Marko Vidojković

poslednja knjiga je stavrno more besmisla
onih prvih par su neka teen klasika
a kandže imaju i malo viši stepen smisla i oblikovanja

što reče - čovek je izčio zanat pisanja
a i napravio posao
džanki klošar koji je postao neko jajce i ćari neki keš za proseravanje
vi kao ne biste hteli
 
Nisam imao priliku citati Vidojkovica i shodno tome ne mogu nista da kazem o njegovom djelu.
Ono sto me je zapanjilo je nepostojanje elementarne tolerancije kod nekih clanova foruma. Nije svako knjizevno djelo remek-djelo i ne mora se sve svima dopadati, ali ovakvo pljuvanje po drugima je ispod svakog nivoa i vise govori o vama nego o Vidojkovicu.
Bedno nema sta:bljak:
 
Nisam imao priliku citati Vidojkovica i shodno tome ne mogu nista da kazem o njegovom djelu.
Ono sto me je zapanjilo je nepostojanje elementarne tolerancije kod nekih clanova foruma. Nije svako knjizevno djelo remek-djelo i ne mora se sve svima dopadati, ali ovakvo pljuvanje po drugima je ispod svakog nivoa i vise govori o vama nego o Vidojkovicu.
Bedno nema sta:bljak:

Slažem se, ružno je pljuvati po bilo čijoj ličnosti.
Inače, pročitao sam jednu njegovu knjigu, onu najpoznatiju, Kandže. Uz svu moguću toleranciju, moje mišljenje je da je činjenica da je MV jedno vrijeme uopšte figurirao kao ozbiljan pisac nacionalna kulturna tragedija. I nije on zato kriv, nego oni koji su ga u to proizveli.
 
Slažem se, ružno je pljuvati po bilo čijoj ličnosti.
Inače, pročitao sam jednu njegovu knjigu, onu najpoznatiju, Kandže. Uz svu moguću toleranciju, moje mišljenje je da je činjenica da je MV jedno vrijeme uopšte figurirao kao ozbiljan pisac nacionalna kulturna tragedija. I nije on zato kriv, nego oni koji su ga u to proizveli.
Kandže 2 nisam pročitao I ovu poslednju-ostale jesam...
Kandže su remek delo I u vrhu srpske novije književnosti,hteli vi to ili ne...Treba to delo razumeti jer mračna metafizika postojanja
koja dobija svoje attribute od Zetgeista prostora omeđenog balkanskim I dinarskim planinama...Osim toga je prvi I jedini ozbiljni naš punk
pisac (ne samo kao ličnost-dela su mu I po formi I po sadržaju I stilu punk!),a to zaista ne mora biti lepršavo I privlačno...
Nije mi Marko ni rod ni pomozbog,ne verujem ni da me se seća,ali ja svakako itekako imam u vidu njegovo književno delo!
Nije ni meni to neka lepota,ali je veoma značajno I za našu kulturu,a za slobodu (oslobođenje od političkih teskoba!)-da ne apsolviram-
preozbiljno je to za ovaj pdf.
Inače ,Vidojkovićevu metafiziku Kandži retko ko da I intuitivno primeti s ovih prostora-teška je I veoma složena I jedina s kojom bih je
mogao porediti je iz romana Rak Soljženjicina...
Takođe je ovde važno znati da su njemu vase reakcije predvidive-setite se još jednog pankera-Caneta Partibrejkersa koji je sličan
provokator....Manje mu se sviđa ovo što ja pišem od vašeg pisanja!:mrgreen:
 
