Pitanja iz knjigovodstva

Treba da radim sa izvodom za banku, i rekli mi da treba da budem oprezna da razlikujem dobavljače i kupce. Razumem da je kupac kao običan kupac, a dobavljači? Kako se radi to, da su oni stalno mušterije, imamo ugovore sa njima i kompenzacije, i td....?
 
Treba da radim sa izvodom za banku, i rekli mi da treba da budem oprezna da razlikujem dobavljače i kupce. Razumem da je kupac kao običan kupac, a dobavljači? Kako se radi to, da su oni stalno mušterije, imamo ugovore sa njima i kompenzacije, i td....?

Izvod prikazuje promet na tekućem računu za jedan dan. Tu se vidi koliko su vam kupci platili i koliko ste vi platili dobavljačima. Osim kupaca i dobavljača na izvodu postoje i druge stavke tipa: uplata pazara, pdv, porezi i doprinosi, takse...
 
Imam jedno pitanje - možda je bilo reči o tome i ranije, ali nemam trenutno vremena da sve iščitavam. Naime, zanima me da li je moguće da sa završenim kursem knjigovodstva (100 časova u 3-4 meseca) sama vodim knjige za mali biznis (koji planiram da započnem za nekih godinu dana)? Naravno, svesna sam ozbiljnosti posla, posledica grešaka i slično, samo me zanima koliko je realno imati ovakva očekivanja? Hvala unapred na odgovoru!
 
Treba mi pomoć oko prelaska u sistem PDV,pošto moj genijalni knjigovodja nije siguran.Na granici sam prelaska 4 mil, i najverovatnije ću daleko preći granicu kada prokucam administrativne zabrane,ali to nije ni bitno,i ne bezim od toga da treba da udjem u PDV, ali me zanima sta radim sa zalihom odnosno sa robom koja mi je u radnji a na koju sam već platio PDV kada sam je uzimao od dobavljača.Da li ja treba da radim popis robe i da trazim povraćaj tog PDV koji sam već platio dobavljaču da ga ne bih plaćao 2 puta.POMOĆ
 
:)Meni treba pomoc.Relativno nova sam u ovom poslu i imam neke dileme.Prvo sto me interesuje ,voljela bih da dobijem savet od iskusnog knjigovodje ,je da li treba da pratim promene zakona u sluzbenom glasniku ili da ...jer ovaj posao je odgovoran i ne mogu da se oslonim na to da slucajno u prolazu ili na prvom jutarnjem cujem neke izmene.Sta mi savetujete da uradim da bih se obezbedila da mi znacajna informacija ne promakne?Inace mi se bavimo proizvodnjom i imamao i uvoz i izvoz i...Drugo pitanje ,takodje za knjigovodju ,da li odbijam pdv prilikom kupovine kancelarijskog namestaja?Znam da tepisi i umetnicka dela su izuzeti od odbitka po clanu 29.stav4.
Unapred hvala
 
Kratko pitanje:Kada se registruje ugostiteljski objekat sta je potrebno osim DPU,KEPU,Knige Dnevnih Izvestaja?Kada se knjizi po sistemu dvostrukog knjigovodstva PK1 i PK2 nisu u opticaju.One su u sistemu prostog knjigovodstva.Da li su one neophodne za ugostiteljstvo i da li je za evidentiranje i prodaju hrane i pica potreban jos neki dokument?
Hvala unapred
 
Ugostiteljsk objekat se može registrovati :

1. kao preduzetnik koji vodi poslovne knjige i koji može odlučiti da li vodi knjigovodstvo po sistemu prostog ili dvojnog knjigovodstva. U zavisnosti od te odluke vode se sledeće knjige:

PROSTO KNJIGOVODSTVO: PK1, DPU, PK2
DVOJNO KNJIGOVODSTVO: GLAVNA KNJIGA (to je zamena za PK1) i sve što ona obuhvata (to mora stručno lice), DPU

2. kaO pravno lice (preduzeće) i ono je obavezno da vodi DVOJNO KNJIGOVODSTVO

U Oba slučaja, ugostiteljski objekat mora imati

1.DPU (svaki dan u kome je ujedno i popis robe)
2.kalkulacije cena nabavke repromaterijala i robe po svakoj ulaznoj fakturi bilo da je plaćeno u kešu ili nalogom za prenos
3.normative ukoliko se radi o spravljanju hrane ili nekog napitka (limunada, djus od svežeg voća itd)
4.kartice repromaterijala i obračun proizvodnje svih proizvoda proizvenedih svakog dana po sistemu prosečne nabavne cene
5.robne kartice po sistemu maloprodajne cene
5.KDI (knjiga dnevnih izveštaja jer postoji kasa), EFRU, FISKALNI RAČUN (ručni), NI (nalog za ispravku)
 
Ugostiteljsk objekat se može registrovati :

