislim da Tolstojeva namera nije bila da debatuje ko ima prelomni uticaj na istorijski tok, vec upravo suprotno...da pokaze sudbinu pojedinca tj malog coveka u vihoru rata i velikih istorijskih preloma.
 
valhalla:
Truman:
Da li se slazete sa vidjenjem istorije koje je Tolstoj prikazao u romanu Rat i mir - to da velike istorijske licnosti imaju najmanji znacaj u istorijskim dogadjajima i da je uzrok istorijskim prelomima i bitkama u nekoj opstoj volji niaroda ( makar sam ja tako shvatio )?

Kada kazes "opstoj volji naroda" - na koji narod tacno mislis?
Ako govorimo o ruskom narodu sa pocetka 19-tog veka onda po statistikama taj narod cini najvise 15-20% slobodnih gradjana a ostalo su kmetovi vezani za zemlju. Od tih 20-tak% slobodnih gradjana verovatno je tek 1% (plemstvo i to ne svi!)imalo realan politicki uticaj.
Mislim da Tolstojeva namera nije bila da debatuje ko ima prelomni uticaj na istorijski tok, vec upravo suprotno...da pokaze sudbinu pojedinca tj malog coveka u vihoru rata i velikih istorijskih preloma.

Imam utisak da se Tolstoj upravo bavio onim prvim. I da je mnogo blizi objasnjenju da postoji neka bozja volja nego da istorijom upravljaju tkz. veliki ljudi.
 
To Tolstojevo shvatanje uloge licnosti u istoriji, spada u grupu primitvnijih teorija, danas postoje mnogo slozenija i sistematicnija shvatanje o tome. Ako te interesuje uloga licnosti u istoriji, kopaj malo po socioloskoj literaturi, imas mnostvo shvatnaja i teorija o tome.
 
Truman:
Da li se slazete sa vidjenjem istorije koje je Tolstoj prikazao u romanu Rat i mir - to da velike istorijske licnosti imaju najmanji znacaj u istorijskim dogadjajima i da je uzrok istorijskim prelomima i bitkama u nekoj opstoj volji niaroda ( makar sam ja tako shvatio )?
Da narod gradi istoriju - to je opste shvatanje tog doba u Rusiji. Doba kritike carizma. Doba pred ukidanje kmetstva. Mali covek postaje vazan i graditelj umetnosti, nauke. Graditelj poretka. Opera Musorgskog "Boris Godunov" (i istoimena Puskinova "komedija") upravo zbog toga i jeste bila neprihvacena u pocetku. Puskinov "Boris..." je cak bio zabranjen, jer je Car predstavljen kao nestabilna licnost. A narod je sudbinu zemlje uzeo u svoje ruke. (preteca socijalizma, komunizma?)

Tako da... Ne znam. Ne mozemo znati. Da li je tako? Verovatno jeste... I dalje smo delom komunisti i razmisljacemo tako. Kad se opsta shvatanja budu promenila - promenice se i nase vidjenje stvari. ili obrnuto? pitanje je...
 

Back
Top