Kandže 2 nisam pročitao I ovu poslednju-ostale jesam...
Kandže su remek delo I u vrhu srpske novije književnosti,hteli vi to ili ne...Treba to delo razumeti jer mračna metafizika postojanja
koja dobija svoje attribute od Zetgeista prostora omeđenog balkanskim I dinarskim planinama...Osim toga je prvi I jedini ozbiljni naš punk
pisac (ne samo kao ličnost-dela su mu I po formi I po sadržaju I stilu punk!),a to zaista ne mora biti lepršavo I privlačno...
Nije mi Marko ni rod ni pomozbog,ne verujem ni da me se seća,ali ja svakako itekako imam u vidu njegovo književno delo!
Nije ni meni to neka lepota,ali je veoma značajno I za našu kulturu,a za slobodu (oslobođenje od političkih teskoba!)-da ne apsolviram-
preozbiljno je to za ovaj pdf.
Inače ,Vidojkovićevu metafiziku Kandži retko ko da I intuitivno primeti s ovih prostora-teška je I veoma složena I jedina s kojom bih je
mogao porediti je iz romana Rak Soljženjicina...
Takođe je ovde važno znati da su njemu vase reakcije predvidive-setite se još jednog pankera-Caneta Partibrejkersa koji je sličan
provokator....Manje mu se sviđa ovo što ja pišem od vašeg pisanja!:mrgreen:

Nemam ja ništa protiv MV kao takvog. On piše kako piše, drugačije ne može, vjerovatno ni ne želi.
Bio si na jako dobrom tragu kad si ga pomenuo kao pank pisca. Ne znam tačno šta taj termin podrazumijeva, ali njegovo mjesto je zaista u nekoj subkulturnoj ili kontrakulturnoj sferi. Zamišljam ga kako čita odlomke iz svojih knjiga između nastupa dva amaterska alt-rok benda u nekom andergraund klubu. Međutim, on je kod nas lansiran u mejnstrim, gdje ne pripada i gdje njegova književnost djeluje tragikomično loše. Štaviše, mislim da je i kao pisac, ako je u njemu i bilo nekog talenta, potpuno zaustavljen u razvoju u toj neprirodnoj izdavačko-propagandnoj sredini u kojoj se našao.
Ni ja nisam čitao Kandže 2, ali neki koji su ga čitali, i koji mu inače nisu sasvim neskloni, kažu da je naprosto bolno koliko se vidi izostanak bilo kakvog spisateljskog razvoja. Marko kao da nije pročitao ozbiljniju knjigu još od mladalačkih oduševljavanja Bukovskim.
 
Kandže su tolikio jak roman,baš u toj metafizićnosti koja nema premca u našoj književnosti,a I u svetskoj nije baš da pljušti od nje,
da je I nevažno kakvi su mu ostali romani...
Tek nekolicina pisaca uz Dostojevskog (koji je bio još lakomisleniji od MV!:mrgreen:,ali je to ta slobodoumnost...),Kafke,Prusta,
Danila Kiša (jedna jedina priča!),Mana,Eka,Pamuka,Soljženjicina,Borhesa,,,doseže metafizićnost postojanja!
Recimo,Kuelju beže romani iz metafizike u mistiku I gube na težini...Marku se to nije desilo u Kandžama! Kasniji romani,zaista nisu
s tim pozadinama,kao da su eksterijeri udaljeniji I focus na konkretnom fajtu sa životom...Jeste,štrči u mejnstrimu,ali samo našem-
svetski to lepo nosi...:mrgreen:Kod nas I parade ponosa tek prvi put bez incidenata održana-tako da-Balkan smo još uvek...
 
Čitala sam "Kandže" i "Sve Crvenkape su iste".
Jeste, njegovo pisanje bi se moglo svrstati u pank književnost. Po nekim stvarima me podseća na Jens-Martin Eriksena, autora kontroverznog romana "Nani".
Ali "Nani" mi zvuči spontano i iskreno, a takav utisak nisam imala dok sam čitala Vidojkovića.
Znate onaj utisak o na-silu-urbanom romanu i na-silu-piscu-buntovniku? E to ...
Bez obzira, svaka njemu čast na prodatim tiražima. Bolje Vidojković nego Mančićka ili Alimpićka.
Barem je originalan.


