Dreamweaver MX

Ili ako necesh da se petljash sa tabelama i slicnim stvarchicama, mozesh to isto i pomocu CSS-a, ali poshto mi delujesh kao pochetnik, bolje nemoj da se upushtash u to, ali ovo sam rekao chisto da znash kako sve moze to da se uradi...
 
Asix:
Ili ako necesh da se petljash sa tabelama i slicnim stvarchicama, mozesh to isto i pomocu CSS-a, ali poshto mi delujesh kao pochetnik, bolje nemoj da se upushtash u to, ali ovo sam rekao chisto da znash kako sve moze to da se uradi...
A jel bi mogao malo da me uputis u CSS ili da me usmeris na neki tutorial, posto pravim sajt sa zaobljenim okvirima, pa mi tabele bas ne rade posao.
 
GrimReaper:
Mozda cu delovai kao potpuna neznalica sto ovo pitam, ali kako da preko slike kucam tekst? Znaci ono, slika je ispod, a ja preko nje nekako da ubacim tekst (samo da ne editujem sliku) :?:

Primer sta ja radim, mozda ti pomogne. Sajtu pristupaju razni klijenti jedne firme. Nakon sto se identifikuju, iz baze podataka izvadim naziv firme.
Kad se otvori glavna strana, ako se klijent pravilno identifikovao, na jednom mestu imam jedan unapred napravljen okvir (JPG fajl). U taj okvir upisujem ime firme nadjeno u bazi podataka.
Da bih tacno pogodio gde da se ime firme ispise, koristim <div></div> tagove sa preciznim pozicioniranjem.

Recimo da je ime klijenta u varijabli "cHello"
Nakon iscrtavanja JPG fajla, imam kod:

<div id="Hello" style="position:absolute; left:435px; top:160px; width:100px; height:20px; z-index:20"> <B><FONT COLOR="blue">cHello</FONT></B></div>

Naravno malo je drugaciji kod jer pravim HTM "on the fly" iz EXE programa, ali generalno mozda ti dam ideju...

Sad, mozda si ti pitao ustvari nesto drugo. Ako radim staticke strane, koristim "Actual Drawing" program. Tu nema problema, napravim sliku, postavim je gde zelim, zatim napravim tekst, proglasim ga transparentnim, pa ga postavim posred slike ako treba... to odradjuje posao jer ovaj program takodje koristi <div></div> pozicioniranje svuda.

Ajd' javi da li sam te pravilno razumeo
 
Da, sa <div> tagom mogu chuda da se naprave, i ja isto kad vadim podatke iz baze, obavezno promenljivu sa rezultatima pozicioniram sa <div> tagom, tako mi je najlakshe, a i nema tabela.
Samo shto ponekad IE 6 ne otvori stranu kako treba zbog bug-ova, ali uvek mozesh da uradish mehanizam za prepoznavanje browser-a (ili nadjesh neku skriptu koja radi isto) i tako zabranish pristup sajtu sa IE-om, ali to je vec tvoja stvar i zavisi od mnogo faktora...
 
Srecom, nisam imao problema ni sa jednim browserom, koristeci <div> tag, a veoma ga intenzivno korsitim, zbog prirode aplikacije koju sam uradio (sve je iz baza prakticki)
Kakav problem si imao sto se tice <div> taga na IE ?
 
Pa, ustvari, to i nije <div> tag, nego definisem jednu klasu u CSS-u, na primer .logo, i onda namestim poziciju na apsolutnu i unesem poziciju slike (ili tabele, svejedno), i kada dodelim tu klasu slici koja predstavlja logo, u Firefox-u je tachno tamo gde sam je pozicionirao, a u IE-u je na sasvim drugom mestu, ali to se desava samo kada imam vise selektora na jednoj stranici, tako da kad ucitas site u Firefox-u ili nekom drugom browser-u, sve je divno, ali kad ga otvoris sa IE-om, imash utisak kao da si promashio sajt, tj. stranica ne lichi ninashta...
 
Da, ali ja obichno napravim malu, ali veoma efektivnu skriptu browser_check.php i ugradim je u sve svoje stranice, a koja ima jedino za cilj da blokira otvaranje bilo koje stranice u IE 6. Lakshe mi je da napravim sajt kompatibilan sa Firefox-om, Opera-om i Netscape-om, nego da ceo dan krpim CSS kod za IE 6.
 
Dobro, sve sam ovo ostalo resio (nekako), ali zasto stvari NECE DA STOJE GDE TREBA!!! Tekst se samo pomera (nije tamo gde sam ga namestio ni u jednom browseru) isto tako i flash dugmici (inace sve se to nalazi u tabeli koja je centalizovana tako da mi layeri nista ne vrede). Pomagajte!! :cry:
 
XHTML:
Kod:
<div id="tekst">
<p>Neki tekst</p>
</div>

CSS:
Kod:
#tekst {
text-align:center;
background-attachment:scroll;
background-image:url(slika.png);
background-repeat:no-repeat;
background-position:center;
}

Ovako ja radim, tekst uvek držim u paragrafima, unutar DIVa. Tekst i pozadina su sad centrirani, i ne beže nigde jedan od drugog.
 
Oh, ali ja necu da mi tekst bude centriran, zato sto ce se nalaziti na delu slike koji nije bas u centru. A zasto moj host nece da mi ocita slike? Samo problemi. Na kraju cu da odustanem od web dizajna i vratim se programiranju!! Ovoliko frustracija nisam ocekivao! :x
 
GrimReaper:
Oh, ali ja necu da mi tekst bude centriran, zato sto ce se nalaziti na delu slike koji nije bas u centru.
To sam ja dao samo za primer centriran tekst, ti ga možeš, koristeći margine, pozicionirati po volji.
Evo recimo da ti gornja margina od paragrafa bude 50 piksela, a leva 100.

Kod:
p {
margin-top:50px;
margin-left:100px;
}

Na isti način možeš pozicionirati bilo koji element na stranici, a da uopšte ne koristiš tabele (što se jako preporučuje).
 
Što izbrisa onaj post pobogu, ja se sad raspisao da ti sve objasnim, al' izgleda nema svrhe.

Flash dugmiće možeš ili ugnezditi u tabelu, ili daleko bolji način - ubaciti u DIV i pozicionirati pomoću css-a, na način koji sam već objasnio.
 

Back
Top