1. kao preduzetnik koji vodi poslovne knjige i koji može odlučiti da li vodi knjigovodstvo po sistemu prostog ili dvojnog knjigovodstva. U zavisnosti od te odluke vode se sledeće knjige:

PROSTO KNJIGOVODSTVO: PK1, DPU, PK2
DVOJNO KNJIGOVODSTVO: GLAVNA KNJIGA (to je zamena za PK1) i sve što ona obuhvata (to mora stručno lice), DPU

2. kaO pravno lice (preduzeće) i ono je obavezno da vodi DVOJNO KNJIGOVODSTVO

U Oba slučaja, ugostiteljski objekat mora imati

1.DPU (svaki dan u kome je ujedno i popis robe)
2.kalkulacije cena nabavke repromaterijala i robe po svakoj ulaznoj fakturi bilo da je plaćeno u kešu ili nalogom za prenos
3.normative ukoliko se radi o spravljanju hrane ili nekog napitka (limunada, djus od svežeg voća itd)
4.kartice repromaterijala i obračun proizvodnje svih proizvoda proizvenedih svakog dana po sistemu prosečne nabavne cene
5.robne kartice po sistemu maloprodajne cene
5.KDI (knjiga dnevnih izveštaja jer postoji kasa), EFRU, FISKALNI RAČUN (ručni), NI (nalog za ispravku)

Za normative mi je jasna koncepcia,ali ne znam kakve su to kartice repromaterijala i robne kartice,sta one sadrze kako igleda model obrasca?
Pretpostavljam da je neophodna i KEPU knjiga u koju se evidentiraju fakture i pazari,prihodi rashodi
 
Za normative mi je jasna koncepcia,ali ne znam kakve su to kartice repromaterijala i robne kartice,sta one sadrze kako igleda model obrasca?
Pretpostavljam da je neophodna i KEPU knjiga u koju se evidentiraju fakture i pazari,prihodi rashodi

Ne treba KEPU ona je za trgovinske radnje i veleprodaju a ne za ugostitelje.U DPU imate sve.....ulaz i izlaz robe (ono što se prodaje u nepromenjenom stanju) i ulaz i izlaz proizvedenih i prodatih proizvoda i pazar.
Kartice se prave automatski u knjigovodjinom programu kako on knjiži ulaz, proizvodnju i izlaz svega.
 
Šifra 47.91 nije na spisku delatnosti koje su oslobodjene fiskalne kase.
UREDBU
o izmenama i dopunama Uredbe o određivanju
delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza
evidentiranja prometa preko fiskalne kase
Član 1.
U Uredbi o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase („Službeni glasnik RS”, br. 61/10, 101/10 i 94/11), u članu 2. tačka 1) posle alineje 4. „49.31 Gradski i prigradski kopneni prevoz putnika;” dodaje se nova alineja 5, koja glasi:
„49.32 Taksi prevoz;”.
Dosadašnje al. 5. do 35. postaju al. 6. do 36.
Dodaje se novi stav 2. koji glasi:
„Delatnostima, za koje u smislu člana 1. ove uredbe ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase, smatraju se i delatnosti koje obavlja preduzetnik koji plaća porez na prihode od samostalne delatnosti na paušalno utvrđeni prihod i koji nije obveznik poreza na dodatu vrednost, i to:
Delatnosti u okviru sledećih oblasti, odnosno grupa:
33.11 Popravka metalnih proizvoda;
33.12 Popravka mašina;
33.13 Popravka elektronske i optičke opreme;
33.14 Popravka električne opreme;
33.15 Popravka i održavanje brodova i čamaca;
33.17 Popravka i održavanje druge transportne opreme;
33.19 Popravka ostale opreme;
37 Uklanjanje otpadnih voda;
38.11 Skupljanje otpada koji nije opasan;
43.11 Rušenje objekata;
43.12 Priprema gradilišta;
43.13 Ispitivanje terena bušenjem i sondiranjem;
43.21 Postavljanje električnih instalacija;
43.22 Postavljanje vodovodnih, kanalizacionih, grejnih i klimatizacionih sistema;
43.29 Ostali instalacioni radovi u građevinarstvu;
43.31 Malterisanje;
43.32 Ugradnja stolarije;
43.33 Postavljanje podnih i zidnih obloga;
43.34 Bojenje i zastakljivanje;
43.39 Ostali završni radovi;
43.91 Krovni radovi;
43.99 Ostali nepomenuti specifični građevinski radovi;
45.20 Održavanje i popravka motornih vozila;
74.20 Fotografske usluge;
81.10 Usluge održavanja objekata;
81.30 Usluge uređenja i održavanja okoline;
95.11 Popravka računara i periferne opreme;
95.12 Popravka komunikacione opreme;
95.21 Popravka elektronskih aparata za široku upotrebu;
95.22 Popravka aparata za domaćinstvo i kućne i baštenske opreme;
95.24 Održavanje i popravka nameštaja;
95.29 Popravka ostalih ličnih predmeta i predmeta za domaćinstvo;
96.01 Pranje i hemijsko čišćenje tekstilnih i krznenih proizvoda;
96.02 Delatnost frizerskih i kozmetičkih salona;
96.03 Pogrebne i srodne delatnosti.”.
Član 2.
Član 3. menja se i glasi:
„Član 3.
Delatnostima za koje, u smislu člana 1. ove uredbe, ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase smatraju se i:
– delatnosti iz Zakona o komunalnim delatnostima („Službeni glasnik RS”, broj 88/11), osim pružanja usluga na pijacama: izdavanje u zakup objekata, tezgi i prostora na njima;
– poslovi iz Pravilnika o određivanju poslova koji se smatraju starim i umetničkim zanatima, odnosno poslovima domaće radinosti, načinu sertifikovanja istih i vođenju posebne evidencije izdatih sertifikata („Službeni glasnik RS”, broj 56/12), osim kamenorezačkog zanata iz člana 2. stav 2. tačka 26) tog pravilnika.”.
Član 3.
Član 4. briše se.
Član 4.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