http://forum.krstarica.com/showthread.php/706323-Škole-pisanja?p=29167836&viewfull=1#post29167836
 
Poslednja izmena:
Ne radi se tu o tiražima...Evo ti Kueljo ima milionske,mnogo veće nego Umberto Eko...
Ipak,moram da priznam da sam I sam pomalo razočaran romanima nakon Kandži...
No ja imam strpljenja I siguran sam da on svoj najbolji roman tek treba da napiše!
U to sam siguran u tu još neke pisce...
Imam naime utisak da mnoge ponese aktuelni trenutak I učini im se da je to prava tema...
Mada za neke pisce uopšte nije važno o čemu pišu nego kako to čine...
Moguće da MV pravi baš tu grešku:čini mu se da je dostigao nivo pisanja kad je važno kako piše,ne I o čemu...
To se dešava I Pamuku I Eku,ali I našem Basari,pa bi izgleda u taj klub I Vidojković...Ako je to u pitanju-
preuranjeno je svakako...
No,kao što rekoh;pokazaće on još kakav je talent!
 
Poslednja izmena:
Joj, Koeljo ... Kralj patetike.:lol:

Ne sluti na dobro kada pisac (na)piše nastavak romana ("Kandže 2"). To je isto kao sa filmom: čim se pojavi nastavak nekog filma, odmah znam da je lošiji od prvog. :lol:
Dva razloga:
1) autor se "istrošio", pa, u nedostatku novih, ponavlja iste motive. Pisac koji stalno piše istu knjigu nije baš ... perspektivan pisac. Ugasi se nakon izvesnog vremena.
2) drugi/treći ... ini deo nastao je iz pokušaja da se dostigne isti komercijalni uspeh (kao u slučaju prve knjige ili prvog filma).

Evo odlomka iz "Kandži 2":
Ležao sam na kauču, na Karaburmi, i gledao drugi dnevnik.
„Najnovija u nizu neverovatnih vesti koje nam stižu jeste i ta da se vlasnik korporacije Sigma, multimilijarder Predrag Zelenović, pridružio beskućnicima koji žive na ćošku Bulevara despota Stefana i ulice Džordža Vašingtona. Da pogledamo prilog.“
Na snimku se video Zelenović, u armani odelu, kako sedi između dva odrpana bradata klošara, i prosi. „Šta vas je navelo na ovaj korak?“, bilo je pitanje reportera. „Šta me je navelo? Pa je l’ znaš ti koliko sam ja para pokrao?! I za vreme Slobe! I posle Slobe! Brda! Brda para! Dosta je bilo, sad hoću da budem s ovim momcima, ovde, a pare ću sve da podignem s tajnih računa na Kajmanskim ostrvima i zapalim ih“, kezio se Zelenović, a levi bradati mu je dobacio: „Nikoga nisi pitao da sedneš s nama, ua!“. „Evo, evo“, počeo je Zelenović da vadi lovu iz džepova i da im gura u ruke. „Je l’ ovo dovoljno da se postane član vašeg društva?“ „Ah, pa dobro, ako je situacija takva, i ako čovek nema gde, onda okej“, rekao je drugi bradati, grabeći pare. „Alava strvino, prodaćeš našu slobodu za šaku tajkunskih para!“, iznervirao se prvi bradati i udario ga po rukama. „Momci, momci, ne svađajte se! Evo, ako je problem, sedeću ja preko puta, kod pekare“, smirivao ih je Zelenović, a u kadar su počeli da uleću i slučajni prolaznici koji su grabili novčanice s trotoara.
„Šta reći“, zaključila je voditeljka. „Na ulicama smo sreli i grupu građana koja je, vraćajući se s jedne sahrane, svratila do skupštine, navodno s namerom da je zapale. Građani su insistirali da nisu uzimali nikakve tablete i da ih je na ovaj poduhvat naterala bezizlazna situacija u kojoj se društvo nalazi. Da pogledamo šta su naše kamere zabeležile na licu mesta.“
Na ekranu se pojavilo znojavo lice mog strica i ja sam počeo slatko da se smejem. „Kakve, bre, tablete! Ne trebaju meni nikakve tablete da mi kažu šta treba da se radi! Treba da se pali! U pravu su ona deca što pale sve živo! Treba da se pali i živo i mrtvo!“ „Tako je!“, dreknula je ekipa od njih desetak oko njega, među kojima su bili moja strina, iza nje moja maćeha i još nekoliko gostiju sa ćaletove daće, a skroz pozadi Dušan, koji je odnekud iskopao zastavu duginih boja i njome vitlao. „Ali, šta ćete da radite kad se suočite s policijom?“, pitao je reporter, a kamera se okrenula prema dvostrukom kordonu, koji je bio formiran da štiti skupštinu od nekoliko sličnih grupica koje su se okupile s istom namerom kao i banda mog strica. „Mi nećemo stupiti u akciju dok god policija ne pređe na našu stranu! Stajaćemo ispred njih i čekati, a onda ćemo svi zajedno da palimo!“, zagrmeo je moj stric. „Ja sam gej!“, uzviknuo je Dušan iz pozadine, a neka dva lika koja su prolazila, prišla su mu. „Šta si ti?“, zarežao je jedan. Prilog se tu prekinuo.
„Dragi gledaoci, situacija je manje-više slična u svim delovima zemlje. Ono što je zanimljivo jeste to da je epidemija požara nakratko zaustavljena najnovijim dešavanjima, ali šta će se dalje desiti niko ne ume da kaže. Jedini iz vlade raspoložen za razgovor sa javnim servisom bio je ministar vera, prostornog planiranja i životne sredine Dragoljub Batrović, i on je večeras sa nama u studiju. Ministre, šta se ovo dešava i šta vlada namerava da učini?“
„Dešava se opšte ludilo, a vlada nema pojma šta da radi. Nismo imali pojma ni za manje stvari. Setite se samo onih suša od prošlog leta i onog stravičnog snega od prošle zime.“
„Ali, ministre, kako možete tako da pričate? Jeste li otkrili nešto više o tim multivitaminskim tabletama? Ko je to uvozio? Kako je to stiglo do tako velikog broja građana?“
„Kakve crne multivitaminske tablete?! To vam je jedna neviđena gudra! Kakve veze ima ko je uvozio, verovatno je podmićeno nekoliko ministarstava da bi se ta akcija izvela. Ko zna, verovatno i moje. Mogu da kažem samo: svaka čast.“
„Kome svaka čast, gospodine Batroviću?“
„Onom ko napravi tu tabletu! Evo, ja sam probao jednu, bio sam dobrovoljac u ime vlade, uzeo sam ja jednom i LSD, na svadbi mog brata od ujaka, u Budvi. Bilo je super, ali ovo je neverovatno!“
„Uzeli ste tabletu?“, ustuknula je voditeljka. „I? Šta vam je sada?“
„Sad mi je do jaja!“, dreknuo je Batrović. „Eh, da mi je ovo ranije prošlo kroz organizam, ne bi se Dragoljub Batrović maltretirao deset godina po šugavim advokatskim kancelarijama nego bi išao da **** po Italiji, kô njegov prađed Milo!“
„Ministre...“
„A najzanimljivije od svega jeste to što su mi uzeli krv i nisu ništa pronašli! To jest, malo mi je pojačana sedimentacija, ali to mora da je od onog kupleraja u Mirijevu, u koji sam vodio one Bugare. Nema traga nikakvoj hemikaliji! Ništa se ne vidi! Kao da nisam ništa uzeo, a promena je očigledna, je l’ tako?“, dreknuo je.
„I više nego očigledna...“
„Hajde, lutko, uzmi i ti jednu, pa da odemo malo u montažu, a?“, namignuo joj je i spustio jedan av-av u čašu s vodom.
„Ne dolazi u obzir! Molim vas, udaljite ministra iz studija!“
U kadar je uleteo jedan od ministrovih telohranitelja i zgrabio voditeljku za revere.
„Ko, bre, da udalji mog ministra, *****?! Popij to ili bijem!“
„Samo, sabrano, Mirko“, dobacio mu je Batrović.
„Reklame, reklame!“, dreknula je voditeljka. Ekran je, na sekund, bio crn, a onda je krenula degenska reklama za pivo s četiri kilava jadnika koja se, ispijajući pivčinu, pripremaju za nastupajuće dugo toplo leto.