05 broj 110-5212/2012-1
U Beogradu, 23. avgusta 2012. godine
Vlada
Predsednik,
Ivica Dačić, s.r.
 
Postovana Sonja,

Ukoliko zelis kvalitetno da obavljas ovaj posao neophodno je da pratis propise i to iz pouzdanih i ažurnih izvora. A pod ažurnim mislim na one koji godinu dana ranije počnu da obrađuju najavljene promene :)
Sluzbeni glasnik nije jedini izvor pouzdanih i blagovremenih informacija. Postoji nekoliko renomiranih kuća koje se bave izdavanjem stručnih časopisa koji prate izmene propisa, daju njihova pojašnjenja i tumačenja. Ono što ćeš tu pronaći, a nema u Sl. glasniku jesu primeri iz prakse, problemi i ponuđena rešenja, kao i mišljenja različitih ministarstava o pitanjima koja nisu eksplicitno rešena zakonom i podzakonskim aktima i to će ti puno pomoći u budućem poslu. Ove časopise možeš vrlo lako pronaći pretragom interneta. A čim počneš da radiš, oni će naći tebe ;)
Preporučujem ti da, pored toga, slobodno vreme posvetiš iščitavanju samih zakona i podzakonskih akata u originalnoj formi. To će ti dati širu sliku, sigurnost i dobru bazu za detalje.

Puno sreće u novom poslu!
 
Sve zavisi kakvo imate predznanje tj obrazovanje, koliko ćete se ozbiljno posvetiti učenju i koliko imate slobodnog vremena. Godinu dana je dovoljno dugačak vremenski period da se postave osnove zanimanju, ako se tome ozbiljno posvetite. Kurs uz stalno iščitavanje stručne literature i praksa u nekoj dobroj agenciji mislim da bi bili pun pogodak. Naše tržište očekuje od knjigovođe da pored knjiženja za njega obavlja i kadrovske, kurirske, administrativne poslove, finansijsko, pravno i poresko savetovanje i da bude verziran za sve delatnosti i pravne forme. Šalu na stranu, to što ćete biti sama svoja gazdarica značajno Vam smanjuje zalogaj koji treba da progutate i daje motiv više da se potrudite. Ko ne reskira ne profitira, ja Vam držim fige! :ok:
 
molim vas, da li neko plaća naknadu za zaštitu,korišćenje i unapređivanje opštekorisnih funkcija šuma (koja je propisana Zakonom o šumama i treba da se plaća od 16.11.2010.)?

Da, bila je obaveza do početka oktobra kada je ukinuta.
Mi smo plaćali, ali zaista ne znam ko je kontrolisao naplatu. Čak je postojalo mišljenje ministarstva finansija gde poreska uprava nije nadležna za kontrolu naplate šumarine.
 
Da li mi neko moze pomoci oko knjizenja :) radi se o kablovima. U pitanju je softverska firma, i pored kupovine racunara, stampaca kupuju i razne kablove (produzni itd, kao i uticnice). Da li neko uopste zna kako se knjize ti kablovi? Da li su pod opremom konto 023, inventar 103 ili nesto trece...:)
 
Da li mi neko moze pomoci oko knjizenja :) radi se o kablovima. U pitanju je softverska firma, i pored kupovine racunara, stampaca kupuju i razne kablove (produzni itd, kao i uticnice). Da li neko uopste zna kako se knjize ti kablovi? Da li su pod opremom konto 023, inventar 103 ili nesto trece...:)

Sve je to trošak firme, konto 511 sa pravom odbitka pdv-a ako je firma pdv obveznik.
Otvori analitiku (kod mene je 511300) i sve tu stavljaj.
 

Back
Top