Ja tu ne vidim ništa posebno, ništa što bi me privuklo da pročitam knjigu. A s godinama sam postala izbirljiva: ako me knjiga ne zainteresuje nakon max. desete strane, ne gubim vreme na nju. Doduše, nisam videla ništa posebno ni u daleko poznatijim ili izvikanijim romanima. Svakako su naša mišljenja rezultat individualnih doživljaja.

- - - - - - - - - -

I ovo je poslednje što ću ikada na forumu reći o nekom domaćem piscu.
 
Joj, Koeljo ... Kralj patetike.:lol:



I ovo je poslednje što ću ikada na forumu reći o nekom domaćem piscu.
S prvom konstatacijom mogu i da se složim,a s ovom namerom nikako...Tvoja mišljenja su itekako vredna I kad oponiraju...
I sam se slično izjašnjavam o njegovim ostalim romanima...
Ali te reakcije su I izazvane takvim iritativnim pisanjem,a to spada u punk!
Mogao bi I da se uozbilji I napiše,konačno,pravi drugi roman!
 
Fundamentalna razlika između Vidojkovića i Koelja je u tome što prvi piše najbolje što može (iako je to loše), a drugi bi mogao da piše bolje, ali ne želi jer je otkrio sladunjavu formulu kojom osvaja srca i duše mediokriteta širom svijeta. Zato je Vidojković jednostavno slab pisac, a Koeljo prevarant u književnosti, što je gore.
Mada, iskreno govoreći, vrijeme ne treba gubiti ni na jednog ni na drugog.
 
Fundamentalna razlika između Vidojkovića i Koelja je u tome što prvi piše najbolje što može (iako je to loše), a drugi bi mogao da piše bolje, ali ne želi jer je otkrio sladunjavu formulu kojom osvaja srca i duše mediokriteta širom svijeta. Zato je Vidojković jednostavno slab pisac, a Koeljo prevarant u književnosti, što je gore.
Mada, iskreno govoreći, vrijeme ne treba gubiti ni na jednog ni na drugog.
Kad kao Marko Vidojković ne pristaneš da budeš kuvana žaba,onda tek shvatiš kakvo je smeće ono šta Kueljo piše,
šta naša aktuelna vlast radi šireći bezvlašće I diktat (kad Kristijan Golubović ode u zatvor ,kad se poništi document o
srpskim opštinama na Kosovu,kad...se jednostavno budu poštovali zakoni I sudovi uspostave sudsku vlast koja im
pripada!),shvatićeš šta to Kesič I slični "trabunjaju"
Pisanje MV nije uporedivo ni s kojim pisanjem kod nas I to mu je prva I najvažnija vrednost! Druga je društvena
angažovanost njegovog pisanja koja je otrežnjujuća kao raso mamurnim kuvanim žabama I prava je šteta ta malobrojnost
treznih I nekuvanih!I treće je opstajanje I pokazivanje vitalnosti I snažnog otpora eutanaziji kulture I umetnosti!
Kako to izgleda u stvarnosti? Mislim da stari panker Cane to može bolje da objasni:
 
Kandže su Ok. Sve ostalo je šitonja.

One dve koje sam pored Kandži čitao, Crvenkape, a još jednu sam bio počeo i rekao kakava usiljenost i kenyaža i batalio sam.
Drž se ti dečko tih muških magazina DS-a...to je to.
 
Poslednja izmena:

Back
Top